Російсько-українська війна (дайджест) – 27-30 жовтня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 31.10.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська здійснюють спроби наступу на широкому фронті в Донецькій області. Натомість ЗСУ поступово просуваються вперед на півночі Луганщини. На півдні сторони готуються до боїв за Херсон. Російське командування депортує місцеве населення з міста, евакуює військову техніку з плацдарму на правому березі Дніпра та готує оборонні позиції на лівому березі ріки. Основні зусилля ЗСУ на цьому напрямку спрямовані на порушення логістичного забезпечення південного угруповання російських сил. 

29 жовтня було нанесено удар по базі російського флоту в тимчасово окупованому Севастополі із застосуванням безпілотних надводних апаратів. Інформація про результати атаки уточнюється, але достовірно відомо про нанесення ушкоджень кільком кораблям. Мова йде про перший випадок успішного застосування подібної зброї в бою. Росія використала цю атаку, як привід для призупинення своєї участі у реалізації “зернової угоди”.

Росія продовжує систематичні обстріли української критичної інфраструктури, зокрема об’єктів енергопостачання, за допомогою ракет та дронів.

Луганський напрямок

Російські війська намагаються покращити позицію в районі Лисичанська. Натомість ЗСУ продовжують поступово просуватись вперед на Сватівському та Кремінському напрямках. За повідомленням голови Луганської ОВА Сергія Гайдая, в районі Сватового знищено казарму з російськими військовими. 

Донецький напрямок

Російські військові продовжують наступальні операції в районі Авдіївки. Після вдалих дій ЗСУ сповільнився наступ РФ біля Бахмуту. Продовжують завдаватися удари по тиловій інфраструктурі та логістичному забезпеченню РФ. 27 жовтня спалахнула ще одна пожежа на нафтосховищі в тимчасово окупованому Шахтарську, де зберігались запаси палива  російських військ. 

Війська РФ здійснюють інтенсивні обстріли, які призводять до руйнування цивільної інфраструктури та втрат серед мирних мешканців. Протягом 2730 жовтня на території Донецької області загинули щонайменше 16 цивільних осіб, 27 людей отримали поранення.

Запорізький напрямок

29 жовтня російські війська вдарили по об’єктах критичної інфраструктури в Запоріжжі. В результаті обстрілу було зруйновано промислову будівлю. Також внаслідок ударів по території Запорізької області отримали поранення щонайменше 2 людей. 

Херсонський напрямок

Російські військові продовжують підготовку до боїв за Херсон. Також вони укріплюють позиції на лівому березі Дніпра. Зафіксовано виведення російської техніки з території Херсонського аеропорту, який протягом останніх місяців залишався важливою базою на правому березі. З Херсону евакуйовуються представники окупаційної адміністрації; вивезені об’єкти, які становлять для росіян культурну цінність (монументи російським військовим діячам та останки князя Потьомкіна, який був похований у місті). 

Російські війська продовжують обстріли Миколаївщини. В ніч на 28 жовтня внаслідок ракетного удару по Миколаєву було зруйновано адміністративну будівлю; 1 людина зазнала поранення. Обстріли території Миколаївської області продовжились наступної ночі. В результаті поранення отримали 4 людей. 

Зранку 29 жовтня була здійснена атака із застосуванням безпілотних надводних апаратів бухти Севастополя, який є основною базою російського Чорноморського флоту.  Незалежні джерела на основі оприлюднених матеріалів встановили, що щонайменше три кораблі Чорноморського флоту РФ (в т.ч. його флагман “Адмірал Макаров”) могли бути  вражені морськими дронами. Російська сторона використала атаку як привід для виходу із “зернової угоди”. 

Обстріли території України

Війська РФ з артилерії обстрілюють район Нікополя на Дніпропетровщині. В ніч на 29 жовтня тут отримав поранення 1 мирний мешканець. 

Також під ударами залишається територія Харківщини, де за останні дні отримали поранення щонайменше 4 мирних мешканців.

Тривають обстріли прикордонних районів Чернігівщини та Сумщини з території РФ. В Сумській області 30 жовтня отримала поранення 1 людина. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Офісу Генерального прокурора, станом на ранок 30 жовтня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1253 (430 дітей загинули, 823  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 30 жовтня 9441 дитина була депортована, 248 – зникли безвісти. 

