Ситуація станом на 8:00 19.05.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Бойові дії на фронті набувають позиційного характеру, незважаючи на локальні тактичні успіхи російських військових на сході України. ЗСУ продовжують звільняти окремі населенні пункти на півночі та сході від Харкова, подекуди витісняючи російські війська до державного кордону. Війська РФ наносять удари по інфраструктурних об’єктах на території України, інтенсифікуючи атаки по військових полігонах.
Чернігівський та Сумський напрямки:
Тривають обстріли прикордонних районів Чернігівської та Сумської областей. За даними Державної прикордонної служби, лише за 18 травня було зафіксовано сім обстрілів відповідних територій з боку РФ.
Окрім цього, вранці 17 травня війська РФ завдали удару по селищу Десна в Чернігівській області, в якому розташований навчальний центр ЗСУ. В результаті обстрілу 11 людей загинули, 14 – отримали поранення. У Сумській області від ракетних ударів 17 травня постраждала низка цивільних обʼєктів. Зокрема російські військові обстріляли місто Охтирка, в якому зазнали поранень щонайменше 5 людей.
17 травня на півночі Сумщини російська диверсійно-розвідувальна група намагалася перетнути державний кордон. Інцидент свідчить про відволікаючі маневри збройних сил РФ, які таким чином намагаються запобігти перекиданню резервів ЗСУ до районів активних бойових дій на сході.
Харківський та Луганський напрямки:
На території Харківської області продовжується контрнаступ ЗСУ. Російські війська намагалися завадити українським підрозділам вийти на державний кордон та форсувати річку Сіверський Донець. Незважаючи на це, підрозділам ЗСУ вдалося звільнити щонайменше один населений пункт на Харківщині.
На Ізюмському напрямку російські військові відновили атаки з метою вийти до міста Слов’янськ – в тил украинским силам, які обороняються на території Луганської та півночі Донецької областей.
На Луганщині бої тривають по всій лінії фронту. Війська РФ сконцентрували зусилля на наступі, метою якого є захоплення міста Сєвєродонецьк, яке, після захоплення Луганську в 2014 р., виконує функції обласного центру. Продовжуються інтенсивні обстріли міста, в результаті яких гине мирне населення (лише 16 травня 2022 р. в Сєвєродонецьку загинули щонайменше 10 осіб).
Донецький і Запорізький напрямки:
На території Донецької області тривають бої по всій лінії фронту. Бойові дії особливо активні в районі Лиману (на півночі регіону) та Авдіївки (поблизу Донецька). Триває блокування гарнізону Маріуполя на території заводу “Азовсталь” та обстріли цього об’єкта.
Російські війська продовжують наносити авіаудари та знищувати цивільну інфраструктуру області. Голова Донецької ОВА Павло Кириленко повідомив, що в результаті обстрілу була повністю знищена одна зі шкіл в місті Авдіївка. Протягом 16 – 18 травня на території регіону загинули 26 мирних мешканців, 19 – отримали поранення.
На території Запорізької області війська РФ не здійснювали активних наступальних дій, але продовжували обстрілювати об’єкти цивільної інфраструктури поблизу лінії фронту. Запорізька ОВА повідомляє, що ЗСУ завершили будівництво двох ліній фортифікаційних споруд для оборони міста.
Дніпровський напрямок:
18 травня Дніпропетровщина вчергове зазнала ракетного удару з боку російських військових, які намагаються знищити транспортну інфраструктуру регіону. Відслідковуються наміри збройних сил РФ запобігти перекиданню резервів ЗСУ та іноземної військової допомоги до зони активних бойових дій.
Південний напрямок:
Війська РФ продовжують атакувати транспортну інфраструктуру та інші стратегічні цілі на території Одеської області. Вкотре було завдано ракетних ударів по залізничному мосту через гирло Дністровського лиману, який вже був пошкоджений раніше. Також в результаті атаки 16 травня було вражено об’єкт туристичної інфраструктури.
На лінії фронту поблизу адміністративного кордону Херсонщини з Миколаївською та Дніпропетровською областями тривають обстріли. Зокрема, 18 травня було обстріляно цивільну колону, в результаті чого 3 людей загинули, ще 6 отримали поранення. Ціллю обстрілів також залишається місто Миколаїв. Війська РФ використовують заборонені касетні боєприпаси для ударів по ньому.
