Російсько-українська війна (дайджест) – 19-21 грудня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 22.12.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Президент України Володимир Зеленський здійснив перший з початку повномасштабного російського вторгнення закордонний візит – до Сполучених Штатів Америки. У ході візиту відбулася зустріч з президентом США Джозефом Байденом, а також виступ Зеленського у Конгресі, де він подякував за двопалатну підтримку України. На 2023 рік США планують виділити майже 45 млрд доларів підтримки Україні. 

За день до цього, 20 грудня, Зеленський відвідав місто Бахмут, де наразі тривають найзапекліші бої. В останні дні ЗСУ вдалося відбити атаки ПВК “Вагнер” на східні околиці міста та стабілізувати ситуацію на фронті. 

Окрім Бахмута позиційні бої тривають в районі Авдіївки (Донеччина) та на лінії Сватове-Кремінна (Луганщина). На інших ділянках фронту продовжуються інтенсивні обстріли. Війська РФ завдають ударів по цивільній інфраструктурі прифронтових та прикордонних областей України.

Українські енергетики намагаються відновити критичну інфраструктуру після масованої атаки дронів-камікадзе, здійсненої вранці 19 грудня (загалом 35 дронів). Ситуація в енергетичній сфері залишається вкрай складною. Мають місце суттєві проблеми з енергопостачанням в центральній Україні, насамперед у Києві та Київській області. 

На засіданні колегії міністерства оборони РФ Сергій Шойгу запропонував збільшити призовний вік та призивати на строкову службу до армії Росії громадян віком від 21 до 30 років. Він також запропонував довести чисельність російських збройних сил до 1,5 млн осіб (збільшити на 350 тис. осіб). Чергова хвиля мобілізації в РФ може розпочатися вже у січні 2023 року.

Луганський напрямок

На лінії Сватове-Кремінна точаться активні бої, внаслідок яких ЗСУ вдалося просунутися в напрямку Кремінної. Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомляє, що російським військовим не вдається повернути втрачені позиції, незважаючи на здійснені ними контратаки. 

Донецький напрямок

Російські війська продовжують штурмові дії на Бахмутському та Авдіївському напрямках. Не припиняються обстріли цивільної інфраструктури Донеччини, внаслідок яких на території області за період 1921 грудня загинули щонайменше 5 людей, 16 осіб отримали поранення. 

Запорізький напрямок

ЗСУ продовжують активне застосування високоточної зброї на Запорізькому напрямку по військовій інфраструктурі та базах російських військових. За словами мера тимчасово окупованого Мелітополя Івана Федорова, в цьому місті 19 грудня зафіксовані два вибухи. Російські ЗМІ повідомляють, що вони сталися в місцях базування військ РФ.

Херсонський напрямок

Російські війська завдають систематичні удари по правобережжю Херсонщини, застосовуючи ракетне озброєння, реактивну та ствольну артилерію. Протягом 19 грудня російські військові повторно обстріляли будівлю Херсонської ОВА, також пошкодження отримав обʼєкт критичної інфраструктури та низка житлових будівель. За попередньою інформацією щонайменше 2 людей загинули, ще 3 місцевих мешканців отримали поранення. 20 грудня на Херсонщині внаслідок обстрілів загинула 1 людина, 6 осіб отримали поранення. 21 грудня російськими військовими було завдано удару по енергетичних об’єктах в Херсоні. 

Окрім цього, 21 грудня війська РФ обстріляли місто Очаків Миколаївської області. В результаті щонайменше 3 людей отримали поранення

Обстріли території України

Війська РФ продовжують систематичні артилерійські обстріли прикордонних районів Чернігівської та Сумської областей, а також території Харківщини, де за останні дні в місті Вовчанськ щонайменше 1 людина отримала поранення. 

Також тривають обстріли Нікопольської та Марганецької громад на Дніпропетровщині. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Внаслідок російської масованої атаки, здійсненої вранці 19 грудня на об’єкти енергетичної інфраструктури України із застосуванням дронів-камікадзе, в країні спостерігаються значні проблеми з енергопостачанням. Складна ситуація має місце в Києві та Київській області, де були запроваджені аварійні відключення, а в деяких районах відбувся блекаут. Внаслідок обстрілів пошкоджено або знищено 60% трансформаторів столиці України. 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 19 грудня підтверджені втрати становлять 17595 осіб (6826 загиблих, 10769 поранених). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 21 грудня 13613 дітей були депортовані, 332 – зникли безвісти.

На звільненій території Херсонської області знайдене ще одне масове поховання людей, вбитих російськими військовими. В ньому ідентифіковані 7 тіл загиблих, серед яких одна дитина. Разом з тим, процес ідентифікації тіл із поховань на деокупованих територіях продовжується. Наразі понад 200 вилучених тіл на Харківщині все ще залишаються невпізнаними. 

Проводиться евакуація українських громадян з територій, де відбуваються активні бойові дії. За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, за останні місяці з небезпечних регіонів держави евакуювалися близько 87 тисяч громадян. Зокрема, із Запорізької області виїхали понад 43 тисячі осіб, з Херсонщини – близько 34 тисячі, з Донеччини та Луганщини – орієнтовно 5 тисяч, з Харківщини – понад 5 тисяч осіб.

Вкрай актуальною залишається мінна загроза на звільнених від російської окупації територіях. Декілька нових випадків підриву на мінах зафіксовані на території Херсонської області, а також на Харківщині

Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила, що посилення російських атак на українську електромережу та іншу критичну інфраструктуру ставить під загрозу життя медичних працівників і тисяч пацієнтів. Представник ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт заявив, що Росія атакувала понад 700 закладів охорони здоров’я з моменту вторгнення в Україну 24 лютого.

