Російсько-українська війна (дайджест) – 13-16 жовтня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 17.10.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Ситуація на лінії фронту в останній тиждень залишається без суттєвих змін. ЗСУ здійснюють підготовку до продовження наступу на Луганщині та Херсонщині. Натомість російські війська атакують в районі Бахмуту та Авдіївки на Донеччині. 

Тривають інтенсивні удари по цивільній та критичній інфраструктурі України, зокрема із застосуванням дронів-камікадзе іранської розробки. Вранці 17 жовтня була здійснена серія атак на столицю, зокрема дронами вкотре було уражено центральну частину Києва. 

Луганський напрямок

Російські війська посилюють оборону на рубежі Сватово-Кремінна, намагаючись не допустити розвитку наступу ЗСУ з території Харківської області. 

Донецький напрямок

На Донеччині війська РФ продовжують проводити наступальні операції в районі Бахмута та Авдіївки. На обох напрямках вони мають частковий успіх.

ЗСУ завдають ударів по військовій інфраструктурі на тимчасово окупованих територіях. Окрім цього, зранку у неділю 16 жовтня в Донецьку внаслідок обстрілу було пошкоджено будівлю мерії, яку використовувала окупаційна адміністрація РФ.

Тривають інтенсивні обстріли Донецької області російськими військами, які призводять до руйнування цивільної інфраструктури та втрат серед мирних мешканців. Протягом 1316 жовтня на території Донецької області загинуло щонайменше 3  цивільних осіб, 15 людей отримали поранення.

Запорізький напрямок

Посилюються обстріли території Запорізької області. 13 жовтня війська РФ обстріляли місто Оріхів та населені пункти поблизу нього. В результаті 1 людина загинула, 13 осіб отримали поранення. В ніч на 14 жовтня було завдано ракетного удару по Запоріжжю. Наступної ночі проти міста були застосовані як ракети, так і дрони-камікадзе

ЗСУ продовжують тримати під вогневим контролем військову інфраструктуру РФ у Запорізькій області. За словами мера тимчасово окупованого Мелітополя Івана Федорова, 14 жовтня українські військові завдали удару по військовій базі на території міста.

Херсонський напрямок

ЗСУ продовжують підготовку для подальших контрнаступальних дій на півночі області. Зокрема протягом останніх днів вони завдавали інтенсивних ударів по російських позиціях, завдавши військам РФ суттєвих втрат у техніці у Бериславському та Каховському районах Херсонщини.

Російські війська обстрілюють Миколаїв. В результаті ракетного удару по місту в ніч на 13 жовтня загинули 8 людей. Ввечері 16 жовтня Миколаївщину знову було атаковано дронами та ракетами. БПЛА уразили об’єкти промислової інфраструктури та фармацевтичний склад в Миколаєві.

Обстріли території України

13 жовтня було завдано ракетного удару по території Львівщини. Російська ракета уразила військовий об’єкт. У Чернівецькій та Тернопільській областях спрацювали системи ППО. 

Ввечері 13 жовтня російські війська завдавали удару по Харкову та території області. В результаті пошкодження об’єктів критичної інфраструктури мали місце перебої з енергопостачанням. Вдень 14 жовтня удари по Харкову продовжились. Мають місце обстріли прикордонних районів області. За останні дні на території Харківщини щонайменше 1 людина загинула, 13 людей отримали поранення. 

15 жовтня війська РФ завдали ракетного удару по Київській області, внаслідок удару сильних пошкоджень зазнав об’єкт енергетичної інфраструктури. Вранці 17 жовтня дрони-камікадзе атакували Київ. Зафіксовано вибухи в центрі міста. 

Тривають обстріли на Дніпропетровщині. В ніч на 17 жовтня, внаслідок обстрілу енергетичного об’єкту на території області почались екстрені відключення електроенергії. Війська РФ концентрують зусилля на ударах по району Нікополя. За останні дні на території області отримали поранення щонайменше 10 людей. 