Західний напрямок:
Війська РФ продовжують завдати ударів по військовій інфраструктурі, розташованій у Яворівському районі Львівщини. У ніч на 17 травня у черговий раз був обстріляний один із військових обʼєктів. Частину ракет знешкодили українські сили ППО, проте уламки однієї ракети пошкодили об’єкт залізничної інфраструктури.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, станом на 18 травня кількість жертв серед цивільного населення України з 24 лютого 2022 року – з початку широкомасштабного російського вторгнення – становить 7964 особи (3778 вбитих та 4186 поранених).
Станом на ранок 18 травня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 653 дитини. За офіційними даними, 229 дітей загинуло, понад 424 – отримали поранення.
Стабільно складною залишається гуманітарна ситуація на тимчасово окупованих військами РФ територіях. На території Херсонської області зафіксовано дефіцит медикаментів та їжі (особливо дитячого харчування). Гуманітарна допомога з України надходить із складнощами – російські військові затримують її на блокпостах або відбирають.
Також страждають населені пункти, яке знаходяться безпосередньо в зоні бойових дій або розташовані поблизу лінії фронту. У частині територіальних громад відсутнє електро-, газо- та водопостачання. У Миколаївській області із середини квітня гострою є проблема відсутності питної води. Через пошкодження водоводу «Дніпро-Миколаїв» в результаті бойових дій потреби людей забезпечуються лише привізною водою.
ВООЗ висловила занепокоєння стосовно епідеміологічної ситуації в Маріуполі. Через пошкодження системи водопостачання можливе поширення інфекційних захворювань, таких як холера.
На тимчасово окупованих територіях України продовжуються викрадення українських громадян. Лише в Запорізькій області у заручниках досі перебувають 117 людей.
Розпочалась операція з евакуації поранених бійців зі складу гарнізону Маріуполя, який тримає оборону на території заводу “Азовсталь”. 16 травня під контролем російських збройних сил на територію ОРДЛО були вивезені 264 українських вояки (в тому числі 53 важкопоранених бійці). Очікується, що їх вдасться повернути на підконтрольну Україні територію через процедуру обміну військовополонених. Доки залишається відкритим питання щодо нинішніх умов перебування та подальшого відповідного обміну бійців. У міжнародній правозахисній організації Amnesty International вже заявили про стурбованість подальшим розвитком подій з евакуйованими особами, які опинилися де факто в статусі військовополонених на тимчасово окупованій території. Представники російської влади хочуть виключити з можливого обміну військовослужбовців полку “Азов”, який пропонують визнати терористичною організацією.
Маріупольська міська рада повідомила про загрозу екологічної катастрофи в Азовському морі. Бомбардування “Азовсталі” могло пошкодити технічну споруду, що стримує десятки тисяч тонн концентрованого розчину сірководню. Витік цієї рідини здатний нанести непоправну шкоду флорі та фауні Азовського моря, а далі небезпечні речовини можуть потрапити до Чорного та Середземного морів. Мер Маріуполя Вадим Бойченко закликав негайно допустити на об‘єкт міжнародних експертів та представників ООН для вивчення ситуації та попередження екологічної катастрофи світового рівня.
У Human Rights Watch розслідують розстріли, катування та інші військові злочини, які російські війська здійснювали на території Київської та Чернігівської областей з кінця лютого до початку квітня 2022 року. У квітні представники організації відвідали 17 населених пунктів у цих регіонах, де виявили факти 22 страт, 9 інших незаконних вбивств, 6 можливих насильницьких зникнень та 7 випадків катувань. 21 мирний житель повідомили, що російські військові незаконно ув’язнювали їх, тримаючи в нелюдських і принизливих умовах.
Оновлюється інформація про кількість жертв серед цивільного населення Київської області, які загинули під час тимчасової окупації її окремих районів. Начальник головного управління Нацполіції Київщини Андрій Нєбитов повідомив, що станом на 18 травня на території регіону виявили тіла 1288 мирних жителів. Він додав, що ця цифра не остаточна, адже правоохоронці під час обстеження територій продовжують виявляти поховання людей.
