Російсько-українська війна (дайджест) – 20-22 червня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 23.06.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Війська РФ сконцентрували зусилля на захопленні території Луганської області. Основні бої продовжуються в районі агломерації Сєвєродонецьк-Лисичанськ, де українське угруповання опинилося під загрозою оточення. На інших ділянках фронту сторони не ведуть активних наступальних дій, втім – тривають інтенсивні обстріли, від яких зазнає руйнувань цивільна інфраструктура. Інтенсивність російських ракетних атак проти тилових районів України дещо знизилась. Натомість ЗСУ завдали кілька точкових ударів по об’єктах, контрольованих РФ (тимчасово окупований о. Зміїний, газобурові платформи в Чорному морі, нафтопереробний завод на території Ростовської області). 

Битва за Донбас

Війська РФ атакують позиції ЗСУ у Сєвєродонецькій промзоні та встановили контроль над кількома населеними пунктами на південний схід та південь від агломерації Сєвєродонецьк-Лисичанськ. В результаті російські війська просуваються в сторону Лисичанська з півдня та інтенсивно обстрілюють саме місто. Це створює загрозу оточення українських військ, яка посилюється внаслідок російських атак на Бахмутському напрямку, спрямованих на перерізання стратегічно важливої дороги Бахмут-Лисичанськ.

На Слов’янському напрямку інтенсивність російських атак знизилась. Війська РФ намагаються покращити тактиче положення на окремих ділянках фронту та готуються до відновлення наступу, завдаючи артилерійських ударів по позиціях ЗСУ. 

Посилилися артилерійські й авіаційні обстріли Донеччини та Луганщини. На території Авдіївки російські війська в ніч на 21 червня зруйнували ще один навчальний заклад. Під Бахмутом було завдано удару по пляжу, що призвело до жертв серед мирного населення. Взагалі на території Донецької області за період 2022 червня загинули щонайменше 8 мирних мешканців, 26 людей отримали поранення. 

Натомість ЗСУ завдали удару по Новошахтинському нафтопереробному заводу, розташованому на території Ростовської області РФ. Атака була здійснена з використанням двох дронів-камікадзе. Хоча пожежу, яка спалахнула на об’єкті, вдалося швидко загасити, інцидент показує вразливість російської системи ППО та здатність українських військових атакувати цілі на території Російської Федерації. 

Харківський напрямок

Російські війська утримують позиції під Харковом, намагаючись не допустити виходу підрозділів ЗСУ в тил угрупованню, яке діє на Слов’янському напрямку. Посилилися обстріли обласного центру та прилеглих районів. В результаті ударів, нанесених 19 червня, пошкоджень зазнала цивільна інфраструктура – в тому числі навчальні заклади. 20 червня було завдано удару по об’єкту харківського метрополітену. На території Харківської області протягом 2022 червня загинув щонайменше 21 мирний мешканець, 29 людей отримали поранення.

Запорізький напрямок

На території Запорізької області російські війська продовжують обстріли з метою сковування українських підрозділів та недопущення їхнього переведення на інші ділянки фронту. 

Південний напрямок

ЗСУ завдали кілька точкових ударів по російській інфраструктурі. 20 червня українські військові завдали ракетного удару по газобурових платформах, які перебували у власності українського “Чорноморнафтогазу” та були захоплені Росією під час окупації Криму в 2014 р. Ці об’єкти використовувались російськими збройними силами для забезпечення блокади чорноморських портів України. Також зосереджений удар із використанням різних засобів ураження було нанесено по тимчасово окупованому острову Зміїний. Таким чином протягом 20-22 червня в акваторії Чорного моря ЗСУ знищили як російські ЗРК, так і радіолокаційну техніку на цих обʼєктах. Окрім цього, ввечері 22 червня було нанесено ракетний удар по російських складах в тимчасово окупованому місті Скадовськ Херсонської області. 

Війська РФ не припиняють обстріли на Криворізькому та Миколаївському напрямках. На Миколаївщині ціллю для ракетних ударів залишаються сам Миколаїв та місто Очаків, де розташована військова інфраструктура ЗСУ. Обстріли призводять до жертв серед цивільного населення. Протягом останніх днів на території Миколаївської області постраждали понад 20 осіб. 

Обстріли території України

Війська РФ сконцентрували зусилля на обстрілах південних та північних областей України. Було завдано ракетних ударів по Одеській області. На півночі не припиняються обстріли Чернігівської та Сумської областей. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, станом на 22 червня кількість жертв серед цивільного населення України з початку широкомасштабного російського вторгнення становить 10 403 особи (4 634 вбитих та 5 769 поранених). 

Станом на ранок 22 червня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 916 дітей (324 дитини загинули, 592 – було поранено). 

Гуманітарна ситуація у зоні проведення активних бойових дій залишається надзвичайно складною. За даними Управління ООН з гуманітарних питань, понад 2,2 мільйона людей лише в одній Донецькій області потребують негайної допомоги та порятунку, зокрема через проблеми із забезпеченням їх базових потреб. Через обстріли в Слов’янську на Донеччині було пошкоджено систему водопостачання; подача електроенергії до міста також обмежена; практично відсутнє постачання продовольства. Жителі тимчасово окупованого Маріуполя впродовж місяців не мають доступу до питної води, електрики та газу. Мер міста Вадим Бойченко повідомив, що епідемічна ситуація у Маріуполі продовжує погіршуватися. Величезна кількість стихійних поховань загиблих цивільних жителів, відсутність каналізації та непрацююча система збору сміття створюють передумови для інфекційних хвороб.

Відповідно до норм Женевської конвенції продовжується практика обміну тілами загиблих військових. 21 червня в Запорізькій області відбулася чергова операція з передачі тіл, під час якої було повернуто тіла 35 українських військових.

