Російсько-українська війна (дайджест) – 15-18 грудня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 19.12.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

На лінії фронту в Донецькій та Луганській областях тривають бої, які супроводжуються інтенсивними артилерійськими обстрілами. Російські війська активно обстрілюють міста на правобережжі Херсонщини, а також Дніпропетровщині через річку Дніпро. Натомість ЗСУ наносять точкові удари по російських об’єктах на тимчасово окупованих територіях. 

16 грудня війська РФ завдали чергового масованого ракетного удару по території України. Попри те, що значна частина ракет була збита силами ППО, кілька об’єктів енергетичної інфраструктури були уражені, що призвело до перебоїв з енергопостачанням в кількох областях. Вранці 19 грудня російська армія в черговий раз атакувала інфраструктурні об’єкти Києва та Київської області баражуючими боєприпасами “Shahed” (23 дрони, з яких 18 було збито ППО).  

В інтерв’ю The Economist головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний розповів про необхідність готуватися до нових атак РФ на Донбасі, півдні, та навіть в бік Києва на початку 2023 року. Також Залужний попередив, що без західної допомоги в необхідних обсягах, Україна не зможе проводит наступальні операції. Потреби України Залужний оцінив у 300 танків, 600-700 БМП та 500 гаубиць. 

Луганський напрямок

На лінії фронту тривають позиційні бої. Представник Генштабу ЗСУ повідомив про незначне просування українських військових в напрямку Кремінної. Проте в цілому ситуація залишається без змін. Російські війська укріплюють оборону та здійснюють контратаки з метою не допустити продовження наступу ЗСУ на лінії Сватове-Кремінна. 

Донецький напрямок

Російські війська продовжують штурмові дії на Бахмутському та Авдіївському напрямках. Українським військовим вдалося відбити наступ ПВК “Вагнер” на південних та східних околицях Бахмуту. Не припиняються обстріли цивільної інфраструктури Донеччини, внаслідок яких на території області за період 1518 грудня загинули щонайменше 11 людей, 15 особи отримали поранення. 

Запорізький напрямок

15 грудня війська РФ нанесли удар по місту Оріхів. В результаті отримали поранення 2 людей. Обстріли цивільної інфраструктури на території Запорізької області продовжились і в наступні дні. 18 грудня мішенню знову став Оріхів – його обстрілювали впродовж семи годин.

Українські війська також активно застосовують артилерію на цьому напрямку для ударів по російських військових. Генштаб ЗСУ повідомляє про нанесення точкових ударів по складах боєприпасів та місцях зосередження супротивника. 

Херсонський напрямок

Війська РФ систематично обстрілюють правобережжя Херсонщини. Найбільше потерпає місто Херсон. 15 грудня було завдано удару по центру міста. Протягом дня на території області загинули 2 мирних мешканців, ще 7 людей отримали поранення. 16 грудня внаслідок обстрілів на Херсонщині загинула 1 людина, 3 мирних мешканців отримали поранення. Вранці 17 грудня в Херсоні загинула 1 людина, ще 1 отримала поранення. За даними Херсонської ОВА, впродовж наступної доби на території області загинули 3 людей, ще 6 осіб отримали поранення. Внаслідок удару по Херсону 18 грудня отримали поранення ще 3 людей. 

Окрім Херсонщини, російські військові завдають ударів по Миколаївській області. 15 грудня з артилерії було обстріляно місто Очаків

Обстріли території України

16 грудня війська РФ знову нанесли масований ракетний удар по території України. За даними Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, українська ППО перехопила 60 з 76 ракет, які були випущені по об’єктах критичної інфраструктури. 

