Трансатлантична єдність і Україна: стратегічне бачення НАТО на Вашингтонському саміті 2024 року
Звіт за результатами круглого столу «Трансатлантична єдність і Україна: стратегічне бачення НАТО на Вашингтонському саміті 2024 року», який відбувся 15 липня 2024 року (м. Київ, Україна). Організаторами круглого столу виступили Громадська організація «Центр міжнародної безпеки» за підтримки Представництва НАТО в Україні та в партнерстві з «Укрінформ».
Рекомендації щодо позиціювання України в державах «Глобального Півдня»
Аналітичний звіт з рекомендаціями щодо позиціювання України в державах Азії, Африки та Латинської Америки підготовлений в рамках проєкту «Освітня лабораторія для українських зовнішньополітичних експертів та інфлюєнсерів», ініційованого Центром міжнародної безпеки за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у 2023 році.
Сучасні виклики позиціюванню України в державах Глобального Півдня
Аналітичний матеріал було підготовлено в рамках проекту “Освітня лабораторія для українських експертів із зовнішньої політики та інфлюенсерів”, ініційованого Центром міжнародної безпеки за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” у 2023 році.
Залагодження заморожених конфліктів: досвід Другої карабаської війни та її уроки для України
У дослідженні “Центру міжнародної безпеки” розглянуті уроки Другої карабаської війни за кількома ключовими напрямками. В рамках аналізу міжнародного виміру досліджуваної теми аналізуються причини, чому тривалий мирний процес щодо Карабаху зазнав поразки, а міжнародна модерація так і не принесла мир у відносини Азербайджану та Вірменії. При вивченні внутрішньополітичних аспектів теми розглядаються позиції Баку та Єревану щодо питання Карабаху, та вплив цієї проблеми – в її новому вигляді, сформованому за результатами 44-денної війни – на внутрішні процеси в цих країнах. Дослідження військового виміру дозволяє визначити конкретні причини азербайджанських успіхів та вірменських невдач при підготовці до конфлікту та на полі бою – що особливо цінно, оскільки 44-денна війна стала ймовірно першим в ХХІ столітті повномасштабним міждержавним конфліктом, де зіткнулись відносно рівні за потенціалом опоненти. Аналіз економічних аспектів ситуації навколо Карабаху дозволяє визначити перспективи розвитку Південного Кавказу та можливості інтенсифікації мирного процесу на основі взаємних інтересів та економічної вигоди. Вивчення гуманітарних аспектів проблеми засвідчує глибину вірмено-азербайджанської конфронтації на суспільному рівні, та презентує низку проблемних питань, які можуть стати перепоною для нормалізації відносин між країнами.
“Український фронтир: виклики для Слобожанщини”
Проект “Український фронтир: виклики для Слобожанщини” є ініціативою громадської організації “Центр міжнародної безпеки”, реалізованої у липні-серпні 2021 р. за підтримки Фонду Конрада Аденауера в Україні у партнерстві з Міністерством у справах ветеранів України.
Метою проекту є визначення актуальних загроз та викликів у східних прикордонних регіонах України; напрацювання рекомендацій щодо зменшення визначених деструктивних впливів і підвищення якості управління (good governance) на рівні районів/громад, місцевої та центральної влади. Протягом червня-липня 2021 року представники ЦМБ вивчали проблеми, які хвилюють населення Сумської (Шостка, Конотоп, Охтирка) та Харківської (Вовчанськ, Куп’янськ, Ізюм) областей.
Сприйняття НАТО на Донбасі та Півдні України
Аналітичний звіт за результатами соціологічного дослідження в Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській, а також на підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей щодо існуючих стереотипів та міфів про НАТО.
Проект реалізовано за підтримки Посольства Канади в Україні у рамках програми Канадського Фонду підтримки місцевих ініціатив.
Євроатлантичне майбутнє: безпекові моделі, симуляції та рольові ігри
Збірка моделей, симуляцій та рольових ігр, проведених “Центром міжнародної безпеки” у 2010-2020 рр.
