Російсько-українська війна (дайджест) – 18-20 липня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 21.07.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Війська РФ здійснюють обмежені наступальні операції на Донбасі в напрямках Бахмут-Сіверськ та Слов’янськ-Краматорськ. Вони продовжують завдавати інтенсивних ударів вздовж всієї лінії фронту, застосовуючи артилерію та авіацію. ЗСУ концентрують зусилля на обороні та підготовці до можливого контрнаступу на півдні, де продовжуються обстріли тилової інфраструктури та стратегічних об’єктів російських військ. 

Битва за Донбас

Російські війська зосередили зусилля на наступальних діях в напрямку Бахмуту та Сіверська; намагаються заволодіти територією Вуглегірської ТЕЦ. Вони прагнуть покращити тактичне положення на Слов’янському напрямку, готуючись до наступу на агломерацію Словʼянськ-Краматорськ. Активізувались обстріли цих міст. На інших ділянках фронту війська РФ також активно застосовують артилерію та авіацію. Всього в результаті російських обстрілів на території Донецької області протягом 1820 липня загинули 7 мирних мешканців, 23 людини отримали поранення. 

Харківський напрямок

Війська РФ сконцентрувалися на утриманні позицій під Харковом. Крім того, тривають систематичні артилерійські обстріли Харкова та його передмість. За останні дні на території області загинули щонайменше 5 осіб (серед них 1 дитина); 13 людей отримали поранення. 

Запорізький напрямок

На лінії фронту в Запорізькій області зберігається статус кво. Внаслідок артилерійських обстрілів російських військ страждає цивільна інфраструктура. Так, ввечері 19 липня було обстріляно місто Гуляйполе. 

Південний напрямок

ЗСУ готуються до контрнаступу на Херсонському напрямку. Це підтверджують удари із застосуванням високоточної зброї по позиціях, складах та тилу російських військ в тимчасово окупованих містах Херсонщини. Зокрема ЗСУ двічі завдали удару по Антонівському мосту в Херсоні, який є важливою ланкою в забезпеченні російського угруповання на правому березі Дніпра. 

Обстріли території Миколаївської області призводять до жертв серед цивільного населення. Лише за добу 18-19 липня в області отримали поранення щонайменше 29 людей. 

Обстріли території України

Війська РФ продовжують постійні обстріли прикордонних районів Сумської та Чернігівської областей. 

Також вони завдають ударів з РСЗВ по інфраструктурі Дніпропетровщини. 18 липня на території області було пошкоджено школу та сільськогосподарський об’єкт. Ціллю інтенсивних обстрілів є місто Нікополь. Внаслідок дій російських військових 20 липня на його території 2 людей загинули, 9 мирних мешканців отримали поранення.

Тривають ракетні удари по Одеській області. Внаслідок атаки в ніч на 19 липня постраждали 6 осіб (в тому числі 1 дитина). 

Інформаційне протистояння

Російські хакери продовжують кібератаки на країни-члени НАТО, розповсюджуючи шкідливі програми за допомогою електронної пошти. Подібна тактика використовується й проти України. Держспецзв’язку попереджає про розповсюдження небезпечного файлу, відкриття якого активізує шпигунську програму та призводить до викрадення інформації. Хакери намагаються замаскувати його під інформацію від українських військових. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 20 липня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 1 032 дитини (353 дитини загинули, 679  – отримали поранення). 

Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко повідомив про погіршення гуманітарної ситуації в місті – в тому числі з підвезенням питної води. Мешканці віддалених районів Маріуполя залишаються повністю без доступу до водопостачання. Також зростає кількість стихійних кладовищ на території міста. 

Російські війська продовжують здійснювати злочини проти населення тимчасово окупованих територій України. В районі Маріуполя вони утримують у фільтраційних таборах понад 10 тисяч осіб, серед яких держслужбовці, муніципальні працівники та громадяни з проукраїнською позицією. Люди залишаються без медичної допомоги; їм не вистачає продовольства. Мають місце випадки катування полонених. 

Залишається небезпечною і ситуація на території захопленої російськими військами Запорізької АЕС, де порушуються норми безпеки на території об’єкта. Надходять повідомлення щодо планів розміщення російською армією своєї військової техніки в машинних залах її енергоблоків АЕС, що може перекрити доступ до них пожежної техніки. При цьому з’являється інформація про поранених російських військових зі складу гарнізону об’єкта. 

Радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук повідомила, що наразі офіційно підтверджено 5100 випадків депортації українських дітей на територію РФ. Однак реальні обсяги вивезення українських дітей на територію Росії неможливо перевірити через відсутність доступу до тимчасово окупованих територій і списків депортованих та переміщених осіб. З початку повномасштабної війни Україні вдалося повернути всього з російської території лише 46 дітей. 

19 липня відбулася чергова операція з передачі тіл загиблих військових. Відповідно до норм Женевської конвенції Україна повернула тіла 45 військовослужбовців.

