Російсько-українська війна (дайджест) – 15-18 вересня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 19.09.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

ЗСУ продовжують наступ на півдні та сході держави. Російські війська переважно перейшли до оборони, але продовжують наносити ракетні удари по території України. Вони сконцентровані на атаках проти об’єктів критичної інфраструктури. 

На території звільненого Ізюму на Харківщині були виявлені масові поховання цивільних мешканців орієнтовною кількістю 445 осіб. Наразі на місці тривають ексгумаційні роботи.   

Битва за Донбас

Російська війська готуються до можливого наступу ЗСУ на Сєвєродонецьк. Вони відключили мобільний та кабельний інтернет для населення, щоб убезпечитись від можливості витоку інформації від населення про переміщення власних військ. За словами очільника Луганської ОВА Сергія Гайдая, вони перекидають війська і техніку у район Сватового – важливого логістичного вузла на шляху між Купʼянськом та Сєвєродонецьком. 

ЗСУ наносять удари по позиціях російських військових. 18 вересня Сергій Гайдай повідомив про знищення бази військ РФ у Сватовому. 

Продовжуються бойові дії на півночі Донецької області. 17 вересня ЗСУ звільнили кілька населених пунктів в районі Лиману. 

Тривають інтенсивні обстріли Донецької області, які призводять до руйнування цивільної інфраструктури та втрат серед мирних мешканців. Також 17 вересня російська війська завдали удару по Словʼянській ТЕЦ, важливому обʼєкті критичної інфраструктури Донеччини. Протягом 1519 вересня на території Донецької області загинуло щонайменше 15 людей, 43 осіб отримали поранення. 

Харківський напрямок

Попри відступ російських військ з більшої частини окупованих територій Харківщини вони продовжують обстріли Харкова та інших населених пунктів області. За останні дні внаслідок обстрілів на території Харківської області загинули щонайменше 3 людей, 27  осіб отримали поранення. 

Преса із посиланням на командира артилерії 92-ї окремої механізованої бригади ЗСУ, полковника Родіона Кулагіна пише про застосування російськими військами іранських БПЛА на Харківському напрямку.   

Запорізький напрямок

ЗСУ продовжують активно працювати над знищенням військового потенціалу російської армії на Запорізькому напрямку. Інтенсивні удари наносяться по військовій та логістичній інфраструктурі Мелітополя. За словами мера міста Івана Федорова, 16 вересня ЗСУ завдали удару по аеродрому. 17 вересня було зафіксовано кілька вибухів на території російських військових баз поблизу Мелітополя. Також партизани підірвали ділянку залізниці, якою війська РФ доправляють зброю і паливо для військової техніки з Криму.

Продовжуються російські обстріли регіону. 17 вересня ракета влучила по території села неподалік Запоріжжя. В ніч на 19 вересня по інфраструктурі Запоріжжя нанесено масований удар – попередньо відомо про влучання 8 ракет. 

Південний напрямок

ЗСУ продовжують тримати під вогневим контролем транспортні шляхи та обʼєкти військової інфраструктури на Херсонщині. Зокрема в ніч на 15 вересня вони знищили базу військ РФ у Новій Каховці. 16 вересня пролунав вибух в будівлі Адміністративного суду Херсонської області у Херсоні, яка використовується в якості місця розташування окупаційної адміністрації. 

Війська РФ наносять удари по території Миколаївської області. В ніч на 17 вересня вони обстріляли Очаків та навколишні села. В результаті загинув 1 мирний мешканець. В ніч на 18 вересня нанесено черговий удар по Миколаєву, в результаті якого пошкоджень зазнала одна з лікарень міста. 

Обстріли території України

Війська РФ продовжують обстріли прикордонних районів Сумської та Чернігівської областей. 

15 вересня війська РФ завдали ракетних ударів по інфраструктурних об’єктах у  Кіровоградській області. Російські війська продовжили наносити удари по Кривому Рогу. 15 вересня повторного удару зазнали обʼєкти гідротехнічних споруд у місті. Іншою ціллю ракетного удару стало промислове підприємство. 16 вересня ракетні атаки поновилися

Також були нанесені артилерійські удари по Криворізькому району Дніпропетровської області. В Нікопольському районі Дніпропетровщини 18 вересня через обстріли 2 людей загинули 3 – отримали поранення. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 18 вересня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1147 (390 дітей загинули, 757  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 18 вересня 7716 дітей було депортовано, 231 – зникли безвісти. 

