Російсько-українська війна (дайджест) – 19-22 травня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 23.05.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська продовжують наступ з метою захоплення міста Сєвєродонецьк та виходу на адміністративні кордони Луганської області. Після понад 2,5 місяці боїв завершилась героїчна оборона Маріуполя – український гарнізон було вивезено на тимчасово окуповані території; тривають переговори щодо повернення українських військових в рамках обміну. 

Київський та Житомирський напрямки:

Протягом 20-22 травня російські війська завдавали ракетних ударів по місту Малин (Житомирська область). Найбільшу шкоду наніс перший удар 20 травня, в результаті якого, за словами міського голови Олександра Ситайла, пошкоджень зазнали понад 100 будинків та залізничний вокзал; за попередньою інформацією, 1 людина загинула, ще 3 отримали поранення. 

Чернігівський та Сумський напрямки:

Російські війська продовжують завдавати ударів по прикордонних районах Чернігівщини та Сумщини, застосовуючи міномети та РСЗВ.  

Харківський та Луганський напрямки:

Війська РФ після кількох днів затишшя 19 травня відновили нанесення ударів по Харкову. Також тривають обстріли інших населених пунктів на території Харківської області. Зокрема, 20 травня внаслідок ракетного удару було зруйновано будинок культури в місті Лозова. Обстріли призводять до жертв серед цивільного населення – за добу 20 травня на території Харківщини загинула 1 людина, 20 – отримали поранення. 

Поблизу Харкова російські військові концентрують зусилля на утриманні зайнятих рубежів. Натомість в районі Ізюму продовжується перегрупування та поповнення підрозділів, які готуються наступати в напрямку міста Слов’янськ Донецької області. 

На Луганщині війська РФ концентрували зусилля на наступі з метою захоплення міста Сєвєродонецьк. На південній ділянці фронту в районі Попасної їм вдалося досягнути окремих успіхів. Наступаючи в цьому районі, вони намагаються відрізати українські підрозділи, які захищають Сєвєродонецьк. 

Тривають інтенсивні обстріли Сєвєродонецька. Протягом 19 травня в місті загинули щонайменше 12 мирних мешканців, понад 40 людей отримали поранення. Наступного дня війська РФ обстріляли одну зі шкіл в Сєвєродонецьку, в якій переховувались місцеві мешканці; в результаті 3 людей загинули. 

Донецький і Запорізький напрямки:

На території Донецької області тримають активні бойові дії поблизу Донецька – в районах Авдіївки та Мар’їнки. На півночі регіону російські війська готуються продовжувати наступ в напрямку Лимана. На півдні завершились бої за Маріуполь. Російські військові в місті здійснюють фільтраційні заходи та намагаються розмінувати припортову інфраструктуру. 

Продовжуються обстріли населених пунктів на території Донеччини. Особливо активно удари наносяться по Авдіївці – як по житловому фонду та інфраструктурі міста, так  і по Авдіївському коксохімічному заводу. За період 19-22 травня в регіоні загинули 20 мирних мешканців, 32 – отримали поранення. 

Тривають обстріли на лінії фронту в Запорізькій області. Також продовжуються ракетні удари – в ніч на 22 травня російські війська запустили ракету по цивільній інфраструктурі одного із сіл області.

Дніпровський напрямок:

Військові РФ продовжують обстрілювати інфраструктурні обʼєкти Полтавської області. Зокрема 20 травня ракетного удару було завдано по м. Лубни – важливому транспортному вузлу. 

22 травня протягом доби російські військові продовжили обстрілювати Дніпропетровщину, зафіксовані обстріли щонайменше у трьох населених пунктах.

Південний напрямок:

Російські війська продовжують обстрілювати південь України. Ракетні удари було завдано по території Одеської області, внаслідок яких були уражені промислові об’єкти. Також продовжуються обстріли населених пунктів поблизу лінії фронту, яка проходить біля адміністративного кордону Херсонщини з Миколаївською та Дніпропетровською областями. На Херсонщині російські військові посилюють позиції, мінують дороги та мости. Таким чином вони блокують виїзд цивільних осіб на підконтрольну Україні територію.

Російській ВМФ продовжує блокувати українські порти на Чорному морі, погрожуючи обстрілами цивільним судам, які наближаються до узбережжя України. 

Західний напрямок:

21 травня нанесено ракетний удар по об’єкту військової інфраструктури, розташованому у Рівненській області. Внаслідок удару отримали поранення 6 осіб. 

