Російсько-українська війна (дайджест) – 21-24 липня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 25.07.2022 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська здійснюють інтенсивні обстріли по всій лінії фронту та завдають ракетних ударів по стратегічних об’єктах в тилу українських військ. Вони намагаються відновити наступ на декількох напрямках в Донецькій області, але не мають там успіху. Натомість ЗСУ посилюють активність на південному напрямку, створюючи умови для контрнаступу. 

Битва за Донбас

Наступаючи зі сходу, російські війська намагаються просунутися вперед в районі Вуглегірської ТЕС та в напрямку Сіверська. Також вони концентрують сили для наступу на Слов’янськ з північного та північно-західного напрямків. 

Продовжуються обстріли та ракетні удари по території Донецької області. Пріоритетними цілями російських атак за останні дні стали Краматорськ, Слов’янськ та Бахмут. Протягом 2124 липня на території Донецької області загинули щонайменше 7 осіб, 29 людей отримали поранення. 

ЗСУ наносять удари по об’єктах російських військ на тимчасово окупованих територіях. 23 липня знищено склад на території машинобудівного заводу в Горлівці (Донецька область). Також знищено місця розташування російських військових в Кадіївці та Хрустальному (Луганська область).

Харківський напрямок

Війська РФ здійснили невдалі атаки на півночі від Харкова. Вони не припиняють артилерійські та авіаційні обстріли міста і прилеглих районів. 

Внаслідок удару по житловій інфраструктурі Харкова 21 липня загинуло 4 людини; 25 людей отримали поранення. Наступного дня на території області було зафіксовано загибель ще 1 особи; 5 мирних мешканців отримали поранення. 

Запорізький напрямок

На лінії фронту тривають обстріли. Вранці 23 липня війська РФ завдали ракетного удару поблизу Запоріжжя.

Російські військові розмістилися на території Запорізької АЕС, та продовжують використання цього об’єкту як бази для своїх операцій. Втім, ЗСУ вдалося завдати точних ударів по їхніх позиціях поблизу станції. 

Південний напрямок

ЗСУ за допомогою високоточної зброї продовжують здійснювати удари по стратегічно важливих для російських військ переправах. Знищено російську батарею протиповітряних комплексів С-300 та інші об’єкти. Зростання активності українських військових в цьому районі доводить, що українські війська вже розпочали контрнаступ на Херсонському напрямку. 

Війська РФ посилюють свої рубежі оборони та здійснюють інтенсивні обстріли  Миколаївщини з метою сковування дій ЗСУ. Від їхній дій страждають об’єкти житлової та цивільної інфраструктури.

Обстріли території України

Російські війська обстрілюють прикордонні райони Сумської та Чернігівської областей.

Протягом останніх днів було завдано кілька ударів по території Дніпропетровської області. Зокрема тривають обстріли міст Нікополь та Апостолове. 22 липня в цих районах загинула 1 людина, 9 осіб отримали поранення. Обстріли не припинялися й в наступні дні. В ніч на 25 липня зафіксовано удари по Нікопольському, Дніпровському та Криворізькому районах області.  

Вранці 23 липня російські військові завдали ракетного удару по Кіровоградській області. В результаті було пошкоджено військовий аеродром  “Канатове” та об’єкт “Укрзалізниці”; щонайменше 3 людей загинули, 19 отримали поранення.

Того ж дня російські війська завдали ракетного удару по Одеському порту. Також пошкодження отримала будівля Одеського художнього музею. МЗС України підкреслило, що подібні дії з боку РФ ставлять під сумнів домовленості щодо розблокування чорноморських портів України, які були узгоджені напередодні в Стамбулі за посередництва Туреччини та ООН.  Генеральний секретар ООН однозначно засудив удар по порту Одеси.

24 липня зафіксовано спробу атаки по території Хмельницької області. Втім, українські засоби протиповітряної оборони збили всі 4 російські ракети, які були задіяні для удару. 

Інформаційне протистояння

Російські хакери здійснили кібератаку на сервери та мережі українського радіо. Вони запустили в ефір фейк про госпіталізацію президента України Володимира Зеленського.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ

Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 18 липня підтверджені втрати становлять 11862 особи (5110 загиблих, 6752 поранених). За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 24 липня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 1042 дитини (358 дітей загинули, 684  – отримали поранення). 

