19.04.2022

Ситуація станом на 8:00 20.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ

Армія РФ намагається прорвати оборону ЗСУ на Сході України. Паралельно продовжуються удари по об’єктах цивільної та військової інфраструктури переважно у східних і південних регіонах України.

Харківський та Луганський напрямки:

Війська РФ продовжують завдавати удари по Харкову, намагаючись вразити підрозділи ЗСУ та об’єкти критичної інфраструктури. Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомляє, що з РСЗВ було обстріляно Київський та Індустріальний райони міста; у результаті 3 людини загинули, 21 особа отримала поранення. Також зазнали обстрілів Дергачівський та Чугуївський райони Харківської області. 

В районі Ізюму російські війська здійснили спробу наступу в південному напрямку (на Сулигівку та Дібрівне). Генштаб ЗСУ повідомляє, що атака була відбита. 

Продовжуються активні бойові дії на лінії фронту в Луганській області. Вони мають найбільшу інтенсивність в районі міста Кремінна. Також Генштаб ЗСУ повідомляє про наступ російських військ з метою просування вглиб населеного пункту Попасна, спроби штурму Сєвєродонецька та Рубіжного.  

Луганська ОВА фіксує пожежі у Новодружеську, Лисичанську та Кремінній через обстріли російських військ. Також було пошкоджено високовольтну лінію. Без електроенергії залишились 215 населених пунктів. 

Донецький і Запорізький напрямки:

Війська РФ зосередили зусилля на штурмі заводу “Азовсталь” в Маріуполі. За даними заступника командира полку “Азов” Святослава Паламара, надпотужні російські бомби скидаються на завод, під завалами перебуває багато людей.

На півночі Донецької області війська РФ готуються до наступу в напрямку міста Лиман. Наразі бої продовжуються в районі населених пунктів Торське та Зелена Долина. Російська військова техніка помічена в районі селищ Зарічне, Ямпіль. На півдні регіону бойові дії відбуваються в районі населених пунктів Велика Новосілка та Рівнопіль. 

За даними Донецької ОВА, російські війська продовжують обстріли на Мар’їнському, Очеретинському та Авдіївському напрямках. Також завдано ракетного удару по Краматорську.  Внаслідок російських обстрілів на Донеччині загинуло 3 людей (у Краматорську, Авдіївці та Благодатному), ще 5 цивільних осіб (у тому числі 1 дитина) отримали поранення.

В районі Мар’їнки українські підрозділи перейшли в контратаку. За даними Генштабу ЗСУ, вони повністю відновили контроль за цим населеним пунктом. 

Голова Запорізької ОВА Олександр Старух повідомляє про посилення бойових дій на території області, зокрема в напрямку Пологів.

Дніпровський напрямок:

Збройні сили РФ із РСЗВ обстріляли місто Зеленодольськ Криворізького району Дніпропетровської області. Пошкоджено житловий багатоповерховий будинок, приміщення навчального закладу, сільськогосподарську техніку та інші об’єкти.

Південний напрямок:

В Херсонській області тривають бої в районі Олександрівки. 

Мер Миколаєва Олександр Сєнкевич уточнив дані щодо обстрілу міста в ніч з 18 на 19 квітня – під час нічних обстрілів поранено 2 людей.

Голова Миколаївської обласної ради Ганна Замазєєва повідомила, що  було обстріляно лікарню в місті Баштанка Миколаївської області. За попередньою інформацією є поранені.

Інформаційне протистояння

ГУР МО повідомляє про підготовку до  проведення “псевдореферендумів” у захоплених районах Херсонщини та Миколаївщини задля проголошення так званих “народних республік” та приєднання цих територій до Росії. Окупаційна адміністрація друкує бюлетені, плакати та брошури, а також використовує паспортні дані місцевих мешканців, отримані під час видачі так званої “гуманітарної допомоги”, для фіктивного заповнення бланків  для голосування.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

На засіданні Ради Безпеки ООН постійний представник України Сергій Кислиця повідомив, що понад 500 тисяч українців, зокрема 121 тисяча дітей були примусово переселені до РФ. Українцям видають документи, які забороняють залишати російські регіони протягом двох років.

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомляє, що 19 квітня не було відкрито жодного гуманітарного коридору через інтенсивні обстріли на Донбасі. Російські військові в Маріуполі  відмовляються надати коридор для виходу цивільних мешканців у напрямку Бердянська. Продовжуються складні перемовини про відкриття гуманітарних коридорів на Херсонщині та Харківщині.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини станом на кінець доби 18 квітня зафіксувало 4966 жертв серед цивільного населення України. 2104 людини загинули та 2862 людини дістали поранення внаслідок російського вторгнення. Ювенальні прокурори повідомляють, що станом на 19 квітня в Україні постраждали 572 дитини. Кількість загиблих (205 осіб) у порівнянні з минулою добою не змінилась; кількість поранених дітей зросла до 367 осіб.

Кількість людей, переміщених з 24 лютого через триваючі бойові дії в Україні, перевищила позначку в 12 мільйонів: понад 4,9 мільйона людей перетнули міжнародні кордони України; щонайменше 7,1 мільйона людей змінили своє місце перебування в межах держави.

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила про черговий – п’ятий – обмін військовополоненими. В результаті з полону визволено 60 українських військових (в тому числі 10 офіцерів) та 16 цивільних осіб. 