Інформаційне протистояння

Продовжується блокування російської пропаганди, що поширюються в мережі Інтернет. Зокрема, YouTube видалив понад 70 тисяч відеороликів та 9 тисяч каналів, пов’язаних з війною в Україні, втому числі таких, що називали військове вторгнення РФ в Україну “визвольною місією”.

Російські військові готують дезінформацію про події в Маріуполі. Вони намагаються отримати від місцевих мешканців неправдиві свідчення про те, що місто було зруйноване внаслідок дій ЗСУ. Надання подібних свідчень є умовою для реєстрації на отримання компенсацій за втрату житла або членів родини для місцевих цивільних мешканців. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, станом на 20 травня кількість жертв серед цивільного населення України з 24 лютого 2022 року – з початку широкомасштабного російського вторгнення – становить 8189 осіб (3838 вбитих та 4351 поранених). 

Станом на ранок 22 травня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 662 дитини. За офіційними даними, 232 дитини загинули, понад 430 – отримали поранення. 

За словами мера Маріуполя Вадима Бойченка, у місті відбувається одна з найбільших гуманітарних катастроф і найбільший геноцид в Європі з часів Другої світової війни. Маріуполь практично зруйнований – знищені житлові будинки, об’єкти інфраструктури, школи, лікарні, підприємства. У заблокованому місті залишаються близько 100 тисяч мирних жителів; майже 40 тисяч людей були депортовані до РФ та ОРДЛО. 

Омбудсмен Людмила Денісова повідомила про продовження примусової мобілізації на території ОРДЛО, яка порушує статтю 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни. Також російські військові здійснюють перевірку населення тимчасово окупованого Маріуполя. Майже 4 тисячі чоловіків з міста знаходяться у “фільтраційних таборах”. Вони перебувають у жахливих умовах, піддаються тортурам та знущанням.

Всесвітня продовольча програма (ВПП) попередила, що блокування українських портів у Чорному морі продовжує загрожувати глобальній продовольчій безпеці. За словами виконавчого директора ВПП Девіда Бізлі, триваюча війна призведе до голоду та дестабілізації націй. У той же час російські військові продовжують незаконно вивозити з тимчасово окупованих територій України зерно. Наразі відомо про мародерське вивезення понад 400 тис. тонн цієї сільськогосподарської продукції.

На тимчасово окупованих територіях півдня та сходу України продовжують погіршуватись гуманітарні умови для населення, яке втрачає доступ до товарів першої необхідності.  Міський голова Херсона заявив, що через два тижні в місті закінчаться ліки; також обмежене постачання кисню. Обласна влада повідомила про перебої з постачанням електроенергії та води, проблеми зі зв’язком, а також про нестачу продовольства в деяких місцях. Вона закликає створити безпечні коридори для евакуації мирного населення та доставки гуманітарної допомоги. Однак внаслідок дій російських військових жителі мають лише обмежену свободу пересування в межах області, а волонтерам із гуманітарною допомогою заборонено в’їжджати на її територію. 

Війська РФ продовжують знищувати цивільну інфраструктуру. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) повідомила про 235 атак на заклади системи охорони здоров’я в Україні, внаслідок чого загинули щонайменше 75 людей. Подібні дії позбавляють людей терміново необхідної допомоги, ставлять під загрозу медичних працівників та підривають функціонування системи охорони здоров’я. Президент Володимир Зеленський повідомив, що в Україні за час повномасштабної війни вже зруйновано 1873 заклади освіти.

Згідно з даними, зібраними Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців, понад 6,4 мільйона людей виїхали з України в сусідні держави (53%, з них – до Польщі). Натомість омбудсмен Людмила Денісова поінформувала про депортацію понад 1,3 мільйона українців на територію РФ. 

Спротив

20 травня у тимчасово окупованому місті Енергодар Запорізької області рятувальники пожежної частини вийшли на протест, після того як російські військові викрали начальника рятувального загону Віталія Трояна. Війська РФ застосували проти них силу та розігнали мітинг. 22 травня в Енергодарі пролунав вибух, внаслідок якого отримав поранення керівник окупаційної адміністрації міста Андрій Шевчик. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

За підрахунками аналітиків KSE Institute, сума завданих інфраструктурі України прямих збитків внаслідок широкомасштабного вторгнення військ РФ досягла 97,4 млрд дол. США. 

