Російсько-українська війна (дайджест) – 10-12 жовтня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 13.10.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

ЗСУ продовжують контрнаступ на Луганщині та Херсонщині. Темпи просування вперед дещо уповільнилися через укріплену лінію оборони військ РФ на обох напрямках.

Російські війська значно посилили ракетні удари по цивільній та критичній інфраструктурі на території України. З 10 жовтня здійснюються масовані атаки із застосуванням ракет та БПЛА. Їх пріоритетна мета – виведення з ладу енергетичної системи України напередодні старту опалювального сезону. 

Луганський напрямок

ЗСУ продовжують контрнаступальні дії в напрямку Сватового, яке розташоване на півночі Луганської області. Війська РФ укріплюють оборонні позиції на цьому напрямку.

Українські військові продовжують завдавати удари по пунктах управління, районах зосередження живої сили, озброєння та військової техніки, складах боєприпасів військ РФ на Луганщині. 

Донецький напрямок

На Донеччині російські війська продовжують проводити наступальні операції  в напрямку Бахмута та Авдіївки. В районі Бахмуту, де діє так звана “ПВК Вагнер”, вони наблизились до міста.

Продовжуються інтенсивні обстріли Донецької області, які призводять до руйнування цивільної інфраструктури та втрат серед мирних мешканців. 12 жовтня було завдано удару по центральному ринку Авдіївки, внаслідок чого 7 людей загинули, 12 отримали поранення. Окрім цього, протягом 1012 жовтня на території Донецької області загинуло щонайменше 16 цивільних осіб, 10 людей отримали поранення.

Запорізький напрямок

Російські війська кожної ночі продовжують обстріли Запоріжжя. За даними Запорізької ОВА, за останні два тижні в місті загинули понад 70 людей. 

В ніч на 11 жовтня було завдано удару по Запоріжжю, внаслідок якого 1 людина загинула. Того ж дня територію Запорізької області було обстріляно з РСЗВ та ствольної артилерії. В результаті загинули 7 мирних мешканців, ще 7 людей отримали поранення. В ніч на 12 жовтня 7 ракет уразили Запоріжжя та передмістя. На щастя, обійшлося без жертв. 

На території аеродрому тимчасово окупованого міста Мелітополь, який російські військові використовують як базу, 11 жовтня зафіксовано вибухи. 

Херсонський напрямок

ЗСУ продовжують контрнаступ на півночі області. Наразі вони стикаються з добре підготовленою лінією оборони та необхідністю закріпитися на зайнятих рубежах. Це уповільнює темпи просування вперед. Тривають удари по російській військовій інфраструктурі на Херсонщині. 

В ніч на 12 жовтня зафіксовано вибухи в Миколаєві. На цьому напрямку українська ППО змогла знищити кілька російських БПЛА, в тому числі – дрони-камікадзе. В ніч на 13 жовтня мав місце масований обстріл Миколаєва. За даними місцевої влади, в результаті було зруйновано п’ятиповерховий будинок. 

Обстріли території України

Вранці 10 жовтня російські війська здійснили масований обстріл території України, застосовуючи ракетне озброєння та дрони-камікадзе. Під ударами опинилися центр Києва, Дніпро, Львів, Харків, Кривий Ріг, інфраструктурні об’єкти в Київській, Хмельницькій та Житомирській областях, Івано-Франківщина та Полтавщина

Українська система протиповітряної оборони продемонструвала високу ефективність. За уточненими даними Міноборони, РФ використала 84 крилаті ракети, 24 безпілотники (з них 13 — іранських безпілотників “Shahed-136”). Українські військові знищили 56 цілей — 43 крилаті ракети та 13 БПЛА (в тому числі 10 дронів-камікадзе). 

Проте інші ракети та дрони завдали значної шкоди та втрат. За попередньою інформацією, у результаті російських ударів по Україні 10 жовтня щонайменше 23 людини загинули та 100 отримали поранення. 

Основною ціллю атаки були об’єкти критичної інфраструктури – система енергопостачання України (в тому числі Трипільська та Бурштинська ТЕС, ТЕЦ 6 в Києві). За словами Премʼєр-міністра України Дениса Шмигаля, внаслідок масового обстрілу 10 жовтня були пошкоджені об’єкти енергетичної інфраструктури в 11 областях і місті Києві. Міністр енергетики України Герман Галущенко повідомив, що внаслідок російських ракетних обстрілів було уражено близько 30% енергетичної інфраструктури України. Зафіксовано відключення електроенергії в 15 областях та місті Київ; в деяких областях мають місце проблеми із водопостачанням. Через знеструмлення Кривого Рогу в чотирьох шахтах застрягли 854 гірники. 

На пошкоджених об’єктах оперативно проводяться ремонтні роботи, але до остаточної нормалізації ситуації центральні та місцеві органи влади повідомляють про можливі віялові відключення. Населення закликають економити електроенергію. Через пошкодження енергетичної системи Україна була змушена призупинити експорт електроенергії до Європи. 

11 жовтня російські війська продовжили обстріли української енергетичної інфраструктури. Внаслідок двох атак зазнала пошкоджень Ладижинська ТЕС у Вінницькій області. В результаті удару постраждали 6 людей. Також пошкоджено два об’єкти критичної інфраструктури на Львівщині

Над територією Київської та Хмельницької областей сили ППО збили російські ракети. Українські військові повідомили, що протиповітряна оборона всього знищила 20 крилатих ракет та 13 дронів-камікадзе. 

