Російсько-українська війна (дайджест) – 28-30 листопада 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 01.12.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

На лінії фронту тривають позиційні бої. Війська РФ концентрують зусилля на спробі захопити місто Бахмут на Донеччині (військові дії навколо міста точаться з травня 2022 р.). Паралельно вони укріплюють оборону на південному напрямку, та готуються до нових масштабних ракетних ударів по критичній інфраструктурі України. 

За листопад Збройні сили України звільнили приблизно 3850 км² території України. Це означає, що зараз під російською окупацією знаходиться приблизно 16,7% території України. 

Луганський напрямок

29 листопада керівник Луганської ОВА Сергій Гайдай з посиланням на Генштаб ЗСУ повідомив, про ураження в Сватовому пункту дислокації військ РФ.

Донецький напрямок

Війська РФ продовжують проводити спроби наступу в районі Бахмута, Авдіївки та Вугледара. Біля Бахмута зафіксовані локальні успіхи російських військ, проте аналітики Інституту вивчення війни спростовують заяви російських джерел про оперативне оточення міста.  

Не припиняються обстріли цивільної інфраструктури, внаслідок яких на території Донецької області за період 2830 листопада загинули щонайменше 5 людей, 19 осіб отримали поранення.

Запорізький напрямок

ЗСУ продовжують тримати під вогневим контролем транспортну інфраструктуру, якою війська РФ доставляють військову техніку та зброю. Зокрема 28 листопада Силам оборони вдалось пошкодити залізничний міст поблизу Старобогданівки у Запорізькій області. Генштаб ЗСУ інформує про нанесення суттєвих втрат супротивнику на Запорізькому напрямку протягом 28-29 листопада. В ніч на 30 листопада зафіксовано вибухи на базі російських військ поблизу Мелітополя. 

У ніч на 30 листопада війська РФ нанесли удар по обʼєкту критичної інфраструктури Запорізького району, в результаті було пошкоджено газорозподільчий пункт.

Херсонський напрямок

Війська РФ перетворюють лівий берег Дніпра в Херсонській області на ешелонований укріплений район. Загалом на супутникових знімках зафіксовані десятки окремих та систематизованих вузлів оборони, які перекривають основні транспортні шляхи та орієнтовані на протидію наступу із заходу. Триває депортація мирного населення з територій, на яких російські військові розбудовують оборону. 

Протягом 28 листопада російські війська 30 разів вдарили по Херсонщині, за попередньою інформацією, щонайменше 1 людина загинула, ще 2 отримали поранення. 29 листопада на території області отримали поранення 4 осіб; вранці 30 листопада внаслідок обстрілу в Херсоні загинула 1 людина, ще 1 мирний мешканець отримав поранення. 

Обстріли території України

В ніч на 29 листопада війська РФ 4 ракетами завдали удару по Дніпру. В результаті спалахнула пожежа на одному з підприємств міста. 

Продовжуються постійні артилерійські обстріли територій Нікопольської та Марганецької громад на Дніпропетровщині, а також прикордонних районів Сумщини. 30 листопада в Сумській області було пошкоджено будівлю лікарні, внаслідок обстрілу загинула дитина. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 28 листопада підтверджені втрати становлять 17 023 особи (6 655 загиблих, 10 368 поранених). За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 30 листопада внаслідок повномасштабного російського вторгнення кількість постраждалих дітей в Україні зросла до 1292 (440 дітей загинули, 852  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 30 листопада 12340 дітей були депортовані, 330 – зникли безвісти. 

Про примусову депортацію людей заявив голова обласної військової адміністрації Миколаївщини Віталій Кім. За його словами російські військові насильно вивезли приблизно 37 мешканців населених пунктів області, які розміщені на Кінбурнській косі. 

Наслідки російських ракетних ударів по критичній інфраструктурі України загрожують гуманітарній ситуації. Наприклад, в місті Ладижин Вінницької області оголошено надзвичайну ситуацію воєнного характеру через відсутність опалення, спричиненого атаками проти Ладижинської ТЕС. Залишається критичною ситуація з електропостачанням в Умані (Черкаська область) через зупинку частини енергоблоків Південноукраїнської АЕС.  