На деокупованій території Харківської області українські військові, слідчі та експерти продовжують виявляти нові докази воєнних злочинів російської армії. Поблизу Ізюма було виявлено масове поховання українських громадян – близько 450 могил. За словами очільника Харківської ОВА та начальника слідчого управління поліції Харківщини, серед ексгумованих тіл 99% мають ознаки насильницької смерті. За словами радника міністра оборони Олексія Копитька, кількість жертв російської окупації серед цивільного населення Ізюма вдвічі перевищує число постраждалих у Бучі на Київщині. Також було знайдено поховання 17 українських військових. Робота над пошуком та ідентифікацією тіл все ще триває й ускладнюється замінованістю деяких територій. 

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що відповідні дії російських військових у багатьох випадках рівнозначні воєнним злочинам. Чехія, яка зараз головує в ЄС, закликала створити міжнародний трибунал за фактом знайденого поховання. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що на звільнених територіях Харківської області закатовано і вбито, ймовірно, понад 1000 громадян України. Страти сотень людей у Київській області та братська могила в Ізюмі свідчать про те, що це не поодинокі випадки, а модель поводження росіян на кожній окупованій території.

Начальник Головного управління Нацполіції в Київській області Андрій Нєбитов повідомив, що в нещодавно звільнених містах на Харківщині (включно з Вовчанськом, Куп’янськом і Балаклією) слідчі знайшли щонайменше 10 камер тортур, в яких російські військові катували мирних жителів. 17 вересня Харківська прокуратура виявила ще одну катівню у смт. Козача Лопань, де російські військові піддавали тортурам цивільних осіб. В  облаштованій вʼязниці у Купʼянську незаконно ув’язнених громадян тримали в нелюдських умовах. Вони були змушені спати стоячи через заповненість камер – російські військові тримали понад 400 людей у приміщеннях, розрахованих на 140 осіб. За інформацією місцевих жителів, прикордонники виявили також п’ятьох підлітків, віком від 15 до 17 років, які перебували у закритому росіянами підвалі протягом семи днів. 

Президент України Володимир Зеленський заявив, що російські військові місяцями тримають у полоні людей, у тому числі іноземців. Після звільнення Харківщини були врятовані сім громадян Шрі-Ланки, які навчалися в Куп’янському медичному коледжі під час вторгнення та перебували в полоні військ РФ з березня. Іноземців тримали у складних умовах та піддавали катуванням. 

Триває обов’язкова евакуація з прифронтових територій Луганської, Донецької, Херсонської, Запорізької, Харківської областей. Українській владі завдяки підтримці волонтерських організацій вдалося вивезти у безпечні регіони близько 82 тисяч українців: передусім, жінок, дітей, людей похилого віку. 

Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив про спробу евакуації пацієнтів психіатричної лікарні на Харківщині із зони підвищеної небезпеки. Евакуація була фактично зірвана через обстріли російських військ. В безпечне місце вдалося доправити лише три десятки пацієнтів. При цьому 6 людей загинули під час проведення операції. 

15 вересня Європейський парламент ухвалив резолюцію із засудженням політики насильницької депортації громадян України. У документі зазначається, що примусове переселення та депортація дітей з України, їх примусове усиновлення російськими сім’ями є порушенням українського та міжнародного права, зокрема статті II Конвенції ООН про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. Документ закликає надати безперешкодний доступ Міжнародному Комітету Червоного Хреста, Управлінню Верховного комісара ООН з прав людини, Управлінню Верховного комісара ООН у справах біженців, Міжнародній організації з міграції до фільтраційних таборів й інших місць утримання цивільного населення України.

Російські військові скоїли новий теракт в колонії у Оленівці, де утримуються українські військовополонені. Російська сторона повідомляє, що внаслідок обстрілу об’єкту 1 полонений загинув, 5 отримали поранення. 

В окупованому Маріуполі люди продовжують жити у складних умовах. Протягом трьох місяців у мешканців відсутнє водопостачання та електроенергія. Окупаційна адміністрація відмовляється ремонтувати розбиту підстанцію, що змусило мешканців вийти на стихійний бунт.

Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко повідомив, що за даними Національної спілки журналістів, з початку повномасштабної російської агресії в Україні загинуло 39 журналістів.

