Ситуація станом на 8:00 27.10.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
ЗСУ продовжують контрнаступ в районі Кремінна-Сватове на сході України, де за останні дні їм вдалось звільнити низку населених пунктів. Також відбувається підготовка до звільнення Херсона на півдні. Російські війська основну увагу приділяють підготовці оборонних рубежів на цих напрямках. Вони продовжують наносити удари по об’єктах критичної інфраструктури на території України. Почастішали випадки, коли російські літаки в Білорусі піднімаються в повітря, але не наносять удари. Метою цієї тактики є створення додаткового тиску на українську ППО та населення.
Луганський напрямок
Збройні сили України продовжують контрнаступальні дії на Луганщині. Зокрема за останні дні їм вдалось звільнити кілька населених пунктів на півночі області.
Донецький напрямок
25 жовтня у Генштабі ЗСУ відзвітували про звільнення ще одного населеного пункту на півночі Донецької області. 26 жовтня зафіксовано пожежу на нафтобазі в тимчасово окупованому Шахтарську, ймовірно спричинену точковим ударом ЗСУ по складах російських військ.
Російські військові продовжують наступальні операції в районі Бахмута та Авдіївки. При цьому в районі Бахмута, де діє так звана “група Вагнера”, зафіксовано роботу над будівництвом лінії оборони. Це може свідчити про вичерпання наступального потенціалу на цьому напрямку.
Війська РФ здійснюють інтенсивні обстріли, які призводять до руйнування цивільної інфраструктури та втрат серед мирних мешканців. Протягом 24–26 жовтня на території Донецької області загинули щонайменше 11 цивільних осіб, 9 людей отримали поранення.
Запорізький напрямок
В ніч на 26 жовтня російські військові обстріляли місто Оріхів та село Преображенка Запорізької області з РСЗВ. Внаслідок обстрілу 2 людей загинуло, щонайменше 1 людина дістала поранення. В ніч на 27 жовтня внаслідок російського обстрілу виникла пожежа на околиці Запоріжжя.
Херсонський напрямок
Збройні сили України продовжують тримати під щільним вогневим контролем військову інфраструктуру та позиції російської армії на Херсонщині. таким чином вони готують передумови для деокупації населених пунктів на правому березі Дніпра. 25 жовтня ЗСУ завдали ракетного удару по базі “кадировців” на території тимчасово окупованої Херсонської області. Водночас міністр оборони України Олексій Резніков визнав уповільнення темпів просування ЗСУ на Херсонському напрямку, пояснивши це впливом погодних умов та обережною тактикою українських військових.
Війська РФ продовжують готуватись до наступу ЗСУ, зокрема облаштовують оборонні позиції на лівому березі Дніпра, мінуючи берегову лінію. Тривають обстріли території Миколаївської області.
Обстріли території України
25 жовтня у Дніпрі через падіння уламків російської ракети виникла пожежа на автозаправці. За уточненою інформацією, 2 людей загинули, 4 отримали поранення.
Війська РФ наносять удари по Нікопольському району на Дніпропетровщині, застосовуючи артилерію та використовуючи дрони-камікадзе.
В ніч на 27 жовтня було завдано удару по території Київської області.
Тривають обстріли території Харківської області. Протягом останніх днів на території Харківщини отримали поранення щонайменше 5 мирних жителів.
Також війська РФ з російської території продовжують обстріли території Сумської області.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 24 жовтня підтверджені втрати становлять 16 150 осіб (6 374 загиблих, 9 776 поранених). За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 26 жовтня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1252 (430 дітей загинули, 822 – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 26 жовтня 9441 дитина була депортована, 238 – зникли безвісти.
26 жовтня відбувся черговий обмін полоненими. Україні вдалося повернути 10 військовослужбовців, серед них 1 офіцер та 9 рядових і сержантів. Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак повідомив, що українській стороні також було передане тіло американського добровольця Джошуа Алана Джонса.
