Ситуація станом на 8:00 22.09.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Після успішного звільнення значних територій на Харківщині ЗСУ продовжують контрнаступ на сході та півдні. Російське керівництво намагається зберегти захоплені території та оголосило мобілізацію резервістів на території РФ, і знову застосовує ядерний шантаж для залякування країн Заходу, аби ті припинили підтримку України. Також проголошено намір провести на окупованих територіях України “псевдореферендуми” з метою їх приєднання до Росії – цей крок вже отримав осуд з боку міжнародної спільноти як такий, що веде до ескалації. Тривають ракетні обстріли енергетичної інфраструктури України, в тому числі ядерних об’єктів.
Україні вдалося повернути 215 військовополонених у рамках обміну, серед яких 108 бійців полку “Азов” – захисників Маріуполя.
Битва за Донбас
На Донбасі тривають позиційні бої. Війська РФ продовжують спроби наступу на Бахмут, а також намагаються прорвати українську оборону в районі Донецька. Натомість ЗСУ продовжують витісняти їх з північної частини області. Окрім цього голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив про звільнення населеного пункту Білогорівка на північ від Лисичанську.
Тривають інтенсивні обстріли Донецької області, які призводять до руйнування цивільної інфраструктури та втрат серед мирних мешканців. Протягом 19–21 вересня на території Донецької області загинуло щонайменше 12 цивільних, 44 особи отримали поранення.
Харківський напрямок
Російські війська продовжують обстріли Харкова та інших населених пунктів в області. За останні дні внаслідок обстрілів Харківщини загинули щонайменше 3 людей, 26 осіб отримали поранення.
Війська РФ продовжують цілеспрямовано обстрілювати обʼєкти критичної інфраструктури в області. Зокрема протягом останніх днів вони завдали декілька ударів по Печенізькій дамбі – гідротехнічній споруді на Сіверському Донці, через яку здійснюється логістичне забезпечення ЗСУ на новозвільнених територіях півночі Харківщини.
Запорізький напрямок
Російські війська активізували удари по території Запорізької області. За уточненою інформацією масований ракетний удар по Запоріжжю, який вони завдали в ніч на 19 вересня, спричинив значні пошкодження житловій інфраструктурі міста (близько 42 приватних будинки й 34 квартири у 10 багатоповерхових будинках отримали пошкодження різного ступеню).
Вдень 21 вересня удар по Запоріжжю повторився. В результаті було уражено об’єкти інфраструктури. Окрім обласного центру, війська РФ наносять ракетні удари по населених пунктах Запорізького району. Керівник Запорізької ОВА Олександр Старух повідомив про зростання інтенсивності ударів по системі енергопостачання.
У відповідь ЗСУ продовжують наносити удари по російських військових об’єктах. 19 вересня пролунали вибухи на аеродромі тимчасово окупованого міста Мелітополь. 20 вересня також зафіксовані вибухи в самому місті.
Південний напрямок
ЗСУ завдають ударів по російському угрупованню на правому березі Дніпра та шляхах його логістичного забезпечення. Повідомляється про знищення російської військової колони в районі Нової Каховки та вибухи в Херсоні.
На південному напрямку українські ППО збили іранський дрон-камікадзе Shahed-136. Використання цієї зброї раніше було зафіксовано на Харківщині.
Російські війська продовжують обстріли цивільної інфраструктури. Вони застосовують РСЗВ для нанесення ударів на Криворізькому напрямку.
Обстріли території України
Війська РФ продовжують обстріли прикордонних районів Сумської та Чернігівської областей.
Також завдаються удари по Дніпропетровській області. 19 вересня тут отримала поранення 1 мирна мешканка. Особливо інтенсивно російські військові обстрілюють Нікопольський район.
Інформаційне протистояння
Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив, що українські хакери шляхом зламу інтернет-сайту отримали персональні дані найманців так званої приватної військової компанії “Вагнер”, яка використовується Росією для реалізації агресії проти України.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 19 вересня підтверджені втрати становлять 14 532 особи (5 916 загиблих, 8 616 поранених). За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 21 вересня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1155 (391 дитина загинула, 764 – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 21 вересня 7754 дитини було депортовано, 233 – зникли безвісти.
20 вересня відповідно до норм Женевської конвенції відбулася чергова операція з передачі тіл загиблих воїнів. Цього разу вдалось повернути тіла ще 25 українських військових.
21 вересня Україна та Росія провели масштабний обмін полоненими. Україна передала російського агента Віктора Медведчука та 55 полонених російських військовослужбовців. Натомість з російського полону вдалося звільнити 215 українських вояків, серед яких – 108 бійців “Азову” (у тому числі – командири оборони Маріуполя). Обмін відбувся за посередництва президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана. Також за посередництва спадкоємного принца Саудівської Аравії Мохаммеда бін Салмана з російського полону було звільнено 10 громадян інших держав (Великої Британії, США, Марокко, Швеції, Хорватії).
Росія продовжує загрожувати українській та світовій ядерній безпеці. В ніч на 19 вересня російські війська завдали удару по Південноукраїнській атомній електростанції. Ракета впала на відстані 300 м від ядерних реакторів об’єкту. 21 вересня війська РФ вчергове обстріляли Запорізьку АЕС, пошкодивши обладнання зв’язку одного з енергоблоків.
Триває ексгумація тіл з місця масового поховання в Ізюмі, що на Харківщині. Станом на вечір 21 вересня вилучено тіла 320 цивільних (в тому числі 2 дітей) та 18 військових ЗСУ.
У звільненому смт Козача Лопань, що на Харківщині, було виявлено чергові місця катування громадян України. Військові РФ облаштовували катівні у підвалах залізничного вокзалу та місцевого магазину, де насильно утримували і піддавали тортурам людей.