Спротив
На тимчасово окупованих територіях України розгортається партизанський рух. Вдень 18 травня було зафіксовано стрілянину та вибухи в тимчасово окупованому Мелітополі. Запорізька ОВА повідомила, що невідомі підірвали гранату поблизу російської комендатури. Видання “Дзеркало Тижня” повідомило про підрив російського бронепотяга, що може свідчити про диверсійні дії.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Державна служба статистики України повідомила про динаміку української торгівлі внаслідок широкомасштабного російського вторгнення. Цьогоріч сезонно скориговані обсяги експорту в березні порівняно з лютим скоротилися на 57,9%, а імпорту – на 75,8%.
Україна працює над питанням забезпечення експорту зерна в умовах блокування українських портів. 16 травня у пресслужбі Міністерства агрополітики і продовольства повідомили, що Україна і Польща підписали спільну заяву про експорт українського зерна. Держави домовилися про спрощення ветеринарного контролю вантажів із цією продукцією.
Уряд намагається стабілізувати ситуацію на ринку пального. 17 травня Міністерка економіки Юлія Свириденко розповіла, що Оперативний штаб при Кабінеті міністрів вирішив тимчасово відмовитися від держрегулювання цін на бензин і дизельне паливо, що призведе до прогнозованого зростання цін на пальне на 50-60%.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Російська агресія спричинила трансформацію всієї системи безпеки на європейському континенті. В умовах актуалізації російської загрози 18 травня Швеція та Фінляндія – держави, які протягом тривалого часу залишались нейтральними – подали заявки на вступ до НАТО.
Президент України Володимир Зеленський продовжує інформувати іноземних лідерів про ситуацію в країні в умовах російської агресії, а також веде переговори задля вирішення спільних проблем. Він провів телефонні розмови з з федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцом та Президентом Франції Емманюелем Макроном, обговоривши посилення санкцій проти Росії, перспективи переговорного процесу, оборонну підтримку від Франції та ФРН. Під час телефонної розмови з новообраним Президентом Об’єднаних Арабських Еміратів Мухаммадом ібн Заїд ібн Султан Аль Нахайяном було обговорено можливості постачання пального в Україну та залучення ОАЕ до повоєнної відбудови держави. Також Зеленський провів перемовини з директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду Кристаліною Георгієвою щодо питань фінансової підтримки української економіки.
Держдеп США запустив програму збору та аналізу доказів злочинів російських військових в Україні – “Обсерваторію конфліктів”. Програма аналізуватиме та зберігатиме доступну інформацію (супутникові фото, дані з соцмереж) для подальшого використання в якості доказів при розслідуваннях. Крім того 42 представники Міжнародного кримінального суду 17 травня приїхали до України для розслідування злочинів, скоєних російськими військовими.
Міжнародні партнери нарощують оборонну підтримку України. За результатами зустрічі міністра закордонних справ Дмитра Кулеби з міністром оборони Нідерландів Кайсою Оллонґрен в Україну планується доправити додаткове озброєння. Німеччина готова передати Україні 7 САУ Panzerhaubitz 2000, зенітні САУ Gepard, гранатомети та іншу військову техніку. Португалія надасть Україні ще 160 тонн допомоги, включаючи військову.
Також збільшується фінансова допомога з боку світової спільноти. Рада міністрів Євросоюзу схвалила виділення Україні додаткової допомоги у розмірі 500 мільйонів євро для закупівлі військового обладнання. Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила, що ця структура запропонувала надати Україні нову макрофінансову допомогу на суму до 9 мільярдів євро. Також Європейська комісія запропонувала створити механізм “RebuildUkraine”, в рамках якого ЄС буде здійснювати підтримку повоєнного відновлення України. Голова Національного агентства з питань державної служби Наталія Алюшина проінформувала, що МБРР профінансує роботу державного апарату України на суму 492 мільйони доларів США. 17 травня премʼєр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Уряд Німеччини надасть 150 мільйонів євро для підтримки України. Японія надасть Україні додатково 300 мільйонів доларів кредитної допомоги, таким чином загальна сума кредитів від цієї країни складе 600 мільйонів доларів.
Крім того найрозвинутіші економіки «Групи семи» (G7) готують новий масштабний пакет економічної допомоги Україні у розмірі 15 млрд доларів США з метою компенсації збитків від російського вторгнення.
Україна готується до тривалого конфлікту з РФ. Президент Володимир Зеленський вніс кілька законопроєктів, згідно з якими пропонується продовжити дію воєнного стану та строк загальної мобілізації з 25 травня ще на 90 днів – тобто до початку серпня.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.