Ситуація станом на 8:00 18.07.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Війська РФ продовжують атаки на сході України на лінії Сіверськ-Бахмут та в районі Слов’янська, застосовуючи артилерію, авіацію та ракетне озброєння. Крім цього, вони посилили ракетні атаки на центральні регіони України, спрямовані проти цивільної інфраструктури. Ракетний удар по Вінниці, нанесений 14 липня, призвів до численних жертв серед мирного населення, включно з дітьми.
Битва за Донбас
Війська РФ вели наступальні дії з метою захоплення Вуглегірської ТЕС, Сіверська та Бахмута; намагалися встановити контроль за дорогою Бахмут-Лисичанськ. На Слов’янському напрямку вони прагнуть покращити тактичне положення, готуючись до наступу на агломерацію Слов’янськ-Краматорськ.
Російські війська обстрілюють населені пункти на території Донецької області, в тому числі Краматорськ, Слов’янськ, Покровськ. За період 14–17 липня на Донеччині загинули 15 мирних мешканців, 43 людини отримали поранення.
Харківський напрямок
Війська РФ утримують зайняті рубежі під Харковом. Тривають обстріли міста та інших районів області. В результаті в Харкові пошкоджень зазнали кілька об’єктів системи освіти. Внаслідок обстрілу міста Чугуїв 15 липня загинули 3 особи, ще 3 людини отримали поранення.
Запорізький напрямок
На лінії фронту в Запорізькій області тривають систематичні обстріли. Внаслідок застосування російськими військовими РСЗВ виникають пожежі на сільськогосподарських угіддях.
Південний напрямок
Українські військові завдають ударів по позиціях та тилових об’єктах російських військ на території тимчасово окупованої Херсонщини. Знищено кілька складів боєприпасів російських збройних сил. Знищення тилової інфраструктури супротивника є ознакою підготовки ЗСУ до контрнаступу.
Війська РФ в цих умовах посилюють оборону навколо Херсону. Вони завдають ударів по військовій та цивільній інфраструктурі на Криворізькому та Миколаївському напрямках, намагаючись завадити ЗСУ підготуватися до звільнення міста.
Продовжуються постійні ракетні обстріли Миколаєва. Зокрема, 14 липня було випущено 9 ракет по місту, в результаті чого були пошкоджені об’єкти інфраструктури. Наступного дня, внаслідок удару було пошкоджено будівлі двох місцевих університетів. СБУ затримала в Миколаєві коригувальників вогню. Але це не завадило нанесенню нових ударів по місту.
Обстріли території України
Вранці 14 липня було нанесено ракетний удар по Вінниці. Частину ракет вдалося збити, втім інші вразили цивільні об’єкти в центрі міста. Внаслідок удару 24 особи (серед них 3 дитини) загинули, ще 68 осіб отримали поранення. За словами Президента України Володимира Зеленського, цей акт доводить, що Росія становить терористичну загрозу та має бути визнана державою-терористом.
Також російські війська завдали ракетних ударів по Одещині. 16 липня ракета влучила в складське приміщення в Одесі, 1 людина отримала поранення.
Тривають постійні обстріли прикордонних районів Сумщини та Чернігівщини. Війська РФ завдають ударів по інфраструктурі та житлових будинках Дніпропетровщини. Вони обстрілюють район Нікополя; внаслідок цього загинули щонайменше 2 особи, 1 людина отримала поранення. Окрім цього, ввечері 15 липня було завдано ракетного удару по Дніпру. Частину ракет перехопила українська ППО, проте інші вразили об’єкти в місті, зокрема Південний машинобудівний завод – провідне українське підприємство з виробництва ракетно-космічної техніки. В результаті, за попередніми даними, загинули 3 людей, 15 осіб отримали поранення. Одночасно ракета були випущена по Кременчуку в Полтавській області, але її перехопила протиповітряна оборона. Ввечері 16 липня було завдано ракетного удару по території Черкаської області.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 17 липня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 1 015 дітей (353 дитини загинули, 662 – отримали поранення).
Російські військові використовують територію тимчасово окупованої Запорізької АЕС у військових цілях, загрожуючи безпеці об’єкту. Президент НАЕК “Енергоатом” Петро Котін заявив про розміщення на території станції озброєння, яке застосовується для нанесення ударів по Дніпропетровській області. На території атомної станції перебуває близько 500 російських військовослужбовців, важка техніка та вибухівка, що представляє небезпеку цілісності станції та ядерно-радіаційній безпеці.
Співробітники Human Rights Watch задокументували дев’ять випадків затримання цивільних осіб російськими військовими під час окупації Київської області, що є порушенням принципів міжнародного права.
При цьому колишні бранці (як цивільні особи, так і комбатанти), звільнені та повернуті в Україну в ході обміну полоненими, розповідають про тортури та жорстоке поводження, якого вони зазнавали в російському полоні. Свідченням жорстокого поводження з полоненими та незаконно затриманими особами з боку російських військових є смерть громадянина Великої Британії, співробітника гуманітарної організації Пола Юрі, який помер в полоні.
Начальник Головного управління Нацполіції в Київській області Андрій Нєбитов повідомив, що на Київщині виявили вже 1346 тіл мирних мешканців, які загинули від рук російських військових; ще близько 300 осіб вважаються зниклими безвісти.
Через активні бойові дії в районі Святогірська актуалізується питання евакуації мирних мешканців, які знайшли прихисток на території місцевої Лаври. З території церковного комплексу, який перебуває під постійними обстрілами, вдалося евакуювати 7 осіб.
