Ситуація станом на 8:00 28.11.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Україна продовжує відновлювати енергетичну систему, яка суттєво постраждала після ракетної атаки 23 листопада. На фронті тривають позиційні бої, що частково пояснюється погодними умовами, які ускладнюють ведення наступальних операцій для обох сторін. ЗСУ використовують високоточну зброю для завдання ударів по логістиці та базам російських військ на тимчасово окупованих територіях. Російські війська продовжують артилерійські та ракетні обстріли прифронтових районів та прикордонних територій України. Особливої інтенсивності набувають обстріли нещодавно звільненого правобережжя Херсонщини.
Луганський напрямок
Російські війська обороняються в районі Сватового, проте намагаються перейти в наступ південніше, прагнучи повернути втрачені позиції та витіснити ЗСУ на північ Донецької області.
Донецький напрямок
Війська РФ продовжують атаки в районі Бахмута, Авдіївки та Вугледара. Не припиняються обстріли цивільної інфраструктури, йвнаслідок яких на території Донецької області за період 24–27 листопада загинули щонайменше 7 людей, 15 осіб отримали поранення.
Запорізький напрямок
систематичні обстріли Запоріжжя та околиць. Ввечері 24 листопада вони в черговий раз завдали ракетного удару по обласному центру, внаслідок чого пошкоджень зазнала будівля лікарні. В ніч на 27 листопада в результаті чергового ракетного удару виникла пожежа на території агропідприємства.
Херсонський напрямок
Війська РФ посилили обстріли Херсонщини з реактивної та ствольної артилерії. За інформацією Херсонської міської ради лише за 24 листопада військові РФ 17 разів обстріляли Херсон та 49 разів обстріляли територію області. Через російські обстріли Херсонщини 24 листопада загинули 10 місцевих жителів, ще 54 отримали поранення. Обстріли продовжилися й в наступні дні – 26 листопада на території області загинула щонайменше 1 людина, отримали поранення 2 осіб (в тому числі дитина).
В ніч на 25 листопада війська РФ завдали удар по Очакову в Миколаївській області. В результаті 1 людина отримала контузію.
Обстріли території України
26 листопада війська РФ ракетами ударили по Дніпру. В результаті було частково зруйновано кілька приватних будинків, постраждали 13 осіб; 1 людина загинула.
Вранці 27 листопада було завдано ракетного удару по Кривому Рогу, який призвів до серйозних руйнувань місцевої залізничної інфраструктури.
Тривають артилерійські обстріли прикордонних районів Сумщини, територій Нікопольської і Марганецької громад на Дніпропетровщині.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 27 листопада внаслідок повномасштабного російського вторгнення кількість постраждалих дітей в Україні зросла до 1291 (440 дітей загинули, 851 – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 27 листопада 12034 дитини були депортовані, 329 – зникли безвісти.
На тимчасово окупованих територіях Луганщини депортація дітей проходить під прикриттям надання їм спеціалізованої медичної допомоги. За результатами медичних оглядів російські лікарі визначають, що такої допомоги потребує 70% дітей.
Представник Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти (ICMP) повідомив, що за офіційними даними, понад 15 тис. людей зникли безвісти під час війни в Україні. При цьому наразі відсутня інформація щодо кількості вимушено переміщених, утримуваних під вартою в РФ чи загиблих цивільних осіб. Передбачається, що реальна цифра може бути більшою, оскільки лише в одному Маріуполі за оцінками української влади могло загинути або зникнути безвісти близько 25 000 людей.
24 листопада відбувся обмін полоненими військовослужбовцями за формулою 50 на 50. 26 листопада відбувся ще один обмін полоненими, в результаті якого були звільнені 12 українців (9 військових та троє цивільних осіб). В американському Інституті вивчення війни (ISW) припускають, що Росія почала частіше проводити обміни військовополоненими, щоб заспокоїти хвилю невдоволення у власному інформаційному просторі, викликану поразками її військ в Україні.
Продовжуються евакуаційні заходи із звільненого Херсона, де досі частково відсутні газо- та водопостачання, а також електрика. Крім того, з кожним днем посилюються обстріли житлових районів, які російські військові здійснюють з лівого берега Дніпра. Лише за останні тижні після звільнення міста внаслідок бомбардувань в цьому районі загинули 32 людини.
Також проводиться евакуація цивільного населення з тимчасово окупованої території Запорізької області. Протягом доби 25 листопада було евакуйовано 77 осіб, серед яких – 17 дітей.
Триває збір доказів воєнних злочинів російських військ на деокупованих територіях. На Херсонщині вже виявлено дев’ять катівень, які використовувалися збройними силами РФ. Повідомляється про місця незаконного утримання цивільних та військових на території Запорізької області. Зокрема, Запорізька ОВА заявила, що у місті Пологи на тимчасово окупованій території області було виявлено місце утримання полонених військовослужбовців ЗСУ та цивільних громадян, яких затримано за звинуваченнями у співпраці з силовими структурами України.
Загалом з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну слідчі Національної поліції України розпочали 45344 кримінальні провадження за фактами вчинення на території України злочинів військовослужбовцями збройних сил РФ та їхніми пособниками.
Зокрема, 24 листопада біля лісосмуги поблизу Куп‘янська Харківської області правоохоронці ексгумували тіла 2 місцевих чоловіків, яких за попередньою версією слідства, розстріляли російські військові у середині вересня.
