Ситуація станом на 8:00 26.12.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
В останні дні ЗСУ вдалося просунутися в напрямку Кремінної (Луганська область). Визволення цього міста поставить під загрозу логістичне забезпечення російського угрупування в Сєвєродонецьку та Лисичанську.
Запекли позиційні бої продовжуються навколо Мар’їнки та Бахмуту на Донеччині. Українські військові відбивають всі спроби супротивника захопити ці міста.
Російські війська завдають ракетних та артилерійських ударів по прикордонних та прифронтових територіях України. Серед них найбільше жертв серед цивільного населення приніс масштабний обстріл центральної частини Херсону, здійснений 24 грудня (11 загиблих та 64 поранених).
На тимчасово окупованих територіях України та в прикордонних районах РФ продовжуються вибухи на об’єктах, які використовуються російськими військовими. В ніч на 24 грудня зафіксовано вибух на нафтобазі в тимчасово окупованому Криму. В ніч на 25 грудня повідомляється про вибухи в районі Курська.
В ніч на 26 грудня була оголошена повітряна тривога в місті Енгельс (Саратовська область), поблизу якого знаходиться база російської стратегічної авіації. За повідомленнями російських ЗМІ, після атаки БПЛА мала місце пожежа на військовому об’єкті та загинуло як мінімум 3 російських військовослужбовців. Це вже друга за грудень атака на аеродром, який використовується РФ для ракетних атак по українській інфраструктурі.
Луганський напрямок
Активні бої тривають на лінії Сватове-Кремінна. 25 грудня українським військам вдалося просунутися в напрямку Кремінної. ЗСУ наносять удари по районах зосередження та командних пунктах російських військ на Луганщині та відбивають російські контратаки. Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив про вивезення зі Сватового окупаційної адміністрації, що може свідчити про готовність російських військ залишити місто.
Донецький напрямок
Важкі позиційні бої відбуваються на Бахмутському напрямку Війська РФ продовжують штурмові дії, проте не можуть прорвати оборону ЗСУ. На думку експертів Інституту вивчення війни, серйозні втрати, понесені в безуспішних атаках протягом останніх днів, та розтрата запасів артилерійських боєприпасів можуть виснажити наступальний потенціал ЧВК “Вагнер”, яка дії на цьому напрямку.
Окрім району Бахмута, активні бої на Донеччині тривають під Мар’їнкою, Авдіївкою та Вугледаром. Продовжуються обстріли цивільної інфраструктури з боку російських військ. 22 грудня та 25 грудня було нанесено ракетні удари по Краматорську; також зафіксовано кілька ударів по Авдіївці (де пошкоджено лікарню). Усього протягом 22–25 грудня на території Донецької області загинули щонайменше 6 мирних жителів, 21 особа отримала поранення.
Запорізький напрямок
Російські війська здійснюють обстріли прифронтових районів Запорізької області. Вони будують оборонні споруди та укріплення біля Токмаку та Мелітополя в очікуванні контрнаступу ЗСУ. В ніч на 24 грудня було завдано удару по передмістю Запоріжжя. В результаті постраждала будівля навчального закладу.
Херсонський напрямок
Війська РФ інтенсифікували нанесення ударів по правобережних районах Херсонщини. 22 грудня на території області загинула 1 людина, ще 2 мирних мешканців отримали поранення. 23 грудня кількість жертв обстрілів суттєво зросла – за добу в Херсонській області загинули 5 людей, 17 осіб отримали поранення.
Вдень 24 грудня війська РФ нанесли удари по центру міста Херсон. Вони були спрямовані в райони скупчення цивільних осіб – адміністративні будівлі, торгівельний центр та ринок. За попередніми даними, в результаті загинули щонайменше 11 мирних мешканців, 64 осіб отримали поранення. Окрім цього, протягом дня на території області через обстріли загинули ще 3 людей, 9 жителів отримали поранення.
25 грудня російські удари по цивільній інфраструктурі Херсонщини продовжились. Голова Херсонської ОВА Ярослав Янушевич повідомив, що в результаті обстрілів пошкоджень зазнали два медичних заклади в Херсоні. Крім того внаслідок обстрілів російською армією знищена єдина церква в селі Киселівка Херсонської області.