Попри ефективну роботу протиповітряної оборони, низка областей серйозно постраждали від атаки. Повністю зникло енергопостачання в Харківській та Кіровоградській області, а також місті Полтава. Через пошкодження енергетичної інфраструктури залишилась без електропостачання низка залізничних дільниць у Харківський, Кіровоградській, Донецькій та Дніпропетровській областях. Зазнала пошкоджень енергетична інфраструктура в кількох районах Києва; в різних районах столиці зафіксовано проблеми з водопостачанням. Також постраждав енергетичний об’єкт на території Житомирської област; 15 влучань зафіксовано на території Запорізької області, де для ударів застосовувались перероблені комплекси ППО. 

Крім пошкоджень низки енергетичних обʼєктів 16 грудня російська ракета поцілила у житловий будинок в Кривому Розі, в результаті щонайменше 5 людей загинуло, 12 осіб отримали поранення. На території Київської області внаслідок ракетної атаки отримали травми 4 людей. 

Вранці 17 грудня російські військові випустили 2 ракети з території Криму по Одеській області, проте їх збили сили української ППО. 

В ніч на 19 грудня по території України була здійснена масована атака із використанням дронів-камікадзе. БПЛА були помічені в Київській, Черкаській, Дніпропетровській, Миколаївській, Херсонській областях. Зафіксовано як мінімум два вибухи в Києві

Харківська область залишається мішенню для російських обстрілів. 18 грудня на території Харківщини внаслідок обстрілу  отримала поранення щонайменше 1 людина. 

Війська РФ продовжують систематичні артилерійські обстріли територій Чернігівської та Сумської областей. 

Також тривають обстріли Нікопольської та Марганецької громад на Дніпропетровщині. Внаслідок обстрілів 15 грудня було пошкоджено низку газогонів, ЛЕП, господарських та житлових обʼєктів; за попередньою інформацією, щонайменше 1 людина загинула, ще 5 осіб отримали поранення. Ще 1 людина отримала поранення в Нікополі 18 грудня. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Офісу Генерального прокурора, станом на ранок 17 грудня внаслідок повномасштабного російського вторгнення кількість постраждалих дітей в Україні зросла до 1313 (450 дітей загинули, 863  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 18 грудня 13613 дітей були депортовані, 331 – зникли безвісти. За даними Президента України Володимира Зеленського, в цілому до РФ було депортовано до 2 млн українців.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України повідомило, що в Україну вдалось повернути двох дітей, яких незаконно утримували на тимчасово окупованих територіях і в РФ. Загалом за сприяння міністерства в Україну з тимчасово окупованих територій і Росії вже вдалося повернути понад 100 дітей.

Начальник поліції Київщини Андрій Нєбитов заявив, що у Київській області з початку повномасштабної війни з РФ понад 300 громадян вважаються зниклими безвісти.

Українські слідчі розпочали 49219 кримінальних проваджень з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну за фактами вчинення злочинів військовослужбовцями збройних сил РФ та їхніми пособниками.

Міський голова Мелітополя Іван Федоров повідомив, що російські війська використовують як мінімум п’ять шкіл на тимчасово окупованій території Запорізької області для розміщення своєї військової техніки та особового складу, намагаючись таким чином убезпечити свої підрозділи від артилерійських ударів ЗСУ.

В Україні актуальною залишається мінна загроза, пов’язана, зокрема, із випадками підриву мирних мешканців на вибухонебезпечних предметах, встановленими російськими військовими на раніше окупованих територіях. На Харківщині неподалік міста Ізюм загинули двоє чоловіків, які підірвались на міні; ще двоє жителів області отримали поранення через розірвані боєприпаси. Чергові випадки підриву на мінах також задокументовані на територіях Чернігівщини (була травмована 1 особа) та Херсонщини (загинуло двоє людей). 

Російські війська продовжують перешкоджати евакуації цивільного населення з тимчасово окупованих територій. За тиждень із Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей до Запоріжжя вони випустили всього 174 людини. Станом на день 18 грудня війська РФ не випускали через пропускний пункт Василівка жодної людини вже протягом трьох останніх днів.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Володимир Зеленський заявив, що в умовах російських обстрілів енергетичної інфраструктури Україна потребує додаткової допомоги у вигляді 2 мільярдів кубометрів газу та постачання електроенергії на 800 млн євро.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду повідомив, що малі та середні українські підприємці вже імпортували 500 тисяч малопотужних генераторів. Для проходження зими Україні  потрібно ще близько 17 тисяч великих та промислових генераторних установок.

