Російсько-українська війна (дайджест) – 16-19 червня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 20.06.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Найбільш інтенсивні бойові дії відбуваються на Сєвєродонецькому (Луганщина) та Слов’янському (Донеччина) напрямках, де війська РФ продовжують наступ. ЗСУ намагаються зірвати їхні плані, точковими ударами знищуючи склади боєприпасів на тимчасово окупованих територіях в тилу російських військ. Також українські військові намагаються завдати удару по комунікаціях російських військ, сконцентрованих в районі Ізюма; контратакують на півдні, в напрямку Херсону. 

Битва за Донбас

Російські війська наступають на Слов’янському напрямку на півночі Донецької області. ЗСУ намагаються завадити цим операціям, здійснюючи контрнаступальні операції в напрямку Ізюма на Харківщині. Таким чином вони прагнуть створити загрозу комунікаціям російського штурмового угруповання. В результаті контрнаступу українським підрозділам вдалося звільнити населений пункт Дмитрівка у Харківській області. 

Запеклі бої відбуваються на Сєвєродонецькому напрямку. Війська РФ намагаються закріпитися в населених пунктах на південь та схід від Сєвєродонецька; продовжують штурмові дії в самому місті, де ЗСУ утримують позиції на території заводу “Азот”. Паралельно російські війська намагаються перерізати лінії комунікацій угруповання ЗСУ, наступаючи на Бахмутському напрямку

Посилюється інтенсивність обстрілів в зоні бойових дій. Війська РФ завдають артилерійських та авіаційних ударів вздовж лінії фронту на території Донецької та Луганської областей. Особливо інтенсивні обстріли мають місце поблизу Донецька, в районі Авдіївки. Отримав поранення голова військово-цивільної адміністрації цього населеного пункту Віталій Барабаш. Усього на підконтрольних Україні територіях Донецької області протягом 16-19 червня загинули щонайменше 5 мирних мешканців, 31 людина отримала поранення.

Українські військові намагаються зірвати наступальні дії військ РФ, наносячи удари по тиловій інфраструктурі російських військ на тимчасово окупованих територіях. 16 червня було знищено склад боєприпасів в Хрустальному на Луганщині. Протягом 17-18 червня було обстріляно кілька об’єктів на території Донецька, які використовувалися російськими військовими. В той же час за повідомленнями місцевих мешканців, частина снарядів, які вражають цивільну інфраструктуру, була випущена з тимчасово окупованих територій. Таким чином, мова може йти про провокації російських військ. Вони спрямовані на дискредитацію українських військових та військової допомоги Україні від західних партнерів. 

Харківський напрям

Російські війська здійснюють обстріли Харкова та намагаються відновити наступ на місто з півночі. В результаті зазнають пошкоджень житлові квартали та інфраструктура. Протягом 16-19 червня на території області загинув щонайменше 1 мирний мешканець;  10 людей отримали поранення.

Запорізький напрям

На території Запорізької області тривають обстріли на лінії фронту. Втім, військам РФ не вистачає сил для здійснення активних наступальних операцій на цьому напрямку. Одночасно ЗСУ намагаються перейти в контрнаступ на цьому напрямку.

Південний напрям

На Херсонському напрямку українська армія посилює тиск на війська РФ, змушуючи їх оборонятися. Російські військові намагаються завадити контрнаступу ЗСУ, укріплюючи свої позиції та завдаючи артилерійських, ракетних та авіаційних ударів по українським позиціям та цивільній інфраструктурі. Ціллю обстрілів залишаються Кривий Ріг та Миколаїв, розташовані недалеко від лінії фронту. Останнє місто зазнає систематичних  ракетних ударів, в результаті яких лише 17 червня загинули 2 мирних мешканців, 20 людей отримали поранення. Окрім цього, російська авіація завдала удару по місту Очаків в Миколаївській області, в якому розташована сучасна військово-морська база, побудована за підтримки американських партнерів. 

Українські військові наносять артилерійські удари у відповідь та здійснюють успішні повітряні контратаки, тим самим знищуючи радіолокаційної станції, паливозаправники та іншу військову техніку ворога.  Також їм вдалося досягти успіху в протидії Чорноморському флоту РФ. 17 червня було вражено ракетами рятівне буксирне судно російського флоту “Спасатель Василий Бех”, яке перевозило додаткове озброєння на тимчасово окупований острів Зміїний.

Обстріли території України 

Війська РФ продовжують завдавати ракетних ударів по ключових містах України. Українській ППО вдалося перехопити ракети під Києвом та над Одеською областю

Ціллю ракетних атак залишаються запаси палива та інфраструктура для його зберігання на території України. Війська РФ нанесли удар по нафтобазі в Новомосковському районі Дніпропетровської області. В результаті атаки та пожежі, яка спалахнула на об’єкті, загинув 1 рятувальник; 13 людей отримали поранення. Окрім цього,  було завдано чергового ракетного удару по НПЗ та ТЕЦ Кременчука на Полтавщині. Ці об’єкти вже неодноразово ставали ціллю атак російських військових. 