Обстріли території України
Ввечері 22 грудня російські війська завдали удар по околицях Харкова. Також вони продовжують обстріли Харківської області. Протягом останніх днів на території Харківщини внаслідок обстрілів загинула щонайменше 1 людина, отримали поранення 6 осіб.
Війська РФ обстрілюють територію Дніпропетровщини – райони Нікополя та Марганця. Також тривають обстріли прикордонних районів Сумської області. Пошкоджень зазнають об’єкти цивільної інфраструктури та лінії електропередач. Окрім цього, 22 грудня українські військові перешкодили спробі російської диверсійно-розвідувальної групи порушити державний кордон на Сумщині.
Ціллю російських обстрілів вкотре стають об’єкти енергетичної мережі. Компанія ДТЕК без уточнення деталей повідомила, що 23 грудня під ударом опинилось одне з енергетичних підприємств, в результаті чого загинув 1 співробітник компанії, ще 1 людина отримала поранення.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
За даними Офісу Генерального прокурора, станом на ранок 24 грудня внаслідок повномасштабного російського вторгнення кількість постраждалих дітей в Україні зросла до 1318 (440 дітей загинули, 868 – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 25 грудня 13613 дітей були депортовані, 331 – зникли безвісти.
В Офісі Генерального прокурора України повідомили про відкриття 5079 кримінальних проваджень за фактами катувань та іншого нелюдського поводження, здійсненого російськими військовими та їх пособниками під час повномасштабного вторгнення в Україну. На деокупованих територіях України після відступу військ РФ виявлено 54 катівні. Наразі здійснюється досудове розслідування у 855 кримінальних провадженнях щодо воєнних злочинів проти дітей, пов’язаних зі збройною агресією РФ проти України, у тому числі 10 – за фактами сексуального насильства.
Загалом за час повномасштабного вторгнення РФ Національна поліція розпочала понад 51 тисячу кримінальних проваджень за фактами злочинів, вчинених російськими військовими та їхніми пособниками.
Українські правоохоронці виявляють нові свідоцтва злочинів російських військових в Україні. Пресслужба МВС України повідомила про виявлення 36 нових могил цивільних осіб та військовослужбовців у братському похованні в Херсоні. Ще одне поховання з 6 тілами, які мають ознаки застосування тортур, було знайдене поблизу Херсона.
Через заміновані території 24 грудня на Херсонщині загинули 3 співробітника ДСНС, які підірвалися на снаряді; ще одна людина отримала поранення на Харківщині.
Війська РФ організовують знесення пошкоджених будівель у тимчасово окупованому Маріуполі, тим самим знищуючи докази злочинів проти цивільного населення. Радник мера міста Петро Андрющенко заявив про знесення драматичного театру, який використовувався мирними мешканцями під час боїв за місто як бомбосховище та став ціллю російського авіаудару.
Журналісти Associated Press проаналізували супутникові знімки тимчасово окупованого Маріуполя та його околиць, зокрема кладовище у селищі Старий Крим. За період ведення широкомасштабних бойових дій з березня до грудня на місцях поховання зафіксовано щонайменше 10300 нових могил. При цьому деякі могили позначені відразу кількома номерами, що може свідчити про наявність більш ніж одного поховання.
На тимчасово окупованих територіях Запорізької області війська РФ посилюють режимно-адміністративні заходи. У місті Василівка було введено комендантську годину на період з 28 грудня цього року до 4 січня 2023 року. Місцевим жителям заборонено залишати житло та переміщуватися населеним пунктом. Також російські військові продовжують здійснювати тиск на мирне населення області. Міський голова Мелітополя Іван Федоров повідомив, що ще близько 200 дітей було вивезено на так звані “канікули” до Росії на невизначений термін.
Російські військові продовжують чинити перепони для цивільного населення, яке намагається виїхати з тимчасово окупованих територій Запорізької області. Вони перекрили рух автомобільного транспорту через єдиний функціонуючий блокпост на лінії зіткнення у Василівці. Таким чином жителям, що бажають виїхати із окупованих територій, доводиться пішки перетинати відстань у 10-15 км через сіру зону.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив про випадки навмисного вивезення російськими військовими українських військовополонених нібито на обмін, після чого їх повертають до російських колоній, повідомляючи про “відмову” України їх міняти. Лубінець зазначив, що відповідні випадки розглядаються Україною як черговий вид тортур російської сторони українських військовополонених.
