18.04.2022

Ситуація станом на 8:00 19.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська на сході України розпочали наступальну операцію з метою оточення угруповання ЗСУ в зоні ООС, встановлення повного контролю за територіями Донецької та Луганської областей, утримання сухопутного коридору з тимчасово окупованим Кримським півостровом. Паралельно наносяться ракетні удари по інфраструктурних об’єктах в західних регіонах України.  

Київський та Житомирський напрямки:

Мер Василькова (Київська область) Наталія Баласинович повідомила про вибухи у місті. За її словами, вони стали результатом роботи української ППО. 

Харківський та Луганський напрямки:

За даними Харківської обласної військової адміністрації, 17 квітня в області загинули 9 осіб, 25 людей отримали поранення. 18 квітня обстріли не припинялися впродовж усього дня –  було обстріляно Основ’янський та Немишлянський райони міста Харкова, також центральну частину міста. У результаті обстрілів загинуло 3 людей, 15 поранені (серед них 14-річна дитина).

В районі Ізюму війська РФ ведуть наступальні дії на лівому березі річки Сіверський Донець. 

На Луганщині російські війська наступають на Попаснянському та Сєвєродонецькому напрямках. Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай заявив, що вони зайшли у Кремінну і повністю зайняли місто. Згодом він проінформував про обстріл цивільного авто в цьому населеному пункті, у результаті чого загинуло 4 людей, 1 людина отримала поранення. Також за його словами, ввечері 17 квітня від артобстрілу постраждала будівля патрульної поліції у Лисичанську, 6 співробітників госпіталізовані.

Донецький і Запорізький напрямки:

Війська РФ продовжують штурм Маріуполя – бойові дії тривають в районі морського порту. Спостерігається активізація російських атак на південній (в напрямку міста Курахове) та північній (в напрямку міста Лиман) ділянках фронту.  

За даними голови Донецької ОВА Павла Кириленка, в результаті ракетного удару по Краматорську зазнали руйнувань щонайменше 8 житлових будинків, освітній та інфраструктурний об’єкти. Також продовжуються інтенсивні обстріли в районах Мар’їнки, Авдіївки та Очеретиного. Внаслідок російських обстрілів на Донеччині загинуло 4 мирних людей (2 у Торському, 1 у Шандригаловому, 1 у Роздольному), ще 5 зазнали поранень.

За даними Генштабу ЗСУ, російські війська також активізувалися на запорізькому напрямку. Запорізька ОВА повідомляє про бойові дії та інтенсивні щоденні обстріли в районі Гуляйполя. 

Дніпровський напрямок:

У Дніпропетровській ОВА повідомили, що вранці російська армія завдала ракетного удару по Дніпропетровській області. Частину ракет збили українські системи ППО, одна ракета влучила в інфраструктурний обʼєкт у Синельниківському районі (в результаті постраждали 2 людей), інша  – зруйнувала залізничну інфраструктуру у Павлоградському районі.

Південний напрямок:

За даними оперативного командування “Південь” російські військові кораблі, що блокували українське узбережжя Чорного моря, відійшли майже на 200 км. Але загроза блокування та нанесення ракетних ударів зберігаються.

Війська РФ прагнуть вийти на адміністративні кордони Херсонської області. Продовжуються бої в районі Олександрівки та обстріли цивільних об’єктів в Миколаєві

Західний напрямок:

Російські війська завдали ракетних ударів по Львову. За словами очільника Львівської ОВА Максима Козицького, три удари були спрямовані по об‘єктах військової інфраструктури, один – по станції технічного обслуговування. Зафіксовані падіння ракет поблизу залізничних об’єктів. За попередньою інформацією, 7 людей загинули та 11 постраждали (серед поранених 1 дитина).

Інформаційне протистояння

Центр протидії дезінформації при РНБО попереджає про можливу підготовку провокацій російських військ  на період проведення великодніх свят. Російська пропаганда поширює фейкову інформацію щодо підготовки так званих “спеціальних мобільних груп українських націоналістів”, які нібито можуть здійснювати обстріли православних храмів на Великдень. Подібна інформація може бути використана як прикриття для можливих обстрілів російськими військами релігійних об’єктів в Україні. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що через російські обстріли 18 квітня гуманітарні коридори не працювали. Омбудсман Людмила Денісова підтвердила, що російські військові зривають евакуацію, обстрілюючи транспорт, яким люди намагаються виїхати із зони бойових дій.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини станом на 17 квітня зафіксувало 4890 жертв серед цивільного населення України. 2072 людини загинули та 2818 людей дістали поранення внаслідок російського вторгнення. Ювенальні прокурори повідомляють, що  внаслідок широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 567 дітей (205 дітей загинуло, понад 362 дитини отримали поранення). 

