Російсько-українська війна (дайджест) – 21-23 листопада 2022 р.

Ситуація станом на 12:00 24.11.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Війська РФ продовжують завдавати систематичних ударів по енергетичній інфраструктурі України, провокуючи гуманітарну катастрофу. Масштабний ракетний удар було нанесено 23 листопада. В результаті українська енергосистема зазнала значних пошкоджень. На Рівненській, Південноукраїнській та Хмельницькій АЕС спрацював аварійний захист, внаслідок чого всі енергоблоки були автоматично відключені. Ключові українські міста, включаючи Київ, Львів, Харків, Дніпро та Одеса залишились без опалення, водо- та енергопостачання. Також внаслідок російських обстрілів припинилась подача електроенергії в окремі райони Молдови, зокрема в Кишинів. 

23 листопада, Європейський парламент ухвалив резолюцію, яка визнає Російську Федерацію державою-спонсором тероризму. Це рішення матимеме юридичні та політичні наслідки, зокрема посилення санкцій проти РФ.

На лінії фронту основні бойові дії продовжуються на сході – в районі Сватове-Кремінна (Луганщина), Авдіївки, Бахмута та Вугледара (Донеччина). 

Луганський напрямок

Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомляє про поступове просування ЗСУ вперед на напрямку Сватове-Кремінна. Російські війська намагаються наступати південніше – від Лисичанська в напрямку Сіверська (Донецька область)

Донецький напрямок

Міноборони України повідомляє, що найгарячішою ділянкою фронту залишається Донецька область, де російські війська продовжують штурмові дії в районі Бахмута, Авдіївки та Вугледара. Вони супроводжуються інтенсивними артилерійськими обстрілами. Внаслідок обстрілів на території Донецької області за період 2123 листопада загинули щонайменше 7 людей, 15 осіб отримали поранення.

ЗСУ відповідають на це ударами по російським позиціям та тиловій інфраструктурі на тимчасово окупованих територіях. В Макіївці в ніч на 21 листопада зафіксована пожежа на території нафтобази, яку використовували російські війська. 

Запорізький напрямок

На лінії фронту у Запорізькій області тривають обстріли. 

22 листопада російські військові обстріляли місто Оріхів. Вони влучили в пункт видачі гуманітарної допомоги, в результаті чого загинула 1 людина. В ніч на 23 листопада внаслідок ракетного удару було пошкоджено пологове відділення Вільнянської лікарні у Запорізькій області, загинуло 1 немовля. 

Натомість мер тимчасово окупованого Мелітополя Іван Федоров повідомив про знищення російської військової бази в районі міста. 

Херсонський напрямок

Після звільнення Правобережжя Херсонщини ЗСУ продовжують тиск на позиції військ РФ. Триває операція українських військових (обстріли та робота ССО) на Кінбурнській косі, спрямована на витіснення звідти російських військ. Ввечері 22 листопада зафіксовані вибухи на території тимчасово окупованого Криму – в Севастополі та Євпаторії. Представники окупаційної адміністрації повідомили про атаку БПЛА та роботу протиповітряної оборони.

Після відходу на лівий берег Дніпра війська РФ не припиняють обстріли Херсонщини. 21-23 листопада внаслідок артилерійських ударів по правобережній частині області загинуло щонайменше 4 людей, ще 14 осіб отримали поранення. 

Обстріли території України

23 листопада російські війська завдали чергового масштабного ракетного удару по території України. Ціллю атаки знову стали об’єкти критичної інфраструктури, зокрема енергообʼєкти на Півночі та Заході України. 

Через ракетні обстріли низка великих міст (Київ, Одеса, Харків, Львів, Дніпро) залишилась без електро- та/або водопостачання. В результаті ударів знеструмленими залишились Чернігівська, Одеська, Кіровоградська та Київська області. Внаслідок російських обстрілів призупинено роботу блоків атомних електростанцій на території України, а також більшість ТЕС і ГЕС. 

Обстріли мають негативні наслідки та несуть безпосередню загрозу не лише для української енергосистеми. 23 листопада через масований російський удар у деяких районах Молдови почалися перебої з електропостачанням. МЗС Молдови викликало до себе для дачі роз’яснень із цього питання російського посла. 

У командуванні Повітряних сил розповіли, що протягом ракетної атаки українська ППО збила 51 із 70 російських крилатих ракет та п’ять дронів-камікадзе. Проте інші ракети завдали суттєвої шкоди критичній інфраструктурі України. Також було уражено кілька житлових будинків. За даними МВС, в результаті атаки загинули щонайменше 10 людей.  