Член Ради НБУ Василь Фурман повідомив, що сума загального та грантового боргу України через війну та економічну кризу за рік зросла на 5%, і наразі становить 103 млрд дол. США у гривневому еквіваленті. 

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

15 грудня відбулося засідання Європейської Ради, на якому представники країн Європейського Союзу ухвалили низку важливих для України рішень. Зокрема за підсумками зустрічі було прийнято резолюцію, де лідери ЄС підтвердили намір продовжувати політичну та військову підтримку України, в тому числі з використанням ресурсів Європейського Фонду Миру та можливостей Місії ЄС з військової допомоги на підтримку України. На засіданні у форматі відео-звернення виступив Президент України Володимир Зеленський. Він закликав європейських партнерів допомогти подолати російський енергетичний терор, посилити оборонну допомогу Україні та збільшити підтримку у відновленні критичної інфраструктури. 

За  результатами засідання завершилась процедура затвердження дев’ятого пакету санкцій, запроваджених проти Російської Федерації через розв’язання агресивної війни проти України. Згідно з ним, ЄС вводить нові обмеження на постачання до РФ товарів та технологій подвійного призначення, а також товарів та технологій, що можуть посилити оборонний та безпековий сектори Росії. Окрім цього, затверджена заборона на експорт до Росії товарів авіаційної та космічної галузей (в тому числі двигунів для дронів). Основні санкції стосуються 168 компаній військово-промислового комплексу Росії. Також  три російські банки буде відключено від SWIFT, а чотири російські канали відімкнено від європейського мовлення. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн привітала затвердження нового пакету санкцій. Високий представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що ЄС й надалі посилюватиме заходи проти російської економіки та проти її спроможності продовжувати війну проти України.

Також Рада ЄС ухвалила остаточне рішення про виділення Україні макрофінансової допомоги на суму 18 мільярдів євро у 2023 році. В свою чергу Європейський парламент визнав Голодомор, спричинений радянським режимом в Україні у 1932-1933 роках, геноцидом українського народу.

Генасамблея ООН підтримала Резолюцію щодо прав людини в тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим та м. Севастополь. За документ, який засуджує дії РФ, проголосували 82 країни.  

Міжнародні партнери продовжують надавати оборонну допомогу Україні для боротьби з російською агресією та для відновлення територіальної цілісності держави. В межах військової підтримки Велика Британія відправила Україні високоточні ракети Brimstone 2. Німеччина передала чергову партію військової допомоги, що включає ракети для системи ППО IRIS-T, БРЕМ Bergepanzer 2, різноманітні боєприпаси та автотранспорт. У свою чергу, болгарський парламент схвалив Угоду між Болгарією та Україною про постачання Україні озброєнь, техніки та боєприпасів.

Також посилюється фінансова й економічна підтримка України на міжнародній арені. Світовий банк оголосив про створення багатостороннього трастового фонду для підтримки України у забезпеченні критично важливих потреб держави. Цільовий фонд підтримки, відновлення, відбудови та реформування України (URTF) є скоординованим механізмом фінансування та підтримки діяльності українського уряду в забезпеченні виконання державних функцій та реалізації програми відбудови й реформ в країні. Рада Європи ухвалила План дій для України з бюджетом у 50 мільйонів євро на період 2023-2026 років для підвищення стійкості державних інституцій та реформування країни.

18 грудня до України надійшла перша партія енергетичного обладнання від Азербайджану, направлена на підтримку енергетичного сектору в постраждалих від російських обстрілів областях. Обладнання включає в себе 45 силових трансформаторів та 5 електростанцій резервного живлення різної потужності.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.