Ситуація станом на 8:00 02.01.2023 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Російські війська на новорічні свята суттєво посилили атаки із застосуванням ракет та дронів. Починаючи з 29 грудня жодна доба не минула без удару, спрямованого проти цивільних цілей на території України. Пріоритетною ціллю атак була столиця України – Київ. Українська ППО продемонструвала високу ефективність, знищивши значну частину ворожих об’єктів та не допустивши ураження критично важливих елементів енергетичної системи країни. Проте російські атаки призвели до руйнування цивільних об’єктів та втрат серед місцевих мешканців.
На лінії фронту ЗСУ поступово просуваються вперед в районі Сватового та Кремінної на Луганщині. Російські війська не полишають спроб захопити Бахмут на Донеччині, проте експерти фіксують виснаження їх наступального потенціалу.
Луганський напрямок
На лінії Кремінна-Сватове продовжуються активні позиційні бої. Зокрема у Генштабі ЗСУ 29 грудня заявили, що за минулий тиждень українські війська просунулися на 2,5 км у напрямку Кремінної. Повідомляється також про звільнення одного населеного пункту в Сватівському районі.
Донецький напрямок
Російські війська продовжують спроби прорвати оборону ЗСУ в районі Бахмута. Проте аналітики Інституту вивчення війни фіксують зниження темпів їх наступальних дій. За словами керівника ГУР МО Кирила Буданова, який нещодавно відвідав Бахмут, ситуація на цій ділянці лінії фронту не є катастрофічною, й українські військові продовжують утримувати свої рубежі.
Тривають обстріли цивільної інфраструктури Донеччини з боку російських військ. Усього протягом 29 грудня–1 січня на території області щонайменше 4 людей загинуло, 5 осіб отримали поранення. Натомість ЗСУ наносять удари по скупченню ворожих сил на тимчасово окупованих територіях. В новорічну ніч було уражено об’єкт в Макіївці, який використовувався як база російських військ, що призвело до значних втрат особового складу.
Запорізький напрям
Російські війська продовжують завдавати ударів по цивільних об’єктах, руйнуючи житлову інфраструктуру. 30 грудня внаслідок обстрілів на території Запорізької області отримала поранення 1 людина. 1 січня було обстріляно місто Оріхів, в результаті 1 людина загинула, 3 місцевих мешканців отримали поранення.
Херсонський напрямок
Війська РФ продовжують здійснювати обстріли цивільної інфраструктури правобережжя Херсонщини. Внаслідок обстрілу 29 грудня пошкоджено кардіологічний диспансер. У новорічну ніч через обстріли місто Херсон залишилось без енергопостачання. Також зафіксовано значні пошкодження будівлі Херсонської обласної дитячої клінічної лікарні. Усього за останні дні на території області отримали поранення 6 людей (в тому числі 2 дитини).
Обстріли території України
Вранці 29 грудня війська РФ здійснили масований обстріл території України. За інформацією Командування Повітряних сил ЗСУ, російські військові провели комбіновану атаку – вони запустили 11 дронів-камікадзе, а також близько 70 ракет по об’єктах української енергетичної інфраструктури. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що українські сили ППО знищили 54 крилаті ракети з 69 запущених, продемонструвавши ефективність на рівні 80%.
Це не вберегло об’єкти критичної інфрастурктури від ураження. За словами міністра енергетики Германа Галущенка, внаслідок пошкодження об‘єктів генерації та електромереж склалась складна ситуація з електропостачанням на заході України, у Київській та Одеській областях.
ДСНС України повідомило, що усього було пошкоджено 28 об’єктів (18 приватних житлових будинків та 10 об’єктів критичної інфраструктури). За попередньою інформацією, внаслідок атаки на території України загинули 3 людей, ще 6 осіб (в тому числі дитина) отримали поранення.
У ніч з 29 на 30 грудня війська РФ здійснили атаку із застосування іранських безпілотників. Удар був спрямований проти Києва та Київської області, проте силам протиповітряної оборони вдалося ліквідувати загрозу та не допустити влучань в обʼєкти критичної інфраструктури. За інформацією Повітряних сил ЗСУ, сили ППО загалом знищили усі з 16 запущених дронів-камікадзе: 9 у Дніпропетровській та Запорізькій областях та 7 дронів на Київщині. Проте в результаті атаки уламками БПЛА в одному з районів столиці було пошкоджено адміністративну будівлю.