Начальник поліції Київської області Андрій Нєбитов повідомив, що наразі було ексгумовано 1368 тіл цивільних осіб, яких було вбито під час активної фази боїв на Київщині. Робота з ексгумації в області досі триває.
Актуальною залишається мінна загроза на територіях, де перебували російські військовослужбовці. Зокрема, на Харківщині за 27 листопада внаслідок вибухів боєприпасів постраждали двоє чоловіків.
Збройні сили РФ продовжують розкрадання об’єктів культурної спадщини на тимчасово окупованих територіях. З’явилася інформація щодо вивезення російськими військовими експонатів з Каховського історичного музею на Херсонщині до окупованого Криму.
Спротив
Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко повідомив, що в результаті вибуху автомобіля в місті загинув російський військовий чиновник; ще 2 представників окупаційних сил отримали поранення.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Триває відновлення енергосистеми України після російських ракетних ударів 23 листопада. Станом на 27 листопада дефіцит потужності в енергосистемі України скоротився до 20%. 24 листопада дефіцит потужності сягав 50%.
Голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький повідомив, що Україна розробляє механізм імпорту електроенергії з Європи в Україну обсягом 500 МВт.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
26 листопада у Києві відбувся установчий Міжнародний саміт продовольчої безпеки (International Summit on Food Security) за участі представників близько 30 країн та міжнародних організацій. На саміті було започатковано гуманітарну програму Grain from Ukraine. В межах ініціативи за підтримки партнерів до середини наступного року планується направити близько 60 суден з українським зерном до країн Африки та Азії, які найбільше потерпають від продовольчої кризи, спровокованої повномасштабним вторгненням Російської Федерації. За результатами саміту до програми Grain from Ukraine вже приєдналися 22 країни, було зібрано близько 150 млн доларів США. За словами президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн, ініціатива має зробити вагомий внесок у гарантування продовольчої безпеки у світі та є проявом солідарності з тими, хто потребує такої допомоги. В свою чергу Президент України запропонував створити нову міжнародну інституцію зі штаб-квартирою в Україні, яка б запобігала міжнародним продовольчим і гуманітарним загрозам, та протидіяла їх виникненню.
Тривають візити в Україну іноземних делегацій високого рівня, які засвідчують підтримку нашої держави з боку партнерів. 25 листопада Україну відвідав міністр закордонних справ Британії Джеймс Клеверлі. 26 листопада в Україні прибула президент Угорщини Каталін Новак. Того ж дня до Києва приїхали прем’єр-міністри Польщі та Литви – Матеуш Моравецький та Інгріда Шимоніте. Вони зустрілися зі своїм українським колегою Денисом Шмигалем та підписали спільну заяву про результати зустрічі у форматі Люблінського трикутника. В ній наголошується, серед іншого, на необхідності активізації процесу переговорів щодо вступу України в НАТО, посилення допомоги Україні та підтримки початку переговорів про вступ України в ЄС.
26 листопада Президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо на зустрічі в Києві підписали декларацію щодо підтримки членства України в ЄС і НАТО.
В рамках відновлення та підтримки електро- і теплопостачання України президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про передачу партії трансформаторів та генераторів. Також допомогу із забезпеченням енергетичним обладнанням для електросистем України анонсували Фінляндія, Азербайджан, Південна Корея, Литва, Німеччина, Франція, Чехія. Велика Британія передасть Україні гуманітарну допомогу для відновленні інфраструктури, зокрема шкіл та притулків, які були зруйновані з початку війни.
24 листопада Європейський парламент підтримав пропозицію виділити Україні 18 млрд євро у 2023 році. Наступним кроком є затвердження пропозиції Європейською радою. Крім того, Європейський парламент проголосував за невизнання паспортів РФ, виданих на тимчасово окупованих територіях України та Грузії.
Напередодні річниці вшанування пам’яті мільйонів загиблих під час Голодомору в Україні парламенти Молдови, Румунії та Ірландії ухвалили декларації про визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу. Таке визнання на офіційному рівні зробили загалом 22 держави. Президент України закликав демократичні держави приєднатися до надання належної оцінки злочинним діям Радянського Союзу та його керівників, які були спрямовані на фізичне знищення українського народу.
Російська агресія проти України отримує належні правову оцінку та призводить до ослаблення дипломатичних позицій Москви. Палата Представників парламенту Нідерландів визнала Росію державою-спонсором тероризму. Росію було позбавлено головування в Комітеті Світової спадщини ЮНЕСКО.
Партнери продовжують надавати Україні військову підтримку. У рамках пакета допомоги Велика Британія надала українським Збройним Силам ракети з високоточним наведенням Brimstone 2. Німеччина передала Україні додаткові танкові тягачі M1070 Oshkosh та броньовані машини. Бельгія збирається надіслати в Україну мобільні лабораторії, які можуть бути розгорнуті поблизу місця, де може трапитися хімічний, бактеріологічний, радіологічний або ядерний інцидент, а також підводні безпілотники.
Норвегія передала Україні партію військової допомоги, до якої входять 1 САУ M109, 55 тисяч одиниць зимового одягу для військових, 55 тисяч одиниць перев’язувальних матеріалів та індивідуальних пакетів, і 30 тисяч сухпайків. Також уряд Норвегії повідомив, що надасть 150 мільйонів крон (15,1 млн дол. США) на підтримку місії Європейського Союзу з надання військової допомоги Україні, у межах якої проходить навчання українських військових.
СБУ продовжує обшуки приміщень, підпорядкованих Українській православній церкві (Московський патріархат), в рамках контррозвідувальних безпекових заходів.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.