Спротив
22 грудня на території Херсонської області було ліквідовано представника місцевої окупаційної адміністрації. Він загинув в результаті підриву автомобіля.
23 грудня було підірвано автомобіль в Мелітополі (Запорізька область). В результаті отримав поранення один з представників створених окупаційною адміністрацією псевдоправоохоронних органів.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Сенат США схвалив бюджет на 2023 рік, в якому передбачене виділення 44,9 млрд доларів США для підтримки України. Ключові статті витрат по цьому напрямку передбачають до 14,5 млрд доларів США на передання Україні майна з військових запасів рішенням президента; 9 млрд доларів США на закупівлю військової допомоги для України; 13,37 млрд доларів США фінансової підтримки.
За словами міністерки економіки Юлії Свириденко, постійні відключення електроенергії та перехід бізнесу на альтернативні джерела енергії може спричинити збільшення інфляції на 1-2% у 2023 році. Юлія Свириденко також припускає, що враховуючи поточну ситуацію, існує велика ймовірність внесення змін до державного бюджету на наступний рік. Попередня оцінка щодо падіння ВВП на рівні 32% в наступному прогнозі може бути скоригована до діапазону 33,2-33,5%.
Міністр оборони Туреччини Хулусі Акар повідомив, що від моменту запуску Чорноморської зернової ініціативи з України експортували понад 15 мільйонів тонн продовольства.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Після візиту до США, на зворотному шляху до України, Президент Володимир Зеленський провів зустріч із Президентом Польщі Анджеєм Дудою. Лідери обговорили розвиток двосторонніх відносин між країнами, посилення обороноздатності та вирішення гуманітарних питань. Крім того, Президент України провів телефонну розмову з Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте, обговоривши реалізацію української формули миру, розслідування воєнних злочинів Росії та притягнення винних до відповідальності, а також збільшення оборонної підтримки. Після розмови Марк Рютте повідомив про готовність виділити на допомогу Україні 2,5 млрд євро у 2023 році.
23 грудня на щорічній Конференції послів Володимир Зеленський анонсував створення Українського агентства міжнародної допомоги. Також Президент наголосив на необхідності розвитку відносин з африканськими країнами, зокрема планується відкриття нових посольств та торговельного дому Україна-Африка з представництвами у декількох країнах Африканського континенту.
Міжнародні партнери продовжують надавати військову та фінансову допомогу Україні для посилення її обороноздатності та економічної стабільності. За даними Міністерства економіки України, за час повномасштабної війни держава отримала фінансову допомогу на суму близько 28 млрд доларів США (без урахування військових пакетів допомоги).
22 грудня відбулася онлайн-зустріч міністрів країн “Групи семи”, на якій було обговорено посилення протиповітряної оборони України та відновлення її енергетичної стабільності. За результатами зустрічі, у спільній заяві констатується виділення фінансової підтримки Україні на наступний рік на суму 32 млрд доларів США.
Європейська комісія надала Україні 66 мільйонів євро на реконструкцію українських шкіл, зруйнованих під час російських обстрілів. Велика Британія виділила Україні кредит через проєкт Світового банку на суму 500 млн доларів США. Кошти будуть залучені на відшкодування видатків державного бюджету для виплат соціальної допомоги.
Уряд Естонії ухвалив ухвалив новий пакет військової допомоги Україні, який включає БПЛА, зимове обмундирування та засоби індивідуального захисту. Продовжує передавати Україні військову техніку Німеччина – мова йде про броньовані ремонтно-евакуаційні машини та автомобілі. Міноборони Данії повідомило, що Копенгаген виділяє додатково 300 млн данських крон (близько 43 мільйони доларів США) до фонду для закупівлі зброї та обладнання для України.
Держави-партнери продовжують підтримувати Україну на тлі енергетичної кризи через постійні обстріли критичної інфраструктури російськими військами. Велика Британія передала державі понад 900 генераторів і відправила Збройним Силам України приблизно 15 тис. наборів комплектів для екстремальних холодів (одяг, намети та спальні мішки). Об’єднані Арабські Емірати направлять в Україну 2500 генераторів на потреби цивільного населення. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що Європейський Союз має намір передати Україні ще 900 генераторів.
США 22 грудня ввели санкції проти 10 російських військово-морських структур у відповідь на російські військові операції, які загрожують функціонуванню українських портів.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.