Ситуація станом на 8:00 27.06.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Основні бойові дії продовжуються на сході України. Через загрозу оточення ЗСУ здійснили організований відступ із Сєвєродонецька, і наразі тримають оборону в Лисичанську, на правому березі річки Сіверський Донець. Російські війська намагаються наступати в напрямку цього міста, а також продовжують атаки в районі Бахмута та Слов’янська. На інших ділянках фронту тривають локальні сутички та інтенсивні обстріли. Протягом вікенду 25-26 червня війська РФ посилили ракетні обстріли території України.
Битва за Донбас
Центром активних бойових дій залишається район агломерації Сєвєродонецьк-Лисичанськ. Війська РФ намагаються оточити угруповання ЗСУ – наступають на Лисичанськ з півдня та прострілюють дорогу із цього населеного пункту на Бахмут. Українські військові здійснили організований відступ із Сєвєродонецька та його околиць на підготовлені оборонні позиції. Таким чином східний берег річки Сіверський Донець перебуває під контролем російських військ. Наступною ціллю наступу російських військових є Лисичанськ, але наразі ЗСУ відбили штурм поблизу південних околиць міста.
На Слов’янському напрямку російські війська прагнуть створити умови для відновлення наступу та продовжують штурмові дії в районі Святогірська. Також тривають атаки в районі Мар’їнки поблизу Донецька.
На інших ділянках фронту війська РФ обстрілюють позиції ЗСУ та цивільну інфраструктуру. Вони застосовують авіацію для нанесення ракетних ударів. Усього за період 23–26 червня на території Донецької області загинули щонайменше 15 мирних мешканців, 19 людей отримали поранення.
ЗСУ продовжують завдавати точкових ударів по інфраструктурі російських військ, розташованій на тимчасово окупованих територіях. 25 червня було уражено військові об’єкти в Сватовому (Луганська область) та Сніжному (Донецька область).
Харківський напрямок
На Харківському напрямку війська РФ продовжують оборонятися, здійснюючи локальні штурмові дії для покращення тактичного положення на окремих ділянках фронту. Вони завдають артилерійських ударів по Харкову та населених пунктах поблизу обласного центру. За період 23–26 червня на території Харківської області загинули щонайменше 5 людей, 29 осіб отримали поранення.
Запорізький напрямок
На лінії фронту в Запорізькій області тривають обстріли. Російські війська використовують РСЗВ для нанесення ударів по позиціях ЗСУ та цивільній інфраструктурі.
Південний напрямок
На Криворізькому та Миколаївському напрямках російські війська здійснюють обстріли та ведуть контрбатарейну боротьбу. Вони використовують РСЗВ “Ураган” та авіацію. Тривають обстріли Миколаєва. Внаслідок бойових дій на території Миколаївської області за період 23–25 червня загинула щонайменше 1 людина, 6 мирних мешканців отримали поранення.
Українські війська також обстрілюють російські позиції. Крім цього, в ніч на 26 червня було завдано другого ракетного удару по морській газовидобувній платформі “Чорноморнафтогазу”, захопленій військами РФ в 2014 році.
Обстріли території України
Війська РФ з території Білорусі завдали масштабного ракетного удару по Україні зранку 25 червня. Ціллю атаки стали Яворівський полігон на Львівщині (де отримали поранення 4 людей), навчальний полігон “Десна” в Чернігівській області, військові об’єкти на Житомирщині. Пізніше ракетний удар було нанесено по місту Сарни Рівненської області (в результаті 4 осіб загинули, 7 отримали поранення).
Вранці 26 червня було завдано ракетного удару по Києву. В результаті пошкоджено житловий будинок та дитячий садок в центрі міста; щонайменше 1 особа загинула, 6 мирних мешканців постраждали.
Також 26 червня російські війська нанесли ракетний удар по Черкасам. В результаті було пошкоджено міст через Дніпро; 1 людина загинула, 5 осіб отримали поранення. Ввечері було завдано ракетного удару по Одеській області; за попередніми даними, постраждали 6 людей (в тому числі 1 дитина).