- Модель Північноатлантичної ради «Ескалація російської агресії проти України в Чорноморському регіоні»
- Симуляційна гра «Суспільство та побудова нації»
- Тренінг-практикум «Гібридна загроза у дії»
“Український фронтир: виклики для Таврії”
Проект «Український фронтир: виклики для Таврії» є ініціативою, розпочатою громадською організацією «Центр міжнародної безпеки» (ЦМБ) за підтримки Фонду Конрада Аденауера в Україні у партнерстві з Міністерством у справах ветеранів України. Він є продовженням проекту «Український фронтир: виклики для Закарпаття та Причорномор’я», який був реалізований в 2019 році.
Метою проекту є визначення актуальних загроз та викликів в південних регіонів України; напрацювання рекомендацій щодо зменшення визначених деструктивних впливів і підвищення якості управління (good governance) на рівні районів (громад), місцевої та центральної влади.
Протягом жовтня-листопада 2020 року представники ЦМБ і Фонду Конрада Аденауера в Україні вивчали проблеми, які хвилюють населення Херсонської (Херсон, Нова Каховка, Скадовськ) та Запорізької (Запоріжжя, Бердянськ, Енергодар, Мелітополь) областей.
“Паспорт безпеки України 2019: підсумки та рекомендації”
Проект «Паспорт безпеки України 2019: регіональний та національний виміри» було реалізовано з метою вивчення безпекової ситуації в різних регіонах України, створення на основі отриманої інформації карти ризиків для кожного з них та вироблення рекомендації щодо відповіді на актуальні загрози.
В 2019 році дослідження виконувалось в Миколаївській, Волинській, Сумській, Чернівецькій, Донецькій та Луганській областях (в двох останніх випадках – проводилось повторне вивчення ситуації для порівняння з результатами 2017 та 2018 років).
“Паспорт безпеки України 2019: гуманітарний та інформаційний виміри”
Матеріали соціологічного дослідження в рамках проекту «Паспорт безпеки України 2019: національний та регіональний виміри» в Миколаївській, Волинській, Сумській, Чернівецькій, Донецькій та Луганській областях.
Мета – вивчити гуманітарну та інформаційну безпекову ситуацію в різних регіонах України, створити на основі отриманої інформації карту ризиків для кожного з них та виробити рекомендації щодо адекватної відповіді на актуальні загрози.
“Паспорт безпеки України: індекси дослідження”
В цій публікації команда “Центру міжнародної безпеки” пропонує візуалізацію узагальнених даних дослідження, проведеного в 2018-2019 рр. щодо 11 регіонів України: Одеської, Рівненської, Чернігівської, Кіровоградської, Запорізької (2018 рік); Миколаївської, Волинської, Сумської, Чернівецької, Донецької та Луганської областей (2019 рік).
Матеріали дослідження “Паспорт безпеки України 2019: національний та регіональний виміри”
Матеріали дослідження “Паспорт безпеки України 2019” виконувалось в Миколаївській, Волинській, Сумській, Чернівецькій, Донецькій та Луганській областях (в двох останніх випадках – проводилось повторне вивчення ситуації для порівняння з результатами 2017 та 2018 років).
“Український фронтир: виклики для Закарпаття та Причорномор’я”
Проект «Український фронтир: виклики для Закарпаття та Причорномор’я» – ініціатива громадської організації «Центр міжнародної безпеки» (ЦМБ) та Національного інституту стратегічних досліджень, реалізована за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні у партнерстві з Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України.
Метою проекту стало визначення актуальних загроз та викликів в мультикультурних, полінаціональних регіонах, де існують ризики посилення конфліктогенності через внутрішні та зовнішні чинники – українському Причорномор’ї та на Закарпатті; напрацювання рекомендацій щодо зменшення визначених деструктивних впливів і підвищення якості управління (good governance) на рівні районів (громад), місцевої та центральної влади.
Протягом квітня-травня 2019 року представники ЦМБ і Фонду Конрада Аденауера в Україні вивчали проблеми районних центрів Закарпатської (міста Мукачево, Берегове, Хуст), Миколаївської (міста Первомайськ, Южноукраїнськ, Очаків) та Одеської (міста Подільськ, Білгород-Дністровський, Болград) областей.
