Ситуація станом на 8:00 05.12.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Ситуація на лінії фронту залишається без суттєвих змін. Тривають позиційні бої в районі Сватове-Кремінна на Луганщині (де ЗСУ поступово просуваються вперед) та навколо Бахмута на Донеччині (де війська РФ продовжують спроби оточити та захопити місто). Російські війська протягом останніх днів утримувались від масованих ракетних атак території України, проте продовжують завдавати ударів по прифронтових та прикордонних регіонах.
Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що Захід повинен розглянути, як задовольнити потреби Російської Федерації в гарантіях безпеки. Трохи раніше канцлер Німеччини Олаф Шольц запропонував Європі повернутися до свого довоєнного «мирного порядку» з Росією і вирішити «всі питання спільної безпеки» після війни в Україні, якщо РФ відмовиться від агресії проти своїх сусідів.
Луганський напрямок
Жорстокі зіткнення тривають в районі Сватового та Кремінної. За попередньою інформацією, в результаті триваючого контрнаступу ЗСУ бойові дії вже проходять в районі автотраси між цими населеними пунктами – відтак, російські війська втрачають можливість використовувати цей логістичний маршрут.
Донецький напрямок
Війська РФ намагаються продовжувати наступ одразу на декількох ділянках фронту. Найзапекліші бої продовжуються в районі Бахмута, який російській військові прагнуть обійти з півдня та взяти в оточення.
Не припиняються обстріли цивільної інфраструктури, внаслідок яких на території Донецької області за період 1–4 грудня загинули щонайменше 2 людей, 17 осіб отримали поранення.
Запорізький напрямок
Війська РФ кожної ночі здійснюють удари по території Запорізької області. В ніч на 2 грудня вони ракетами атакували інфраструктурний промисловий об’єкт у Запоріжжі. Наступної ночі ракетний удар по території області повторився. В ніч на 4 грудня також було здійснено атаку – ракети вибухнули на території одного з селищ Запорізької області. В ніч на 5 грудня війська РФ нанесли удар по інфраструктурних та промислових об’єктах Запоріжжя.
ЗСУ використовує високоточну зброю та цілеспрямовано виснажує війська РФ. У відкритих джерелах з’являється інформація про відведення частини російських військ у Запорізькій області та підготовку до евакуації окупаційних адміністрацій з окремих населених пунктів.
Херсонський напрямок
Військові РФ не припиняють постійні обстріли Херсонщини, зокрема міста Херсон, застосовуючи реактивні системи залпового вогню, далекобійну артилерію та міномети. Зафіксовано влучання в будівлю Херсонського слідчого ізолятора, де отримали поранення працівники. В цілому протягом останніх днів на території області загинули щонайменше 4 людей, понад 8 осіб отримали поранення.
Обстріли території України
Вночі 2 грудня російські війська обстріляли обʼєкт житлової інфраструктури у Чугуївському районі Харківської області. За попередньою інформацією, щонайменше 2 людини отримали поранення. Наступного дня на території області отримав поранення ще 1 мирний мешканець.
В ніч на 5 грудня зафіксовано кілька вибухів в Кривому Розі (Дніпропетровська область). Внаслідок цих обстрілів одна людина загинула та троє було поранено.
Війська РФ продовжують систематичні артилерійські обстріли територій Нікопольської та Марганецької громад на Дніпропетровщині, а також Сумської та Чернігівської областей.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
За даними Офісу Генерального прокурора, станом на ранок 3 грудня внаслідок повномасштабного російського вторгнення кількість постраждалих дітей в Україні зросла до 1295 (443 дитини загинули, 852 – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 4 грудня За даними Офісу Генерального прокурора 12572 дитини були депортовані, 330 – зникли безвісти.