Також війська РФ з російської території продовжують обстріли Чернігівщини та Сумщини

13 жовтня в російському місті Бєлгород зафіксовано роботу ППО. В результаті невдалого пуску ракета уразила багатоповерховий будинок на території міста. Того ж дня в Бєлгородській області було підірвано склад з боєприпасами. Ввечері 14 жовтня в Бєлгороді вибухнула підстанція, внаслідок чого у частині міста зникло енергопостачання. 15 жовтня під Бєлгородом в результаті обстрілу сталася пожежа на нафтобазі

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 16 жовтня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1233 (423 дитини загинули, 810  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 16 жовтня 8140 дітей було депортовано, 244 – зникли безвісти. 

13 жовтня відбувся черговий обмін полоненими. Українська сторона повернула з російського полону 19 військових. Того ж дня з РФ та тимчасово окупованих територій було повернуто 96 українських дітей.

Міністерство реінтеграції продовжує програму евакуації з прифронтових регіонів. З небезпечних районів Дніпропетровщини та Запоріжжя евакуювали близько 400 маломобільних осіб, людей з інвалідністю та літніх людей.

Глава Донецької ОВА Павло Кириленко повідомив, що у звільненому Лимані Донецької області виявили тіла ще 6 загиблих людей, вбитих під час окупації міста російськими військами. 

За даними Харківської обласної прокуратури, 13 жовтня на території звільненого смт Козача Лопань було виявлено тіла двох закатованих російськими військовими чоловіків. 

Міністерство культури та інформаційної політики України повідомляє про черговий воєнний злочин російської армії. Після відмови брати участь у концерті в окупованому Херсоні російські військові застрелили диригента Херсонського музично-драматичного театру Юрія Керпатенка в його власному будинку.

Українські правоохоронці повідомляють, що на окупованій частині Херсонщини зафіксовані викрадення людей представниками силових структур РФ. Також продовжують надходити повідомлення про факти мародерства російськими військовими, які викрадають автомобілі та вантажівками вивозять майно з будинків та квартир. 

Американські аналітики з Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що Росія продовжує проводити масові, примусові депортації українців, які, ймовірно, є кампанією навмисної етнічної чистки. У своїй оцінці ISW зазначає, що російські чиновники відкрито визнали, що віддають дітей з окупованих територій України на усиновлення до російських сімей. Аналітики вказують на те, що російська влада може додатково брати участь у ширшій кампанії етнічних чисток шляхом депопуляції української території, депортацій і повторного заселення українських міст російськими громадянами.

Українські сапери продовжують працювати над розчисткою території від мін і боєприпасів, що не розірвалися, на деокупованих територіях. Мінна загроза продовжує призводити до втрат серед цивільного населення. Біля покинутого російського військового табору на сході України було виявлено тіло цивільного, який став жертвою розривної міни, встановленої російськими військами.

Ситуація на Запорізькій АЕС залишається небезпечною. Центр національного спротиву повідомляє, що Росія намагається якнайшвидше підключити Запорізьку АЕС до власної енергосистеми. На об’єкті поспішно проводяться заходи з переведення системи зберігання відпрацьованого ядерного палива на російські стандарти; ядерні реактори ЗАЕС пристосовуються до використання російських паливних збірок. 

Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет повідомив, що внаслідок російських ракетних ударів 10 жовтня по Україні зазнали пошкоджень 38 закладів освіти.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що з 10 до 12 жовтня Росія завдала до 130 ударів ракетами та безпілотниками по цивільних та енергетичних об’єктах, що призвело до відключень електроенергії у низці регіонів. 15 об’єктів енергетики, які намагалися пошкодити росіяни було повністю відновлено. Мешканці України після 10 жовтня самостійно скоротили споживання електроенергії в середньому на 10%.