Вдень 31 грудня російські війська нанесли черговий ракетний удар по території України. Сили ППО не допустили завдання серйозних ушкоджень енергосистемі. За словами Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, вони збили 12 з понад 20 випущених ворогом ракет. Проте постраждали цивільні об’єкти в різних містах України. Найбільших втрат зазнав Київ, де зафіксовані руйнування в трьох районах (в тому числі влучання ракети в готель в центрі міста, пошкодження будівлі університету). В результаті 1 людина загинула, 22 мирних мешканців отримали поранення. В Запоріжжі внаслідок ракетного удару отримали поранення 4 мирних мешканців (в тому числі вагітна жінка та дитина). Також мішенню удару став Миколаїв, де отримали поранення щонайменше 6 людей. В Хмельницькому внаслідок ракетної атаки загинула 1 людина, отримали поранення 7 осіб.
Протягом новорічної ночі російські війська атакували Україну, масово застосовуючи дрони-камікадзе проти столиці держави. Удар не мав значного результату – Повітряні сили ЗСУ відзвітували про знищення 45 ворожих БПЛА. За даними Київської ОВА, лише в районі столиці сили протиповітряної оборони знешкодили 32 об’єкти. Проте уламки збитих дронів нанесли певні ушкодження.
В ніч з 1 на 2 січня зафіксовано чергову атаку із застосуванням дронів-камікадзе. Протиповітряна оборона знову зуміла не допустити масштабних руйнувань внаслідок атаки. На території Дніпропетровської та Запорізької областей ППО збили близько 10 ворожих цілей. За даними Київської ВМА, ще 20 дронів були знищені над столицею України. В результаті падіння уламків БПЛА в Києві отримала поранення 1 людина.
Війська РФ також продовжують завдавати ударів по території Харківської області. Зокрема 29 грудня була здійснена низка ударів по об’єктах критичної інфраструктури Харкова. В наступні дні російські атаки продовжились. В результаті на території області за попередньою інформацією 4 людей загинули, ще 2 місцевих мешканців отримали поранення.
Не припиняються обстріли прикордонних районів Сумської області. За останні дні активізувались обстріли Чернігівщини з застосуванням мінометів, а також реактивної та ствольної артилерії. За попередньою інформацією, 30 грудня на території області загинула 1 людина. Також в ніч 31 грудня війська РФ нанесли удар по військовому містечку в Чернігівській області. Крім того, тривають удари військ РФ по території Дніпропетровщини.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
За даними Офісу Генерального прокурора, станом на ранок 1 січня внаслідок повномасштабного російського вторгнення кількість постраждалих дітей в Україні зросла до 1328 осіб (452 дитини загинули, 876 – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 1 січня 13876 дітей були депортовані, 358 – зникли безвісти.
31 грудня відбувся черговий обмін полоненими. В Україну повернулися 140 українських військовослужбовців, серед яких 132 чоловіки та 8 жінок. Міністерство України з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій підбило підсумки річних зусиль з повернення військовополонених, здійснених спільно з Офісом Президента, ГУР Міноборони та СБУ. Усього з російського полону за рік визволили 1464 військовослужбовці й 132 цивільні особи. Уповноважена Президента України з питань забезпечення прав захисників Альона Вербицька повідомила, що наразі російська сторона підтвердила наявність 3392 українських військовополонених. Ще близько 15 тисяч людей (серед яких багато цивільних) вважаються зниклими безвісти.
Начальник Департаменту Національної поліції Олексій Сергєєв повідомив, що на звільнених від російської окупації територіях Донецької, Миколаївської, Херсонської та Харківської областей правоохоронцями було виявлено тіла 1116 цивільних осіб (в тому числі 31 тіло дітей). Також слідчі задокументували там 5398 воєнних злочинів. Загалом від початку повномасштабного вторгнення поліція відкрила понад 53,7 тисячі кримінальних проваджень за фактами скоєння російськими військовослужбовцями та їхніми пособниками правопорушень.