25 жовтня відповідно до норм Женевської конвенції відбулася чергова операція з передачі тіл загиблих військових. Україна повернула ще 25 тіл військовослужбовців.
З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Національна поліція розпочала понад 39 тисяч кримінальних проваджень за фактами вчинення воєнних злочинів військовими Росії й Білорусі. Докази відповідних злочинів виявляються регулярно на раніше окупованих територіях України. 24 жовтня на Київщині українські правоохоронці знайшли тіло ще одного вбитого російськими військовими мирного жителя.
За координації Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та за співпраці з обласними військовими адміністраціями продовжується евакуація маломобільних громадян з прифронтових зон. Зокрема, за жовтень із Запорізької, Дніпропетровської та Харківської областей було евакуйовано понад 600 осіб, що потребують особливого догляду.
Також триває евакуація жителів із Донецької області. За поточний місяць звідти до більш безпечних областей України виїхало понад 5 тисяч осіб, серед яких щонайменше 700 дітей і понад 500 осіб з інвалідністю. Загалом за місяць із небезпечних регіонів, включаючи тимчасово окуповані території, евакуювалося близько 18 тисяч українців.
Ситуація на тимчасово окупованих територіях Запорізької області загострюється. Запорізька АЕС через окупацію військами РФ не виробляє електроенергію, споживаючи її на власні потреби; існують постійні перебої з її постачанням. Газопостачання на тимчасово окупованих територіях області відсутнє вже протягом трьох місяців. Крім того, війська РФ посилили тиск на працівників ЗАЕС, яких примушують підписувати контракти з “Росатомом”.
Голова Запорізької ОВА Олександр Старух заявив, що російські військові з початку повномасштабного вторгнення викрали на тимчасово окупованих територіях області 540 людей, з них 208 продовжують перебувати в полоні.
Через російську збройну агресію продовжують руйнуватися об’єкти нерухомої культурної спадщини та культурні цінності на території України. Міністерство культури та інформаційної політики верифікувало понад 550 епізодів руйнувань або пошкоджень обʼєктів культурної спадщини, 171 об’єкта зі статусом пам’ятки, 146 об’єктів цінної історичної забудови, 58 пам’ятників та творів мистецтва, а також 44 музеї.
Спротив
Вночі 25 жовтня у селі Світлодолинське Мелітопольського району Запорізької області пролунало близько семи вибухів. Вранці того ж дня пролунав потужний вибух біля будівлі телекомпанії у самому окупованому Мелітополі. За інформацією мера міста Івана Федорова, вибух стався біля так званого відділення російської ФСБ.
24 жовтня з’явилась інформація про підрив в Брянській області РФ залізничної колії, яка активно використовується для військових залізничних перевезень між Росією та Білоруссю.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Під час V українсько-німецького економічного форуму міністерка економіки Юлія Свириденко заявила, що рівень безробіття в Україні на кінець 2022 року становитиме 30%. Через це Уряд активізує впровадження механізму залучення безробітних до “Армії відновлення” країни. Таким чином, Уряд планує залучати тимчасово безробітних до виконання суспільно корисних робіт, в яких є потреба в регіонах, а держава оплачуватиме їхню працю на рівні мінімальної зарплати. Зазначається, що безробітні зможуть бути залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер, робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
24-25 жовтня у Загребі відбувся перший парламентський саміт Міжнародної Кримської платформи. До участі в заході були запрошені делегації з понад 50 країн та інституцій. Під час саміту були напрацьовані рішення та практичні кроки щодо відновлення українського суверенітету над тимчасово окупованим Кримським півостровом. Під час виступу на саміті віцепрезидент Європейського парламенту Отмар Карас заявив, що ЄС ніколи не відмовиться від боротьби за деокупацію Криму та інших захоплених Росією українських територій, і надаватиме Україні необхідну для цього допомогу. Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук закликав світову спільноту створювати у своїх парламентах групи підтримки Міжнародної Кримської платформи. За результатами парламентського саміту було ухвалено спільну декларацію про посилення міжнародної співпраці з метою відновлення територіальної цілісності України та продовження політичного тиску на РФ.