Тривають підрахунки негативного впливу російської агресії на економіку України. Відповідно до даних Державної служби статистики, протягом січня-серпня цього року експорт товарів з України впав на 30,8%, порівняно з січнем-серпнем 2021 року, а імпорт – скоротився на 21,5% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Крім того, від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі України товарами у січні-серпні 2022 року зросло у 2,9 раза порівняно з аналогічним періодом 2021 року – до 5,421 млрд дол. США з 1,895 млрд дол. США

Керуючі країни-члени Групи Світового банку та Міжнародного валютного фонду обрали міністра фінансів України Сергія Марченка Головою Ради керуючих Світового банку та МВФ на 2023 рік.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

13 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи за результатами термінових дебатів на тему “Нове загострення агресії РФ проти України” ухвалила резолюцію, в якій проголошено “поточний російський режим – терористичним”. Також  ПАРЄ проголосувала за прискорення створення спеціального міжнародного трибуналу для розслідування злочинів російської агресії проти України та створення комплексного міжнародного механізму компенсації. 

Високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель розкритикував режим В. Путіна за застосування ядерного шантажу. Політик пообіцяв, що у випадку ядерного удару по території України Захід надасть потужну з військової точки зору відповідь. Мова не йде про застосування проти РФ ядерної зброї. В той же час Боррель наголошує на можливостях знищити російську армію конвенційними засобами. Відповідь на застосування ядерної зброї в Україні пообіцяв Росії й радник Президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван.

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Президентом Литви Гітанасом Науседою. Глави держав обговорили ситуацію на фронті, оборонні потреби України та її подальшу євроатлантичну інтеграцію. Крім того, Володимир Зеленський обговорив зі Спадкоємним принцом Королівства Саудівська Аравія Мухаммадом бін Салманом питання взаємодії задля звільнення українських військовополонених та надання Україні фінансової допомоги. Стало відомо, що Саудівська Аравія виділить Україні гуманітарну допомогу в розмірі 400 млн дол США.

Країни-партнери рішуче налаштовані підтримувати Україну в боротьбі за територіальну цілісність. Президент США Джо Байден 15 жовтня підписав указ про надання Україні оборонної допомоги на сумму 725 млн дол. США. Новий пакет включає боєприпаси для систем HIMARS та ствольної артилерії, протитанкову зброю, протирадіолокаційні ракети HARMs, броньовані авто HMMWV, стрілецьку зброю та боєприпаси до неї. 

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс готовий передати Україні засоби для боротьби з БПЛА. Міністр оборони Канади Аніта Ананд оголосила про надання нової оборонної допомоги Україні на суму понад 47 млн дол. США. Кошти будуть спрямовані на спеціалізовані камери для БПЛА, боєприпаси для гармат калібру 155 мм та на інші потреби українських військ. Іспанія ухвалила рішення передати Україні чотири зенітно-ракетні комплекси Hawk для посилення протиповітряної оборони. Португалія заявила про готовність передати Україні 6 гелікоптерів радянського виробництва. Крім того, прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас заявила про схвалення нового пакету військової допомоги Україні, який включає зимове спорядження, екіпірування та боєприпаси. Міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас анонсував черговий пакет військової допомоги ЗСУ та повідомив, що відремонтовані в Литві німецькі САУ Panzerhaubitze 2000 вже повертаються в Україну. 

У Польщі буде створено місію ЄС з тренування українських військовослужбовців. Франція також навчатиме до 2 тис. українських військових на своїй території, а також передасть Україні системи ППО “Crotale”, ефективні проти атак безпілотників. 

Посилюються економічні обмеження проти Росії, зокрема щодо блокування можливостей обходу санкційного режиму. Через загрозу введення санкцій обмежується сфера застосування платіжної системи “Мір” російських банків. Киргизький банк “Компаньйон”, який має міжнародних акціонерів, припинив їх прийом. Центробанк Шрі-Ланки також заявив, що російська платіжна система “Мір” не працюватиме на території країни через санкції. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.