Україна продовжує організовувати евакуацію громадян із прифронтових зон. Від моменту звільнення Херсону з міста вдалося евакуювати понад 500 людей літнього віку та маломобільних осіб, в тому числі 300 пацієнтів Херсонського психоневрологічного будинку-інтернату. Усього ж впродовж року було забезпечено евакуацію близько 600 тисяч цивільних громадян із районів ведення бойових дій.
Мінна загроза на деокупованих територіях України зберігає актуальність. На території Харківської області протягом останніх днів через підрив на мінах щонайменше 1 особа загинула, ще 1 людина отримала поранення. Загалом, за даними ДСНС від початку повномасштабної російської агресії в Україні від мін загинули 185 людей, 404 особи отримали травми.
За даними першого заступника міністра освіти та науки Андрія Вітренка, в Україні від початку повномасштабного вторгнення пошкоджено понад 2,6 тис. будівель закладів освіти, ще 406 освітніх об’єктів повністю зруйновано.
За підрахунками міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка, в Україні внаслідок російської агресії пошкоджено або знищено понад 1200 об’єктів культурної інфраструктури.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україні вдалося досягти відстрочки погашення та виплат значної частини зовнішніх зобов’язань на два роки. Це вкрай важливий крок, адже прогнози, закладені у держбюджеті на 2023 рік, свідчать, що державний борг України перевищить 100% ВВП.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Під кінець року Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Прем’єр-міністром Греції Кіріакосом Міцотакісом. Лідери обговорили надання оборонної підтримки Україні, розвиток двостороннього партнерства та реалізацію спільних заходів в наступному році.
30 грудня пройшло останнє в поточному році засідання українського уряду. Під час засідання Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що з початку повномасштабного російського вторгнення до економіки держави було залучено понад 31 млрд доларів США допомоги від міжнародних партнерів. Водночас зазначається, що спільно з Світовим банком та Європейською комісією український уряд провів першу верифіковану оцінку щодо коштів, необхідних на відновлення України. Наразі сума сягає близько 700 млрд доларів США. На даному етапі уряд уже запустив низку реєстрів, спрямованих на збір даних про шкоду, завдану російською агресією, а також визначив концепцію механізму компенсацій Україні збитків, який буде базуватися на багатосторонній міжнародній угоді. В свою чергу Високий представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель повідомив, що наступного року Європейський Союз буде продовжувати рішуче підтримувати Україну у боротьбі проти агресивних дій Росії.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг закликав західні країни бути готовими надати довгострокову підтримку Україні, зокрема у зв’язку з неготовністю Москви йти на поступки та можливістю здійснення нового наступу РФ.
Міжнародні партнери продовжують підтримувати Україну, надаючи фінансову, військову та гуманітарну допомогу. 30 грудня президент США Джо Байден підписав закон про бюджет Сполучених Штатів на 2023 рік. У рамках документу, що встановлює витрати уряду країни на історично високому рівні у 1,7 трлн дол., передбачається надання допомоги Україні та союзникам по НАТО на суму в майже 45 мільярдів доларів.
Посол Японії в Україні Кунінорі Мацуда повідомив, що його країна вже надала Україні 1,1 млрд дол. США, і планує додаткового виділити 500 млн дол. США. Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес заявив, що Лондон виділить додаткові 2,3 мільярда фунтів стерлінгів (майже 2,8 млрд доларів США) на підтримку України в 2023 році. Також Велика Британія та Естонія надали Україні технічні засоби для розмінування деокупованих територій. Чехія надасть Україні 12 мостових конструкцій для відновлення дорожнього руху на деокупованих територіях. У свою чергу, Словенія та Фінляндія відправили гуманітарні вантажі з необхідним обладнанням для підтримки сфери енергетики України. Польща відправила Україні третю велику партію Starlink, які будуть передані в “пункти незламності” по всій країні, а також на підтримку функціонування енергетичної та медичної сфер.
У рамках обмежувальних дій проти РФ та зменшення залежності від російських енергоресурсів Велика Британія 1 січня припинила весь імпорт російського скрапленого природного газу.
29 грудня співробітники СБУ повідомили про підозру міському голові Полтави Олександру Мамаю. Його звинувачують в несанкціонованому поширенні інформації про розміщення підрозділів ЗСУ.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.