Російсько-українська війна (дайджест) – 30 червня – 3 липня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 4.07.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Внаслідок загрози оточення українські війська організовано відступили з Лисичанська і закріплюються на рубежі Сіверськ-Бахмут. Таким чином, війська РФ практично повністю окупували територію Луганської області. Вони продовжують підготовку до наступу на Слов’янськ; активно застосовують артилерію та авіацію для нанесення ударів по позиціях ЗСУ на інших ділянках фронту. У стратегічно важливій північно-західній частині Чорного моря через обстріли з боку українських військ російське командування було змушене евакуювати свій гарнізон з території острова Зміїний. Також ЗСУ посилюють удари по складах російських військ на тимчасово окупованих територіях, застосовуючи отриману від західних партнерів високоточну зброю. 

Битва за Донбас

Після захоплення Сєвєродонецька війська РФ 10 днів штурмували Лисичанськ. Особливо запеклі бої відбувались в районі Лисичанського нафтопереробного заводу. В умовах загрози оточення, з метою збереження особового складу, українські війська здійснили організований відступ з міста та закріплюються на нових рубежах оборони. 

На Слов’янському напрямку війська РФ перегруповуються та готуються до відновлення наступу. 1 липня активізувались бойові дії на Краматорському напрямку. 

ЗСУ завдають точкових ударів по складах боєприпасів та палива російських військ на тимчасово окупованих територіях – зокрема, в Попасній, Кадіївці та Ровеньках Луганської області; в Сніжному Донецької області. 

Натомість війська РФ продовжують невибіркові обстріли українських населених пунктів. 2-3 липня зафіксовано масований обстріл ракетною артилерією Слов’янська, удари по Краматорську та Добропіллю. Всього за період 30 червня – 3 липня на території Донецької області загинули щонайменше 19 людей, 55 осіб отримали поранення. 

Харківський напрямок

Російські війська обороняються на Харківському напрямку. На окремих ділянках фронту здійснюють спроби локальних атак з метою повернення втрачених позицій. Тривають обстріли Харкова та навколишніх населених пунктів. Війська РФ вдаються до систематичних авіаційних та ракетних ударів. Протягом останніх днів на території Харківської області загинули щонайменше 4 людей, отримали поранення 14 осіб. 

В ніч на 3 липня зафіксовано вибухи в російському міста Бєлгород, в результаті яких за попередніми даними загинули 4 осіб, пошкоджено понад 40 будинків. Ймовірно, руйнування стали наслідком роботи російської системи протиповітряної оборони, яка намагалась збити ракети або БПЛА, націлені на територію військової частини, розташованої в межах міста. Також російська ППО працювала в районі Курська. 

Запорізький напрямок

На території Запорізької області ситуація залишається без змін. Тривають обстріли поблизу лінії фронту. ЗСУ наносять удари по російській тиловій інфраструктурі на тимчасово окупованих територіях. В ніч на 3 липня було уражено одну із російських баз в Мелітополі, розташовану на території місцевого аеропорта. 

Південний напрямок

Постійні обстріли тимчасово окупованого острова Зміїний з боку ЗСУ нанесли військам РФ значні втрати, унеможливлюючи використання цього об’єкта в якості передової бази радіорозвідки та ППО, здатної забезпечувати контроль за підступами до Одеси. В результаті російське командування вивело своїх військових з острова через фактичну ізоляцію гарнізону та вразливість до українських ударів

Тривають обстріли вздовж лінії фронту на Миколаївському та Криворізькому напрямках. Практично щодня російські війська наносять ракетні удари по Миколаєву. 

Обстріли території України

В ніч на 1 липня війська РФ нанесли ракетний удар по курортному селищу Сергіївка в Одеській області, використовуючи протикорабельні ракети Х-22, які непридатні для точкових ударів. В результаті атаки було пошкоджено багатоповерховий будинок та бази відпочинку (в тому числі – дитячий реабілітаційний центр, який належить Молдові). Загалом через атаку загинула 21 особа (в тому числі 1 дитина); отримали поранення 39 людей. 

2 липня російські війська завдали удару по місту Павлоград в Дніпропетровській області, який є важливим транспортним вузлом. 

Війська РФ також продовжують обстріли прикордонних районів Чернігівської та Сумської областей. 

Інформаційне протистояння

Прес-служба найбільшого приватного енергетичного конгломерату України ДТЕК повідомила про кібератаку на її ІТ-інфраструктуру. Її метою є підрив енергетичної безпеки України та зрив постачання електроенергії населенню. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, станом на 27 червня кількість жертв серед цивільного населення України з початку широкомасштабного російського вторгнення становить 10 631 особу (4 731  вбитий та 5 900 поранених). Станом на ранок 3 липня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 986 дітей (344 дитини загинули, 642 – отримали поранення). 

За період повномасштабної війни Україні вдалося повернути понад 400 тіл загиблих (як військовослужбовців, так і цивільних). За даними віцепрем’єр-міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, російська сторона неохоче йде на обміни загиблими, намагаючись приховати власні втрати від суспільства. Крім того, Ірина Верещук заявила, що за підрахунками близько 350-400 тисяч українців були примусово вивезені на територію РФ. Депортованих спеціально переміщують у віддалені регіони Росії і позбавляють засобів зв’язку для унеможливлення повернення на територію України.

