Ситуація станом на 8:00 03.11.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Російські війська продовжують удари по об’єктах критичної інфраструктури України. Українська протиповітряна оборона демонструє високу ефективність, але не може повністю усунути загрозу. Станом на 1 листопада пошкоджень зазнали близько 40% енергетичної інфраструктури України, в низці областей запроваджені вимушені відключення світла.
На лінії фронту ситуація залишається без суттєвих змін. Російське командування прагне посилити оборону за рахунок резерву, який надає мобілізація. ЗСУ відбивають атаки в Донецькій області та готуються до продовження наступу на Луганщині і Херсонщині.
Луганський напрямок
Лінія фронту на Луганщині залишається без змін. На окремих ділянках фронту російські війська намагалися перейти в наступ, але їх атаки були відбиті.
Донецький напрямок
Війська РФ продовжують спроби прорвати оборону ЗСУ в районах Бахмута та Авдіївки.
Українські військові утримують позицію та наносять удари по логістичному забезпеченню і пунктах накопичення військової техніки супротивника. Зокрема, 1 листопада радник мера Маріуполя Петро Андрющенко повідомив, що у Волновасі на Донеччині зафіксовано вибух в готелі, де базувалися “кадирівці” (російські бойовики з Чечні). В районі Бахмута українські військові знищили гелікоптер з офіцерами ПВК “Вагнер”.
Війська РФ продовжують інтенсивні обстріли, які призводять до руйнування цивільної інфраструктури та втрат серед мирних мешканців. Протягом 31 жовтня – 2 листопада на території Донецької області загинули щонайменше 11 цивільних осіб, 18 людей отримали поранення.
Запорізький напрямок
Зранку 31 жовтня в межах чергової масованої ракетної атаки російські війська завдали ракетного удару по Запоріжжю, внаслідок чого було пошкоджено об’єкти критичної інфраструктури. Ввечері 2 листопада було здійснено атаку на Запоріжжя із застосуванням дронів-камікадзе, однак сили ППО змогли її відбити.
Херсонський напрямок
ЗСУ за допомогою артилерії та авіації продовжують завдавати ударів по опорних пунктах та позиціях комплексів ППО російської армії; місцях зосередження особового складу і військової техніки на Херсонщині; стратегічних об’єктах, через які здійснюється забезпечення російського угруповання на правому березі Дніпра.
Триває підготовка до битви за Херсон. За даними Генштабу ЗСУ, російські військові вивезли окупаційну адміністрацію з міста на лівий берег Дніпра. В той же час вони тимчасово заборонили рух автомобільним транспортом через Дніпро для цивільного населення Херсонщини.
Війська РФ продовжують ракетні атаки на Миколаїв. У ніч на 1 листопада в місті було зруйновано та пошкоджено низку житлових обʼєктів інфраструктури та навчальний заклад. У результаті обстрілу 1 людина загинула, щонайменше 5 осіб дістали поранення.
Обстріли території України
Росія продовжує масовані обстріли енергетичної інфраструктури України. Вранці 31 жовтня російські війська нанесли новий удар по території України, застосовуючи ракети та дрони. Зокрема вони атакували десять областей.
Українська ППО продемонструвала високу ефективність. За даними військових, вона збила 44 випущених по території України ракети. Проте це не завадило нанесенню значної шкоди українській інфраструктурі. Внаслідок атаки 31 жовтня було пошкоджено 18 об’єктів, більшість із яких – енергетичні.
Цілями російської атаки в тому числі стали три гідроелектростанції – Дніпровська, Дністровська та Кременчуцька. Внаслідок ракетних атак РФ було пошкоджено енергооб’єкт біля Києва. 80% споживачів столиці залишилися без водопостачання, близько 350 тисяч помешкань – без електропостачання. Крім того, зафіксовано удари по критичній інфраструктурі в декількох районах Дніпропетровщини (в тому числі – уражене промислове підприємство в Кривому Розі), у Кіровоградській, Чернівецькій, Черкаській, Харківській областях. На Вінниччині збита ракета впала на цивільні об’єкти. Також ракети були збиті на Львівщині. Зафіксовано падіння ракет на Хмельниччині.