Окрім ракетних ударів, війська РФ продовжують обстріли прикордонних та прифронтових територій України. На Харківщині  в результаті удару з РСЗВ по місту Вовчанськ ввечері 21 листопада отримали поранення 2 людини. Вранці 23 листопада внаслідок обстрілу Куп’янська загинули 2 мирних мешканців, ще 2 осіб отримали поранення. Тривають артилерійські обстріли прикордонних районів Сумщини, та територій навколо Нікополя та Марганця на Дніпропетровщині. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 21 листопада підтверджені втрати становлять 16 784 осіб (6 595 загиблих, 10 189 поранених). За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 23 листопада внаслідок повномасштабного російського вторгнення кількість постраждалих дітей в Україні зросла до 1279 (438 дітей загинули, 841  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 23 листопада 11461 дитина була депортована, 326 – зникли безвісти. 

23 листопада відбувся черговий обмін полоненими. Україні вдалось повернути 36 людей (1 цивільного та 35 військових), серед звільнених є оборонці “Азовсталі” та військові, взяті в полон під час захоплення Росією ЧАЕС. Також відбулась чергова операція з передачі тіл військовослужбовців – 22 листопада Україна повернула тіла 33 загиблих.

Черговим військовим злочином російських військових стало відкриття вогню по колоні цивільних авто, які намагались евакуюватись до Запоріжжя. Завдяки рятувальній операції ДСНС обійшлося без жертв.

З’являється нова інформація про злочини російських окупаційних сил проти незаконно затриманих українських громадян на тимчасово окупованих територіях. Повідомляється, що в місті Генічеськ на Херсонщині піддавався тортурам капітан першого рангу Військово-морських сил України в запасі Олексій Кисельов, якого звинувачують в організації партизанського руху. Про порушення прав затриманих заявила громадянська журналістка Ірина Данилович, яка перебуває в СІЗО Сімферополя в Криму.

На території звільненого Херсону українські правоохоронці знаходять нові докази російських злочинів. Експерти вже оглянули чотири приміщення, які використовувались для незаконного утримання та катування людей. Згодом СБУ оприлюднило інформацію про виявлення катівні, облаштованої в підвалах офісного центру, де російські військові утримували близько 50 людей. 

Станом на 21 листопада  російські військові незаконно утримують на території Запорізької області 219 осіб, серед яких 6 неповнолітніх дітей. З початку повномасштабного вторгнення в Запорізькій області вдалося звільнити із заручників 340 цивільних осіб. 

Радник Маріупольського міського голови Петро Андрющенко заявив про чергові спроби окупаційної адміністрації здійснити приховану мобілізацію у Маріуполі. Оголошення закликають чоловіків на службу до так званого «МВС «ДНР».

Начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив про проблеми деокупованого Ізюма, інфраструктура та житловий фонд якого зруйновані на 80%. Місто залишається забрудненим вибухонебезпечними предметами, тривають відновлювальні роботи. 

Оприлюднено звіт за 2022 рік щодо моніторингу застосування протипіхотних мін, здійсненого в рамках цивільних ініціатив на підтримку роботи Міжнародного руху за заборону цього виду озброєння. В документі відзначено, що щонайменше 277 людей загинули або отримали поранення від протипіхотних мін в Україні цього року. На цей час в Україні понад 200 тисяч квадратних кілометрів на звільнених територіях  не перевірені й не розміновані – сапери продовжують працювати та знаходять нові мінні поля, які залишили російські війська. Крім того, немає даних щодо ситуації із мінною загрозою на тимчасово окупованих територіях. 

За даними Міністерства культури, внаслідок російських атак на території України зруйновано або пошкоджено понад 800 культурних об’єктів.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Голова “Укренерго” Володимир Кудрицький повідомив, що станом на 22 листопада в країні практично не залишилося неушкоджених великих теплових і гідроелектростанцій, а також вузлових підстанцій. За словами премʼєр-міністра Шмигаля, станом на 22 листопада внаслідок російських атак по українській енергетичній інфраструктурі збитки оператора системи передачі “Укренерго” перевищили 70 млрд грн

Варто зауважити, що після обстрілів 23 листопада збитки можуть сягати більших розмірів. Крім того, крім фізичних атак за допомогою ракет та дронів російські військові намагаються знищити або послабити енергетичну інфраструктуру за допомогою кібератак

Міжнародні партнери та фінансові установи продовжують надавати фінансову допомогу Україні. 22 листопада міністерка фінансів США  Джанет Єллен повідомила про виділення Україні 4,5 мільярда доларів США грантової допомоги для підтримки українського держбюджету. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про виділення Україні додаткових 2,5 млрд євро макрофінансової допомоги. Своєю чергою у Кабміні проінформували, що до українського державного бюджету надійшло 60 млн доларів фінансування від Світового банку. 

