20.04.2022

Ситуація станом на 8:00 21.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська намагаються наступати на Сході України з метою встановлення повного контролю над територіями Донецької і Луганської областей. Продовжуються авіаційні удари по військових та цивільних об’єктах; для цього в тому числі застосовуються літаки дальної авіації. 

Харківський та Луганський напрямки:

В районі Ізюму війська РФ атакують українські позиції. За даними Генштабу ЗСУ, вони мають частковий успіх поблизу села Дібровне; намагалися захопити населений пункт Довгеньке. Також відбуваються бої в районі населеного пункту Стара Гнилиця поблизу Чугуєва в Харківській області. 

Російські війська продовжують часткове блокування Харкова. Внаслідок обстрілів в міському районі Салтівка спалахнула пожежа щонайменше у 2 багатоповерхівках.

В Луганській області армія РФ продовжує наступальні дії, аби просунутися вглиб Попасної; намагається закріпитись в західній і північно-західній частинах Рубіжного; здійснює штурмові дії в напрямку села Новотошківське.

Очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що в ніч з 19 на 20 квітня російські військові обстріляли житлові квартали міст Гірське та Новодружеськ (місто розташоване впритул до Лисичанська). За його словами 80% території Луганщини наразі перебуває під контролем російських військових. 

Донецький і Запорізький напрямки:

Тривають авіаційні удари по місту Маріуполь. Генштаб ЗСУ повідомляє, що війська РФ продовжують штурм українських позицій в районі морського порту та заводу “Азовсталь”. Військовим 36-ї окремої бригади морської піхоти спільно з бійцями полку “Азов” вдалося вивезти на територію “Азовсталі” контингент з бійців прикордонної служби на національної поліції, які тримали оборону в морському порті. 

На півночі Донеччини російські військові проводять розвідку та готуються до продовження наступу в напрямку міста Лиман. За даними голови Донецької ОВА Павла Кириленка за добу внаслідок обстрілів на території області поранено щонайменше 5 мирних мешканців (3 у Мар’їнці та 2 у Вугледарі). Також вдалося уточнити інформацію щодо 2 загиблих у Павлівці і ще 3 поранених (у Краматорську, Маріуполі та Лимані), які стали жертвами конфлікту раніше.

Війська РФ намагаються наступати і просуватися вглиб Запорізької області. Зокрема речник Запорізької ОВА Іван Арефʼєв повідомив, що російські військові продовжують обстріли позицій ЗСУ та ведуть наступальні дії на напрямку Покровське – Гуляйполе.

Дніпровський напрямок:

Голова військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул повідомив, що ввечері 20 квітня російські війська обстріляли місто Зеленодольськ і село Велика Костромка Дніпропетровської області.

Південний напрямок:

Російські війська наносять авіаційні та артилерійські удари по позиціях ЗСУ на кордоні Миколаївської та Херсонської областей. Тривають бої в районі населеного пункту Олександрівка. 

Міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич повідомив про вибухи в місті в ніч з 20 на 21 квітня. 

Інформаційне протистояння

Голова Херсонської ОВА Геннадій Лагута уточнив, що на початок травня росіяни готують на окупованих територіях області псевдореферендум (за сценарієм, реалізованим в Донецьку та Луганську в 2014 році). За його словами, окупаційна адміністрація поки не має кандидата на пост “голови” Херсонщини. Пізніше ОК “Південь” повідомило, що росіяни вирішили перенести дату так званого референдуму з початку травня на 27 квітня, намагаючись прискорити узаконення окупаційної влади.

Генштаб ЗСУ повідомляє, що у Херсонській області РФ планує організувати примусову мобілізацію місцевого населення на війну з Україною.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук заявила, що протягом  20 квітня основні зусилля щодо евакуації населення із зони бойових дій були сконцентровані на відкритті гуманітарного коридора з Маріуполя. Втім, попри всі зусилля з боку України він не спрацював повноцінно. Лише частина із заявлених раніше евакуаційних автобусів з мешканцями Маріуполя змогла виїхати у сторону Запоріжжя. 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини станом на 19 квітня зафіксувало 5121 втрату серед цивільного населенняі України внаслідок агресії Російської Федерації (2224 людини загинули, 2897 – отримали поранення). 

