Російсько-українська війна (дайджест) – 27-29 червня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 30.06.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська намагаються оточити Лисичанськ, наступаючи на місто з півдня та обходячи його з південного заходу. Окрім цього, війська РФ просунулись вперед на Бахмутському напрямку; здійснюють атаки на Слов’янському та Харківському напрямках. Вони продовжили завдавати ракетні удари по промислових обʼєктах на території України. Невибірковість ударів та застосування застарілого озброєння призводить до руйнування цивільної інфраструктури та масштабних жертв серед населення.  

Битва за Донбас

Ключовою ціллю військ РФ залишається оточення угруповання ЗСУ, яке обороняє Лисичанськ. Вони наступають на Лисичанськ із південного та південно-західного напрямків. Паралельно здійснюються атаки на Бахмутському напрямку, які мають на меті перекрити трасу Бахмут-Лисичанськ. Російським військам вдалося просунутися в бік Бахмута зі сходу. 

Паралельно з атаками російські військові цілеспрямовано завдають ударів по обʼєктам критичної інфраструктури, а також обстрілюють мирне населення. Зокрема 27 червня з РСЗВ було обстріляно скупчення місцевих жителів Лисичанська, які поповнювали запаси води. В результаті 8 людей загинули, ще 21 особу було поранено.

На півночі Донецької області війська РФ сконцентрували зусилля на наступі на Слов’янськ. По місту було завдано удару, в результаті постраждала цивільна інфраструктура. 

На інших ділянках фронту російські війська не вели наступальних дій – але продовжують інтенсивні обстріли. Усього за період 2729 червня на території Донецької області щонайменше 5 мирних мешканців загинули, 23 людини отримали поранення.

Харківський напрямок

Ситуація на Харківщині залишається незмінною: російські війська концентрують зусилля на запобіганні просуванню ЗСУ до державних кордонів України та за можливості проводять штурмові дії, щоб покращити власне тактичне становище поблизу Харкова. 

Ракетні обстріли Харківщини не припиняються. Армія РФ продовжує нищити цивільну інфраструктуру та житлові будинки. Зокрема, протягом 27-29 червня були пошкоджені школа та адміністративна будівля; зазнали руйнувань житлові райони Харкова –  Північна Салтівка  та Індустріальний. Ціллю обстрілів були й інші населені пункти області. В результаті на її території загинуло щонайменше 7 осіб, ще 31 людина отримала поранення. 

Запорізький напрямок

Ситуація на лінії фронту у Запорізькій області залишається без змін. Війська РФ зосереджують основні зусилля на утриманні рубежів та продовжують обстріли вздовж всієї лінії зіткнення, застосовуючи РСЗВ та ствольну артилерію. 

Південний напрямок

Російські війська продовжують укріплювати рубежі, щоб протистояти українському наступу в районі адміністративного кордону Херсонщини з Дніпропетровською та Миколаївською областями. 

Зранку 28 червня масованого ракетного удару зазнала Миколаївська область, в тому числі Очаків та Миколаїв. За попередньою інформацією, в Очакові загинули 3 людей, 6 осіб отримали поранення. 29 червня обстріли Миколаєва поновилися. В результаті постраждав житловий будинок, в якому загинули щонайменше 3 осіб, 5 місцевих мешканців отримали поранення. На Криворізькому напрямку російські військові обстріляли Криворізьку ТЕС. 

ЗСУ наносять удари у відповідь по техніці та військам РФ, застосовуючи не лише артилерію, але й авіацію. Тривають обстріли російських позицій на тимчасово окупованому острові Зміїний. 

Обстріли території України

РФ продовжує завдавати ракетні удари по цивільній інфраструктурі та житлових обʼєктах. Зокрема 27 червня дві російські ракети влучили у торгівельно-розважальний центр та завод “Кредмаш” в місті Кременчук Полтавської області. Ймовірно, саме промисловий об’єкт був ціллю атаки. Але застосований вид озброєння – ракета Х-22 – був розроблений ще наприкінці 1950-х років, і призначався для ударів по корабельному угрупованню супротивника. Він не призначений для нанесення точних ударів по наземних цілях. Його застосування по місту веде до невибіркового ураження цивільних об’єктів. За попередніми даними, в результаті атаки в зруйнованому торгівельному центрі 20 осіб загинули, 59 отримали поранення, понад 40 людей вважаються зниклими безвісти. 

В результаті ракетного удару по Дніпру 28 червня було пошкоджено будівлю СТО; загинули 2 людей. 