Окрім цього, тривають обстріли Сумської та Чернігівської областей, здійснені з прикордонної території РФ.
Інформаційне протистояння
Держспецзв’язку повідомило про нові кібератаки, здійснені із скомпрометованої електронної адреси в домені gov.ua. З неї розсилаються листи нібито із інструкціями родичам військовослужбовців, що зникли безвісті, які насправді містять шкідливі програми.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, станом на 24 червня кількість жертв серед цивільного населення України з початку широкомасштабного російського вторгнення становить 10 506 осіб (4 677 вбитих та 5 829 поранених). Станом на ранок 26 червня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 952 дитини (339 дітей загинули, 613 – було поранено).
З початку російського вторгнення майже третина українців була змушена покинути свої домівки. Значна частина з них виїхала за кордон. За оцінками Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, станом на 24 червня по всій Європі зафіксовано 5 256 378 біженців з України.
Нацполіція повідомила, що з початку війни до правоохоронних органів надійшли звернення щодо зникнення понад 20 тисяч осіб (в тому числі 533 дитини). На даний момент вдалося розшукати лише близько 10 тисяч людей (серед них 360 дітей). Інформація є попередньою, кількість зниклих безвісти може бути вищою.
Гуманітарна ситуація у зоні бойових дій залишається надзвичайно тривожною і продовжує стрімко погіршуватися. Цивільне населення Донецької та Луганської областей має проблеми із доступом до води, електроенергії та забезпечення медичними послугами. Місцеві мешканці знаходяться в умовах постійних обстрілів та не мають гарантій безпечної евакуації з району активних боїв. Повідомляється, що лише у Сєвєродонецьку та Лисичанську внаслідок бойових дій постраждали 19 медичних закладів. Це призвело до повного припинення надання медичних послуг у першому населеному пункті; в другому залишився лише один функціональний медичний заклад, який намагається забезпечити зростаючі потреби населення в умовах наближення боїв до міста.
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) занепокоєне складними умовами, в яких працює персонал Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) з огляду на тимчасове встановлення контролю над об’єктом російськими збройними силами. На території ЗАЕС російські війська риють окопи та будують укріплення, що свідчить про готовність окупаційних військ до бойових дій на території ядерного об’єкту, незважаючи на ризики радіоактивного забруднення. Існує небезпека використання російською стороною контролю над ЗАЕС як засобу шантажу України в разі контрнаступу ЗСУ.
Спротив
На тимчасово окупованих територіях Херсонщини активізувався рух опору. 24 червня стало відомо про загибель в Херсоні місцевого представника окупаційної адміністрації Дмитра Савлученка. 26 червня у Каховці було підірвано автомобіль Ірини Махньової – місцевої жительки, яка співпрацювала з окупаційною владою.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
На засіданні Кабінету міністрів 24 червня премʼєр-міністр Денис Шмигаль заявив, що в межах анонсованого на минулому тижні проєкту “єРобота” держава надаватиме грантову допомогу на суму до 3,5 млн грн для стартапів в ІТ-сфері, а також покриє стипендію на суму до 30 тисяч грн на освіту в ІТ.
Європейські партнери допомагають Україні фінансувати соціальні та гуманітарні видатки. 25 червня Міністерство фінансів України повідомило про підписання угоди з німецьким міністерством фінансів щодо надання Україні 1 мільярда євро грантового фінансування. Також ЄС намагається підтримувати макрофінансову стабільність в Україні. Зокрема 24 червня за підсумками саміту Європейська рада ухвалила рішення надати Україні макрофінансову допомогу в розмірі до дев’яти мільярдів євро.
Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький заявив про вивезення з України близько 400 тисяч тонн зерна Росією. Від початку повномасштабного вторгнення лише прямі збитки для сільського господарства України уже становлять 4,3 млрд доларів США. Вивозячи з України зерно, у Кремлі готуються до майбутнього світового росту цін на продовольство, створюючи резерви і можливості для спекуляцій на ринку.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
23 червня під час зустрічі Європейської ради було ухвалене рішення щодо надання Україні статусу держави-кандидата на членство в ЄС. Рішення було прийняте на основі резолюції Європарламенту з рекомендацією надати відповідний статус Україні, а також на основі аналогічного позитивного висновку Єврокомісії. Отримання статусу кандидата є перший офіційним етапом на шляху до вступу України в ЄС. Перед початком другого етапу – офіційних переговорів про вступ – Україна має запровадити необхідний пакет реформ щодо судочинства, боротьби з корупцією, деолігархізації тощо.
26 червня в Німеччині розпочався саміт «Групи семи» (G7). Першим заходом саміту стала зустріч канцлера Німеччини Олафа Шольца з президентом США Джо Байденом. Політики наголосили на необхідності зберегти єдність Заходу щодо протидії російській агресивній політиці. Цього ж дня прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон та президент Франції Еммануель Макрон мали змогу провести дискусію, під час якої Джонсон наголосив на тому, що наразі будь-яка спроба “умиротворити” Росію призведе до тривалої нестабільності і дасть Путіну дозвіл на постійне маніпулювання як суверенними країнами, так і міжнародними ринками. Джонсон та Макрон наголосили на необхідності підтримки України в її опорі російській агресії. За даними преси, лідери G7 у підсумковій заяві саміту планують оголосити про своє зобов’язання надавати безстрокову підтримку Україні для її захисту.
Західні партнери посилюють санкційний тиск на РФ. Президент США Джо Байден анонсував заборону імпорту російського золота. Британський уряд повідомив, що цим рішенням більше не буде дозволений новий експорт російського золота до Великої Британії, Канади, США та Японії. Золото є важливою складовою російського експорту, що принесла російській економіці у 2021 році 15,4 млрд доларів.
Уряд Великої Британії розширив торговельні санкції проти Росії. Під нові обмежувальні заходи потрапили заборона на експорт до РФ, яка стосується низки товарів і технологій, авіаційного палива, банкнот фунтів стерлінгів або валют ЄС. Сенат Канади схвалив закон, що дозволить конфіскувати заморожені російські активи й передати їх Україні. Це перший приклад закріплення в законодавстві такого механізму від початку російсько-українського конфлікту.
Міжнародна робоча група щодо санкцій проти РФ представила Дорожню карту фінансових санкцій. Документ містить аналіз впливу раніше запроваджених обмежень на фінансову систему Росії, перелік рекомендацій для посилення тиску на державу-агресора та карту ризиків щодо реалізації санкційної політики.
Санкції поступово дають результат. У ніч на 27 червня Росія зазнала технічного дефолту, оскільки вона не може обслуговувати зовнішній борг та здійснювати платежі закордонним кредиторам внаслідок введених обмежень.
23 червня Комітет Сенату США з міжнародних відносин підтримав резолюцію із закликом до Держсекретаря США Ентоні Блінкена визнати Росію державою-спонсором тероризму. Сенатори також проголосували за резолюцію, яка засуджує використання голоду як зброї у війні та визнає вплив російсько-українського конфлікту на глобальну продовольчу безпеку. Європейська Рада визнала Росію державою, яка одноосібно несе відповідальність за глобальну продовольчу кризу. Вона закликала РФ негайно припинити атаки на сільськогосподарські об’єкти в Україні, а також розблокувати українські чорноморські порти.
Триває передача Україні військової техніки з боку держав-партнерів. Сполучені Штати Америки офіційно оголосили про виділення додаткових 450 млн доларів США у якості оборонної підтримки України. Таким чином буде забезпечена передача додаткового озброєння (в тому числі систем HIMARS), боєприпасів та іншого обладнання.
В свою чергу Російська Федерація йде на загострення відносин із Заходом. Вона посилює свій військовий потенціал на території Республіки Білорусь, що несе пряму загрозу країнам східного флангу НАТО. Росія планує розмістити в Білорусі озброєння, яке може використовуватися для нанесення ядерного удару.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.