За даними Національної поліції, від російських обстрілів з початку повномасштабного вторгнення загинуло понад 9400 мирних жителів, ще близько 6800 були травмовані. Поліцейські фіксують нові злочини на звільнених українськими військами територіях. Наразі тільки в лікарнях Миколаєва перебувають 345 громадян, що постраждали від російських атак в області.
З початку повномасштабного вторгнення Росії слідчі Національної поліції розпочали 46649 кримінальних проваджень за фактами вчинення на території України злочинів військовослужбовцями збройних сил РФ та їхніми пособниками. За даними Генерального прокурора, вже 20 держав ініціювали розслідування та збір доказів воєнних злочинів Росії проти України.
Актуальною залишається мінна загроза, яка особливо масштабна на звільнених територіях Херсонщини. 1 грудня на території області на протитанковій міні підірвався автомобіль, загинула одна людина. Небезпечною залишається ситуація і на Харківщині, де поліція фіксує нові випадки підриву людей на мінах. 1 грудня на території Харківської області внаслідок підриву на міні автомобіля загинули 2 людей.
Складною є гуманітарна ситуація у тимчасово непідконтрольному Україні Сєвєродонецьку (Луганська область). У місті відсутнє опалення та майже відсутнє електропостачання. Війська РФ продовжують мінувати місто по периметру, а також здійснюють мінування інфраструктурних обʼєктів. Постачання продуктів харчування в місто обмежене, при чому ціни на них втричі вищі, ніж на підконтрольній українському уряду території.
1 грудня відбувся черговий обмін полоненими. В Україну вдалось повернути 50 військовослужбовців, серед яких захисники Маріуполя – полонені, які утримувались в Оленівці. Загалом, з початку повномасштабної війни вдалося звільнити 1331 полоненого.
Триває евакуація мирних жителів з територій, де відбуваються активні бойові дії. Заступник керівника Офісу Президента України Кирило Тимошенко заявив, що з 2 серпня по 2 грудня було евакуйовано 317853 особи, з них 76023 дитини, 8010 осіб з інвалідністю.
Російські військові продовжують перешкоджати евакуації з тимчасово окупованих на підконтрольні Україні території. На початку грудня вони заблокували на блокпосту у Василівці (Запорізька область) колону цивільних авто та тримали там людей протягом майже 2 діб. За словами мера Мелітополя Івана Федорова, впродовж тижня існуючим коридором до Запоріжжя змогли виїхати всього 311 осіб. При цьому російські військові перестали випускати із Запорізької області чоловіків призовного віку, які не мають військового квитка з позначкою про непридатність до служби в армії.
Центр національного спротиву повідомив, що РФ завезла до Мелитополя вчителів з Дагестану, які мають викладати російську навчальну програму для українських дітей. Водночас проводяться рейди щодо виявлення дітей, яких батьки не відпустили до навчання у школи. Батькам таких дітей погрожують позбавленням батьківських прав аби змусити їх віддати дитину.
Компанія Maxar Technologies опублікувала свіжий знімок зі свого супутника, на якому чітко видно збільшення площі поховань на міському кладовищі у Маріуполі з 29 березня до 30 листопада.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Мінекономіки уточнило прогноз щодо падіння ВВП України за підсумками поточного року. Він погіршився у зв’язку з ракетними ударами російських військ по енергетичній системі. Відтак, падіння може досягнути показника 33,5%.
3 грудня NASA Harvest опублікували дослідження, в якому зазначено, що РФ вкрала українського зерна щонайменше на суму 1 млрд доларів США. В КSE уточнили дані, повідомивши, що внаслідок повномасштабного вторгнення в Україну було знищено або викрадено сільськогосподарської продукції загальною вартістю у 1,87 млрд дол. США (2,8 млн тонн зернових та 1,2 млн тонн олійних культур).
