Російсько-українська війна (дайджест) – 20-23 жовтня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 24.10.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

В умовах продовження контрнаступу ЗСУ на півдні російські війська здійснюють підготовку до евакуації плацдарму на правому березі Дніпра. В той же час зберігається загроза масштабних терактів, які війська РФ можуть здійснити в цьому районі (підрив дамби в Новій Каховці або Запорізької АЕС). Міністр оборони РФ Сергій Шойгу під час дзвінків міністрам оборони США, Великої Британії, Франції та Туреччини звинуватив Україну в підготовці до застосування “брудної бомби”, що може свідчити про підготовку Росії до використання ядерної зброї. 

Тривають активні бойові дії на Донеччини (райони Бахмута, Авдіївки) та Луганщині (райони Сватового та Кремінної). 

Протягом останніх днів війська РФ продовжили масовані атаки енергетичних обʼєктів на території Україні, застосовуючи ракети та іранські БПЛА. Попри ефективність роботи ППО, частина ударів досягла цілей, пошкодивши електростанції в західних та центральних регіонах України.

Луганський напрямок

ЗСУ намагаються проводити контрнаступальні дії в напрямку Кремінна-Сватове. За словами голови Луганської ОВА Сергія Гайдая, найбільш серйозні бої наразі відбуваються в районі Сватового. Зважаючи на готовність російської армії до українського контрнаступу, а саме підготовку оборонних рубежів та мінування територій, просування української армії вперед сповільнилось у порівнянні з наступом на Харківщині, який було реалізовано у вересні.

Донецький напрямок

На Донеччині війська РФ продовжують наступальні операції в районі Бахмута та Авдіївки. Вони здійснюють інтенсивні обстріли, які призводять до руйнування цивільної інфраструктури та втрат серед мирних мешканців. Протягом 2023 жовтня на території Донецької області загинули щонайменше 13 цивільних осіб, 25 людей отримали поранення.

Запорізький напрямок

Російські війська систематично обстрілюють Запоріжжя з використання некерованих ракет С-300. Зокрема 21 жовтня через черговий обстріл пошкодження отримали інфраструктурні та цивільні обʼєкти. Щонайменше 5 людей було поранено. В ніч на 23 жовтня Запоріжжя знову було атаковане дронами-камікадзе, а навколишні населені пункти зазнали ракетного удару. 

В тимчасово окупованому  Енергодарі 23 жовтня зафіксовано вибух в готелі, який використовували російські військові та окупаційна адміністрація.  

Херсонський напрямок

ЗСУ продовжують контрнаступ на півночі Херсонської області, водночас тримаючи під вогневим контролем логістичну інфраструктуру, через яку здійснюється забезпечення російського контингенту на правому березі Дніпра. 

Війська РФ проводять вимушену евакуацію на лівий берег Дніпра. За даними Генштабу ЗСУ, вони повністю залишили низку населених пунктів на Херсонщині, а з Берислава, біля якого проходить передова лінія оборони, евакуювали офіцерів та медперсонал. Також у відкритих джерелах фіксують інформацію про переміщення військової техніки з правого на лівий берег Дніпра. Втім, в Генштабі ЗСУ прогнозують, що російське військове керівництво може евакуювати досвідчених військових, а для стримування контрнаступ ЗСУ лишити на правому березі мобілізованих та менш підготовлених військовослужбовців.

Війська РФ продовжують наносити удари по Миколаєву, застосовуючи ракетне озброєння та дрони-камікадзе. 20 жовтня внаслідок атаки БПЛА в місті було пошкоджено навчальний заклад. 20, 21 та 23 жовтня Миколаїв було обстріляно ракетами типу С-300, пошкодження отримала житлова та цивільна інфраструктура

Обстріли території України

Російські війська продовжують масовані ракетні удари по території України. Відповідно до інформації американського Інституту дослідження війни, таким чином РФ намагається змусити український уряд застосувати додаткові ресурси для захисту цивільних та енергетичної інфраструктури замість того, щоб спрямувати їх на підтримку контрнаступу на сході та півдні.

22 жовтня було здійснено масштабний ракетний обстріл території України. Протягом  дня російська армія завдала 40 ракетних ударів та запустила 16 ударних БпЛА іранського виробництва “Shahed-136”. Через ефективну роботу сил ППО значну частину з них вдалося знищити, але інші уразили об’єкти енергетичної та критичної інфраструктури Волинської, Рівненської, Харківської, Хмельницької, Кіровоградської, Черкаської, Запорізької, Одеської та Миколаївської областей. В “Укренерго” повідомили про масштабні пошкодження енергетичних об’єктів та магістральних мереж західних областей України. Найбільших руйнувань зазнав обʼєкт у Волинські області. За словами мера Луцька Ігоря Поліщука, внаслідок ракетного удару 22 жовтня війська РФ завдали критичних ушкоджень та фактично знищили об’єкт енергетики міста. Заступник Керівника Офісу Президента України Кирило Тимошенко повідомив, що ці удари залишили без світла понад мільйон домогосподарств. Радник Керівника Офісу Президента Михайло Подоляк вважає, що Росія наносить масовані удари по критичній інфраструктурі, щоб викликати нову хвилю біженців з України до Європи.