Поліція Київщини продовжує перевіряти ліси та виявляти злочини там, де знаходились позиції російської армії. 20 вересня у лісосмузі, де попередньо правоохоронці знайшли вже 18 вбитих російськими військовими цивільних осіб, були знайдені тіла ще 2 закатованих чоловіків.
На окупованих територіях продовжуються викрадення та інші злочини, здійснені окупаційною адміністрацією. У Херсонській області 20 вересня російські військові викрали з дому 2 жінок. Їх місце перебування на цей час невідоме. На Луганщині так званий “Верховний Суд” “ЛНР” ув’язнив співробітника ОБСЄ на 13 років за звинуваченнями в державній зраді.
У Криму було оголошено вирок фігурантам справи про так звану “диверсію на газопроводі” в селі Перевальне, що нібито сталася у серпні 2021 року. Один із лідерів кримськотатарського національного руху Наріман Джелял був засуджений до 17 років ув’язнення; інші фігуранти справи – Асан та Азіз Ахтемови – отримали 15 та 13 років колонії відповідно.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Міністерство інфраструктури України повідомило, що 21 вересня в рамках реалізації “зернової ініціативи” з українських портів вийшли 8 суден з 170,3 тис. тонн агропродукції у напрямку країн Азії та Європи. З моменту виходу першого судна з українським продовольством експортовано вже 4,27 млн тонн агропродукції.
Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт №7668-д, який передбачає повернення акцизного податку на пальне. Також зроблена пільга для палива на потреби Міноборони. Всі ці пільги діють до кінця військового стану, але не пізніше 1 липня 2023 року.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Президент РФ Володимир Путін у відповідь на військові невдачі російської армії у війні з Україною виступив з промовою, в якій оголосив про проведення в РФ мобілізації резервістів та знову вдався до ядерних погроз і звинувачень у бік країн НАТО. Також він оголосив про проведення так званих “референдумів” в окупованих районах Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей про приєднання до Росії. Кремль робить ставку на те, що спроба анексії цих територій може зупинити український контрнаступ.
Керівництво України наголосило, що “псевдореферендуми” не матимуть реальних наслідків, зокрема голова МЗС Дмитро Кулеба зазначив, що Київ має право звільняти свої території і продовжить це робити. Відповідні заяви про невизнання їх результатів вже зробили у Білому домі, Північноатлантичному альянсі, а також ЄС. Радник президента США з питань національної безпеки Джейкоб Салліван заявив, що у Вашингтоні знають про намір Росії використовувати ці ганебні “референдуми” як привід для анексії українських територій – але ніколи не визнають приєднання жодної частини України до РФ. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що промова Путіна є ескалацією. На думку Столтенберга, промова яскраво продемонструвала, що війна йде не за планом російського керівництва. Глава МЗС ЄС Жозеп Боррель заявив, що ці “референдуми” є порушеннями міжнародного права. Крім цього це посягання на принципи суверенітету та територіальної цілісності, які лежать в основі міжнародної системи. Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич заявила, що так звані “референдуми” на окупованих українських територіях є подальшою ескалацією конфлікту і триваючим порушенням територіальної цілісності України.
З огляду на дії Російської Федерації, Європейська комісія активізувала роботу з підготовки восьмого пакету санкцій. Серед потенційних заходів у межах нового пакету санкцій ЄС можуть бути обмеження цін на російську нафту, розширення санкційних списків, а також заборона на імпорт російських алмазів та інших предметів розкоші.
19 вересня українська делегація розпочала робочий візит до США задля участі в 77-ій сесії Генеральної Асамблеї ООН. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль і Перша леді України Олена Зеленська у рамках візиту до Нью-Йорку провели зустріч із Генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррешем. Під час переговорів було обговорено реалізацію гуманітарних програм, сприяння у відбудові України, а також питання розширення «зернової ініціативи» та демілітаризації Запорізької АЕС. Крім того, Шмигаль зустрівся з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, прем’єр-міністром Великої Британії Ліз Трасс та головою Європейської Ради Шарлем Мішелем. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба разом з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом обговорив поточну ситуацію на фронті та ризик можливої ескалації. Президент Зеленський у форматі відео-конференції зробив виступ перед Генеральною Асамблеєю ООН, в якому закликав світових лідерів позбавити Росію права голосу в міжнародних інституціях і права вето в Раді безпеки ООН.
Президент США Джо Байден у своєму виступі на Генеральній Асамблеї ООН заявив, що РФ своєю агресією проти України та погрозами застосування ядерної зброї серйозно порушила ключові принципи Статуту ООН. Також Байден підкреслив потребу утримуватися від використання права вето членами Радбезу ООН і підтримав ідею реформування відповідного органу шляхом включення до нього нових постійних і непостійних членів (зокрема, серед держав Африки, Латинської Америки, Карибського басейну).
В межах постійного діалогу з партнерами та союзниками України Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак 20 вересня провів телефонну розмову з радником президента США з питань національної безпеки Джейкобом Салліваном і провів зустріч із членами комітету з розвідки Палати представників Конгресу США в режимі відеоконференції. Єрмак поінформував американську сторону про ситуацію на фронті, про заходи, яких вживають для безпеки на деокупованих територіях. Також сторони обговорили продовження безпекової допомоги українській армії.
В умовах подальшого контрнаступу ЗСУ важливою залишається військова підтримка України з боку міжнародних партнерів. Так, Міністерство оборони Німеччини оголосило, що поставить Україні ще чотири самохідні артилерійські установки Panzerhaubitze 2000 з додатковим пакетом боєприпасів. Також Німеччина домовилась зі Словенією про так званий “круговий обмін”, у результаті якого Словенія передасть Україні 28 модернізованих танків M-55S.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.