Удари російських військових наносять суттєву шкоду українській енергомережі. Рівень її пошкодження досягає 40%. Виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук заявив, що у компанії закінчилося обладнання для ремонту пошкодженої інфраструктури, а також не вистачає коштів на його закупівлю.
За інформацією голови Нацполіції Ігоря Клименка, відомо щонайменше про 13 постраждалих внаслідок ракетної атаки РФ по території України 31 жовтня.
Впродовж наступних днів російські удари по цивільних об’єктах на території України продовжились. У ніч на 1 листопада війська РФ здійснили атаку за допомогою безпілотників на територію Полтавської області. За словами глави Полтавської ОВА, 4 дрони впали на цивільні обʼєкти, ще 3 БПЛА вдалось збити.
В ніч на 2 листопада російські військові знову намагались застосувати дрони-камікадзе, але українська протиповітряна оборона знищила майже всі БПЛА.
Зранку 2 листопада було здійснено спробу атакувати ракетами Одесу. Ракети були знищені силами української протиповітряної оборони.
Ввечері 2 листопада російські війська атакували Кривий РІг, застосовуючи дрони-камікадзе. Їм вдалося вразити об’єкт на території міста.
Також ввечорі 2 листопада було нанесено удар по Харкову. За останні дні на території Харківської області поранення отримали щонайменше 8 осіб (у тому числі, 2 дитини).
Окрім цього, війська РФ продовжують систематичні обстріли Нікополя та Марганця на Дніпропетровщині з важкої артилерії. За останні дні в цьому районі загинула щонайменше 1 людина, ще 1 мирний мешканець отримав поранення.
Тривають обстріли прикордонних районів Чернігівщини та Сумщини з території РФ.
Інформаційне протистояння
Міністерство оборони України спростовує інформацію російських джерел про те, що російським хакерам начебто вдалося зламати програму ситуаційної обізнаності Delta, яку використовують ЗСУ.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 31 жовтня підтверджені втрати становлять 16 295 осіб (6 430 загиблих, 9 865 поранених). За інформацією уповноваженого з питань зниклих безвісти Олега Котенка, зниклими безвісти внаслідок війни наразі вважаються близько семи тисяч осіб.
За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 2 листопада внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1255 (430 дітей загинули, 825 – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 2 листопада 9755 дітей було депортовано, 246 – зникли безвісти.
Генеральний директор “Укренерго” Володимир Кудрицький заявив, що внаслідок російських бомбардувань постраждали практично всі великі неатомні електростанції країни, а також понад 30% підстанцій енергетичної мережі. Відтак, Україна зіткнеться з гуманітарною кризою взимку, адже електроенергія також необхідна для забезпечення газопостачання та опалення.
НАЕК “Енергоатом” повідомляє про продовження провокаційних обстрілів території Запорізької АЕС, які здійснюють російські військові. В ніч на 3 листопада станція перейшла в режим повного знеструмлення через пошкодження високовольтних ліній зв’язку з українською енергосистемою.
Російські війська продовжують примусову депортацію українського населення на тимчасово окупованих територіях Херсонської області. Російська окупаційна адміністрація наказала переселити 70 тисяч людей, які проживають на лівому березі річки Дніпро. Ймовірно, російські військові готуються до підриву дамби Каховської ГЕС, що призведе до масштабного затоплення території, з метою зупинити контр-наступ ЗСУ.
Міський голова Мелітополя (Запорізька область) Іван Федоров повідомив про намагання російських військових вивезти українських дітей до Криму, Краснодара або інших регіонів РФ. Таку практику вони вже застосували на інших тимчасово окупованих територіях: з Енергодара та Кам’янки було вивезено 300 дітей, яких поки не повернули батькам. Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник також повідомила про факти викрадення українських дітей зі шкіл на тимчасово окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей з вивезенням їх до санаторіїв у Криму.