Українська розвідка повідомила про спроби РФ використовувати родичів українських військовополонених для пропагандистських антиукраїнських заходів. Їх спонукають їхати на територію Росії нібито для спрощення процесу звільнення з полону близьких. Насправді такі дії ускладнюють вирішення цього питання, та використовуються російськими спецслужбами і пропагандою в своїх інтересах.  

Спецпредставниця генерального секретаря ООН з питань сексуального насильства в умовах конфліктів Праміла Паттен заявила, що з 24 лютого вона отримала понад 150 звернень, що стосувалися сексуального насильства, скоєного російськими військовими на території України. Ця інформація є попередньою, фактична кількість зґвалтувань мирних жителів може бути значно вищою.

Українські офіційні джерела підраховують збитки та втрати, спричинені російською агресією проти України. За даними Міністерства культури та інформаційної політики, станом на 22 липня російські війська пошкодили на території України 129 пам’яток культурної спадщини. Окрім цього пошкоджено 105 об’єктів цінної історичної забудови українських міст. Такі дії можна кваліфікувати як військовий злочин згідно Гаазької конвенції 1954 року. 

За даними Міністерства охорони здоровʼя, від початку повномасштабної війни Росії проти України щонайменше 18 українських медичних працівників загинули, ще понад 50 медпрацівників були поранені. Значних втрат зазнала інфраструктура: 123 об’єкти системи охорони здоров’я не підлягають відновленню, ще 746 – потребують ремонту. Це свідчить про цілеспрямоване знищення медичної інфраструктури російськими військами. 

Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України інформує, що з початку повномасштабної війни російські війська нанесли українському довкіллю шкоди на суму близько 204 млрд грн. На даний момент задокументовано понад 2 000 фактів злочинів проти природи на території України. 

Спротив

Мер тимчасово окупованого міста Мелітополь повідомляє про нові удари по російських військових в цьому районі. Зафіксовано вибухи на міському аеродромі, де базуються російські війська. Також пошкоджено залізницю, яка використовується для постачання техніки та особового складу на лінію фронту. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Національний банк України скорегував офіційний курс гривні до долара США, піднявши його на 25% до 36,6 грн/дол. США. За оцінками Нацбанку корекція обмінного курсу збільшить приплив та продаж валютної виручки експортерами, мінімізує спекулятивну складову поведінки учасників ринку, зокрема “картковий туризм”, та дасть змогу стабілізувати курсові очікування.

Правління Національного банку України ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 25% річних. НБУ констатує стрімке зростання інфляції в Україні. Згідно з прогнозами Банку, за підсумками 2022 року вона може перевищити 30%. Міжнародні валютні резерви держави протягом другої половини 2022 року скоротяться на 8,6% – до 20,8 млрд дол. США. 

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

22 липня в Стамбулі відбулося підписання угод про розблокування українських портів, спрямованих на розблокування експорту зерна на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням РФ на територію України. Домовленості, укладені на 120 днів із можливістю подальшої пролонгації, передбачають розблокування трьох українських портів («Одеса», «Чорноморськ» і «Південний») для вивезення зерна та продовольства. Крім того, під егідою ООН буде створений Спільний координаційний центр, до складу якого мають увійти представники Туреччини, України, ООН та РФ. Сторони гарантують безпечне пересування суден, які перевозитимуть зерно та харчові продукти з українських портів. Варто підкреслити, що Україна не укладала угод з РФ щодо цих питань – натомість Туреччина та ООН, які виступають гарантами переговорного процесу, підписали дві дзеркальні угоди з Україною та РФ. У Міністерстві інфраструктури заявили, що через розблоковані чорноморські порти України можна експортувати щомісяця близько 3 млн тонн агропродукції. Крім того, за словами заступника міністра інфраструктури Мустафи Найєма завдяки розблокуванню цих портів експортна виручка за місяць зросте на 1 млрд доларів. Втім, агресивні дії РФ в акваторії Чорного моря, а саме атаки на порт Одеси 23 липня, ставлять під сумнів можливість виконання укладених домовленостей. 