Також 20 жовтня війська РФ завдали удару по промисловому підприємству та об’єкту енергетичної інфраструктури у Криворізькому районі. 21 жовтня вони завдали двох ударів по Харкову. Усього за останні дні на території Харківської області поранення отримали 25 осіб. 

Тривають обстріли районів міст Нікополь та Марганець на Дніпропетровщині з РСЗВ та важкої артилерії. 22 жовтня тут отримали поранення щонайменше 4 людей. 

Війська РФ продовжують завдавати удари по території Сумської області, застосовуючи артилерію, мінометне та ракетне озброєння. Внаслідок обстрілу 22 жовтня на Сумщині отримала поранення 1 людина. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 23 жовтня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1250 (430 дітей загинули, 820  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 23 жовтня 8709 дітей було депортовано, 237 – зникли безвісти. 

Існують ризики підриву російськими військовими дамби гідроелектростанції в Новій Каховці. Українська розвідка попередила про замінування об’єкта. Підрив дамби може призвести до масштабного розливу Дніпра, внаслідок чого буде затоплено значні території нижче за течією ріки (в тому числі, місто Херсон). Це завдасть удару по енергетичній системі України та матиме значний екологічний вплив. 

Окупаційна адміністрація Херсону розпочала примусову евакуацію мешканців міста. Терміновість та характер так званої евакуації свідчать про те, що російське командування не розраховує втримати обласний центр та плацдарм на правому березі Дніпра. В її рамках здійснюється депортація місцевого населення. Голова Херсонської ОВА Ярослав Янушевич повідомив, що 21 жовтня до тимчасово окупованого Сімферополя було вивезено 46 вихованців Херсонського обласного будинку дитини – це діти віком до 5 років. Фактично мова йде про викрадення дітей. Цей випадок не є поодиноким – 7 жовтня відбулося примусове вивезення до Сімферополя 12-х дітей з інвалідністю, які проживали в Олешківському дитячому будинку-інтернаті Херсонської області.

Тривають репресії цивільного населення на Херсонщині. В тимчасово окупованому місті Скадовськ представники так званих “правоохоронних органів” окупаційної адміністрації викрали та вбили відому місцеву активістку Тетяну Мудрєнко. 

Центр національного спротиву повідомив, що на Херсонщині російські війська блокують мобільний звʼязок та демонтують телекомунікаційне обладнання з телецентру для інформаційної ізоляції Херсону та блокування передачі інформації, яка має цінність для реалізації українського контрнаступу. 

Міський голова тимчасово окупованого міста Енергодар (Запорізька область) Дмитро Орлов поінформував, що місто перебуває на межі гуманітарної катастрофи. Через постійні обстріли населення залишається без енерго- та водопостачання. Оскільки місто підключене до централізованої системи опалення, яка не працює протягом півроку, перспектив по запуску газопостачання у місті наразі теж немає.

Країни “Групи семи” ​​засудили повторне викрадення Росією керівництва та персоналу Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) та закликали її негайно повернути повний контроль над ЗАЕС її законному суверенному власнику – Україні, вивести весь російський персонал з об’єкту та припинити будь-які спроби передати ЗАЕС під російське управління.

Українські правоохоронці продовжують встановлювати факти воєнних злочинів російської армії під час окупації українських територій. Національна поліція у Харківській області повідомила про виявлення на деокупованих територіях Харківщини 22 місць тортур. Крім того, поліція задокументувала новий злочин армії РФ – вбивство снайпером 10-річної дитини у Новому Бурлуці в перші дні повномасштабного вторгнення. Також тіла вбитих українців продовжують знаходити на території деокупованої навесні Київської області. Тіло ще одного вбитого під час окупації мирного жителя виявили поблизу Михайлівки-Рубежівки, яка була місцем активних бойових дій. Голова Київської обласної військової адміністрації Олексій Кулеба заявив, що за офіційними даними під час окупації Київської області війська РФ незаконно вивезли 147 мирних українців на білоруську та російську території. 43 цивільних мешканців регіону перебувають у полоні. Ще 89 осіб вивезені і їх доля невідома. Голова Міжнародного кримінального суду Пйотр Гофманський закликав до міжнародної підтримки розслідування судом ймовірних воєнних злочинів, скоєних російськими військовими в Україні.

Спротив

23 жовтня в тимчасово окупованому Херсоні зафіксовано вибух. Представники окупаційної адміністрації повідомили про загибель 1 людини та поранення ще 3 осіб. Херсонські журналісти на основі даних російських ЗМІ припускають, що мова йде про замах на представника пенітенціарної системи окупаційних сил. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Згідно з оновленим звітом Київської школи економіки збитки України від повномасштабної війни сягнули понад 127 млрд доларів США. Лише протягом літа РФ завдала Україні збитків на понад 31 млрд доларів США.

Після саміту лідерів ЄС в Брюсселі 21 жовтня, глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що лідери ЄС досягли принципової згоди щодо виділення Україні наступного року регулярної щомісячної допомоги у розмірі 1,5 млрд євро (загальною сумою у 18 млрд євро на рік) та доручили міністрам фінансів розробити механізм для виплати цих коштів.