Спротив
Активізується спротив на тимчасово окупованих територіях Донецької області. В Маріуполі була зафіксована пожежа на заводі “Сателіт”, який ймовірно підпалили представники руху опору.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
В асоціації “Українського клубу аграрного бізнесу” повідомили, що сільськогосподарським виробникам для проведення збирання цьогорічного врожаю, виплат орендної плати власникам земельних паїв та посіву культур під урожай наступного року необхідне додаткове фінансування в обсязі близько 9 мільярдів доларів США протягом наступних 12 місяців.
За інформацію Державної митної служби експорт зернових з України з початку 2022-2023 маркетингового року (липень 2022 року – червень 2023 року) станом на 13 липня становив 556 тисяч тонн проти 926 тисяч тонн на відповідну дату минулого року.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Президент України Володимир Зеленський відсторонив від посади Генерального прокурора Ірину Венедіктову та усунув від виконання обов’язків Голови Служби безпеки України Івана Баканова. Рішення щодо останнього прийнято з посиланням на статтю 47 Дисциплінарного статуту ЗСУ – невиконання (неналежне виконання) службових обов’язків, що призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків. Приводом стала незадовільна робота СБУ та випадки зради співробітників Служби. Прикладом цього є затримання ексначальника управління СБУ в АРК Олега Кулініча, якому інкримінують кілька статей Кримінального кодексу, в тому числі й “державну зраду”.
Україна продовжує виконувати вимоги Єврокомісії щодо реалізації внутрішніх реформ, спрямованих на забезпечення відповідності держави критеріям ЄС. в першу чергу мова йде про забезпечення незалежності системи правосуддя та боротьбу з корупцією. Президент України заявив про необхідність скорішого затвердження результатів конкурсного відбору на посаду керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, та проведення конкурсу для відбору нового очільника НАБУ.
Представники української владної верхівки продовжують підтримувати міжнародний діалог із західними партнерами з метою подальшої підтримки України з їхнього боку. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль і високий представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель обговорили подальші кроки з інтеграції України до ЄС. Шмигаль зазначив, що Україна рухатиметься за прискореною процедурою у наближенні українського законодавства до законодавства ЄС, та готова до інтеграції у внутрішній ринок ЄС. Також сторони обговорили посилення співробітництва в енергетичній сфері, допомогу Європи в розмінуванні українських територій та включення української частини річки Дунай до Транс’європейської транспортної мережі (TEN-T). Президент України Володимир Зеленський провів розмову з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, подякуваши за постійну потужну оборонну підтримку, а також наголосивши на необхідності принциповості міжнародної позиції щодо санкцій. Останнє питання особливо актуальне через рішення Канади зробити виключення для обслуговування російських турбін, призначених для газогону “Північний потік-1”. Це справляє враження ослаблення санкційного режиму проти РФ і викликає критику з боку Києва.
15-16 липня в Індонезії пройшла зустріч міністрів фінансів та голів центробанків держав “Великої двадцятки”, на якій планувалося спільно вирішити питання зростання цін на сировинні товари, ескалації кризи з продовольчою безпекою та побічним впливом на здатність країн з низьким рівнем доходу виплачувати борги. У зустрічі взяв участь міністр фінансів України Сергій Марченко, який закликав лідерів країн G20 об’єднати зусилля, щоб зупинити дії Росії в посиленні глобальної кризи. За результатами засідання не було досягнуто офіційного комюніке через різні позиції учасників щодо війни РФ проти України.
У Гаазі пройшла міжнародна конференція щодо координації зусиль міжнародного співтовариства, спрямованих на розслідування злочинів, скоєних Росією в Україні, та забезпечення правосуддя. 45 країн-учасниць конференції погодили Політичну декларацію про співпрацю для досягнення спільного результату. Крім того, створено Групу Діалогу з відповідальності для України, що має об’єднати національні, європейські та міжнародні ініціативи для документування та здійснення правосуддя для міжнародних злочинів. Президент України Володимир Зеленський під час онлайн-виступу в рамках заходу закликав створити спеціальний інструмент компенсації всіх збитків від російської агресії.
Західні країни підтримують Україну щодо розслідування російських воєнних злочинів. Німеччина виділить Міжнародному кримінальному суду додаткове фінансування та направить своїх експертів для роботи в цьому напрямку. Уряд Великої Британії оголосив про пакет допомоги Генеральній прокуратурі України для розслідування злочинів, пов’язаних з російською агресією. Нідерланди виділять кошти для забезпечення роботи Міжнародного кримінального суду та офісу ООН з прав людини в Україні.
Європейська комісія 15 липня підтримала пропозицію про запровадження нового – сьомого – пакету санкцій проти Росії. Зокрема він передбачає заборону на імпорт російського золота, збільшення контролю за експортом товарів подвійного призначення та передових технологій, а також посилення узгодження санкцій ЄС із санкціями країн G7. Єврокомісія також пропонує продовжити дію санкцій шести попередніх пакетів до січня 2023 року.
Водночас Європа намагається позбутися залежності від російських енергоресурсів. Європейська комісія запропонувала державам ЄС укласти угоду з Азербайджаном для збільшення імпорту природного газу та розширення трубопроводу для цього.
Партнери продовжують надавати Україні військову підтримку. Міністр оборони Олексій Резніков повідомив про прибуття в Україну перших РСЗВ М270. Разом з системами HIMARS вони будуть застосовуватися для високоточних ударів по об’єктах військ РФ.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.