Рейтингове агентство Moody’s знизило довгостроковий кредитний рейтинг України з Caa2 до рівня Caa3 і змінило прогноз на негативний.

У Міністерстві інфраструктури повідомили, що Україна та США підписали Меморандум про транспортне співробітництво.

Національний банк України з 21 травня 2022 року скасував обмеження на встановлення курсу, за яким банки продають готівкову іноземну валюту. Раніше відповідний курс не мав відхилятися від офіційного більш ніж на 10%. Згідно з роз’ясненнями НБУ, це дасть змогу запобігти виведенню капіталу та захистити міжнародні резерви України

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Міжнародні лідери та урядовці продовжують демонструвати підтримку України у боротьбі проти російської агресії, здійснюючи візити до Києва. Українську столицю відвідав Президент Республіки Польща Анджей Дуда. Він провів переговори з Президентом України Володимиром Зеленським та виступив на засіданні Верховної Ради України, представивши ініціативи укладення нової угоди про добросусідство між Україною і Польщею та двосторонньої угоди щодо спільного прикордонно-митного контролю.

Також в Україну з візитами прибули голови верхньої та нижньої палати парламенту Ірландії Марк Дейлі та Шон О’Фаріл, прем’єр-міністр Португальської Республіки Антоніу Кошта. Володимир Зеленський закликав їх до посилення скоординованого санкційного тиску на РФ, зокрема в рамках шостого пакету санкцій ЄС, а також запропонував Ірландії та Португалії доєднатися до проєктів відбудови України.

Володимир Зеленський також провів телефонні переговори із прем’єр-міністрами Великої Британії Борисом Джонсоном та Італії Маріо Драгі. Він розповів про перебіг бойових дій; сторони обговорили актуальні пропозиції щодо відновлення експорту української сільгосппродукції та імпорту пального до України в умовах конфлікту та російської блокади. 

Світова спільнота підтримує прагнення України притягнути Росію до відповідальності за здійснення агресії. 42 держави стали на бік України у справі проти РФ у Міжнародному суді ООН та оголосили про намір приєднатися до позову. 

Партнери України збільшують виділення фінансової допомоги, щоб підтримати українську економіку під час війни. 

Президент США Джо Байден підписав закон про виділення Україні військової, економічної та гуманітарної допомоги на загальну суму у майже 40 мільярдів доларів США. Крім того, Білий Дім оголосив 19 травня про виділення Україні додаткового пакету військової допомоги на 100 мільйонів доларів.

Міністр фінансів Канади Христя Фріланд оголосила про надання кредитних коштів Україні  у сумі 250 млн кан. дол.  через адміністрований рахунок Міжнародного валютного фонду. Португалія прийняла рішення щодо надання Україні до 250 мільйонів євро фінансової підтримки. 

Керівники фінансових відомств країн «Групи семи» (G7), а також представники МВФ, Світового банку й ОЕСР заявили про мобілізацію 19,8 млрд доларів США фінансової допомоги Україні, яка піде на подолання дефіциту бюджету та підтримку економіки країни. Міністерство фінансів України повідомило, що держава отримала фінальний транш на суму 600 млн дол.  США за “екстреною” програмою макрофінансової допомоги ЄС, що була підписана сторонами 3 березня 2022 року. Кошти спрямовані на збереження фінансової стабільності в Україні під час війни. Також Європарламент підтримав скасування на один рік імпортних мит ЄС на всі товари з України.

Важливим способом протидії агресивним діям Росії є посилення санкційного тиску. Зокрема, Велика Британія запровадила нові санкції проти великих російських авіакомпаній: «Аэрофлот», «Уральские авиалинии» та «Россия». Канада запровадила додаткові санкції проти РФ: вони стосуються 14 російських олігархів і бізнесменів. Крім персональних санкцій, Канада заборонила експортувати до Росії товари класу люкс та імпортувати з Росії низку товарів розкоші. 

Європейська енергетична біржа Nord Pool припиняє торгівлю російською електроенергією від свого єдиного імпортера в країнах Балтії – російської компанії Інтер РАО. Таким чином, Литовська Республіка з 22 травня 2022 р. повністю зупиняє імпорт нафти, електроенергії та природного газу з РФ. 

Україна готується до тривалого протистояння з РФ. Верховна Рада продовжила воєнний стан та терміни проведення загальної мобілізації в державі до 23 серпня. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.