29 жовтня відбувся черговий обмін полоненими. В результаті вдалося повернути з полону 52 українських військових, взятих в полон на “Азовсталі”, Харківщині, Донеччині, Київщині, острові Зміїний та ЧАЕС. Загалом, за даними Президента України з березня з російського полону було звільнено 1031 людину. За даними СБУ, з початку повномасштабного вторгнення в Україну також були повернуті 579 тіл українців, які загинули чи померли у зв’язку зі збройною агресією РФ. 

Голова МВС Денис Монастирський заявив, що правоохоронцям вдалося встановити, хто облаштував катівню для українців в Балаклії на Харківщині. За наявною інформацією, катування у місцевому поліцейському відділку здійснювали представники ОМОН з Тольятті Самарської області РФ. У камерах для тортур могли одночасно перебувати до 40 осіб; їх піддавали катуванню електричним струмом і побиттям.

Всього ж за час розслідування на деокупованих територіях Донецької, Харківської та Херсонської областей виявлено 1077 тіл загиблих, із яких 446 залишаються неідентифікованими. В результаті обстеження українські правоохоронці знаходять все більше нових поховань – нещодавно на Харківщині було виявлено могилу з 17 неопізнаними тілами. 

Гострою залишається проблема мінування українських територій. Обстеження нещодавно деокупованих територій показують, що тут мінування вдвічі щільніші у порівнянні із Київщиною або Чернігівщиною. Впродовж останніх місяців працівниками ДСНС та поліції було виявлено понад 380 тисяч вибухонебезпечних предметів. 

Мер Маріуполя Вадим Бойченко повідомив, що ситуація в тимчасово окупованому місті продовжує погіршуватись. Російські військові вивозять вціліле обладнання та українську металопродукцію, залучають жителів до будь-яких робіт без виплати заробітної плати. Також вони планують мобілізувати 10 тисяч чоловіків до лав російської армії. 

Міністерство закордонних справ України ініціює відкриття кримінальної справи проти уповноваженої при президенті РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової про незаконне усиновлення нею української дитини, викраденої у Маріуполі. Також вона сприяла незаконному усиновленню в Росії ще близько 350 дітей із тимчасово окупованих областей на сході України. Відповідний процес є грубим порушенням Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, що передбачає зобов’язання держави-окупанта не змінювати громадянського статусу дітей. 

Організація Об’єднаних Націй систематично відстежує руйнування культурних об’єктів на території України внаслідок дії РФ. Початковий список виявив пошкодження 207 культурних об’єктів з початку російського вторгнення, включаючи 88 релігійних об’єктів, 15 музеїв, 76 будівель, що представляють історичний та художній інтерес, 18 пам’ятників і 10 бібліотек. При цьому Міністерство культури та інформаційної політики станом на 26 жовтня підтвердило вже 552 епізоди російських злочинів проти культурної спадщини в Україні. Серед пошкоджених або зруйнованих об’єктів – 171 пам’ятка, 146 об’єктів цінної історичної забудови, 58 монументів та творів мистецтва, 44 музеї.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

У інфляційному звіті Національного банку України констатували, що безробіття ще довго залишатиметься на високому рівні через війну та значні структурні диспропорції. Попри певне пожвавлення економічної активності, більшість підприємств усе ще працюють значно нижче довоєнного рівня завантаженості. За даними Державної служби зайнятості, з початку воєнних дій офіційний статус безробітного отримали 404 тис. громадян. При цьому істотно зменшилася кількість вакансій на ринку праці. Крім того, у Нацбанку повідомили, що за результатами 2022 року реальні зарплати українців скоротяться на чверть.

Українські трейдери електроенергії за останні дні тестували імпорт електропостачання з ЄС. 27 жовтня про тестову спробу повідомили у державного енерготрейдера АТ «Енергетична компанія України». Крім того, у мережі системних операторів Європи ENTSO-E повідомили про низку тестових спроб імпорту, здійснені приватними українськими енергокомпаніями. Варто відзначити, що технічна можливість імпортувати електроенергію з Європи в Україну – це ще один інструмент стабілізації роботи української енергосистеми у разі дефіциту генеруючої потужності.