У заручниках російських військових досі перебуває велика кількість незаконно захоплених українських журналістів, громадських активістів, священиків, керівників органів місцевого самоврядування, волонтерів. У полоні знаходяться жінки та люди похилого віку, що суперечить міжнародному праву. За словами мера міста Енергодара Запорізької області Дмитра Орлова, в місті продовжуються масові викрадення цивільних, зокрема співробітників Запорізької АЕС. Таким чином, окупаційна адміністрація міста намагається нейтралізувати супротив з боку місцевих активістів для посилення контролю та використання полонених для подальших обмінів. 

Розслідування правозахисної організації «Репортери без кордонів» (RSF) зібрало нові  докази вбивства українського фотожурналіста Макса Левіна, який загинув під Києвом в середині березня. За даними організації, Левін та його супроводжуючий, військовий Олексій Чернишов, були страчені російськими військовими. 

Росія продовжує вивозити українське зерно з тимчасово окупованих територій Запорізької області. Для перевезення зерна на територію Росії окупанти планують використовувати залізницю з тимчасово окупованого Мелітополя до Бердянського торгового порту. 

Спротив

22 червня на території тимчасово окупованої Херсонської області було підірвано автомобіль народного депутата України Олексія Ковальова, який співпрацює з російською окупаційною адміністрацією. Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони Кирило Буданов підтвердив проведення операції силами українських силових структур та місцевого руху опору. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

На засіданні Кабінету міністрів премʼєр-міністр Денис Шмигаль анонсував, що український уряд запускає програму єРобота, в рамках якої держава надаватиме гранти на суму до 250 тисяч грн на запуск нового бізнесу.

Верховна рада України ратифікувала Угоду про скасування ввізних мит і тарифних квот у двосторонній торгівлі між Україною та Великою Британією, яка діятиме щонайменше протягом наступних 12 місяців. Цей крок збільшить надходження валютної виручки за рахунок експорту української агропродукції, а також сприятиме розвитку українського виробництва.

Також парламент України 21 червня 2022 року схвалив законопроект щодо внесення змін до Митного кодексу про подальше забезпечення приєднання України до режиму спільного транзиту (NCTS) з ЄС, а також про подальшу гармонізацію вітчизняного митного законодавства із відповідним законодавством Євросоюзу. 

Голова правління НАК “Нафтогаз України” Юрій Вітренко повідомив, що через російські удари по інфраструктурних об’єктах в Україні повністю зупинена робота нафтопереробної галузі. Такий стан суттєво ускладнює логістику нафтопродуктів на український ринок та сприяє виникненню дефіциту палива.

За оцінками Київської школи економіки та Міністерства аграрної політики та продовольства України, непрямі збитки в аграрному секторі України внаслідок зменшення обсягів виробництва, блокади портів та здорожчання виробничих факторів вже сягнули 23,3 млрд дол. США. 

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Напередодні проведення зустрічей Європейської ради ЄС, саміту Великої сімки та саміту НАТО в Мадриді в кінці червня спостерігається інтенсифікація політичного діалогу на вищому рівні між Україною та міжнародними партнерами для утримання консолідованої позиції щодо підтримки України на міжнародних майданчиках. 

Президент України Володимир Зеленський переговорив з лідерами Польщі, Хорватії, Ірландії, Іспанії, Португалії, Данії, Угорщини, Словенії, Молдови, Австрії, Бельгії, Чехії, Естонії, Швеції, Греції, Латвії та Болгарії. Зеленський подякував європейським лідерам за підтримку надання Україні статусу кандидата на членство в Європейському Союзі. Сторони обговорили можливі результати майбутнього саміту НАТО в Мадриді, питання продовольчої безпеки та розвиток співпраці у сфері енергетики.

До Києва прибув з візитом Прем’єр-міністр Великого Герцогства Люксембург Ксав’є Бетелем. Він провів зустріч з  Президентом України Володимиром Зеленським. Лідери обговорили оборонну допомогу, виклики, пов’язані з блокадою російськими військовими українських портів, а також післявоєнну відбудову України. Крім того, з неанонсованим візитом в Україну прибув Генеральний прокурор США Меррік Гарланд для обговорення спільних завдань із виявлення й притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах на території України. Також до України приїхав посол доброї волі Управління верховного комісара ООН у справах біженців і американський кіноактор Бен Стіллер. На зустрічі з Володимиром Зеленським він обговорив потреби тимчасово переміщених осіб в Україні, а також українських біженців, які перебувають в Польщі. Окрему увагу Президент України приділив порушенню прав примусово депортованих до РФ українців. 

Україна ухвалила низку документів, необхідних для забезпечення отримання статусу кандидата на членство в ЄС та подальшої реалізації євроінтеграційних процесів. Верховна Рада України ухвалила закон, який визначає напрями антикорупційної політики України до 2025 року. Антикорупційна стратегія є важливим кроком на шляху до євроінтеграції України, і має забезпечити злагодженість та системність у запобіганні та протидії корупції на всіх рівнях влади. Крім того, Верховна Рада підтримала закон про управління відходами, який узгоджує принципи роботи розширеної відповідальності виробника та залучення до процесу місцевої влади. Також було ратифіковано Стамбульську конвенцію про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами. Президент України оперативно підписав відповідний закон, завершивши процес прийняття даного документу. 

Україна розширює формати співробітництва з державами-партнерами у Центральній та Східній Європі. 20 червня 2022 року стало відомо про надання Україні статусу партнера-учасника ініціативи Трьох морів – платформи для співпраці в галузях економіки, інфраструктури та енергетики між 12 центральноєвропейськими державами. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.