Ситуація станом на 8:00 29.12.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
На лінії фронту відбуваються позиційні бої – проте це не означає зниження інтенсивності військових дій на ключових ділянках (Бахмут, Авдіївка, Сватове-Кремінна).
29 грудня розпочався новий масований удар із застосуванням ракет та дронів-камікадзе на інфраструктуру України. Повітряні сили ЗСУ заявили, що росіяни вдалися до атаки з різних напрямків крилатими ракетами повітряного та морського базування з літаків стратегічної авіації та кораблів (загалом близько 120 ракет). В ніч на 29 грудня дрони атакували енергетичну інфраструктуру Харківщини та Дніпропетровщини. Мета таких атак РФ, які є військовими злочинами – позбавити українців взимку електрики, опалення, води та інших базових послуг, тим самим влаштувавши гуманітарну катастрофу.
Луганський напрямок
На лінії Кремінна-Сватове тривають активні позиційні бої. Українські війська просунулись вперед в районі Кремінної, однак війська РФ намагаються відновити втрачені позиції за рахунок контратак.
Донецький напрямок
Війська РФ продовжують штурмові дії на Бахмутському напрямку, але зіштовхуються з потужним опором ЗСУ та не мають успіху. Місто Бахмут в результаті обстрілів зазнало значних руйнувань, водночас в ньому залишається близько 10 тис. місцевих мешканців. Окрім Бахмута, активні бої на Донеччині відбуваються під Авдіївкою та Мар’їнкою, де російські війська намагаються прорвати оборону ЗСУ. Також тривають бойові дії в районі Вугледару.
Тривають обстріли цивільної інфраструктури Донеччини з боку російських військ. Усього протягом 26–28 грудня на території області щонайменше 8 осіб отримали поранення.
Запорізький напрямок
Війська РФ продовжують обстріли цивільної інфраструктури на території Запорізької області. Також вони блокують виїзд людей з тимчасово окупованих територій через єдиний пропускний пункт в районі Василівки.
Херсонський напрямок
Війська РФ продовжують завдавати інтенсивних ударів із застосуванням реактивної та ствольної артилерії по цивільній інфраструктурі правобережжя Херсонщини. Зокрема, 27 грудня вони вдарили по підприємству критичної інфраструктури Херсона; внаслідок обстрілу також були пошкоджені дитячий садок та станція екстреної медичної допомоги. Крім того, ввечері того ж дня російські військові поцілили в пологове відділення лікарні в Херсоні. Протягом останніх днів на території Херсонської області загинула щонайменше 1 людина, отримали поранення 7 мирних мешканців.
ЗСУ натомість застосовують високоточну зброю для систематичних ударів по місцях скупчення живої сили та військовій інфраструктурі РФ на тимчасово окупованих територіях лівобережжя Херсонщини.
Обстріли території України
В ніч на 29 грудня російські війська здійснили масштабну атаку території України, застосовуючи дрони-камікадзе. Зафіксовано вибухи в Дніпрі та Харкові.
Війська РФ також здійснюють обстріли території Харківської області. Ввечері 26 грудня вони завдали ракетного удару по Харкову. Вранці 28 грудня цей обласний центр знову став ціллю ракетного удару. В результаті обстрілів за останні дні на території Харківщини отримав поранення щонайменше 2 мирних мешканців.
Не припиняються обстріли прикордонних районів Сумської області. Крім того, тривають удари військ РФ по території Дніпропетровщини – районам Нікополя та Марганця, де пошкоджень зазнали лінії електропередач та газогони.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 26 грудня підтверджені втрати становлять 17831 особу (6884 загиблих, 10947 поранених). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 28 грудня 13876 дітей були депортовані, 349 – зникли безвісти.
27 грудня Україні вдалося повернути тіла 42 загиблих військовослужбовців в рамках чергової операції з обміну. Окрім цього, Президент України Володимир Зеленський підбив підсумки річних зусиль з повернення військовополонених. За його даними, за період з 24 лютого Україні вдалося звільнити з російського полону 1456 людей.
Пресслужба Генерального прокурора повідомила, що з початку повномасштабного вторгнення українські правоохоронці загалом зареєстрували 76583 злочини Росії на території України. За даними МВС, за цей період російські війська уразили 702 об’єкти критичної інфраструктури (газогони, електропідстанції, мости тощо).
Війська РФ утримують українських дітей з Херсонської та Харківської областей у літніх таборах в окупованому Криму, куди їх було вивезено в період інтенсивних військових дій на відповідних територіях. Деяких дітей російська сторона утримує там місяцями, відмовляючись повертати їх батькам на звільнені території Харківщини та Херсонщини.
Достеменно невідомо, яка кількість дітей була вивезена на територію Росії або в інші райони тимчасово окупованих територій України, проте за російськими джерелами, лише в кримських літніх таборах перебуває близько 4500 дітей із Херсонської та Запорізької областей.
Росія продовжує проводити примусову паспортизацію на окупованих територіях України. На Луганщини окупаційна адміністрація запровадила порядок подання заяви про визнання дитини, що мешкає на тимчасово окупованій території та не досягла віку 14 років, громадянином РФ. Для цього одному з батьків обов’язково потрібно мати російський паспорт.
