Російсько-українська війна (дайджест) – 12-14 вересня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 15.09.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

ЗСУ продовжують наступ на півдні та сході. За останні дні їм вдалось звільнити окуповані населені пункти на півночі Харківщини. Крім того, окремі підрозділи українських військових просунулись вперед на Донеччині та Луганщині (поблизу Словʼянська та агломерації Сєвєродонецьк-Лисичанськ). На півдні їм вдалося наблизитися до Херсону. Російські війська на цих напрямках намагаються сформувати нову лінію оборони та утримати позиції. Одночасно, Російська Федерація продовжує ракетні обстріли цивільної інфраструктури в різних регіонах України.

Битва за Донбас

ЗСУ здійснюють контрнаступ на півночі Донеччини. Українські війська звільнили Святогірськ та прилеглі до нього населені пункти. Наразі продовжуються бої в районі Лиману. 

Російські війська намагаються сформувати нову лінію оборони. Наступальні операції продовжують найманці з так званої “Групи Вагнера” в районі Бахмута. Тривають інтенсивні обстріли Донецької області, які призводять до руйнування цивільної інфраструктури та втрат серед мирних мешканців. Протягом 12-14 вересня на території Донецької області загинуло щонайменше 12 людей,  39 осіб отримали поранення. 

Харківський напрямок

ЗСУ звільнили більшість територій Харківщини – за даними голови Харківської ОВА Олега Синєгубова, станом на 14 вересня в окупації залишається 6% області. Після поразки під Ізюмом російські війська відступили й з північних районів області. Усього за останні дні українським військовим вдалось звільнити близько 388 населених пунктів у Харківській області (в тому числі прикордонне місто Вовчанськ). 

Навіть після відступу війська РФ продовжують обстріли Харківщини. Вони завдають удари по критичній інфраструктурі, спричиняючи перебої в енергопостачанні. Окрім Харкова було завдано удару по місту Лозова. За останні дні внаслідок обстрілів на території Харківської області загинули щонайменше 3 людей, 12 осіб отримали поранення. 

Запорізький напрямок

Протягом останніх днів ЗСУ завдали декількох ударів по російських військових об’єктах в тимчасово окупованому Мелітополі. За словами мера міста Івана Федорова, 13 вересня українські війська влучили у військову базу російських військ поблизу місцевого аеродрому. 

Увечері 14 вересня ракетами було обстріляно передмістя Запоріжжя, ціллю яких був інфраструктурний об’єкт. 

Південний напрямок

ЗСУ продовжують  наступальні операції на півдні. За весь час контрнаступу вдалось звільнити щонайменше 5 населених пунктів. Українські військові просунулися в напрямку Херсону, наблизившись до його північно-західних околиць. Крім того, ЗСУ продовжують тримати під вогневим контролем пункти військової інфраструктури та транспортні шляхи російських військ на Херсонщині. 

Продовжуються постійні обстріли Миколаєва, зокрема 14 вересня місцева влада повідомила про масований ракетний обстріл. За попередньою інформацією, 2 людей загинули, 3 отримали поранення.

Обстріли території України

Війська РФ продовжують обстріли прикордонних районів Сумської та Чернігівської областей. Також російські війська продовжують систематичні удари з реактивної та ствольної артилерії по Нікопольському району Дніпропетровської області. 

Ввечері 14 вересня російські війська завдали масованого ракетного удару по гідротехнічним спорудам у Кривому Розі. Після ударів у деяких районах міста зупинене водопостачання. Зафіксовано підняття рівня води у річці Інгулець. Ймовірно, таким чином війська РФ намагаються створити перешкоди для наступу українських військових нижче по течії річки у Херсонській області. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 12 вересня підтверджені втрати становлять 14 248 осіб (5 827 загиблих, 8 421 поранених). За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 14 вересня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1133 (384 дитини загинули, 749  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 14 вересня 7671 дитина була депортована, 231 – зникли безвісти. 

Генштаб ЗСУ повідомляє про руйнівні наслідки російської агресії, бойових дій та окупації українських територій. Понад 70 тисяч квадратних кілометрів у десяти областях України залишаються замінованими. На звільнених територіях щодня фіксується до двохсот воєнних злочинів, скоєних російськими військовими. 

На звільнених територіях Харківської області фіксуються випадки злочинів російських військових проти мирного населення. Ситуація в цих районах не відрізняється від тієї, що мала місце під Києвом в лютому-березні. Мова йде про мародерство, незаконні затримання, катування та вбивства мирних мешканців. За словами Президента України Володимира Зеленського, це є новими доказами геноциду, який здійснює Російська Федерація проти українців. 

Генпрокурор Харківської області Олександр Фільчаков заявив, що на цих територіях Харківщини було знайдено кілька місць поховань місцевих жителів, які були вбиті російськими військовими. Зокрема після деокупації села Залізничне Харківської області правоохоронці виявили чотири трупи зі слідами катувань. За версію слідства, вони були вбиті російськими військовими під час окупації.

Кореспондент The Guardian, поспілкувавшись з мешканцями деокупованого Ізюму, дізнався, що російські військові прибули до міста із готовими списками тих місцевих жителів, які підлягали репресіям (військові, або представники родин військових, ветерани бойових дій на Донбасі). За  свідченнями місцевих жителів, цих людей викрадали і вивозили з міста. Їх доля на сьогоднішній день залишається невідомою. 