У Маріупольській міській раді повідомили про понад 10 тисяч ув’язнених українців, що знаходяться у тюрмах на тимчасово окупованих територіях Донецької області. Захоплені цивільні жителі перебувають у жахливих умовах – залишаються без медичної допомоги та достатньої кількості води та їжі; піддаються катуванням за активну проукраїнську громадянську позицію. 

Російські військові продовжують викрадати українських політичних та державних діячів. Станом на 2 липня у російському полоні перебувають 8 міських, сільських та селищних голів з Херсонської, Запорізької та Харківської областей. Росія викрадає представників місцевих органів влади, намагаючись примусити їх до співпраці, або ж задля подальшого використання в обмінах полоненими.

Спротив

Поблизу Мелітополя на тимчасово окупованій території Запорізької області було підірвано залізничний міст, який використовувався російськими військовими для перекидання вантажів до лінії фронту. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Європейські партнери продовжують допомагати Україні з фінансуванням пріоритетних бюджетних видатків під час воєнного стану. Зокрема 1 липня Міністерство фінансів повідомило про черговий грант від Німеччини на суму 1 мільярд євро.

За червень 2022 р. Україні вдалося експортувати 2,7 мільйона тонн продукції агропромислового комплексу – на 30% більше, ніж в травні. Повномасштабна військова агресія РФ та блокада нею морських портів впливають на переналаштування Україною продовольчих ланцюгів через сусідні країни. До 24 лютого основними покупцями української продукції були Китай, Індія, Нідерланди та Єгипет, зараз – найближчі сусіди України (Румунія, Польща, Болгарія, Туреччина). 

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Президент України Володимир Зеленський, Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук та Прем’єр-міністр Денис Шмигаль 1 липня підписали Спільну заяву щодо рішення Європейської ради про надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС. Документ є ознакою “єдності всіх гілок влади та свідченням рішучості в досягненні стратегічної мети України – повноцінного членства у Європейському Союзі”. Також під час пленарного засідання ВРУ було офіційно встановлено прапор ЄС в парламенті.

Представники української влади продовжують активний діалог з світовими лідерами, візити яких є важливим проявом солідарності з українським народом. Президент Володимир Зеленський зустрівся у Києві з Премʼєр-міністром Австралії Ентоні Албанізом. Це перший візит керівника австралійського уряду в Україну за всю історію відносин двох держав. Також Володимир Зеленський провів зустріч з прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стере. Під час переговорів сторони розглядали теми безпекової співпраці між державами, повоєнне відновлення України, оборонної та гуманітарної допомоги. Також Гар Стере оголосив, що Норвегія надасть Україні пакет допомоги на суму 1 мільярд євро для підтримки соціальної сфери та макростабільності держави.

Водночас, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зустрівся з головою ради паризького регіону Валері Пекресс. Під час зустрічі вони обговорили допомогу у відновленні Київської та Чернігівської областей. Як зазначив Денис Шмигаль, «регіональний принцип» має стати ключовим елементом майбутнього плану відновлення.

Президент України Володимир Зеленський провів телефонні розмови з президентом Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром, президентом Чилі Габріелем Боричем, президентом Аргентини Альберто Фернандесом, а також прем’єр-міністром Нової Зеландії Джасіндою Ардерн. Сторони обговорили оборонну підтримку України, її повоєнну відбудову та розмінування територій, надання гуманітарної допомоги, а також посилення санкційного тиску проти РФ. 

Визначним фактором підтримки України є посилення міжнародної військової підтримки. Міністерство оборони США оголосило про надання нового пакету військової допомоги Україні на суму 820 млн доларів США. Збройні сили України отримають додаткові боєприпаси для ракетних систем HIMARS, артилерійські снаряди калібру 155 мм, дві системи протиповітряної оборони NASAMS та чотири контрбатарейні радари. Велика Британія виділить Україні 1 мільярд фунтів стерлінгів військової допомоги – надані кошти будуть використані на системи протиповітряної оборони, безпілотники, обладнання для радіоелектронної боротьби та інші технічні засоби для українських військових. 

Також Австралія готова надати Україні додаткову фінансову допомогу та техніку (14 бронетранспортерів та 20 бронеавтомобілів Bushmaster). Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо анонсував, що його країна працює над завершенням угоди щодо надання Україні броньованих машин бойової підтримки. Крім того, ЗСУ отримають від Канади додаткові камери високої роздільної здатності для використання на безпілотниках Bayraktar. Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що Україна незабаром отримає додаткові сучасні гаубиці Caesar, а також іншу військову, економічну та гуманітарну допомогу, необхідну для протистояння російській агресії.

Посилюються санкції проти РФ у відповідь на російську агресію в Україні. Уряд Австралії запровадив обмежувальні заходи проти 16 російських міністрів та олігархів, серед яких представники близького оточення В. Путіна та міністри сільського господарства, транспорту і будівництва.

В Туреччині затримано російське вантажне судно із вкраденим зерном, вивезеним з тимчасово окупованого Бердянська (Запорізька область). Притягнення до відповідальності причетних має стати сигналом щодо неприпустимості торгівлі викраденою в Україні агропродукцією. 

У відповідь на визнання Сирійською Арабською Республікою незалежності так званих “ДНР” та “ЛНР” Україна розірвала дипломатичні відносини з Сирією. Подібний крок Дамаска ще раз підтверджує тотальну залежність режиму Б. Асада від Кремля.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.