Ситуація станом на 8:00 31.05.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Війська РФ продовжують активні наступальні дії з метою захоплення усієї Луганської області. Вони атакують місто Сєвєродонецьк, паралельно намагаючись відрізати українське угруповання, яке його захищає. Тривають атаки на півночі Донеччини та поблизу міста Донецьк. Натомість ЗСУ намагаються здійснювати контрнаступ на Херсонському напрямку.
Чернігівський та Сумський напрямки:
Російська армія продовжує систематичні обстріли прикордонних до РФ населених пунктів з мінометів та артилерії. Найбільш інтенсивні удари наносяться по території Сумської області.
Харківський та Луганський напрямки:
Після контрнаступу ЗСУ на північ від Харкова інтенсивність обстрілів міста знизилась. Але російські військові намагаються утримати позиції на цьому напрямку та продовжують завдавати ударів по обласному центру. 26 травня Харків обстріляли з великокаліберних гармат та РСЗВ. В місті загинули 9 людей, 19 отримали поранення.
На території Луганської області тривають бої за Сєвєродонецьк. Керівник міської військово-цивільної адміністрації Олександр Стрюк повідомив, що російські військові зайняли 2/3 периметру міста. За словами очільника Луганської ОВА, Сєвєродонецьк все ще не відрізаний. Варто відзначити, що протягом останніх днів активні військові дії точаться навколо траси Бахмут-Лисичанськ. Війська РФ протягом 27-28 травня наблизились ближче до траси та мали можливість прострілювати ключове сполучення, ускладнюючи забезпечення підрозділів ЗСУ та постачання гуманітарних вантажів. 29 травня керівник Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що за допомогою підкріплення сил ЗСУ в цьому районі вдалось відкинути російські збройні сили з цієї траси.
Донецький і Запорізький напрямки:
На півночі Донецької області війська РФ захопили місто Лиман. Українські підрозділи організовано відійшли на нові позиції. Триває наступ російських військових в напрямку Бахмута з метою порушити шляхи логістичного забезпечення угруповання ЗСУ в Сєвєродонецьку. Продовжуються бої в районі Авдіївки, де війська РФ активно застосовують артилерію та авіацію для нанесення ударів по населених пунктах. В цілому за період 26-29 травня на території регіону загинули щонайменше 14 мирних мешканців, понад 12 людей отримали поранення.
На лінії фронту у Запорізькій області тривають обстріли цивільної інфраструктури.
Дніпровський напрямок:
Російські війська продовжують завдавати ударів по військовим обʼєктам в центральній Україні. 27 травня ракета типу “Іскандер” влучила в казарму Національної гвардії на Дніпропетровщині. За словами голови ТРО Дніпра Геннадія Корбана, в результаті удару загинули 10 людей, близько 35 осіб отримали поранення. 28 травня було завдано ракетного удару по Кривому Рогу. Дві ракети зруйнували промислове підприємство на території міста. Незважаючи на ракетні удари, ЗСУ проводять успішні контратаки на півдні від Кривого Рогу.
Південний напрямок:
Підрозділи ЗСУ розпочали наступ на Херсонському напрямку. За повідомленням Генштабу ЗСУ, вони змусили війська РФ відійти на окремих ділянках фронту.
Тривають обстріли населених пунктів поблизу лінії фронту, в тому числі, житлових кварталів Миколаєва та інших міст області. Також в ніч на 30 травня війська РФ нанесли 2 ракетних удари мосту через Дністровський лиман на Одещині, який раніше вже був пошкоджений внаслідок атак.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, станом на 27 травня кількість жертв серед цивільного населення України з початку широкомасштабного російського вторгнення становить 8766 осіб (4031 вбитий та 4735 поранених). Станом на ранок 29 травня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 682 дитини (242 дітей загинули, 440 отримали поранення).
Через активні бойові дії в окремих регіонах України погіршуються гуманітарні умови. На сході та півдні України мають місце широкомасштабні перебої в постачанні електроенергії, води та газу. Південні та східні області мають найвищий відсоток домогосподарств, які відчувають нестачу продовольства.
В тимчасово окупованому Маріуполі залишається критичною гуманітарна ситуація, у тому числі через відсутність стабільного енерго-, водо- та газопостачання. Місто стоїть на порозі екологічної катастрофи та спалаху інфекційних захворювань.
Критичною є ситуація у Сєвєродонецьку, навколо якого ведуться активні бойові дії. Станом на 20 травня у місті перебували близько 15 тисяч мирних мешканців. У звіті Управління ООН з координації гуманітарних справ повідомляється, що міська лікарня зазнала неодноразових нападів і, як наслідок, може надавати лише обмежені медичні послуги – у той час, коли попит на них зростає через постійні обстріли. Доставка в місто гуманітарної допомоги та евакуація мирного населення ускладнені внаслідок руйнування важливого мосту, через який здійснювалось транспортне сполучення.
Складною залишається ситуація із правами людини на тимчасово окупованих територіях України. Зберігається брак інформації щодо умов перебування і дотримання прав цивільних українців, депортованих до Росії. За останній тиждень російські військові примусово вивезли до фільтраційного табору майже 3000 жителів Маріуполя, серед яких – понад 300 дітей. Після фільтраційних заходів їх планують депортувати до РФ.
У період з 24 лютого по 29 травня ВООЗ зафіксувала 263 напади на об’єкти української системи охорони здоров’я (у тому числі – атаки проти закладів охорони здоров’я, транспорту, персоналу, пацієнтів та складських приміщень). В результаті 59 людей було поранено, 75 – загинули. Проблема особливо актуальна у Луганській, Чернігівській, Херсонській та Донецькій областях.