Українські правоохоронці продовжують фіксувати воєнні злочини російської армії на територіях, звільнених від російської окупації. У селищі Високопілля на Херсонщині було проведено ексгумацію тіл 2 мирних мешканців. За даними слідства, 1 червня під час захоплення Високопілля військовий російської армії розстріляв беззбройне місцеве подружжя у їхньому дворі. У звільненому місті Ізюм на Харківщині правоохоронці ексгумували тіла ще 3 цивільних, які були розстріляні у власній автівці у березні під час наступу російських військ. Окрім цього, міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський повідомляє про масштабну роботу з документування злочинів та встановлення осіб, причетних до катування українських громадян. Наразі у Харківській області виявлено 23 катівні (в тому числі 8 – на території Куп’янська), 3 – у Херсонській області та 1 – в Донецькій області.
Генеральний прокурор Андрій Костін заявив, що прокуратура зафіксувала понад 300 фактів злочинів РФ в Україні, які підпадають під визначення геноциду українського народу.
Мінна загроза залишається актуальною на нещодавно звільнених від окупації територіях та в районі активних бойових дій. На Харківщині від підриву на міні загинули 2 мешканців Золочівської громади.
Російські війська продовжують завдавати збитків культурній спадщині України. Зафіксовано вивезення художніх фондів з галереї у тимчасово окупованій Новій Каховці на Херсонщині. Галерея налічувала понад 1200 експонатів, серед яких унікальна колекція з 297 творів живопису та графіки А.С.Гавдзинського, колекція офортів народного художника України В.Ф.Мироненка, колекція ілюстрацій народного художника України В.Г.Литвиненка та багато інших.
Спротив
За словами голови Бердянської міської військової адміністрації, внаслідок вибуху, що стався у тимчасово окупованому Бердянську 31 жовтня, був поранений представник окупаційної адміністрації – так званий перший заступник голови адміністрації міста із зовнішньої політики та масових комунікацій Павло Іщук.
2 листопада серію вибухів було чутно в тимчасово окупованому Херсоні.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Кабінет міністрів ухвалив проект бюджету на 2023 рік до другого читання з урахуванням пропозицій народних депутатів. За словами Премʼєр-міністра Дениса Шмигаля, уряд скоригував прогноз зростання ВВП на 2023 рік в бік консервативного сценарію (3,2% замість 4,6%). Прогноз інфляції зменшили з 30% до 28%.
Кабінет міністрів на засіданні 1 листопада, звільнив Юрія Вітренка з посади голови правління НАК “Нафтогаз України”. Новим головою “Нафтогазу”, найвірогідніше, стане колишній міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов, який подав у відставку 2 листопада.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Російська Федерація була змушена повернутися до участі в “зерновій угоді” після того, як Україна, ООН та Туреччина домовилися продовжувати роботу щодо транспортування продовольства, узгоджуючи плани руху суден зерновим коридором попри шантаж російської влади навколо продовольчого питання. РФ, у свою чергу, не наважується на відкрите блокування коридору силовими засобами. Це не відміняє того факту, що саме дії РФ залишаються єдиною загрозою глобальній продовольчій безпеці в регіоні, про що вкотре заявив у своєму зверненні Президент України Володимир Зеленський.
Лідери європейських держав продовжують здійснювати візити до Києва, демонструючи підтримку українському народу та посилюючи співпрацю з Україною щодо подолання наслідків війни. Президент Володимир Зеленський провів зустріч з Прем’єр-міністром Чехії Петером Фіалою, під час якої були обговорено зміцнення оборонної співпраці, посилення санкцій проти Росії, притягнення її до відповідальності за терористичні акти проти цивільного населення. Лідери підписали спільну декларацію щодо євроатлантичної перспективи України, в якій зафіксовано підтримку Чехією курсу на набуття Україною членства в НАТО, підкреслено прихильність політиці “відкритих дверей” Альянсу, визначено пріоритетні напрями співпраці між державами, у тому числі для забезпечення подальшого впровадження стандартів НАТО в Україні. Крім того, за результатами зустрічі між представниками урядів України та Чехії було анонсовано додаткову військову допомогу.