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що в тимчасово захопленому Ізюмі Харківської області російські війська примусово «мобілізують» місцевих мешканців для участі у війні проти України. Це є порушенням статті 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка суворо забороняє окупаційній державі “змушувати осіб, які опинилися під владою сторони конфлікту або окупаційної держави, громадянами яких вони не є, служити в її збройних чи допоміжних силах”.

Голова поліції Київської області Андрій Нєбитов повідомив, що на Київщині в результаті російської агресії загинуло понад 1000 цивільних осіб. Лише в місті Буча вже виявлено понад 420 тіл загиблих.

Слідчі Державного бюро розслідувань задокументували злочини російських окупантів у місті Ірпінь Київської області (використання заборонених Женевською конвенцією боєприпасів, необґрунтована жорстокість, масове винищення населення). Слідчі ДБР виявили 13 поховань містян. Також в ході розслідування була виявлена велика кількість російської зброї та боєприпасів, військова амуніція, документи та інші ознаки приналежності. Окрім цього, залишається актуальною мінна загроза. 19 квітня в Ірпені на міні підірвався вантажний автомобіль “КаМАЗ”, водій загинув.

Голова Інвестиційної ради Ірпеня та ексмер міста Володимир Карплюк повідомив, що на відновлення знищеного чи пошкодженого житлового фонду та інфраструктури міста знадобиться близько 1 млрд доларів США.

Голова Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Тедрос Аданом Гебреєсус заявив, що з 24  лютого ВООЗ зафіксувала 147 нападів на медичні заклади в Україні, під час яких 73 людини загинули та 53 отримали поранення. 

За даними Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, у результаті інтенсивних бойових дій на українській території, які спричинили руйнування мереж водо- та електропостачання, 4,6 млн людей мають обмежений доступ до води. Загалом 6 млн людей щодня ведуть боротьбу за доступ до питної води.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав до чотириденної «гуманітарної паузи» в бойових діях в Україні на Великдень, щоб забезпечити безпечну евакуацію мирних жителів та доставку гуманітарної допомоги до постраждалих районів.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Міжнародний валютний фонд прогнозує падіння економіки України на 35% в 2022 році внаслідок російсько-українського конфлікту. 

За даними Фонду гарантування вкладів, з 19 квітня ПриватБанк почав виплачувати перші відшкодування вкладникам без їх особистої̈ присутності в установі банку (online).

ЄС має намір компенсувати значну частину витрат на повоєнне відновлення України. З цією метою буде створено Трастовий фонд солідарності, який профінансує інвестиції та реформи за погодженням з українським урядом. В якості першого кроку в рамках цього проєкту Єврокомісія разом зі Світовим банком проведе ретельну оцінку фінансових потреб України.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” ще на один місяць – до 25 травня. 

Лідери США, Італії, Франції, Німеччини, Великої Британії, Канади, Японії, Польщі, Румунії, керівники НАТО та ЄС під час 90-хвилинної онлайн-зустрічі домовилися про збільшення військової допомоги Україні, зокрема готовність надіслати артилерійські системи та протикорабельні ракети.

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову із премʼєр-міністром Нідерландів Марком Рютте. За підсумками розмови голова уряду Нідерландів заявив про рішення надіслати Україні важке озброєння, в тому числі бронетехніку

Речник Міністерства оборони США Джон Кірбі повідомив, що в останні два тижні Україна отримала від інших країн винищувачі та запчастини до літаків.

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що його держава направить в Україну важку артилерію. Також готові передати Україні зброю Румунія (яка планує задля цього внести зміни в національне законодавство, яке наразі забороняє передачу зброї державам, що не є членами НАТО) та Фінляндія. Натомість Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто ще раз підтвердив, що його держава не збирається постачати озброєння в Україну.

Міністр оборони Чехії Яна Чорнохова підтвердила інформацію, що Чехія погодилася ремонтувати українські танки та бронетранспортери, пошкоджені під час бойових дій. 

Міністерство оборони Японії планує передати Україні костюми ядерного, біологічного та хімічного захисту (NBC), а також дрони в межах допомоги у протистоянні російській збройній агресії. Крім того, держава збільшує економічну допомогу Україні. Прем’єр-міністр Японії Кісіда Фуміо заявив, що їх країна планує надати Україні позики на 300 мільйонів доларів, що втричі перевищує попередню пропозицію. 

За словами канцлера ФРН Олафа Шольца, Німеччина готова профінансувати поставку озброєння в Україну, яке включає в себе протитанкову зброю, засоби ППО, боєприпаси тощо. Українська сторона вже надала свої запити за відповідними пропозиціями. 

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький приїхав до Львова у зв’язку з відкриттям перших модульних будинків для вимушених переселенців, які будуються за підтримки Польщі. 

Міністр фінансів Франції Бруно Ле Мер заявив, що Франція виступає за нафтове ембарго ЄС проти Росії та переконуватиме інші країни підтримати цей крок.

Канада оголосила про запровадження нових санкцій проти 14 фізичних осіб із Росії, включаючи бізнесменів та членів їхніх родин. До санкційного переліку потрапили, зокрема, дочки В. Путіна Марія Воронцова і Катерина Тихонова, та голова Центробанку РФ Ельвіра Набіулліна. Канада заморозить майно росіян, що потрапили під санкції, а також встановить заборону на будь-які угоди з ними. Крім того, підсанкційним особам заборонять в’їзд до країни.

Грецька берегова охорона заблокувала російський нафтовий танкер “Пегас” під час руху до місця призначення після того як він був перехоплений біля берегів острова Евбея. Наказ про арешт корабля був виданий відповідно до інструкцій щодо санкцій, запроваджених Європейським Союзом проти Росії. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.