Російсько-українська війна (дайджест) – 28 квітня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 29.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Протягом доби російські війська не проводили активних наступальних дій на лінії фронту, намагаючись закріпитися на зайнятих позиціях та покращити тактичну ситуацію. Втім, продовжуються обстріли українських позицій та цивільної інфраструктури на сході та півдні держави. Зафіксовані ракетні удари по Києву та інших містах, які знаходяться поза зоною бойових дій. 

Київський та Житомирський напрямки:

Війська РФ нанесли удар по Києву в той час, коли у місті перебував генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. Ракети влучили по об’єкту та житловому будинку в центрі міста – на території Шевченківського району столиці, внаслідок чого 10 людей постраждали

Також ракетами було уражено залізничну інфраструктуру на території м. Фастів Київської області, який є важливим транспортним вузлом. 

Чернігівський та Сумський напрямки:

Російські збройні сили продовжують створювати загрозу північним областям України. Зокрема Державна прикордонна служба проінформувала, що війська РФ за добу обстріляли два пункти пропуску українських прикордонників на Чернігівщині.

Харківський та Луганський напрямки:

Війська РФ продовжують обстрілювати територію Харківської області. За даними Харківської ОВА, за останні півтори доби щонайменше 6 людей загинули, 19 – отримали поранення.

Триває наступ російських військ в районі Ізюму. Натомість ЗСУ звільнили селище Кутузівка на схід від Харкова. 

На Луганщині продовжуються бої за Рубіжне. Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що 27 квітня на території регіону загинули 4 мирних мешканця; ще 4 людини отримали поранення. 

Донецький і Запорізький напрямки:

Російські війська продовжують завдавати авіаудари по Маріуполю, блокуючи українські підрозділи на території заводу “Азовсталь”. Тривають наступальні дії військ РФ по лінії Донецьк-Запоріжжя в північному напрямку. 

В результаті авіаудару по Нью-Йорку (Донецька область) загинули 3 мирних мешканців, 3 людини отримали поранення. Окрім цього, протягом доби було поранено 1 людину в Мар’їнці. 

За даними Запорізької ОВА, російські військові завдали ракетного удару по Запоріжжю. За попередньою інформацією, постраждали 3 людини, пошкоджено два будинки в приватному секторі.

Поблизу Мелітополя (тимчасово окупована частина Запорізької області) було підірвано залізничний міст, яким російські військові доставляють зброю та паливо з окупованого Криму.

Дніпровський напрямок:

За даними голови Дніпропетровської ОВА Валентина Резніченка, 28 квітня відбувся ракетний удар по області. Російська ракета влучила в покинуту промислову зону. 

Південний напрямок:

Генштаб ЗСУ повідомив про відбиття російського наступу в районі адміінстративного кордону Херсонської та Миколаївської областей. 

Війська РФ намагались завдати ракетного удару по Одесі. Голова Одеської ОВА Максим Марченко проінформував про перехоплення українською протиповітряною обороною трьох ракет. 

Західний напрямок:

Голова Хмельницької ОВА Сергій Гамалій проінформував щодо ракетного удару по інфраструктурному об’єкту на території Шепетівського району області. Шепетівка є важливим залізничним вузлом. 

Інформаційне протистояння

Центр протидії дезінформації попередив про хакерські атаки на державні органи України. Кіберзлочинці розсилають листи  із темою “Указ Президента України No 576/22 про безпрецедентні заходи безпеки”, які вражають комп’ютер шкідливою програмою Meterpreter.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

З початку повномасштабного збройного вторгнення Російської Федерації станом на 27 квітня 2022 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 6009 жертв серед цивільного населення України (2829 людей загинули, 3180 отримали поранення).

Проведено черговий обмін полоненими. З російського полону вдалося визволити 33 українських військовослужбовців та 12 цивільних осіб. 

На звільнених територіях залишається актуальною мінна загроза. Керівник поліції Київщини Андрій Нєбитов повідомив, що 28 квітня на території області через вибухи мін 1 людина загинула, 3 особи отримали поранення. 

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) попередила, що гуманітарна криза, яка розгортається в Україні через війну, завдала трагічного впливу на здоров’я та добробут населення. Спостерігається порушення імунізації населення, значно збільшується ризик циркуляції поліомієліту, спалахів інших дитячих захворювань та подальшого поширення COVID-19. 