Тривають обстріли прикордонних районів Чернігівської та Сумської областей. Особливої інтенсивності вони набули 28 червня

Інформаційне протистояння

Міністерство цифрової трансформації України повідомляє про перебіг протистояння з РФ у кіберпросторі. За чотири місяці – з 26 лютого по 26 червня – хакерами було атаковано понад 4,2 тис. російських онлайн-ресурсів. Серед останніх прикладів успішної операції – злам сайту російської державної установи “Росреєстр” 28 червня. На головній сторінці сайту було розміщене привітання з Днем Конституції України. 

Російська Федерація також проводить операції в кіберпросторі. За даними СБУ, російські хакери в День Конституції намагались втрутитися в роботу українських телеканалів, які беруть участь в загальнонаціональному телемарафоні. Паралельно вони здійснюють кібератаки проти Литви та Норвегії через  жорстку позицію цих держав щодо дотримання санкцій, введених проти РФ. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, станом на 27 червня кількість жертв серед цивільного населення України з початку широкомасштабного російського вторгнення становить 10 631 особу (4 731  вбитих та 5 900 поранених). Станом на ранок 29 червня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 968 дітей (341 дитина загинула, 627 – отримали поранення). 

Продовжується звільнення українських військових з російського полону. 28 червня відбувся обмін військовополоненими за формулою “17 на 15”. Додому повернулося 16 українських військових та один цивільний. 29 червня, був здійснений найбільший обмін полоненими з початку повномасштабної війни. В результаті було звільнено 144 військових, серед яких 95 захисників “Азовсталі”. Також триває обмін тілами загиблих військових. 28 червня відбулося повернення 46 тіл загиблих українських військовослужбовців (серед них тіла 21 захисника “Азовсталі”). 

Російські військові продовжують тримати в полоні велику кількість українських цивільних громадян, серед яких – представники місцевої влади на тимчасово окупованих територіях, які не пішли на співпрацю з окупантами. 28 червня війська РФ звільнили двох голів місцевих громад Херсонщини, однак у полоні продовжують перебувати 4 міських голови з цієї області. 28 червня російські військові затримали мера Херсона Ігоря Колихаєва. 

Російські війська продовжують наносити інтенсивні авіаудари та ракетні обстріли по цивільних та інфраструктурних об’єктах. На Луганщині було фактично повністю знищено Сєверодонецьку ТЕЦ. Без електроенергії залишається Сєверодонецьк та населені пункти навколо нього. У Запорізькій області внаслідок обстрілів російськими військовими та пошкодження ліній електропостачання та газопостачання 84 населені пункти залишилися без електрики та 108 – без газу.

Росія обмежує використання української мови на тимчасово окупованих територіях України, зокрема Херсонської області. Окупаційна адміністрація та російські військові вимикають українське мовлення з ефіру, захоплюють українські телеканали та радіостанції, викрадають українських журналістів та здійснюють запуск російського пропагандистського телебачення. У навчальних закладах заборонено предмети “українська мова та література”, “захист України”, “історія України”. Спроби викорінення української мови та культури вказують на прагнення до асиміляції тимчасово окупованих територій та їхньої поступової інтеграції у склад РФ. 

Спротив

28 червня російські ЗМІ повідомили про 2 вибухи в районі порту тимчасово окупованого міста Бердянськ (Запорізька область), які можуть бути результатом дій руху опору.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Україна та Європейський Союз підписали Угоду про вантажні перевезення автотранспортом, що скасовує необхідність дозволів для виконання українськими перевізниками двосторонніх і транзитних перевезень. Угодою також передбачаються заходи зі спрощення визнання водійських документів.

29 червня премʼєр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна отримала 1,3 мільярда доларів грантової допомоги від США у межах пакету фінансування бюджету. Загальна сума допомоги за цією програмою складає 7,5 млрд дол. США.

Проблеми з нестачею пального в Україні поступово вирішуються. Завдяки нарощуванню поставок пального на українські автозаправні станції очікується, що вже у липні для автомобілістів зникнуть обмеження на обсяги купівлі.

Служба безпека України продовжує пошукові роботи афілійованих з РФ бізнесових обʼєктів. Зокрема 27 червня в СБУ повідомили, що наклали арешт на майно українських компаній російських фінансово-промислових груп на суму 4,5 млрд грн, серед яких – корпорація “Ростєх”, алюмінієва компанія “РусАл” та нафтовий холдинг “Татнєфть”.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

У Мадриді 28-30 червня проходить саміт НАТО. У ньому взяли участь глави держав та урядів 30 країн-членів Альянсу та країн-партнерів: Фінляндії, Швеції, України, Грузії. НАТО затвердила нову Стратегічну концепцію, яка формулює пріоритети розвитку Альянсу до 2030 р. та визначає Росію як головну загрозу для євроатлантичної безпеки. Альянс погодив надання Україні комплексного пакету допомоги на тлі російської агресії. Також глави держав та урядів НАТО держав-членів ухвалили історичне рішення запросити Фінляндію та Швецію до членства в Альянсі. 