Продовжуються евакуаційні дії українських громадян з особливо небезпечних територій поблизу лінії фронту. Зокрема, з Херсонської області евакуювались у безпечні місця вже понад 2,5 тисячі осіб.

Триває фіксація злочинів російської армії на деокупованих територіях України. Серед загиблих мирних жителів на Харківщині було ідентифіковано тіло  українського письменника Володимира Вакуленка. ДНК-експертиза підтвердила, що він був викрадений та вбитий російськими військовими біля Ізюму під час тимчасової окупації Харківської області. Правоохоронці ексгумували фрагменти тіл 5 мирних мешканців Ізюмського району Харківщини: всі загиблі стали жертвами авіаційного бомбардування; серед них – дитина 2-річного віку. 

В селі Правдине Херсонської області правоохоронці ексгумували тіла 7 мирних жителів, які були розстріляні під час окупації. Також було задокументовано черговий воєнний злочин російських військових, вчинений на Херсонщині у березні. Вони розстріляли автомобіль, в якому перебували 2 цивільних, та переїхали його танком. 

Повідомляється про нові злочини військ РФ на територіях, які залишаються окупованими. Під Новою Каховкою на лівобережжі Херсонщини знайшли вбитими диякона місцевої церкви євангелістів та його сина, яких російські військові викрали 22 листопада. Загалом за добу 29 листопада було відкрито 38 кримінальних проваджень за фактами воєнних злочинів, скоєних російськими військовими у Херсонській області, серед яких – обстріли лікарні, житлових кварталів, викрадення та розстріл цивільних громадян, вивезення майна. 

Генеральний прокурор Андрій Костін зазначив, що 18 держав світу вже відкрили національні розслідування воєнних злочинів Росії. 

Актуальною залишається мінна загроза на території, звільненій від російських військових. У Снігурівці Миколаївської області цивільна особа підірвалася на міні, яка була встановлена в підвалі багатоповерхівки.

Російські військові продовжують розграбування цивільної інфраструктури на тимчасово окупованих територіях. Наразі вони передислокували лікарню з тимчасово окупованих Пологів (Запорізька область) до Маріуполя (Донецька область), при цьому вивозячи все вціліле обладнання. 

Війська РФ продовжують незаконне захоплення житла українців на тимчасово окупованих територіях. За даними Скадовської міської ради, станом на 28 листопада надійшло понад 180 заяв про захоплення житла у місті. У більшості випадків до вільного житла заселюються військові РФ, при цьому є випадки заселення переселенцями з території Росії або місцевими представниками окупаційної адміністрації. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Україна продовжує готувати додаткові інструменти стабілізації енергосистеми України. Зокрема Держтрейдер “Енергетична компанія України” 27 листопада здійснив тестовий імпорт електроенергії з Румунії. До цього ЕКУ двічі здійснював тестовий імпорт зі Словаччини. Варто зауважити, що тестові постачання є необхідними для перевірки технічної можливості імпорту електроенергії з Європи у разі необхідності.

Канада успішно розмістила п’ятирічні облігації для підтримки суверенітету України – Ukraine Sovereignty Bond – на суму 500 мільйонів канадських доларів (близько $370 млн).

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Посилюються зусилля міжнародної спільноти щодо притягнення Російської Федерації до відповідальності за воєнні злочини на території України. 29 листопада в Берліні пройшла перша зустріч міністрів юстиції країн G7 за участі української сторони. Зустріч завершилася ухваленням Берлінської декларації, міністри домовилися тісно координувати співпрацю заради розслідування воєнних злочинів в Україні та притягнення винних до відповідальності. Федеральний міністр юстиції Німеччини Марко Бушманн заявив, що “військові злочини не повинні залишатися безкарними, незалежно від того, хто їх скоїв і де б вони не були скоєні”. В свою чергу, генеральний прокурор України Андрій Костін повідомив, що національні розслідування воєнних злочинів Росії відкрили вже понад 18 держав.

30 листопада голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн запропонувала створити під егідою ООН спецтрибунал для розслідування дій Росії в Україні. За словами фон дер Ляйєн, Євросоюз готовий працювати з міжнародною спільнотою, щоб заручитися підтримкою з боку різних держав.