За підсумками зустрічі з Президентом України Володимиром Зеленським президентка ЄБРР Оділь Рено-Бассо повідомила, що Європейський банк реконструкції та розвитку у 2022 році інвестує в Україну понад мільярд євро, підтримуючи економіку, а також продовжить фінансування у розмірі близько 2 млрд євро у 2023 році.

За словами голови НБУ Андрія Пишного, інфляція в Україні наприкінці цього року прискориться до близько 30%, але знижуватиметься в наступні роки за умови очікуваного зниження безпекових ризиків і злагодженої монетарної та фіскальної політики.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

20-21 жовтня у Брюсселі відбулася дводенна зустріч глав держав та урядів Євросоюзу. Президент України Володимир Зеленський виступив з онлайн-зверненням перед засіданням Європейської ради. Під час заходу було ухвалено резолюцію Європейської ради, в якій засуджувались дії РФ, а також Білорусі та Ірану щодо підтримки Росії у війні проти України. Крім того, ЄС погодив додаткові санкції проти Ірану за постачання бойових дронів-камікадзе для РФ, які використовуються для атак на українські міста та об’єкти критичної інфраструктури. 

Одночасно з ЄС про санкції проти Ірану оголосила Велика Британія. Франція закликала Тегеран негайно припинити будь-які форми підтримки агресивної війни, розв’язаної Росією проти України. Міністерство закордонних справ Канади рішуче засудило активну підтримку Іраном масових злочинів Росії в Україні, зокрема через продаж зброї та навчання російських військових щодо її використанні. 

Україна звинуватила Іран у порушенні резолюції Ради безпеки ООН №2231 від 2015 року, яка є частиною ядерної угоди з Іраном. Згідно з цією резолюцією на експорт іранської зброї, зокрема постачання дронів, накладаються обмеження.  У зв’язку з цим 21 жовтня було ініційовано закрите засідання Ради Безпеки ООН. Його метою було притягнення Ірану до відповідальності  за постачання БПЛА до Росії. Велика Британія, Франція, Німеччина та США закликали до проведення інспекції групою секретаріату ООН, відповідальною за моніторинг виконання резолюції, і запевнили, що готові підтримати роботу секретаріату у проведенні технічного та неупередженого розслідування. 

Польща, Литва, Латвія та Естонія підготували власний проєкт нових санкцій проти Росії. В ньому йдеться про заборону співпраці з РФ у галузі атомної енергетики, блокування імпорту російських діамантів, експорту до РФ безпілотників усіх типів, введення ембарго на російський зріджений газ тощо.

Тривають зусилля щодо притягнення РФ до відповідальності за воєнні злочини, скоєні на території України. ЄС висловив рішучу підтримку розслідуванню злочинів РФ під егідою прокурора Міжнародного кримінального суду. Парламент Нідерландів підтримав пропозицію про створення спеціального трибуналу в Гаазі для розгляду справи проти керівництва Росії через повномасштабну війну в Україні. В свою чергу Хорватія подала заяву про приєднання до Міжнародного суду ООН у справі України проти Російської Федерації щодо геноциду.

Протягом останніх днів Президент України В.Зеленський провів зустрічі із президенткою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Оділь Рено-Бассо та з президентом Швейцарії Ігнаціо Кассісом. Основними темами переговорів були зміцнення співпраці, залученість до післявоєнної відбудови України та посилення фінансової підтримки. В рамках візиту було підписано Меморандум про партнерство між Україною та Швейцарською Конфедерацією щодо співробітництва у сфері цифрової трансформації. Крім того, до Києва з візитом прибули члени Палати представників Конгресу США Майк Тернер, Джеймс Хаймс та Ерік Сволвел. Під час зустрічі із конгресменами Володимир Зеленський поінформував про ситуацію на фронті та наголосив на важливості передачі Україні систем протиповітряної оборони. Також сторони обговорили  посилення санкційного тиску на РФ. Також Президент України провів телефонні розмови з директором Міжнародного валютного фонду Крісталіною Георгієвою та з Президентом Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром, обговоривши важливість створення постійної робочої групи, яка займалася б питаннями фінансової підтримки України та посилення оборонної допомоги для захисту цивільного населення та критичної інфраструктури.

Держави-партнери продовжують надавати військову допомогу Україні для протидії агресії РФ. Чехія підготувала новий пакет військової допомоги Україні на суму 22 млн крон. Нідерланди готують шостий пакет військової допомоги Україні та нададуть додаткові 500 мільйонів євро на військове обладнання. 

Україна ввела персональні санкції проти 3,8 тис. фізичних осіб, які є представниками російської влади та бізнесу. Також обмеження введені проти 1374 юридичних осіб. 

СБУ затримала директора ПАТ «Мотор Січ», колишнього народного депутата України В’ячеслава Богуслаєва. Його підозрюють у державній зраді через постачання в умовах російської агресії продукції підприємства (двигунів для військових гвинтокрилів) для потреб збройних сил РФ. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.