“Паспорт безпеки України 2018: національний та регіональний виміри”
Проект «Паспорт безпеки України 2018: регіональний та національний виміри» було реалізовано з метою вивчення безпекової ситуації в різних регіонах України, створення на основі отриманої інформації карти ризиків для кожного з них та вироблення рекомендації щодо відповіді на актуальні загрози.
В 2018 році дослідження виконувалось в Одеській, Рівненській, Чернігівській, Кропивницькій, Луганській та Запорізькій областях .
Матеріали дослідження “Паспорт безпеки України 2018: національний та регіональний виміри”
Матеріали опитування населення “Паспорт безпеки України 2018: національний та регіональний виміри”
“Паспорт безпеки України 2017: підсумки та рекомендації”
Дослідження «Паспорт безпеки України: національний та регіональний виміри» було підготовано ДМГО «Центр міжнародної безпеки» в грудні 2017 – січні 2018 рр. за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні. Партнерами в підготовці дослідження виступили Національний інститут стратегічних досліджень та Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України.
В жовтні-грудні 2017 р. експерти громадської організації “Центр міжнародної безпеки” провели експертні круглі столи та соціологічні дослідження в шести регіонах України – Вінниччині, Закарпатті, Донеччині, Дніпропетровщині, Харківщині та Херсонщині. За наслідками були підготовлені рекомендації щодо вирішення найважливіших проблем цих регіонів
Матеріали дослідження “Паспорт безпеки України 2017: національний та регіональний виміри”
Проект «Паспорт безпеки України: національний та регіональний виміри» було реалізовано в жовтні-грудні 2017 р. за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні.
Дослідження було проведено в шести обласних центрах України: м. Вінниця – 5-6 жовтня, м. Ужгород – 12-13 жовтня, м. Краматорськ – 19-20 жовтня, м. Дніпро – 26-27 жовтня, м. Харків – 1-2 листопада, м. Херсон – 9-10 листопада.
Польовий етап включав кількісне та якісне дослідження (анкетне опитування та фокус-групи). Виконавець соціологічного дослідження – компанія «Центр прикладних досліджень».
“Дослідження ключових груп впливу на підконтрольних уряду територіях Донецької та Луганської областей з питань європейської інтеграції України”
Дослідження базується на результатах 12 круглих столів, що відбувались з 19 по 26 січня 2017 року у м. Маріуполь, м. Краматорськ та м. Сєверодонецьк за участі представників місцевої влади, робітників освітньої сфери, громадських активістів та бізнесових кіл. Реалізація проекту відбувалася у співпраці з Національним інститутом стратегічних досліджень за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». За результатами дослідження були напрацьовані рекомендації для органів центральної та місцевої влади, що займаються питаннями європейської інтеграції, а також для міжнародних фондів та дипломатичних представництв європейських країн. Рекомендації стосуються сфери інформаційної політики, освіти, питань бізнесу, економіки та інвестиції, громадянського суспільства, ефективності діяльності місцевої влади, надання донорської допомоги регіону.
“Євроатлантична Донеччина”
Періодичне науково-інформаційне видання Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці Донецького національного університету, яке виходило у 2006-2013 рр (усього 32 числа).
Провідне експертне видання регіону, що містило наукові праці фахівців з євроатлантичної інтеграції, студентів та дослідників даної теми. Теми публікацій – відносини України та НАТО, питання євроатлантичної інтеграції України, сучасні міжнародні процеси, проблеми міжнародної безпеки та роль НАТО у їхньому вирішенні.
Вісник складається з декількох розділів, зокрема: «Наукова сторінка», «Рекомендацій для викладачів та студентів», «Матеріали конференцій та семінарів», «Інформаційна сторінка», «Моніторинг регіональних ЗМІ».
Навчальний посібник “Безпечний Світ”
Навчальний посібник “Безпечний світ” є унікальною розробкою колективу експертів Центру міжнародної безпеки.