29-30 листопада у Бухаресті пройшла дводенна зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО, на якій союзники обговорюють найважливіші питання євроатлантичної безпеки. За підсумками засідання ухвалено заяву Північноатлантичної Ради, в якій засуджено дії Росії на території України, зокрема порушення територіальної цілісності та суверенітету, злочини проти цивільного населення, обстріли критичної інфраструктури тощо. Міністри заявили, що саме РФ несе повну відповідальність за цю війну та за грубе порушення міжнародного права, а також країни НАТО продовження посилення політичної і практичної підтримки України. Генеральний секретар Північноатлантичного Альянсу заявив, що “найкращим шляхом для досягнення миру в Україні є надання їй військової допомоги від НАТО, аби зупинити російське вторгнення та мати сильні позиції на майбутніх переговорах”.

У зустрічі взяв участь міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, проінформувавши союзників та партнерів по Альянсу про першочергові потреби України у протистоянні війні Росії. На полях засідання Д. Кулеба провів переговори з міністрами закордонних справ Польщі, Італії, Іспанії, з Генеральним секретарем НАТО, державним секретарем США. 

Протягом останніх днів Президент України Володимир Зеленський провів телефонні розмови з Федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцом та  із прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте. Лідери обговорили  реалізацію української формули миру та  посилення оборонної допомоги задля захисту України від російського ракетних ударів.

28 листопада Київ відвідали міністри закордонних справ семи європейських країн – Естонії, Фінляндії, Ісландії, Латвії, Литви, Норвегії, Швеції. Це найбільший одночасний візит закордонних партнерів до України з початку повномасштабного російського вторгнення. У своїй спільній заяві міністри засудили напади РФ на цивільне населення та критичну інфраструктуру України, і заявили, що Росія має негайно припинити ці дії. Також було заявлено про готовність підтримувати Україну до повної деокупації всіх територій, включно з Кримом.

Рада Європейського Союзу ухвалила рішення, згідно з яким порушення санкційного режиму внесено до переліку «злочинів ЄС», включених до Договору про функціонування ЄС. Такий крок має на меті, зокрема, ускладнення обходу санкційних обмежень, накладених на РФ через агресію проти України.

Німецький парламент ухвалив резолюцію, в якій визнав Голодомор 1932-1933 рр. геноцидом українського народу. Відповідне рішення є важливим у контексті фіксації міжнародною спільнотою відповідальності політичного керівництва Радянського Союзу за злочини проти українського народу. Такий крок, серед іншого, може сприяти міжнародному визнанню відповідальності РФ за злочини проти людяності в Україні, і кваліфікації їх як геноцид.

Міжнародні партнери продовжують надавати Україні військову, гуманітарну та економічну допомогу для посилення можливостей протидіяти російським атакам. Керівник МЗС Швеції Тобіас Біллстрьом повідомив про виділення найбільшого в історії двосторонніх відносин пакету оборонної та фінансової допомоги. До нього увійшли наземні системи ППО, боєприпаси, транспортні засоби, різне зимове обладнання та уніформа, а також 270 млн євро. Словаччина передала Україні 30 БМП-1; Франція – ще одну РСЗВ LRU. США уклали контракт на $1,2 млрд щодо виробництва шести зенітних ракетних комплексів NASAMS для України до кінця 2025 року.

Сполучені Штати Америки оголосили про виділення понад $53 мільйонів на обладнання для ремонту та відновлення роботи електромереж та критичної інфраструктури в Україні через російські ракетні удари. Уряд Литви схвалив виділення додаткових 13 мільйонів євро Україні, зокрема для відновлення енергетичної інфраструктури та підтримки українських біженців. Федеральний уряд Німеччини надасть короткострокову фінансову допомогу Україні для ремонту енергетичної інфраструктури в розмірі близько 56 мільйонів євро, також ФРН передасть понад 350 генераторів.

Поблизу посольства України в Мадриді пролунав вибух, внаслідок якого отримав поранення працівник дипломатичного представництва. Вибухівка містилась в листі, спрямованому на ім’я Посла України в Іспанії. 

Українські правоохоронці виявили російські пропагандистські матеріали під час обшуків об’єктів УПЦ (Московський патріархат) в Тернопільській та Івано-Франківській областях. Це дає додаткові докази підривної діяльності підконтрольної Москві церкви на території України. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.