Начальник слідчого управління поліції Харківської області Сергій Болвінов повідомив, що у приміщенні Балаклійського відділу поліції, де російські військові та спецслужби утримували місцевих мешканців, задокументували підтверджений факт смерті людини внаслідок катувань. Також є докази жорстокого ставлення до незаконно затриманих людей. Заручники, зокрема й жінки, спали на підлозі, а на допитах їх катували електричним струмом.

За свідченнями міського голови Ізюму Валерія Марченка, щонайменше тисяча жителів міста загинули внаслідок російської агресії; понад 80% всієї інфраструктури Ізюму зруйновано.

Російські окупаційні адміністрації продовжують тиск на представників української системи освіти на тимчасово окупованих територіях. Вони намагаються змусити їх розпочати навчальний процес за російськими програмами, розглядаючи це в якості важливого елементу пропагандистського впливу на молоде покоління українських громадян. Освітній омбудсмен Сергій Горбачов повідомив, що отримав понад 600 звернень від освітян, яких окупаційна влада примушує працювати в навчальних закладах. Вчителям, які відмовляються від такої діяльності, погрожують виселенням, арештами та вбивством. 

Спротив

У Херсоні у квартирі так званої “ректорки” захопленого російськими військовими Херсонського державного університету Тетяни Томіліної спрацював вибуховий пристрій. Господарка квартири отримала поранення; повідомляється про загибель її охоронця. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Після розмови з директором-розпорядником МВФ Крісталіною Георгієвою Президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна отримає від Міжнародного валютного фонду додаткові 1,4 млрд доларів США в рамках програми екстреного фінансування (Rapid financing instrument, RFI). МВФ також розробить для України нову довгострокову програму кредитування.

14 вересня Україна підписала меморандум щодо призупинення виплат за зовнішнім боргом з міжнародними партнерами у G7 та Паризькому клубі на загальну суму 3,1 млрд доларів.

Кабінет міністрів схвалив проєкт бюджету України на 2023 рік та направив його на розгляд Верховної Ради. Згідно з документом, власні доходи бюджету становлять 1,28 трлн грн, видатки – 2,57 трлн грн (понад 50% видатків бюджету закладені на оборону). Дефіцит закладено у понад 3 млрд дол. США щомісячно, або 20% ВВП. Для покриття дефіциту державного бюджету у сумі 1,5 трлн грн планується залучення міжнародної фінансової допомоги та випуск військових облігацій. Проєкт держбюджету базується на прогнозі зростання ВВП на 4,6%.

Міністерство інфраструктури України зазначило, що 14 вересня в рамках реалізації “зернової ініціативи” з портів “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний” вийшли 5 суден з 153 тис. тонн продовольства. Вони прямують до країн Азії та Європи. Загалом за 1,5 місяці роботи зернових коридорів з українських портів вийшли 134 судна для країн Азії, Європи та Африки, які експортували 3,1 млн тонн агропродукції.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

14 вересня Президент України Володимир Зеленський прибув із візитом до нещодавно звільненого від російської окупації міста Ізюм на Харківщині. Він вручив державні нагороди військовослужбовцям та взяв участь в урочистому піднятті державного прапора

Володимир Зеленський зустрівся з міністрами оборони Данії Мортеном Бедскоу та Естонської Республіки Ханно Певкуром, які перебували з візитом в Києві. Сторони обговорили посилення співпраці між державами в безпековому та військовому вимірі. Зеленський подякував Данії та Естонії за потужну підтримку України на всіх етапах боротьби з російською агресією, зокрема за посилення оборонних спроможностей України шляхом надання необхідної військової допомоги. 

Крім того, Президент України провів телефонну розмову з прем’єр-міністром Італії Маріо Драгі. Глава держави поінформував італійську сторону про розвиток ситуації на фронті та на ЗАЕС. Лідери держав обговорили важливість оборонної взаємодії та її посилення.

13 вересня було представлено проєкт Київського безпекового договору – спільного документу про стратегічне партнерство, який забезпечує безпекові гарантії для України. Проєкт розроблений Міжнародною робочою групою з питань безпекових гарантій для України, до якої увійшли високопосадовці, політичні експерти та науковці з багатьох країн світу. Документ був презентований співголовами Міжнародної робочої групи – керівником Офісу Президента Андрієм Єрмаком і колишнім Генеральним секретарем НАТО Андерсом Фогом Расмуссеном. Проєкт передбачає створення спільного документу про стратегічне партнерство між Україною та державами-гарантами безпеки, до яких мають увійти США, Велика Британія, Канада, Польща, Італія, ФРН, Франція, Австралія, Туреччина та низка інших держав Північної і Центральної та Східної Європи. Безпекові гарантії з боку відповідних держав мають включати в себе надання стабільної військової, політико-дипломатичної, фінансової підтримки Україні та її оборонним спроможностям і можливостям стримування нападу на свою територію. 

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зустрівся в Одесі зі своїми литовським та ірландським колегами – Габріелюсом Ландсбергісом та Саймоном Ковені. Вони стали першими іноземними високопосадовцями, яким було презентовано проєкт Київського безпекового договору.  

Європейський Союз продовжив на шість місяців санкції проти 1 206 фізичних та 108 юридичних осіб з Росії, які потрапили під обмеження через російську агресію проти України. Таким чином, санкції продовжують діяти до 15 березня 2023 року. Обмеження передбачають, зокрема, заборону на в’їзд, замороження активів та заборону надавати підсанкційним особам фінансування чи інші економічні ресурси. 

Німеччина за останній тиждень передала Україні ще чотири зенітні самохідні артилерійські установки Gepard, довівши їхню загальну кількість до 24. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.