На півночі російські війська продовжують обстрілювати прикордонні райони Чернігівської та Сумської областей. В результаті ракетної атаки на Сумщині в ніч на 16 червня 4  людей загинули, щонайменше 6 – отримали поранення.

Інформаційне протистояння

Президент РФ В. Путін був змушений перенести свій виступ на Петербурзькому міжнародному економічному форумі. Офіційною причиною переносу стали масовані ddos-атаки на системи форуму.

Продовжується поширення неправдивої інформації з боку РФ різноманітними засобами. В Запорізькій області розпочалося розповсюдження газети з фальсифікованими заявами представників українського військового командування та політичного керівництва для додаткової деморалізації населення тимчасово окупованих територій.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, станом на 17 червня кількість жертв серед цивільного населення України з початку широкомасштабного російського вторгнення становить 10 094 особи (4 509 вбитих та 5 585 поранених). 

Станом на ранок 19 червня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 906 дітей (323 загинули, 583 було поранено). Перша леді України Олена Зеленська заявила, що через дії російських військ щодня  гине дві дитини.

Продовжується повернення українців з російського полону. Внаслідок обміну полоненими 18 червня, було звільнено 5 цивільних осіб. Після декількох місяців полону також було звільнено відомого українську парамедика і волонтерку Юлію Паєвську (“Тайру”).

Втім, в російському полоні залишається ще багато громадян України. Управління Верховного Комісара ООН з прав людини заявило, що з початку березня російська сторона взяли у полон в Маріуполі понад 2 тисячі українських військових. В місті зафіксовані вбивства українських військовослужбовців та жорстоке поводження з військовополоненими. Також на території, що контролюється російськими збройними силами, неможливо оцінити умови їх утримання. 

Росія здійснює депортацію українців на свою територію. У Центрі управління обороною РФ заявили про вивезення вглиб Росії 1 936 911 осіб, 307 423 з яких – діти. Росія використовує масові примусові переселення українців для звільнення простору і подальшого заселення тимчасово окупованих територій російськими громадянами. Подібні дії здійснював СРСР у 1940-х, депортуючи  кримських татар з рідних земель.

Human Rights Watch опублікувала доповідь, в якій вказано, що російські війська застосовують в Україні заборонені міжнародними конвенціями протипіхотні міни, які вбивають та калічать людей, а також зривають сільськогосподарські роботи. Наразі в Україні над вирішенням цієї проблеми працюють 16 груп розмінування зі складу Національної Гвардії. З початку проведення робіт з розмінування вони вже обстежили 106 га територій і знешкодили майже 13 тисяч вибухонебезпечних пристроїв.

Триває оцінка матеріальної шкоди, завданої Україні широкомасштабним російським вторгненням. Представник Міністерства розвитку громад та територій Світлана Старцева повідомила, що станом на 1 червня 3,5 млн українців мають пошкоджене або зруйноване житло. Загалом в Україні зруйновано або пошкоджено 116 тис. житлових будинків. Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет повідомив про понад 1800 пошкоджених закладів освіти (209 з них повністю зруйновано). Ще близько 1174 школи перебувають під окупацією. Окупаційна адміністрація на цих територіях намагається з 1 вересня перевести їх на викладання згідно з російською освітньою програмою.  

Спротив

На півдні України триває спротив окупаційним військам. Зокрема, у Херсоні вибухнула автівка, яка належала представнику місцевих пенітенціарних органів, який перейшов на бік окупантів. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Премʼєр-міністр Денис Шмигаль відзвітував про успіхи в поглибленні відносин з ЄС. На засіданні уряду 17 червня  він заявив, що Україна вже стала частиною європейської енергомережі та узгодила із Союзом лібералізацію автомобільних перевезень. Уряд передав до Верховної Ради законопроект, який дозволяє остаточно запровадити так званий «митний безвіз» з ЄС. Окрім цього, урядовці затвердили делегацію для переговорів України та ЄС щодо участі у програмі “Цифрова Європа”. 

У Енергоатомі намагаються зменшити тиск на ринок пального за рахунок промоції купівлі електромобілів. Це також сприятиме виконанню Україною міжнародних зобов’язань щодо декарбонізації та зменшення забруднення довкілля. 17 червня в Енергоатомі повідомили, що спільно з Укргазбанком підписано меморандум про реалізацію проекту щодо розгортання національної мережі зарядних станцій для електрокарів.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Україна досягла важливого успіху на шляху євроінтеграції. Єврокомісія рекомендувала надати Україні статус кандидата в члени ЄС, що є обов’язковим формальним кроком перед розглядом цього питання на рівні Європейської ради 23-24 червня. Думка Єврокомісії була сформована на підставі заявки від України на членство в ЄС та на основі аналізу двох опитувальників, за якими оцінювалася готовність України до виконання так званих Копенгагенських критеріїв, її відповідність до положень законодавства ЄС.