Ювенальні прокурори повідомляють, що в Україні постраждали понад 578 дітей Станом на ранок 20 квітня загинуло щонайменше 205 дітей, 373 дитини отримали поранення.

В.о. голови Бородянської селищної ради Георгій Єрко повідомляє, що  рятувальники розібрали всі завали будівель у Бородянці Київської області. З-під завалів дістали тіла 41 людини. Поліція Київської області заявила, що у селищі Бородянка Київської області було виявлено дві братських могили з тілами 9-ти мирних мешканців, серед яких – 15-річна дівчина.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Міжнародний валютний фонд прогнозує зростання державного боргу України у 2022 році до 86,2% ВВП через повномасштабне вторгнення РФ.

Міністерство розвитку громад і територій інформує, що Кабінет міністрів ухвалив постанови, необхідні для організації робіт з відновлення чи демонтажу будівель і споруд, пошкоджених внаслідок збройної агресії РФ.

У Міністерстві енергетики повідомляють, що в рамках засідання Постійної групи високого рівня Енергетичного Співтовариства у Відні Україна запропонувала комплексний план для позбавлення ЄС залежності від російських енергоресурсів. 

У пресслужбі Мінекономіки розповіли, що Україна та Канада ведуть переговори щодо розширення дії Угоди про вільну торгівлю на сфери послуг та інвестицій після закінчення російсько-українського конфлікту.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Із візитом до  Києва прибув Президент Європейської Ради Шарль Мішель. Він відвідав звільнену від російських військ Бородянку (Київська область). Крім того відбулася зустріч з Президентом України Володимиром Зеленським, на якій політики обговорили перспективи інтеграції України до Європейського Союзу, а також санкції проти Росії, оборонну та фінансову підтримку України з боку ЄС.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба прибув з офіційним візитом до Болгарії, де зустрівся з президентом держави Руменом Радевим та головою Національних зборів Болгарії Ніколою Мінчевим. В ході зустрічей було обговорено шляхи відновлення миру та розвитку в Чорноморському регіоні, а також необхідність збільшення поставок сільськогосподарської продукції для підтримки глобальної продовольчої безпеки.

Міжнародна експертна група, яку очолюють керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак та екс-радник Президента США з питань національної безпеки, Посол Майкл Макфол презентували план дій щодо посилення санкцій проти Росії.

Міністри фінансів країн G7 заявили про додаткову підтримку Україні на суму понад 24 мільярди доларів США. Крім того, було заявлено про готовність її збільшити у разі потреби. 

Міністерство фінансів США оголосило про введення нових санкцій проти Росії.  Обмеження введені проти комерційного банку «Транскапіталбанк» (ТКБ); підконтрольної російському олігарху Костянтину Малофєєву міжнародної мережі з понад 40 фізичних та юридичних осіб, яка використовувалась для обходу санкцій та здійснення шкідливого впливу; компаній, які працюють у сфері «майнінгу» віртуальної валюти в РФ.

Японія ухвалила законопроєкти про посилення санкцій проти Росії. Зокрема внесено зміни в митне законодавство, які дозволяють Японії позбавити РФ статусу «країни найбільшого сприяння в торгівлі» та підвищити тарифи на російський імпорт. Зміни до закону про валютне регулювання мають на меті запобігати використанню підсанкційними особами криптоактивів як лазівки для переказу своїх коштів третім особам.

В Чорногорії заборонили російські пропагандистські медіа Russia Today і Sputnik в рамках санкцій, запроваджених проти Росії у відповідь на вторгнення в Україну.

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що ФРН повністю відмовиться від імпорту російських енергоносіїв. До кінця літа буде зупинений імпорт російського вугілля; до кінця року ФРН відмовиться від імпорту нафти. Бербок наголосила, що безпека у Європі означає, зокрема, позбавлення залежності від Росії, насамперед в енергетичній політиці. Крім того міністерка вважає, що війна, яку розв’язала РФ проти України, вимагає створення нової архітектури безпеки.

Голова Сенату Парламенту Чехії Мілош Вистрчіл та маршалок Сенату Польщі Томаш Гродзький звернулися до парламентів усіх цивілізованих країн світу із закликом терміново надати Україні зброю. 

Міністр оборони Норвегії Бйорн Аріль Грам заявив, що Норвегія вирішила передати Україні протиповітряні ракетні системи “Містраль”.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.