Лідери країн світу продовжують відвідувати Україну, демонструючи свою солідарність та підтримку її територіальній цілісності. Президент України Володимир Зеленський провів переговори з Президенткою Молдови Маєю Санду та президентом Індонезії Джоко Відодо. Під час зустрічей було обговорено зміцнення глобальної антивоєнної коаліції, розблокування українських морських портів і відновлення аграрного експорту, співпрацю у сфері енергетики, розширення експортного транзитного потенціалу, надання гуманітарної допомоги та післявоєнну відбудову України. Варто зазначити, що це був перший в історії дипломатичних відносин візит президента Індонезії в Україну і перший візит лідера азійської держави до Києва з 24 лютого. На його фоні було підписано угоду між Україною та Індонезією про встановлення взаємного режиму безвізових поїздок між громадянами країн.

Також Президент Володимир Зеленський обговорив зі співголовою Комітету з питань міжнародних відносин Сенату США Джеймсом Рішем питання посилення взаємодії в оборонній сфері між США та Україною, збільшення санкцій проти РФ та необхідність визнання Росії державою-спонсором тероризму.

Крім того, Володимир Зеленський 28 червня виступив онлайн під час засідання Ради Безпеки ООН, яке було скликане через ракетний обстріл торгівельно-розважального центру в Кременчуці. Він закликав виключити Росію зі складу Радбезу, оскільки наявність в неї права вето підриває потенціал цієї установи до реагування на актуальні виклики та загрози. Зеленський нагадав, що Росію потрібно притягнути до відповідальності на міжнародному рівні відповідно до статуту ООН, який дозволяє створити спеціальний трибунал для розслідування дій російських військових.

Світ продовжує надавати України матеріально-технічну та оборонну допомогу. Велика Британія оголосила про надання додаткової військової допомоги на суму 1 млрд фунтів стерлінгів. Європейський Союз анонсував передачу Україні понад 90 вантажівок підвищеної прохідності – вони призначені  для підтримки медичних, інженерних та матеріально-технічних потужностей Збройних сил України. 28 червня Франція оголосила про плани щодо передачі Україні «значної кількості» бронетранспортерів VAB французького виробництва. Також стало відомим про те, що Німеччина та Нідерланди мають намір передати Україні додаткові самохідні артилерійські установки Panzerhaubitze 2000. Надати Україні додаткову зброю готова й Італія. Уряд Норвегії ухвалив рішення про передачу Україні, за допомогою Великої Британії, трьох реактивних систем залпового вогню М270 та п’яти тисяч 155 мм снарядів.

Міжнародне співтовариство постійно збільшує фінансову допомогу Україні для подолання викликів, пов’язаних з російським вторгненням. Фінляндія вирішила надати додаткові 70 мільйонів євро Україні на гуманітарну допомогу та розвиток співпраці в освіті, верховенстві права, енергетиці та питаннях клімату. Канада надасть Україні пільговий кредит у 200 мільйонів канадських доларів для підтримки негайних потреб у державних видатках. Україна отримала додатково 65 млрд японських єн пільгового кредиту від Японії в межах кредитної угоди. Ці кошти будуть спрямовані до держбюджету для фінансування першочергових соціальних і гуманітарних видатків, охорону здоров’я тощо.

Також міжнародні партнери посилюють постійний та погоджений санкційний тиск на РФ. Сполучені Штати розширили санкції проти Росії, оголосивши про заборону імпорту російського золота та додавши до санкційного списку 70 юридичних і 29 фізичних осіб. Уряд Швейцарії ввів у дію санкції проти Росії за аналогією з шостим пакетом обмежувальних заходів ЄС, що включає  ембарго на сиру нафту та певні види нафтових продуктів російського походження. Уряд Великої Британії 29 червня оголосив про нові індивідуальні обмежувальні заходи проти російських олігархів та близького оточення президента РФ Путіна. Крім того, Канада додатково ввела санкції проти фізичних та юридичних осіб, пов’язаних із російським оборонним сектором та державною владою Білорусі, а також проти громадян України, які підтримують російську окупацію українських територій. Прем’єр-міністр Японії Кісіда Фуміо оголосив про додаткові санкції проти Росії, включаючи заборону на імпорт російського золота та обмеження для 70 фізичних осіб РФ. Болгарія вислала зі своєї території 70 російських дипломатів, зокрема через їхній зв’язок із російськими спецслужбами. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.