Омбудсман Людмила Денісова наголошує, що дії російської армії в Маріуполі є актом геноциду українського народу, відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього та статті 6 Римського статуту міжнародного кримінального суд. Особливе занепокоєння зараз викликає намір російських військових штурмувати територію заводу «Азовсталь», де переховуються не менше 1000 цивільних осіб. 

Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко повідомляє, що станом на 18 квітня російські війська утримують в “фільтраційних таборах” не менш 27 тисяч людей – мешканців Маріуполя та околиць.

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомляє, що російські війська захопили в заручники близько 1000 українських цивільних. Журналістів, активістів, волонтерів, лідерів громадської думки, священників піддають тортурам. 

Запорізька ОВА повідомляє, що на території області зафіксовано 155 фактів викрадення російськими військовими громадян України.  86 заручників уже звільнено. Наразі у полоні перебувають ще 69 людей. Серед них – представники місцевої влади, приватні підприємці та керівники установ і організацій.

Дружина колишнього мера Херсона Володимира Миколаєнка повідомила, що російські військові викрали її чоловіка.

На тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей через активні бойові дії порушено процес подачі води та роботу комунальних підприємств з водозабезпечення. Омбудсман Людмила Денісова повідомляє, що в більшості населених пунктів цивільне населення практично не має доступу до питної та водопровідної води.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Уряд спрямував перші 600 млн грн на виплату щомісячної допомоги для вимушених переселенців. 

Офіс президента повідомляє, що за результатами наради Володимира Зеленського, представників Офісу Президента, уряду та парламенту було підготовлено план післявоєнного відновлення та розвитку України. Він включає покриття матеріальних збитків, завданих війною, відновлення зруйнованих інфраструктурних потужностей та структурну модернізацію української економіки.

За словами директорки-розпорядниці Фонду гарантування вкладів Світлани Рекрут, Кабінет міністрів підтримав пропозицію НБУ націоналізувати 26 млрд грн активів виведених з українського ринку російських банків.

Державний Ощадбанк завершив перший квартал 2022 року з прибутком у понад 240 млн грн.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Президент Володимир Зеленський передав голові представництва Євросоюзу в Україні Матті Маасікасу першу частину заповненої анкети-опитувальника, необхідної для набуття статусу кандидата на членство в ЄС. Віцепрем’єрка з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина повідомляє, що робота над заповненням другої частиною опитувальника вже ведеться. За словами Маасікаса, відповіді України будуть дуже швидко проаналізовані і вже в червні очікується засідання Європейської ради з цього питання.

Президент України Володимир Зеленський провів перемовини з прем‘єр-міністром Болгарії Кирилом Петковим та з прем‘єр-міністром Хорватії Андреєм Пленковичем. Темою розмов стало посилення санкційного тиску на РФ. 

Крім того, Володимир Зеленський продовжив діалог з Президентом Литви Ґітанасом Науседою. Президент України повідомив про розвиток ситуації на фронті (оборону Маріуполя від російський військ), а також висловив сподівання на збільшення безпекової підтримки України на рівні ЄС. 

Високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель виступив із заявою, в якій засуджує хаотичні та незаконні обстріли цивільних осіб та цивільної інфраструктури російськими збройними силами в Україні, здійснені протягом останніх днів. В заяві в якості прикладів згадуються удари по Сєвєродонецьку, Лисичанську та Попасній на Луганщині; по Харкову та Львову. 

Міністр оборони США Ллойд Остін провів телефонну розмову з міністром національної оборони Румунії Васілє Динку, обговоривши спільні зусилля щодо забезпечення підтримки Україні на тлі російської агресії, а також взаємодію в межах НАТО. При цьому обидві сторони визнали невідкладність підтримки України на тлі потенційного наступу російських сил на східному напрямку та актуальність забезпечення оборонної й гуманітарної допомоги Україні з боку Північноатлантичного альянсу.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Туреччина продовжить докладати всіх необхідних зусиль, спрямованих на припинення бойових дій в Україні. Ердоган запевнив, що Туреччина підтримуватиме досягнення необхідного результату російсько-українських переговорів у Стамбулі на основі збереження територіальної цілісності та суверенітету України.

За даними Міністерства закордонних справ України, станом на 18 квітня у Києві відновили роботу дипломатичні представництва ЄС та 16 держав (Франції, Італії, Латвії, Литви, Естонії, Польщі, Туреччини, Чехії, Словенії, Ватикану, Молдови, Грузії, Ірану, Казахстану, Таджикистану, Туркменістану). 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.