Українська розвідка встановила, що на тимчасово окупованих територіях російські військові продовжують викрадати українську продовольчу продукцію з планами подальшого вивезення через окремі країни Близького Сходу та Північної Африки  (зокрема, Сирію). 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Україна продовжує отримувати фінансову допомогу від міжнародних партнерів задля підтримання стабільності макроекономічної ситуації. 19 липня на засіданні Уряду премʼєр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Кабінет міністрів затвердив залучення чергового гранту від Сполучених Штатів Америки в розмірі 4,5 млрд доларів. 

Бюджетний комітет ВРУ підтримав рішення уряду відтермінувати на два роки платежі за українськими євробондами. Такий крок дозволить зберегти бюджету близько 2,5 млрд доларів США.

НАК Нафтогаз України, провідне паливно-енергетичне підприємство України, попросив Кабінет міністрів збільшити статутний капітал компанії на 150 млрд грн. Кошти необхідні для імпорту додаткових обсягів газу перед опалювальним сезоном.

За словами міністра агрополітики Миколи Сольського, українські фермери внаслідок морської блокади цьогоріч будуть змушені на 30-60% скоротити вирощування озимих пшениці та ячменю через недоотримані кошти від експорту продукції. Це призведе до подальшого зменшення обсягів українського експорту агропродукції.

Згідно повідомлення Рустема Умєрова, члена української делегації на переговорах з Росією за посередництва Туреччини та ООН щодо розблокування вивезення українського зерна, експорт відбуватиметься через три порти: “Одеса”, “Південний” та “Чорноморськ”. Дотримання безпекових правил буде відбуватися моніторинговою групою під егідою ООН у Стамбулі.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

20 липня відбулася вже четверта зустріч Контактної групи з питань оборони України, створеної задля того, щоб оцінювати оборонні потреби України та координувати надання підтримки. На брифінгу за результатами онлайн-зустрічі міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що Сполучені Штати передадуть Україні чотири додаткові системи HIMARS. Литва пообіцяла найближчим часом передати Україні додаткову військову допомогу (бронетранспортери М113 та М577, боєприпаси). Крім того, ця балтійська країна пропонує також організувати широкомасштабну військову підготовку для військовослужбовців ЗСУ.

Президент України Володимир Зеленський продовжує діалог з лідерами іноземних держав. Він провів телефонні розмови з Прем’єр-міністром Італії Маріо Драгі та Президентом Польщі Анджеєм Дудою, розповівши про актуальний стан справ на лінії фронту. У ході переговорів було обговорено підтримку України з боку союзників і скоординовано кроки щодо протидії російській агресії. Також Володимир Зеленський провів перемовини з Президентом Бразилії Жаїром Болсонару. Лідери держав обговорили відновлення українського експорту зерна, щоб запобігти продовольчій кризі. З метою активізації контактів з Африканським континентом Володимир Зеленський провів перші в історії двосторонніх відносин перемовини з Президентом Кот-д’Івуару Алассаном Уаттаром. Президент поінформував свого африканського колегу про протидію РФ у штучному створенні глобальної продовольчої кризи. 

Україну відвідали з візитом міністри закордонних справ Австрії та Чехії –  Александер Шалленберг та Ян Ліпавський. Вони зустрілися з президентом Володимиром Зеленським та своїм українським колегою Дмитро Кулебою. Дипломати запевнили українську сторону, що їхні держави продовжать надавати Україні допомогу. 

Дружина Президента України Олена Зеленська розпочала візит до Вашингтона на запрошення Першої леді США Джилл Байден. У рамках візиту проведено зустрічі із главами Держдепартаменту США й агентства USAID. Після переговорів USAID анонсувало додаткову гуманітарну допомогу Україні на суму понад 169 млн доларів США.  Крім того, Зеленська виступила в Конгресі США й закликала американських політиків ухвалити рішення про передачу Києву зброї, зокрема сучасних систем протиповітряної оборони.

Сполучені Штати Америки вважають, що РФ готується до анексії тимчасово окупованих територій України. Свідченням цього є створення окупаційних адміністрацій та залучення до них місцевих колаборантів, роздача російського громадянства та запровадження російської валюти, а також останні заяви міністра закордонних справ РФ С. Лаврова про розширення географічних меж російських дій. 

Країни Європейського Союзу виділять Україні  п’ятий транш військової допомоги на суму 500 мільйонів євро. Крім того, постійні представники держав-членів ЄС схвалили сьомий пакет санкцій проти Росії, який включає часткову заборону імпорту золота з РФ та розширення списку осіб, проти яких введені обмеження. 

Україна посилює інтеграцію зі світовою спільнотою в енергетичній сфері. У Міністерстві енергетики повідомили, що Україна та Міжнародне енергетичне агентство підписали Декларацію про асоціацію, яка дозволить Україні брати участь у засіданнях постійних груп і комітетів МЕА, а також у зустрічах міністрів.

Конкурсна комісія з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури затвердила результати проведеного конкурсу. В результаті на посаду було обрано детектива НАБУ Олександра Клименка. Затвердження результатів конкурсу було однією з вимог партнерів України, які чекають від Києва дієвих кроків щодо боротьби із корупцією. Втім, процедура не завершена – наразі Клименка має затвердити на посаді Генпрокурор. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.