Також Президент України провів переговори з міністром закордонних справ, Європейського Союзу та співробітництва Іспанії Хосе Мануелем Альбаресом та з єврокомісаром з питань енергетики Кадрі Сімсон, які перебували з візитом в Києві. Основними темами переговорів стали відновлення енергетичної інфраструктури України після російських ракетних обстрілів (ЄС повідомляє про готовність постачати електроенергію Україні в разі наявності гострого дефіциту); збільшення допомоги Україні (Іспанія передає генератори та машини швидкої допомоги); притягнення РФ до відповідальності. Також Київ відвідала заступниця держсекретаря США у справах Європи та Євразії Карен Донфрід.
Підтримується активний діалог на вищому рівні між Україною і партнерами задля зміцнення взаєморозуміння та посилення підтримки у протидії агресії РФ. В.Зеленський провів телефонні розмови з Генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррешем, канцлером Німеччини Олафом Шольцом, президентом Франції Еммануелем Макроном, президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом та з Прем’єр-міністром Камбоджі Самдехом Хун Сеном. Лідери обговорили посилення обороноздатності України, відновлення енергетичної інфраструктури, а також продовольчої безпеки.
Міжнародні партнери України розширюють санкції у відповідь на триваючу російську агресію. Велика Британія запровадила санкції проти 4 російських металургійних та нафтохімічних магнатів, які фінансують війну РФ проти України. Уряд Нової Зеландії запровадив нові обмежувальні заходи проти 14 осіб і 7 організацій, які безпосередньо пов’язані з виробництвом озброєння або підтримують військове вторгнення в Україну. Список санкцій Нової Зеландії проти РФ з 24 лютого включає вже понад 1200 фізичних та юридичних осіб.
Міжнародна спільнота продовжує реагувати на участь Ірану в агресії проти України в якості союзника РФ. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що українська сторона попередила Іран дипломатичними каналами про наслідки передачі Росії ракет та ще більшої кількості безпілотників. За словами речника Держдепартаменту США Неда Прайса, Сполучені Штати працюють над викриттям мережі розповсюдження іранських БПЛА та намагаються протидіяти постачанню іранської зброї Росії. Уряд Швейцарії оголосив про введення санкцій проти Ірану за постачання Російській Федерації ударних безпілотників, які використовуються у війні проти України.
За повідомленням координатора стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джона Кірбі, КНДР приховано поставляє Росії значні партії артилерійських снарядів для виконання у війні проти України, прикриваючись поставками нібито до країн Близького Сходу та Північної Африки.
Україна продовжує активну роботу з міжнародними партнерами задля відновлення енергетичної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російських ракетних атак. Наразі вже є домовленості про постачання енергетичного обладнання до України від урядів та компаній 12 країн. ЄС та інші міжнародні партнери України нададуть 25,5 млн євро через Фонд енергетичної підтримки України для найнагальніших потреб у відновленні пошкоджених енергетичних об’єктів. Водночас уряд Сполучених Штатів виділив 55 млн дол. США на ремонт та підтримання роботи інфраструктури теплопостачання в Україні.
Через високі ризики постійних ударів по об’єктах критичної інфраструктури (насамперед – енергетичної), держави-партнери збільшили надання Україні військової допомоги для посилення протиповітряної оборони. Сполучені Штати Америки нададуть Україні загалом 8 систем протиповітряної оборони NASAMS з боєприпасами. Іспанія виділяє новий пакет військової допомоги, який включає батарею ЗРК Aspide, системи ППО Hawk, протитанкові ракетні комплекси, гармати та снаряди до них.
Молдова оголосила персоною нон грата російського дипломата. Рішення було прийнято після того, як 31 жовтня уламки російської ракети, запущеної під час масового удару по об’єктах критичної інфраструктури України, впали на молдовську територію.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.