Російсько-українська війна (дайджест) – 11-13 липня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 14.07.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Війська РФ здійснюють перегрупування та поповнення своїх підрозділів, проводячи приховану мобілізацію в російських регіонах. Вони продовжують тиск на ключових напрямках (на півночі Донецької області, поблизу Харкова), паралельно використовуючи авіацію та артилерію по всій лінії фронту. ЗСУ використовують ситуацію для підриву потенціалу російського контингенту до активних дій. За останні три тижні українською артилерією було знищено 5 командних пунктів та близько 30 складів зі зброєю Російської Федерації.  Їхня інтенсивність особливо зросла на південному напрямку, в районі Херсону. 

Битва за Донбас

Інтенсивність атак російських військ знизилась внаслідок продовження перегрупування їхніх сил та успішних ударів ЗСУ по складах боєприпасів на тимчасово окупованих територіях. Локальні російські атаки відбуваються в районі Марї’нки (під Донецьком), Слов’янська та Сіверська, – українські військові успішно обороняються

Російська армія не припиняє обстріли Донеччини, руйнуючи житлові об’єкти та цивільну інфраструктуру. За період 1113 липня на території області загинули щонайменше 8 людей, отримали поранення 15 осіб. Триває підрахунок жертв російського удару по місту Часів Яр, здійсненого 9 липня – за останньою інформацією, тут загинули 48 осіб. 

ЗСУ знищують російські склади з боєприпасами в окупованих районах Донеччини та Луганщини. Окрім цього, було завдано удару по базі ППО російських військ в самому Луганську. 

Харківський напрямок

В районі Харкова війська РФ утримують зайняті рубежі та здійснюють локальні атаки з метою покращення тактичного положення. Тривають як обстріли житлових кварталів міста. Зокрема, лише 11 липня в Харкові загинули 6 людей,  ще 31 особа (в тому числі 2 дітей) отримали поранення. Окрім цього, протягом останніх днів на території області загинули щонайменше 3 людей, 10 мирних мешканців отримали поранення. 

Запорізький напрямок

Російські війська продовжують обстріли цивільної інфраструктури в Запорізькій області. Внаслідок їхніх дій лише за один день – 12 липня – знищено понад 600 гектарів зернових культур. Нанесено ракетний удар по Запоріжжю, в результаті якого пошкоджено промислове підприємство. За попередніми даними, внаслідок удару постраждали 14 осіб. 

Натомість українські військові нанесли удар по російських військових об’єктах, розташованих поблизу тимчасово окупованого Мелітополя

Південний напрямок

Війська РФ продовжують обстріли Миколаївської області. Вранці 12 липня внаслідок ракетного удару по Миколаєву постраждали медична інфраструктура міста та житлові будинки. За останні дні в області за попередніми даними загинули щонайменше 5 осіб, 12 людей отримали поранення. 

На Херсонщині ЗСУ знищили склади боєприпасів російських військ у Херсонській області, що забезпечували їхнє угруповання на правому березі Дніпра (Криворізький та Миколаївський  напрямки)

Обстріли території України

Війська РФ обстріляли територію Дніпропетровської області із РСЗВ; завдали ракетного удару по Одеській області. На півночі України тривають обстріли прикордонних районів Сумської та Чернігівської областей. 

Інформаційне протистояння

В інформаційному просторі спостерігається активізація наративів, що є критичними для продовження успішного військового протистояння України російському вторгненню.  Окремі заяви (членкині Палати Представників США від Республіканської партії Вікторії Спартц) та публікації (Financial Times, Foreign Affairs) безпосередньо або опосередковано спрямовані на дискредитацію постачання західної зброї Україні. Такі дії, очевидно, є вигідними для Російської Федерації, яка намагається підірвати імідж України в світі та зупинити процес надання Україні військової допомоги з боку партнерів. 

Російські хакери продовжують масово розповсюджувати небезпечні електронні листи. Держспецзв’язок повідомляє про здійснення нових хакерських атак на державні організації.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, станом на 12 липня кількість жертв серед цивільного населення України з початку широкомасштабного російського вторгнення становить щонайменше 11 544 особи (5 024  вбитих та 6 520 поранених).  Станом на ранок 13 липня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 1001 дитина (349 дітей загинули, 652  – отримали поранення). 

Уповноважений з питань зниклих безвісти Мінреінтеграції Олег Котенко повідомив, що  відповідно до норм Женевської конвенції 12 липня в Запорізькій області Україна повернула тіла 30 загиблих українських військових. Також продовжується звільнення українців з російського полону. Головне управління розвідки Міноборони повідомило про звільнення 5 громадян України внаслідок спецоперації на тимчасово окупованій території Херсонщини. 

Російська Федерація продовжує депортацію громадян України. Президент Володимир Зеленський поінфомував, що на даний момент в РФ було депортовано 2 мільйони мешканців тимчасово окупованих територій України, серед яких кілька сотень тисяч дітей. Вони вимушені проходити перевірку в так званих фільтраційних таборах, де в них відбирають документи та залякують. Потім громадян України розвозять по віддалених районах Росії, щоб їм було максимально складно повертатися додому. 

Внаслідок активних бойових дій на Донбасі триває евакуація мирного населення. Голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко заявив про евакуацію близько 80% населення підконтрольної уряду території Донеччини у безпечніші регіони України. 