У Верховній Раді повідомили, що президент Зеленський підписав закон про збільшення військових видатків у Державному бюджеті за 2022 рік на 387 млрд грн.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Росія послідовно здійснює заходи, спрямовані на підрив роботи зернового коридору з українських портів та актуалізацію проблеми продовольчої безпеки в світі. Затягуючи процес інспекції суден на Босфорі, російська сторона сприяла створенню черги, що затримувало процес передачі вантажів адресату. 29 жовтня 2022 року Російська Федерація під приводом атаки на бухту Севастополя заявила про припинення участі в “зерновій угоді”, яка передбачає розблокування українських портів для безпечного вивезення продовольства. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав світових лідерів не дозволити Росії під надуманим приводом заблокувати “зерновий коридор”, який гарантує продовольчу безпеку мільйонів людей. Загалом, під час дії угоди, згідно даних ООН, станом на 28 жовтня було експортовано 9,3 млн тонн зерна та інших харчових продуктів.

Міжнародна спільнота активно відреагувала на заяву РФ щодо виходу із “зернової угоди”. Президент США Джо Байден назвав це рішення “обурливим актом”, що лише посилить голод в світі. Європейський Союз  та НАТО, а також Нідерланди та ФРН закликали Росію скасувати своє рішення про вихід із зернової ініціативи та припинити використовувати продовольство як зброю у війні. Наразі Міністерство національної оборони Туреччини та Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш ведуть офіційні переговори з  Росією щодо відновлення участі в зерновій угоді.

Україна спільно з ООН і Туреччиною в рамках зернової угоди погодили план пересування на понеділок 31 жовтня для 16 суден, які наразі знаходяться у турецьких водах. Крім того, сторони домовилися провести інспекції для 40 суден, що відправляються у цей день з порту. 

Зважаючи на щоденні атаки Росії проти української цивільної інфраструктури, країни-партнери продовжують надавати військову допомогу Україні. Сполучені Штати оголосили про виділення пакету додаткової допомоги Україні у сфері безпеки й оборони на загальну суму 275 млн дол. США. Новий пакет включає додаткові ракети для систем HIMARS, високоточні снаряди, снаряди із системами дистанційного мінування, протитанкові системи, броньовані автомобілі HMMWV, стрілецьку зброю, а також засоби супутникового зв’язку. Загальний обсяг військової допомоги Україні з боку США з початку повномасштабного вторгнення вже перевищив 18 млрд дол. США. Водночас Словенія передала Україні 28 танків М-55С, які перебували в резерві словенської армії. Міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас повідомив, що у Литві будуть відремонтовані ще 12 німецьких гаубиць PzH2000 для України. Італія готується передати Україні німецькі самохідні гаубиці Panzerhaubitze 2000 та РЗСВ М270, а також САУ M109 американського виробництва.

Міжнародні партнери зміцнюють підтримку України, щоб пом’якшити наслідки атак РФ на її критичну інфраструктуру та енергетичні об’єкти. Канада виділила близько 53 млн доларів США на гуманітарні потреби України, зокрема на втілення низки ініціатив з надання тимчасового житла, підготовки до зимового періоду та розмінування територій. Німеччина передала Україні 40 тонн обладнання та матеріалів для відновлення енергетичної інфраструктури, що полегшило повернення електропостачання споживачам.

Міжнародна спільнота продовжує запровадження санкцій та обмежувальних заходів проти РФ на тлі збройного вторгнення в Україну. Канада розширила санкції проти 35 фізичних осіб та 6 суб’єктів енергетичного сектору, причетних до порушень Росією суверенітету та територіальної цілісності України. З початку повномасштабного російського вторгнення до України Канада запровадила санкції проти понад 1400 російських фізичних та юридичних осіб. Норвегія приєдналася до останнього восьмого пакету санкцій, запровадженого ЄС, щоб зменшити здатність Росії фінансувати свою війну в Україні. Уряд Естонії схвалив постанову щодо заборони на купівлю, імпорт і транспортування російських сирої нафти і нафтопродуктів через агресію Росії проти України.

Із початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну 30 європейських країн заблокували мовлення пропагандистських каналів “Russia Today” та “Спутник”, що значно обмежує можливості Росії здійснювати свої дезінформаційні кампанії серед закордонної громадськості. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.