Українські заклади системи освіти також продовжують зазнавати руйнувань внаслідок бойових дій. В регіонах, які постраждали від конфлікту, ускладнено доступ до онлайн-навчання.
Звільнені з російського полону українські військові повідомляють про катування та жорстоке поводження з боку збройних сил РФ (зокрема, мова йде про побиття, застосування проти них електроструму й невідомих препаратів, відсутність надання першої медичної допомоги тощо).
Спротив
29 травня декілька десятків жителів тимчасово окупованого Мелітополя Запорізької області вийшли на проукраїнський мітинг.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
За словами радника Президента Олега Устенка, Україна має достатні запаси зерна, щоб задовольнити внутрішній і світовий попит до кінця 2022 року за умов припинення усіх військових дій у Чорному морі.
США допомагають відновити економічний потенціал металургійної промисловості України. 27 травня у пресслужбі Білого дому проінформували, що Джо Байден підписав указ, яким скасував на рік запроваджені попередньою адміністрацією додаткові мита у 25% для імпорту української сталі.
За даними Міністерства економіки України, серед підприємств, які взяли участь в програмі релокації, вже 601 установа вже завершила переїзд; 390 з них вже відновили роботу на нових майданчиках у західних регіонах держави.
Міністерство економіки намагається підвищити макрофінансову стабільність в Україні за рахунок залучення додаткових обсягів валютної виручки. Зокрема, за результатами зустрічі з держсекретарем з питань міжнародної торгівлі Великої Британії Енн-Марі Тревельян міністерка економіки України Юлія Свириденко розраховує, що нульова митна ставка на експорт українських товарів до Великої Британії почне діяти вже на початку червня.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Представники української влади продовжують підтримувати активний політичний та дипломатичний діалог з партнерами стосовно посилення міжнародної підтримки України. Президент Володимир Зеленський провів телефонні розмови із Прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном, Прем’єр-міністром Італії Маріо Драгі та Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте. Президент поінформував співрозмовників про ситуацію на фронті. Сторони обговорили посилення оборонної підтримки, постачання пального, запобігання міжнародній продовольчій кризі та членство України в ЄС.
26 травня до Києва з офіційним візитом прибула Прем’єр-міністр Фінляндської Республіки Санна Марін. Президент України Володимир Зеленський зустрівся з нею та подякував уряду і народу Фінляндії за санкції проти РФ, а також за оборонну, фінансову та гуманітарну допомогу. Сторони обговорили ключові аспекти майбутнього членства України в ЄС, комплексну роботу з відбудови України, а також санкційну політику стосовно Росії. Крім того, Санна Марін зустрілася з Прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем. Сторони підписали угоду щодо фінансової підтримки освітньої реформи в Україні з боку Фінляндії.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба провів телефонну розмову з міністром закордонних справ Франції Катрін Колонна. Під час розмови міністри обговорили посилення санкційного тиску на РФ, включно з нафтовим ембарго, та надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС. Також Дмитро Кулеба обговорив подальший європейський санкційний тиск на Росію в телефонній розмові з верховним представником ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозепом Боррелєм.
Україна продовжує отримувати військову підтримку від західних партнерів. Польща передала ЗСУ 18 самохідних артилерійських установок Krab, а також вже підготувала 100 українських артилеристів для роботи з технікою. Тривають переговори щодо постачання в Україну американських РСЗВ. За повідомленням The Wall Street Journal та The New York Times, домовленості з цього питання вже досягнуто, і відповідне озброєння буде включене в наступний пакет військової допомоги.
Продовжує надходити й пряма фінансова допомога від партнерів. Німеччина анонсувала надання Україні грантової допомоги на суму 1 млрд євро.
Населення країн-партнерів України долучається до збору коштів, які спрямовуються на потреби ЗСУ. В Литві протягом трьох днів вдалося зібрати 5 млн. євро, які підуть на закупівлю БПЛА Bayraktar TB2.
Україна запустила комунікаційну кампанію “Embrace Ukraine. Strengthen the Union”, яка спрямована на забезпечення підтримки в процесі євроінтеграції – зокрема, отримання статусу кандидата на членство в ЄС. Кабінет міністрів України підтримав проєкт змін до Митного кодексу, що необхідно для застосування комп’ютеризованої транзитної системи NCTS на шляху до “митного безвізу” з ЄС.
Президент України Володимир Зеленський вперше з початку російського широкомасштабного вторгнення виїхав з Київського регіону та здійснив робочу поїздку до Харкова. Зеленський провів зустрічі з керівництвом міста та Харківської області, на якій заслухав звіти про ситуацію в регіоні, на території якого продовжуються активні бойові дії. Також він звільнив керівника СБУ в Харківській області за недбале виконання службових обов’язків.
В умовах зростання критики з боку вірян, які засуджують підтримку Московським патріархатом російської агресії проти України, Українська православна церква Московського патріархату провела Собор, на якому висловила незгоду з позицією Патріарха Російської православної церкви Кирила. В рішенні Собору підкреслюється самостійність церкви, яка працює на території України. Але на практиці це не означає зміну її статусу по відношенню до Москви. Таким чином вона прагне умиротворити громадськість та зупинити активізацію процесу переходу власних парафій до Православної Церкви України.
Український музичний гурт Kalush Orchestra, продав на аукціоні кубок, який виграв на Євробаченні-2022. В результаті музиканти змогли зібрати 900 тис. доларів США, які будуть спрямовані на закупівлю БПЛА для українських збройних сил.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.