В цілому, з початку російського вторгнення 24 лютого понад 11,5 мільйонів людей були змушені залишити свої домівки в Україні; близько 6,3 мільйона українців є внутрішньо переміщеними особами. Агентство ООН у справах біженців попереджає, що людям важко відбудувати свої зруйновані будинки до зими, возз’єднатися зі своїми родинами та відновитися від травми, спричиненої понад чотирма місяцями війни. Також агентство відзначило обмеження із постачанням електроенергії та води, доступу до медичних послуг в зоні активних бойових дій. 

Росія викрадає українське зерно з тимчасово окупованих територій. Для цього російські військові використовують викрадену техніку українських аграрних компаній. Окрім цього, своїми діями вони знищують продукцію українського аграрного комплексу. З початку повномасштабного вторгнення зафіксовано 3000 пожеж на площі понад 1,5 млн га; з них більше третини, або 690 000 га, становить сільгоспземля. Внаслідок знищення близько 350 000 гектарів полів пшениці та ячменю є ризики зростання світових цін на соняшникову олію та інше продовольство.

Спротив

На Харківщині було підірвано призначеного РФ керівника місцевої адміністрації. У Мелітополі Запорізької області та в Херсоні зафіксовані спроби замаху на керівництво окупаційних адміністрацій. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Віце-президент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс 12 липня повідомив, що Рада ЄС підтримала виділення 1 млрд євро макрофінансової допомоги на підтримку економіки в умовах війни. Також у пресслужбі Єврокомісії зазначили, що наразі триває робота щодо виділення другого траншу розміром у 8 мільярдів євро. 

За словами радника президента з економічних питань Олег Устенка Україна потребує 9 мільярдів доларів США на місяць для покриття дефіциту бюджету. Ця цифра значно перевищує попередні запити у 5 млрд доларів, які озвучували у Міністерстві фінансів. За словами Устенка, додаткові 4 мільярди доларів на місяць протягом наступних трьох місяців мають покрити витрати на екстрене житло та ремонт житла; фінансову підтримку людей, які втратили роботу.

11 липня НАК Нафтогаз України, провідне паливно-енергетичне підприємство України, звернувся до своїх інвесторів із проханням про реструктуризацію боргу у $350 млн за євробондами. Таким чином, Нафтогаз вперше за 13 років наблизився до дефолту, якщо інвестори не підуть назустріч компанії.

Прокуратура та Служба безпеки України виявляють та накладають арешт на підприємства, повʼязані з російським капіталом. 12 липня в СБУ  заявили, що на Вінниччині суд наклав арешт на активи підприємства, які займаються виготовленням побутової хімії. Вартість активів становлять близько 2 млрд грн.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Для України важливим знаком солідарності є постійна підтримка від країн-партнерів. Президент України Володимир Зеленський провів зустріч з віце-прем’єр-міністром, міністром національної оборони Республіки Польща Маріушем Блащаком, за результатами якої було оголошено про передачу Україні чергової партії самохідних артилерійських установок Krab польського виробництва. Також Володимир Зеленський провів зустріч з Прем’єр-міністром Королівства Нідерланди Марком Рютте. Сторони обговорили ситуацію на фронті та варіанти її розвитку. Президент України відзначив рішення уряду Нідерландів надати Україні додаткове важке озброєння, а Марк Рютте наголосив на продовженні Нідерландами надання економічної, оборонної та політичної підтримки Україні.

Важливим є привернення уваги азійських країн до ситуації в Україні. Володимир Зеленський виступив на конференції «Азійське лідерство» в Сеулі, де підняв питання українських інтересів та цінностей, а також подякував за підтримку в протистоянні російській агресії. В той же час Україна розірвала дипломатичні відносини з КНДР у відповідь на визнання Пхеньяном так званої “незалежності” “ДНР” та “ЛНР”. 

Тривають спроби вирішення проблеми глобальної продовольчої кризи за рахунок розблокування українських чорноморських портів та відновлення експорту української аграрної продукції. 13 липня в Стамбулі пройшла зустріч делегацій міністерств оборони Туреччини, України та Росії, а також делегації ООН щодо питання вивезення з України зерна морським маршрутом. За результатами зустрічі було досягнуто домовленості щодо базових технічних питань, таких як створення координаційного центру в Стамбулі, спільний контроль у пунктах виходу з порту та прибуття, а також забезпечення безпеки судноплавства на маршрутах переходу. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив, що зустріч стала важливим та змістовним кроком на шляху до комплексної угоди, яка має остаточно вирішити проблему.

За результатами голосування на щорічному засіданні MIP Steering Group, 12 липня Україну було прийнято до багатосторонньої програми взаємосумісності (MIP), яка реалізовує технологічне співробітництво армій держав-членів НАТО. Відтепер Україна має право спільно розробляти і вносити зміни до ключових стандартів НАТО, які стосуються взаємодії систем бойового управління та суміжних стандартів. Крім того, міністр оборони України Олексій Резніков та міністерка оборони Німеччини Крістіна Ламбрехт 12 липня провели онлайн-зустріч, в рамках якої обговорили постачання німецькою стороною озброєння, яке може допомогти зміцнити оборонні можливості України.

Посилюється економічна та фінансова допомога Україні від партнерів. Через адміністративний рахунок МВФ держава отримає 200 млн євро безвідсоткового кредиту від уряду Італійської Республіки. Кошти будуть спрямовані на фінансування заробітних плат педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти. 

Уряд Канади прийняв рішення на найближчі два роки дозволити ремонт на канадських потужностях російських турбін, які використовуються для роботи газогону “Північний потік-1”. Такі дії дозволяють забезпечити постачання газу до Європи, але є небезпечною практикою створення виключень із санкційного режиму, застосованого проти Російської Федерації та доводить ефективність російського енергетичного шантажу. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.