Маріупольська міська рада проінформувала, що жителям міста, які залишаються на його території (близько 100 тисяч осіб), загрожує небезпека через відсутність водопостачання та забезпечення нормальних санітарно-гігієнічних умов. В Маріуполі через це можуть спалахнути потужні епідемії холери, дизентерії та кишкової палички.

За даними Запорізької обласної прокуратури, російські військові у Запорізькій області відбирають в українських фермерів урожаї зернових культур та сільськогосподарську техніку, і вивозять до тимчасово окупованого Криму. За словами омбудсмана Людмили Денісової, викрадення продовольства з тимчасово окупованих територій є порушенням Женевської конвенції 1949 року про захист цивільного населення під час війни та воєнним злочином згідно з Римським статутом міжнародного кримінального суду.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

За словами держсекретаря США Ентоні Блінкена США розглядають можливість передачі Україні заморожених коштів Центробанку Росії. Федеральна резервна система Сполучених Штатів заморозила майже 100 млрд доларів США Банку Росії.

Під час візиту міністра аграрної політики України Миколи Сольського до Литви було досягнуто домовленості щодо експорту частини українського зерна через литовський порт у Клайпеді. 

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Палата представників Конгресу США підтримала законопроєкт про ленд-ліз та захист демократії в Україні. За документ проголосували 417 конгресменів, проти – 10. Новий законопроєкт дозволятиме більш оперативно надавати Україні військову зброю, боєприпаси та обладнання. 

Президент США Джо Байден звернувся до Конгресу із запитом у 33 мільярди доларів США на підтримку України. Запит на відповідне фінансування включає понад 20 мільярдів доларів на зброю, боєприпаси та іншу військову допомогу, а також 8,5 мільярдів доларів прямої економічної допомоги уряду та 3 мільярди доларів на гуманітарну та продовольчу допомогу.

Німецький Бундестаг проголосував за ухвалення рішення щодо заклику до уряду розширити і пришвидшити надання Україні важкого озброєння. Ухвалений документ під назвою “Захист миру та свободи в Європі – всебічна підтримка України” є спільною пропозицією опозиційного блоку ХДС/ХСС та коаліційних партій.

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч з Генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррешем, який прибув до Києва. Вони обговорили фінансову та гуманітарну допомогу ООН Україні та її громадянам, а також важливість залучення Організації до післявоєнної відбудови держави. Було запропоновано створення спеціального міжнародного трибуналу щодо воєнних злочинів Росії. Володимир Зеленський закликав ООН докласти зусиль до припинення депортації українських громадян до РФ. На прес-конференції за підсумками візиту Гутерреш визнав, що робота Ради Безпеки ООН була “паралізована”, що не дозволило запобігти, чи припинити війну.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час зустрічі з Генсеком ООН закликав Організацію активніше включатися в питання розблокування роботи гуманітарних коридорів для безпечної евакуації цивільних з тимчасово окупованих територій або зони активних боїв, особливо з Маріуполя.

До України із візитом прибув прем’єр-міністр Болгарії Кирил Петков. Він зустрівся з Президентом України Володимиром Зеленським. В ході зустрічі було ініційовано налагодження взаємодії для ремонту української військової техніки на болгарських виробничих потужностях. Також порушувалося питання співпраці в енергетичній сфері та досягнуто домовленості щодо налагодження транспортування аграрної продукції з України через болгарський порт Варна на Чорному морі. 

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) прийняла резолюцію, в якій пропонує терміново створити спеціальний міжнародний трибунал для розслідування злочинів воєнної агресії Росії в Україні. В резолюції зазначається, що перед трибуналом має постати як військово-політичне керівництво РФ, так і безпосередньо ті, хто вчиняв злочини.

ОБСЄ оголосила, що найближчим часом припинить роботу Спеціальної моніторингової місії в Україні через позицію Російської Федерації, яка спричинила відсутність консенсусу щодо продовження мандату місії. 

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук провів відеопереговори зі Спікером Риксдагу Швеції Андреасом Норленом. Сторони обговорили фінансову допомогу Швеції. Стефанчук також відзначив важливість гуманітарної допомоги Україні з боку Швеції та комплексний підхід до прийому українських громадян.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.