21 грудня президент США Дж.Байден оголосив про виділення Сполученими Штатами через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) понад 374 мільйони доларів додаткової гуманітарної допомоги Україні. Відповідна допомога буде спрямована на подолання наслідків тривалих атак РФ на цивільну та критичну інфраструктуру в Україні та забезпечення мільйонів людей у найбільш постраждалих районах водою і продовольством, санітарними послугами, ремонтом житла тощо.

Міністерство культури та інформаційної політики України інформує, що станом на початок грудня внаслідок російської агресії в Україні постраждали 1132 об’єкти культурної інфраструктури, 403 з них повністю зруйновані. Найбільших втрат і збитків культурній спадщині було завдано в Донецькій, Київській, Харківській, Луганській, Миколаївській, Запорізькій, Сумській та Херсонській областях. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

У Нацбанку повідомили, що керівництво МВФ схвалило Моніторингову програму із залученням Ради фонду для України, яка триватиме чотири місяці й стане передумовою для надання нової програми фінансування МВФ. Програма передбачає низку заходів для посилення мобілізації доходів держбюджету.

Світовий банк схвалив виділення 610 млн дол. США на задоволення невідкладних потреб України. Новий пакет допомоги включає додаткове фінансування для підтримки основних державних послуг. Виділені кошти допоможуть Уряду України профінансувати видатки, пов’язані з виплатою допомоги сім’ям з дітьми та заробітної плати державним службовцям. Окремий пакет передбачає кошти на підтримку системи охорони здоров’я. З початку війни, Світовий банк мобілізував 18 мільярдів доларів США екстреного фінансування на підтримку України, з яких 15 мільярдів доларів США вже виплачено.

Згідно розрахунків Bloomberg за перший тиждень після початку дії механізму обмеження цін на російську нафту, запровадженого країнами “Великої сімки”, експорт нафти з РФ впав на 54%. Після цього курс російського рубля до іноземних валют почав різко падати вперше з весни 2022 р. 

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

20 грудня Президент України Володимир Зеленський відвідав Бахмут  – прифронтове місто Донецької області, де протягом останніх місяців продовжуються запеклі бої. Він зустрівся з військовими, які тримають оборону, та вручив їм державні нагороди. 

Після відвідання Бахмуту 21 грудня Володимир Зеленський вирушив до США. Це перший його офіційний візит до іншої держави з моменту повномасштабного вторгнення. Володимир Зеленський провів переговори з Президентом США Джозефом Байденом. Лідери обговорили всебічну співпрацю двох країн, зокрема щодо зміцнення стійкості та обороноздатності України, підтримки її суверенітету і відновлення територіальної цілісності. Також Президент України виступив на спільному засіданні двох палат Конгресу США, закликавши й надалі підтримувати Україну та заявив, що для досягнення справедливого миру не може бути компромісів щодо територіальної цілісності і суверенітету України. Під час виступу в Конгресі Зеленський передав конгресменам бойовий прапор, привезений з Бахмута.

Сполучені Штати Америки оголосили про нові пакети військової допомоги для України на загальну суму у 1,85 мільярда доларів. Передбачається передача Україні зенітного ракетного комплексу Patriot із боєприпасами, боєприпасів для HIMARS, високоточних артснарядів, мінометів, а також авто із захистом від мін Cougar, броньовиків HMMWV, шести броньованих ваговозів; ракет HARM, високоточного авіаційного озброєння; гранатометів і стрілецької зброї; протипіхотних боєприпасів Claymore тощо. За словами держсекретаря Ентоні Блінкена, з початку роботи адміністрації Байдена загальна військова допомога США для України досягла 21,9 мільярда доларів. Нові поставки посилять повітряну оборону України та можливість здійснювати високоточні удари для ефективного самозахисту на полі бою.

Союзники України продовжують допомагати у боротьбі з агресією Російської Федерації, надаючи військову та оборонну допомогу. Уряд Данії ухвалив рішення про виділення 300 мільйонів данських крон (майже $43 мільйони) для закупівлі зброї та обладнання для України. Міністерство оборони Фінляндії заявило про надання Україні нової партії військової допомоги на 28,8 млн євро. 

Міністр оборони Болгарії Дімітар Стоянов відвідав Україну та зустрівся зі своїм колегою Олексієм Резніковим. Окрім цього, в Україну прибув з візитом Начальник Генерального штабу Збройних Сил Республіки Польща генерал Раймунд Анджейчак, який зустрівся з Головнокомандувачем Збройних сил України Валерієм Залужним.

Через механізм адміністративного рахунку Міжнародного валютного фонду Нідерланди надали Україні  200 мільйонів євро кредитних коштів. Крім того, у межах кредитного договору, Україна отримала від Канади додаткові 500 млн канадських доларів які будуть спрямовані на фінансування пріоритетних видатків держбюджету.

Міністри енергетики країн Європейського союзу домовилися про встановлення граничної ціни на газ, що дозволить стабілізувати різке зростання цін на енергоносії в Європі та у світі. Наразі гранична вартість природного газу становитиме €180 за МВт/годину. Обмеження може бути введене з 15 лютого і спочатку не застосовуватиметься до позабіржових угод.

Уряд Канади повідомив про початок процесу з арешту та конфіскації 26 мільйонів доларів США у Granite Capital Holdings Ltd – компанії, яка належить російському олігарху Роману Абрамовичу, що перебуває під санкціями. Конфісковані активи можуть бути спрямовані на відбудову України та компенсації жертвам російського вторгнення. У такому разі це буде перший випадок використання конфіскованих в РФ та російських олігархів коштів на відшкодування збитків, нанесених російською агресією. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.