Лідери європейських держав продовжують демонструвати підтримку України в процесах її європейської інтеграції та боротьбі з російською агресією. 16 червня Президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц та прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі разом прибули до Києва. Це перший візит цих політиків в Україну з початку широкомасштабного вторгнення РФ. До них також приєднався президент Румунії Клаус Йоганніс. Після візиту до зруйнованого війною Ірпеня лідери європейських держав зустрілися з президентом України Володимиром Зеленським.  Вони обговорили кроки з надання допомоги та посилення обороноздатності України; питання післявоєнної відбудови; можливості для протидії продовольчій кризі, яку спровокувала Росія; подальший санкційний тиск на РФ; перспективи європейської інтеграції України. В рамках зустрічі було підкреслено, що Франція, Італія, Німеччина та Румунія підтримують негайне надання Україні статусу кандидата в члени Європейського Союзу.  Еммануель Макрон анонсував передачу Україні від Франції додаткових сучасних самохідних артилерійських установок  Caesar. 17 червня до Києва прибув прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон. Це вже другий його візит до столиці України від початку широкомасштабного російського вторгнення. На зустрічі з президентом України Джонсон запропонував масштабну програму навчання українських військовослужбовців на території Великої Британії – британська армія може забезпечити підготовку до 10 тисяч українських військовослужбовців кожні 120 днів.

Країни-партнери продовжують надавати оборонну допомогу Україні в боротьбі проти російської агресії. Міністр оборони Словаччини Ярослав Над повідомив, що Словаччина передала Україні чотири вертольоти Мі-17, один гелікоптер Мі-2, а також боєприпаси для реактивних систем залпового вогню «Град», які вже перебувають на озброєнні ЗСУ.  Польща передала Україні нову партію самохідних гаубиць AHS Krab. Австралія відправила в Україну бронетранспортери M113AS4

Посилюється санкційний тиск на Росію. Велика Британія наклала санкції на главу Російської православної церкви патріарха Кирила та ще низку осіб. Під санкції, зокрема, потрапила уповноважена РФ з прав дітей Марія Львова-Бєлова у зв’язку з примусовим вивезенням Росією дітей з тимчасово окупованих територій Луганщини та Донеччини та створення процедури, що спрощує їхнє усиновлення у Росії.  

Литва з 18 червня забороняє транзитне перевезення товарів і технологій, на які накладені санкції, між Росією та її ексклавом – Калінінградською областю, що розташована між Литвою та Польщею. Заборона торкнеться 40-50% продукції, яку перевозять із РФ через Литву – це, зокрема, будівельні матеріали, цемент і метал.

Сейм Литви 16 червня ухвалив резолюцію, у якій визнав вивезення Росією людей з України депортацією українського народу. Парламент закликав правовими засобами припинити геноцид українського народу, а для депортованих людей – створити умови для повернення в Україну чи виїзду до іншої безпечної країни. 

Міжнародна спільнота продовжує шукати шляхи для уникнення продовольчої кризи в світі, яку може спричинити російська блокада українських чорноморських портів. Важливим у вирішенні цієї проблеми є рішення Європейської комісії запустити торговельну платформу для зерна «Зернові шляхи» – Grainlane, яка сприятиме оптимізації експорту зерна з України до держав-членів ЄС. Платформа створена для продажу та купівлі сільськогосподарських товарів та зміцнення контактів між представниками європейської логістики та українськими трейдерами і фермерами на міжнародному рівні.

Верховна Рада підтримала  законопроєкт №7273-д щодо обмеження публічного використання російських музичних продуктів, а також законопроєкт №7459, що забороняє імпорт видавничої продукції з РФ та Білорусі. Дані законопроекти сприяють збільшенню частки національного продукту в радіо- та телеефірах, а також виданню книг українською мовою.

Задля протидії загрозам національній безпеці, суверенітету й територіальній цілісності України Кабінет Міністрів  ухвалив рішення про припинення дії угоди з РФ про безвізовий режим. Цей крок ускладнить ведення Росією підривної та розвідувальної діяльності на території України після припинення активних бойових дій.  

Президент України Володимир Зеленський вперше з початку широкомасштабного російського вторгнення відвідав позиції українських військ у Миколаївській та Одеській областях, заслухав інформацію щодо оперативної ситуації на фронті та провів нараду щодо поточної ситуації на півдні держави

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.