Російські війська та окупаційні адміністрації здійснюють репресії проти мешканців тимчасово окупованих територій. На території окупованого Криму створені окупаційною адміністрацією фіктивні органи суду незаконно засудили до семи років колонії загального режиму громадянську журналістку Ірину Данилович. Також у кримських СІЗО утримують цивільних мешканців з Херсонської та Запорізької областей, зокрема активістів, волонтерів, представників місцевої влади. За даними правозахисників, українських громадян тримають окремо від інший вʼзнів; також до них застосовують психологічні та фізичні тортури.
На тимчасово окупованих територіях Запорізької області російські військові посилили адміністративно-поліцейські заходи. Військовослужбовці разом із місцевими колаборантами шукають патріотично налаштованих українських громадян, проводять перевірки особистих ноутбуків, телефонів, здійснюють обшуки помешкання.
У тимчасово окупованому Генічеську на Херсонщині, за інформацією облради, фактично проходить прихована мобілізація до російської армії. Чоловіків відправляють чергувати на блокпостах і супроводжувати переміщення російської техніки.
На деокупованих територіях України зберігається мінна небезпека. На території Харківської області внаслідок підриву на мінах за останні дні отримали поранення щонайменше 3 людей (в тому числі 1 дитина).
На території Одеської області згідно з рішенням місцевої влади відбувається демонтаж пам’ятників російським діячам імперського періоду, в тому числі відомого монумента імператриці Катерині ІІ в Одесі. Монумент планується перенести на територію Одеського художнього музею.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Нацбанк опублікував Звіт про фінансову стабільність України. У 2022 році очікується падіння ВВП приблизно на третину, а у 2023 році цей показник зростатиме повільніше, ніж очікувалось. Причиною цього насамперед є російські удари по енергетичній інфраструктурі України, які посилюють ризики для фінансової стабільності.
Мінфін України продовжує продаж військових облігацій. Усього з кінця лютого таким чином було отримано 239,3 млрд грн.
Російська агресія завдала тяжкого удару сільськогосподарській галузі України. Гендиректор компанії “Нібулон” Андрій Вадатурський вважає, що Україні загрожує багаторічне падіння врожайності через війну. Він прогнозує, що у 2023 році урожай зернових та олійних культур може бути наполовину меншим, аніж до початку повномасштабного вторгнення.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
28 грудня Президент України Володимир Зеленський виступив із щорічним посланням до Верховної Ради про внутрішнє та зовнішнє положення України. Він підкреслив значення України в якості одного з лідерів вільного світу та наголосив, що ключовим завданням державної політики на наступний рік є відновлення територіальної цілісності держави, закликавши зміцнювати спільні зусилля для міжнародного позиціонування країни.
В рамках посилення діалогу з партнерами та спроб розширити коло держав, які підтримують Україну в боротьбі проти російської агресії, Президент України провів телефонні розмови з прем’єр-міністром Італії Джорджією Мелоні та прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді. На думку українських експертів, телефонна розмова з Н. Моді має особливе значення в контексті можливого використання української формули миру, озвученої під час саміту Групи двадцяти на Балі, для реального переходу до дипломатичного шляху і припинення гарячої фази російсько-української війни.
МЗС України ініціювало процес щодо розгляду питання нелегітимності перебування Російської Федерації в Раді Безпеки ООН та Організації Об’єднаних Націй у цілому. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Російська Федерація нелегітимно стала правонаступницею СРСР в ООН, не пройшовши при цьому процедуру отримання членства, що є грубим порушенням Статуту Організації. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що агресивна політика РФ не відповідає критеріям і принципам ООН, тому питання щодо виключення Росії з Організації є цілком правомірним. У зв’язку з цим, Україна закликала держави-члени ООН підтримати її в цьому питанні.
У рамках робочого візиту 28 грудня до України прибув міністр збройних сил Франції Себастьєн Лекорню. Президент України Володимир Зеленський провів з ним перемовини, повідомивши про безпекову ситуацію на фронті та військові потреби України. Сторони обговорили посилення обороноздатності України за підтримки Франції, реалізацію формули миру, а також розглянули основні кроки для відновлення територіальної цілісності української держави.
Держави-партнери посилюють міжнародну підтримку України, надаючи все більше оборонної та фінансової допомоги. Королівство Швеція додатково виділило майже 19,2 млн доларів (200 млн шведських крон) на підтримку оборони України. Кошти будуть спрямовані у Міжнародний фонд підтримки України під керівництвом Великої Британії і використані для зміцнення українського військового потенціалу. В свою чергу Німеччина виділила 35 млн євро на гуманітарні потреби України. Кошти надаються для відновлення освітнього процесу, надання доступу до послуг санітарії та гігієни, а також для забезпечення безперервної роботи системи соціального захисту в західній та центральній частині країни.
За запитом української сторони на французькому гірськолижному курорті Куршевель затримано українського бізнесмена і колишнього народного депутата Костянтина Жеваго у справі про розтрату 2,5 млрд грн коштів банку “Фінанси та кредит”.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.