25 жовтня у Берліні відбулася Міжнародна експертна конференція з відновлення, реконструкції та модернізації України, організована Європейською Комісією. В заході взяли участь фахівці з усього світу, які мали представити стратегію повоєнної відбудови України за участю міжнародного співтовариства. В рамках конференції з відеозверненням до учасників виступив В.Зеленський, закликавши міжнародну спільноту до заснування «фінансового Рамштайну» для підтримки і відновлення економічної стабільності України, а також визначення механізму відшкодування збитків Україні за рахунок російських активів. За словами Федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца, відбудова України буде “планом Маршалла XXI століття” і можливістю для побудови більш стійкої та міцної країни, що потребує внесків публічного і приватного сектору від всіх міжнародних партнерів. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн по закінченню конференції зазначила, що Україні варто продовжувати процеси децентралізації та розвиток інших реформ для мобілізації сталої допомоги партнерів, спрямованої на відновлення країни.
Лідери іноземних держав продовжують здійснювати візити до України, демонструючи підтримку в протидії агресії РФ. 25 жовтня Президент України провів зустріч із Федеральним президентом Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром, який вперше з початку повномасштабного вторгнення прибув до Києва. Президенти обговорили подальший розвиток двосторонніх відносин та посилення співпраці в сфері безпеки, економіки, гуманітарної взаємодії, відновлення територіальної цілісності України. За результатами візиту було схвалено спільну заяву, яка закріплює особистий патронат президента ФРН над процесом відбудови Чернігівської області. Також для посилення оборонних можливостей України Штайнмаєр пообіцяв передати додатково РСЗВ MARS та гаубиці Panzerhaubitze 2000.
Крім того, Президент України зустрівся з Президентом Республіки Гвінея-Бісау, головою Економічного співтовариства держав Західної Африки (ECOWAS) Умару Сісоку Ембало. Це перший лідер африканської країни, що відвідав Україну після 24 лютого. Президенти обговорили безпекову ситуацію в державі та співробітництво в рамках міжнародних організацій, зокрема домовилися про подальшу підтримку резолюцій ООН щодо компенсаційних механізмів, а також щодо створення спецтрибуналу з розслідування злочинів РФ в Україні.
Дедалі більше країн офіційно визнають терористичний характер російської влади. Сенат Польщі одноголосно ухвалив резолюцію про її визнання терористичним режимом та закликав всі країни закріпити цей статус за режимом В.Путіна.
На тлі шантажу Росії щодо можливого застосування ядерної зброї директор ЦРУ Вільям Бернс на початку жовтня здійснив візит до України, де зустрівся із В.Зеленським та іншими офіційними особами. Під час візиту Бернс підтвердив підтримку Сполучених Штатів України в протидії агресії РФ включно з продовженням обміну розвідданими між сторонами.
Держави-партнери продовжують надавати військову допомогу Україні. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс має посилити підтримку України для забезпечення її перемоги. Він повідомив про наміри членів Північноатлантичного альянсу продовжувати надавати Україні необхідне озброєння. Канцлер ФРН Олаф Шольц заявив, що Німеччина якнайшвидше поставить Україні ще 3 комплекси протиповітряної оборони IRIS-T, які призначені для знищення крилатих та балістичних ракет, різноманітних літальних апаратів. Уряд Австралії ухвалив рішення про передачу Україні ще 30 бронемашин типу Bushmaster. Також планується направлення до Великої Британії австралійських військових, які будуть допомагати з навчаннями українських військовослужбовців.
НАБУ оголосило у розшук колишнього керівника Нацбанку Кирила Шевченка, якого звільнили з посади на початку жовтня. Його підозрюють у розтраті коштів АБ “Укргазбанк” шляхом зловживання службовим становищем та службового підроблення.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.