Французьке агентство розвитку надає Україні пільговий кредит, сума якого становить 100 млн євро. Кошти будуть спрямовані на фінансування видатків загального фонду держбюджету.

Міністр фінансів Норвегії Трюгве Слагсволд Ведум підписав угоду про надання Україні фінансування у розмірі 2 млрд норвезьких крон (182 млн дол. США) для закупівлі природного газу протягом наступної зими. Програма розвитку ООН та Європейський Союз готові виділити додаткові 35 мільйонів євро на реалізацію програми щодо підвищення стійкості та відновлення України.

23 листопада Україна та Міжнародний валютний фонд досягли попередньої згоди (staff level agreement) щодо моніторингової програми за участю правління фонду (PMB). Реалізація цієї програми відкриє шлях до повноцінної підтримки Фондом України.

Міжнародний валютний фонд оновив макропрогноз для України на наступний рік. Він очікує, що в 2023 році зростання української економіки становитиме 1%.

23 листопада Президент України Володимир Зеленський підписав закон про державний бюджет України на 2023 рік. В бюджеті прогнозовано реальне зростання українського ВВП на рівні  4,6%, інфляція близько 30%. Відносно ВВП країни бюджетний дефіцит становитиме близько 20%.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

В ніч на 24 листопада Рада Безпеки ООН була терміново скликана для обговорення чергового масованого ракетного удару, завданого Росією по об’єктах критичної інфраструктури України. Виступаючи у дистанційному форматі, Президент України Володимир Зеленський закликав світ рішуче відреагувати на обстріли і надати Україні ППО. Крім того, він запропонував, Раді Безпеки ухвалити резолюцію про засудження будь-яких форм енергетичного терору. Водночас Президент України закликав інші держави долучатися до втілення 10 кроків до миру, які Зеленський презентував раніше на саміті «G20». 

Міністерка закордонних справ ФРН Анналена Бербок повідомила, що Німеччина як головуюча у Групі семи держава ініціювала зустріч на рівні міністрів закордонних справ цього формату. Мета заходу – обговорити шляхи підтримки України в умовах постійних пошкоджень енергомережі внаслідок російських ракетних ударів.

Польща пропонує посилити протиповітряну оборону України за рахунок німецьких комплексів Patriot, які ФРН раніше погодилось передати польській стороні для захисту польських прикордонних районів. Міністр оборони Маріуш Блащак та прем’єр-міністр Матеуш Моравецький вважають, що ці комплекси краще виконають своє завдання з протидії російським атакам, якщо будуть розміщені в Україні. 

Парламентські структури НАТО та ЄС визнали РФ державою-терористом та закликали створити спеціальний трибунал для розслідування російських злочинів, здійснених в рамках агресії проти України. 21 листопада відповідне рішення прийняла Парламентська асамблея НАТО – воно було підтримано всіма 30 делегаціями. 23 листопада спонсором тероризму визнав Росію Європейський парламент. За резолюцію проголосували 494 депутати, 58 висловились проти, ще 44 утрималися. Президент України Володимир Зеленський привітав таке рішення і закликав ізолювати РФ на всіх рівнях. 

Сполучені Штати Америки виділили додаткові 400 млн дол. США в якості допомоги Україні у сфері безпеки й оборони. Новий пакет військової допомоги включає додаткові боєприпаси для РСЗВ HIMARS та систем ППО NASAMS, 150 великокаліберних кулеметів для протидії безпілотникам, 150 високомобільних багатоцільових колісних машин (HMMWV) та іншу зброю і техніку. Велика Британія передає України три гелікоптери Sea King, які будуть використовуватися для пошуково-рятувальних операцій, та артилерійські снаряди. Окрім цього, про додаткову військову допомогу Україні оголосили Чехія, Литва та Люксембург

Нова Зеландія запровадила нові санкції, які стосуються низки російських підприємств нафтогазового та сталеливарного сектору. Також обмеження введені проти 22 російських та білоруських громадян  – представників так званої еліти (в тому числі – членів родини Путіна та Лукашенка). 

22 листопада Служба Безпеки України спільно з Національною поліцією та Національною гвардією провела обшуки в Києво-Печерській Лаврі. Окрім цього СБУ провела безпекові заходи на території релігійних об’єктів УПЦ на Рівненщині. Усього було перевірено понад 350 церковних споруд і 850 осіб. В результаті обшуків було виявлено проросійську пропагандистську літературу та готівку (понад 2 млн грн, більш ніж 100 тис. дол. США та декілька тисяч російських рублів). Дані заходи здійснюються в межах системної роботи з протидії підривній діяльності російських спецслужб, які активно використовують для цього підконтрольну Москві церкву. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.