Кабінет міністрів України об’єднав міністерства інфраструктури та розвитку громад та територій на чолі з Олександром Кубраковим у статусі віце-прем’єра. Саме це міністерство відповідатиме за залучення та розподіл коштів на відновлення України. На 2023 рік програма екстреного відновлення України передбачає залучення $17 млрд.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
1-2 грудня в польському місті Лодзь пройшло дводенне засідання Ради міністрів Організації з безпеки та співробітництва в Європі. Ключовою темою обговорення стали наслідки та виклики регіональній безпеці, створені продовженням війни Росії проти України. У заході взяв участь міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, який закликав партнерів підтримати створення спеціального трибуналу щодо злочинів РФ проти України. Міністр зазначив, що трибунал дозволить притягнути Росію та її керівництво до відповідальності за грубі порушення міжнародного права. За словами чинного голови ОБСЄ, глави МЗС Польщі Збігнєва Рау, “переважна більшість країн-учасниць ОБСЄ підтримують створення трибуналу, а багато з них вже беруть участь у зборі доказів та надають правову допомогу Україні”.
У рамках обмежувальних заходів проти РФ Рада ЄС ухвалила рішення щодо встановлення граничної ціни на сиру нафту та нафтопродукти, які є російськими за походженням або експортуються з Росії, у розмірі 60 доларів США за барель. Аналогічне обмеження впроваджують країни Групи семи та Австралія. Воно має дати змогу зменшити доходи РФ від торгівлі нафтою та стабілізувати глобальні енергетичні ціни. Внаслідок обмеження граничної ціни та заборони ЄС експорту російської сировини морем видобуток нафти в РФ може впасти на 0,5-1 мільйон барелів на добу на початку 2023 року. Президент Зеленський розкритикував обмеження ціни, назвавши його “комфортним” для бюджету РФ.
Останніми днями поширився “поштовий тероризм” проти дипломатичних установ України за кордоном. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що було зафіксовано 17 випадків отримання посольствами листів-бомб або листів, які містять частини тіл тварин. Глава МЗС України припускає, що терористи прагнуть послабити та залякати Україну, підірвати дипломатичну роботу з постачання зброї, енергообладнання, забезпечення ізоляції Росії.
Міжнародні партнери продовжують підтримувати Україну в боротьбі проти російської агресії та надають оборонну допомогу. Литва повернула Україні ще дві відремонтовані самохідні артилерійські установки PzH 2000, та передала боєприпаси до них. Німеччина надає нову партію військової допомоги Україні, яка включає танки BEAVER, 8 надводних дронів, 12 автомобілів прикордонної служби, запчастини для гелікоптерів Мі-24, 30 машин «швидкої допомоги» та інше обладнання. Рада міністрів Італії одноголосно схвалила постанову про продовження постачання зброї в Україну до 31 грудня 2023 року.
Президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з головою Африканського Союзу і президентом Сенегалу Макі Саллом. Лідери обговорили підсумки першого Міжнародного саміту продовольчої безпеки, підтриманого Африканським союзом, а також розглянули аспекти подальшої реалізації ініціативи Grain from Ukraine і можливу участь країн Африки у втіленні “Формули миру” – озвученого Зеленським українського плану, покликаного завершити війну.
Розпочалась реалізація ініціативи Grain from Ukraine щодо постачання українського зерна в якості гуманітарних вантажів в країні, де існує дефіцит продовольства. Перше судно з 25 тис. тонн пшениці було відправлене до Ефіопії.
Верховна Рада України 1 грудня ухвалила Заяву до парламентів та урядів іноземних держав щодо визнання російського режиму терористичним. Також в документі міститься обґрунтування щодо нелегітимності перебування Російської Федерації в Організації Об’єднаних Націй і необхідності реформування ООН.
СБУ продовжує обшуки на об’єктах УПЦ. Рада національної безпеки та оборони України доручила Кабінету міністрів внести на розгляд Верховної Ради законопроєкт щодо унеможливлення діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу в РФ. РНБО ввела санкції проти священнослужителів УПЦ та наближених до них осіб за ведення підривної діяльності в релігійному середовищі України.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.