За оцінками неурядової організації Conflict Observatory, внаслідок вторгнення Росії в Україну постраждали 15,7% українських сховищ урожаю. Станом на липень 2022 року російські окупаційні сили контролювали приблизно 6,24 мільйона тонн урожаю. Крім того, на контрольованій Україною території було пошкоджено сховища місткістю 2,25 млн тонн, а на контрольованих Росією – 0,82 млн тонн. Загалом це становить понад 5% довоєнного обсягу зберігання врожаю по всій Україні. Навмисне знищення зерносховищ може кваліфікуватись як воєнний злочин і порушення Додаткового протоколу I 1977 року до Женевських конвенцій 1949 року. 

Спротив

Українські диверсійні групи можуть бути причетні до атак проти представників окупаційної адміністрації в місті Бердянськ (Запорізька область). 16 вересня там було вбито так званого «заступника мера з питань ЖКГ» та його дружину, яка очолювала комісію з підготовки псевдореферендуму щодо приєднання окупованих територій до РФ.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Міжнародні партнери продовжують надавати макрофінансову підтримку Україні. Зокрема 15 вересня Україна отримала перші виплати від Європейського інвестиційного банку в розмірі 500 млн євро. Ці кошти є частиною другого пакету екстрених заходів солідарності від ЄІБ на суму 1,59 млрд євро. 

17 вересня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що до державного бюджету надійшов останній транш розміром 1,5 млрд доларів США з Цільового фонду Світового банку. Це останній транш із суми в 4,5 млрд дол. від Сполучених Штатів у межах Цільового фонду.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч з Президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, яка перебувала з візитом у Києві. Глава держави висловив подяку Президентці Єврокомісії за візит і відзначив її важливу роль в оборонній і фінансовій підтримці України під час війни. Зеленський зазначив, що під час переговорів було обговорено питання енергетичних викликів, які постають перед Україною та ЄС. Також було окреслено розширення можливостей спільної співпраці в цій сфері.

Президент України Володимир Зеленський 16 вересня своїм указом затвердив угоду між Україною та Європейським Союзом про вантажні перевезення автомобільним транспортом — так званий «транспортний безвіз». Разом зі скасуванням мит і тарифів на українські товари ця угода дає українському бізнесу економію в десятки мільйонів доларів та відкриває для української продукції нові можливості на європейських ринках. Цього ж дня президент України скасував низку указів про економічну співпрацю окремих областей України з Росією та Білоруссю. 

Держави-партнери продовжують надавати Україні військову допомогу для боротьби проти російської агресії. Сполучені Штати Америки оголосили про новий пакет допомоги вартістю 600 млн дол. США.  До нього увійдуть додаткові боєприпаси для РСЗВ та ствольної артилерії, протиартилерійські радари, засоби протидії БПЛА. Також Сполучені Штати Америки впродовж найближчих місяців доставлять в Україну дві протиповітряних системи NASAMS, здатних забезпечувати захист від ракетних обстрілів. 

Королівство Іспанія відправило до України п’ятий транспортний літак національних повітряних сил ЗС з боєприпасами для великокаліберних артилерійських систем. Міністерство оборони Греції заявило, що передасть Україні 40 радянських бойових машин піхоти БМП-1, а натомість отримає від Німеччини сучасні БМП Marder. Крім того, міністр оборони ФРН Крістіна Ламбрехт заявила, що Німеччина поставить Україні ще дві системи залпового вогню Mars 2, 200 ракет до них, а також 50 броньованих машин Dingo. Також Федеральний уряд Німеччини схвалив продаж Україні 18 новітніх самохідних артилерійських установок RCH-155, які Київ просив два місяці тому. Новий пакет допомоги Україні узгодив федеральний уряд Бельгії. 

Міністри закордонних справ України, Молдови та Румунії разом з міністрами енергетики цих країн започаткували новий тристоронній формат політико-дипломатичної та енергетичної співпраці, а також домовилися про реалізацію низки проєктів, які розширять обмін електроенергією між Україною, Молдовою та Румунією.

Рада керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) ухвалила резолюцію з вимогою до Росії залишити Запорізьку АЕС. У документі йдеться, що РФ має негайно припинити всі дії, спрямовані проти Запорізької атомної електростанції та будь-якого іншого ядерного об’єкта в Україні. Резолюцію підтримали 26 членів Ради з 35; проти документи проголосували лише РФ та КНР. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.