У посібнику викладений тематичний план та основні матеріали факультативного курсу «Безпечний Світ» для учнів 10-11 класів загальноосвітніх шкіл, метою якого є формування в учнів науково обґрунтованих поглядів стосовно актуальних проблем міжнародної безпеки та процесу євроатлантичної інтеграції України, утвердження прагматичних підходів щодо геополітичних перспектив України.
Підручник перекладений російською та українською мовами.
Посібник підготовлений в рамках реалізації Цільового плану Україна-НАТО на 2008р. за сприяння Міністерства Освіти та Науки України.Рекомендований Колегією управління освіти та науки Донецької обласної державної адміністрації. Посібник було перевидано у 2010 р. за сприяння Міжнародного фонду “Відродження”.
Навчальний посібник “Евроатлантическая интеграция Украины и международные отношения”
Навчальний посібник «Евроатлантическая интеграция Украины и международные отношения» присвячено аналізу глобальних проблем безпеки у світі в цілому, Європі й питанням євроатлантичної інтеграції України. Посібник призначений для використання як навчальний матеріал у процесі освоєння курсів: «Міжнародна і європейська безпека», «Трансформація глобальних структур безпеки», «Міжнародні системи й глобальний розвиток» і «Зовнішня політика України».
Завдання посібника полягають у формуванні в студентів системного подання про особливості політики безпеки в умовах глобального світу.
Посібник підготовлений в рамках реалізації Цільового плану Україна-НАТО на 2008р. за сприяння Міністерства Освіти та Науки України.
Навчальний посібник “Євроатлантична інтеграція України”
Навчальний посібник для студентів ВНЗ «Євроатлантична інтеграція України» містить поглиблену інформацію щодо процесів входження нашої країни до складу Організації Північноатлантичного договору.
У навчальному посібнику викладений тематичний план та основні матеріали лекційного курсу «Євроатлантична інтеграція України» для студентів спеціальностей політологія та міжнародні відносини.
Завдання курсу полягає у тому, щоб розкрити особливості інтеграційних процесів сучасності та визначити місце України в них, показати переваги євроатлантичного вектора інтеграції України із врахуванням суспільних викликів та геополітичних ризиків.
Посібник підготовлений в рамках реалізації Цільового плану Україна-НАТО на 2008р. за сприяння Міністерства Освіти та Науки України.
Навчальний посібник “Україна на шляху до НАТО”
Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів «Україна на шляху до НАТО» присвячений студіюванню важливої та актуальної проблеми.
Курс охоплює історію взаємин України з Організацією Північноатлантичного Договору від перших самостійних кроків на міжнародній арені до сьогодення і розрахован для студентів спеціальностей «історія», «політологія», «журналістика» та «міжнародні відносини». У даному посібнику наведені програма курсу, питання для підготовки до модульної контрольної роботи та іспиту (заліку), а також запропоновано перелік рекомендованих джерел і літератури.
Посібник підготовлений в рамках реалізації Цільового плану Україна-НАТО на 2008р. за сприяння Міністерства Освіти та Науки України.
Методичний посібник з курсу “Безпечний світ”
Методичний посібник для вчителів загальноосвітніх шкіл, покликаний забезпечити викладання факультативного курсу з тематики міжнародної безпеки та євроатлантичної інтеграції України, базується на навчальному посібнику «Безопасный мир»/«Безпечний світ». Факультативний курс «Безопасный мир»/«Безпечний світ» для учнів 10-11 класів загальноосвітніх шкіл розглядає сучасні міжнародні відносини в контексті розбудови глобальної системи безпеки.
Завдання курсу полягає у тому, щоб розкрити особливості міжнародної безпеки та визначити місце України в інтеграційних процесах сучасності, довести переваги євроатлантичного вектора інтеграції України із врахуванням суспільних викликів та геополітичних ризиків національної безпеки України.
Посібник підготовлений в рамках реалізації Цільового плану Україна-НАТО на 2008р. за сприяння Міністерства Освіти та Науки України.