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч з делегацією Палати представників Конгресу Сполучених Штатів Америки на чолі з головою Комітету з питань збройних сил Адамом Смітом, які перебували з візитом в Києві. Глава держави відзначив важливість безпекової підтримки України з боку Сполучених Штатів, зокрема в контексті останнього пакету допомоги, що містить артилерійські системи HIMARS, снаряди й безпілотні літальні апарати на суму близько 175 млн дол. США. Також Зеленський закликав партнерів взяти участь у повоєнній відбудові України, а саме в реалізації плану швидкого відновлення інфраструктури в Україні (“Fast Recovery plan”). 

Президент України провів чергову телефонну розмову з прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном. Політики обговорили тему нарощування обсягів підготовки українських військовослужбовців на британській території та інші аспекти військової співпраці. Джонсон запевнив Зеленського у непохитній підтримці з боку Лондона, незалежно від того, хто стане його наступником на посаді прем’єр-міністром.

23 липня з ініціативи першої леді України Олени Зеленської відбувся другий Саміт перших леді та джентльменів. Захід проведено у форматі телемосту між Україною, Польщею, Бельгією, Великою Британією та США, що транслювався у понад 20 країнах світу. Головною метою події стало обговорення повоєнного майбутнього України та світу, а також збір коштів на автомобілі швидкої медичної допомоги для України. До України на саміт прибули дружини Президентів Латвії та Литви Андра Апіне-Левіте і Діана Наусєдєнє. 

Сполучені Штати Америки розглядають можливості дати юридичну кваліфікацію злочинам РФ, скоєним на території України. За словами посла США в Україні Бріджит Брінк, вони ретельно вивчають питання про оголошення Росії державою-спонсором тероризму у зв’язку з її діями в результаті повномасштабного вторгнення в Україну. Окрім цього, американські сенатори Джим Ріш (Республіканська партія) і Бен Кардін (Демократична партія) представили проєкт резолюції, яка визнає дії Росії в Україні, зокрема, депортації і навмисне вбивство мирного населення, геноцидом українського народу. 

Партнери України повідомляють про нарощування обсягів військових поставок. Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес заявив, що Лондон збирається передати ЗСУ додаткові артилерійські системи та боєприпаси до них, контрбатарейні радари, протитанкову зброю та БПЛА. Надання додаткової військової допомоги підтверджує й міністерство оборони США. Втім, радник президента США з національної безпеки Дж. Салліван заявив, що Вашингтон не збирається постачати в Україну ракети ATACMS з дальністю до 300 кілометрів. Адміністрація Байдена має занепокоєння, що такі дії можуть бути сприйняті РФ як пряме залучення Сполучених штатів у конфлікт.

Рада ЄС 22 липня схвалила рішення виділити Україні новий транш з Європейського фонду миру на підтримку Збройних сил України у розмірі 500 мільйонів євро. Відповідно до поточних пріоритетів, висловлених українським урядом, 490 мільйонів євро будуть спрямовані на військову техніку, 10 мільйонів євро – на забезпечення обладнанням і витратними матеріалами. Загальний внесок ЄС у рамках Європейського фонду з підтримки миру для України з початку повномасштабної російської агресії тепер становить 2,5 мільярда євро.

В умовах продовження надання Україні військової допомоги з боку партнерів РФ через своїх лобістів намагається дискредитувати цей процес. Вона продовжує просувати наратив про контрабанду західної зброї, яка надається Україні. Таким чином Росія прагне зупинити ланцюги поставок військової допомоги. Зокрема 21 липня у ЗМІ з’явилися цитата з інтерв’ю речника Європолу Япа Опа Гена Оорта агентству Deutsche Presse-Agentur (dpa), який повідомив, що Європейське поліцейське управління заявляє про ознаки контрабанди зброї з України. Після висловлення українською стороною занепокоєння щодо подібних заяв, та готовності предметно обговорити це питання, у Європолі підкреслили, що говорять лише про потенційну загрозу, а не конкретні випадки.

Російська Федерація продовжує підготовку до юридичного оформлення контролю тимчасово окупованих територій півдня України. В Херсонській та Запорізькій областях окупаційні адміністрації займаються формуванням так званих “виборчих комісій”. Це свідчить про можливу підготовку проведення псевдореферендумів вже цієї осені, за результатами яких відповідні території можуть бути анексовані Росією.     

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.