12 жовтня російськими військовими завдано ракетних ударів по енергетичних об’єктах на Дніпропетровщині та Сумщині.  Вранці 13 жовтня зафіксована атака дронів-камікадзе на території Київської області

Окрім цього, тривають обстріли прикордонних районів Чернігівської та Сумської областей з російської території. Також продовжуються інтенсивні удари військ РФ по районах Нікополя та Марганця Дніпропетровської області.

На території прикордонних з Україною Курської, Бєлгородської та Брянської областей РФ зафіксовані вибухи. Повідомляється про удари по військовій інфраструктурі та позиціях комплексів ППО. Також ввечері 10 жовтня зафіксовано вибух на території російської військової частини в місті Джанкой в тимчасово окупованому Криму. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 10 жовтня підтверджені втрати становлять 15 592 особи (6 221 загиблий, 9 371 поранений). За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 12 жовтня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1230 (422 дитини загинули, 808  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 12 жовтня 8140 дітей було депортовано, 240 – зникли безвісти. 

11 жовтня відбувся черговий обмін полоненими. З російського полону повернулись 32 військових (серед яких 3 офіцери). Окрім цього, Україні повернули  52 тіла  полеглих військових. Також за сприяння Міністерства реінтеграції вдалось повернути до України 37 депортованих дітей, яких примусово вивезли з Харківщини на територію Росії.

Ситуація на Запорізькій АЕС залишається небезпечною. Внаслідок обстрілів станція вдруге за п’ять днів була знеструмлена, що підкреслює “нестабільну” ситуацію щодо ядерної безпеки на об’єкті. Триває тиск на персонал АЕС з боку російських військових. 10 жовтня  Енергоатом повідомив про викрадення заступника генерального директора Запорізької АЕС із персоналу Валерія Мартинюка.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини заявляє, що ракетні атаки російських збройних сил проти цивільних цілей та інфраструктури останніми днями в Україні можуть бути кваліфіковані як воєнні злочини. Міжнародний кримінальний суд проведе розслідування російської масованої ракетної атаки 10 жовтня. Організація Об’єднаних Націй та інші організації, які виконують в Україні гуманітарні функції, заявили, що Росія, обстрілявши ракетами міста по всій країні, порушила їхню роботу. Ракетні удари особливо ускладнили пересування працівників та доставку товарів першої необхідності на сході країни, де люди відчайдушно потребують допомоги. 

На Донеччині українські правоохоронці встановили місця масового поховання людей у нещодавно звільнених Святогірську та Лимані. Було ексгумовано 120 тіл, частина з яких мають явні ознаки насильницької смерті. Також неподалік від Святогірської Лаври співробітники Служби безпеки України виявили місце незаконного утримання місцевих мешканців російськими військовими. Під час огляду слідчі СБУ виявили предмети, які напряму вказують на застосування тортур. 

Харківські правоохоронці провели додатковий огляд колони автівок, яку російські військові розстріляли наприкінці вересня поблизу села Курилівка Куп’янського району, і виявили ще 1 жертву розстрілу. Таким чином, кількість жертв збільшилась до 25.

Голова Запорізької ОВА Олександр Старух повідомив, що на тимчасово окупованих територіях продовжуються масові викрадення громадян. Кількість викрадених в області становить щонайменше 529 осіб. Окрім того, після оголошення про незаконне “приєднання” частини області до Росії, російські військові значно обмежили виїзд з тимчасово окупованої території. 

Спротив

Вранці 12 жовтня в тимчасово окупованому Мелітополі Запорізької області пролунав вибух. За попередньо інформацією, вибухнув автомобіль. Окрім цього, російські джерела повідомляють про замах на життя представника окупаційної адміністрації на Херсонщині. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Україна припиняє експорт електроенергії до Європи через російські ракетні обстріли енергетичних об’єктів. Експорт електроенергії з України не тільки допомагав Європі зменшувати споживання російських енергоресурсів, але за останні місяці приніс в український бюджет понад 4,9 млрд доларів США.

Видання Politico з посиланням на європейських чиновників повідомляє, що Європейська комісія працює над тим, щоб надавати Україні близько 1,5 млрд євро бюджетної підтримки щомісяця у 2023 році.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Європейський інвестиційний банк перерахував Україні додаткові 550 мільйонів євро, які допоможуть у відновленні енергетичної інфраструктури.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

11 жовтня у відповідь на російські масовані ракетні удари по містах України відбулась термінова зустріч лідерів країн “Групи семи”. В ній взяв участь онлайн Президент України Володимир Зеленський, який закликав партнерів посилити підтримку України та ізоляцію РФ. З метою нівелювання загрози Україні з території Білорусі він запропонував розгорнути міжнародну спостережну місію на українсько-білоруському кордоні. За результатами зустрічі лідери країн “Групи семи” виступили зі спільною заявою, в якій засудили дії РФ та її президента, спрямовані на ескалацію конфлікту, водночас застерігши від використання проти України зброї масового ураження. 

12 жовтня у Брюсселі в рамках дводенної зустрічі міністрів оборони країн НАТО розпочалося засідання Контактної групи з питань оборони України (“Рамштайн-6”) під егідою США. Участь у зустрічі взяли представники 50 країн, які погодилися забезпечувати підтримку оборонних спроможностей України на тлі російської агресії. Одними із основних питань, які були розглянуті на засіданні в Брюсселі, є забезпечення України сучасними системами протиповітряної оборони. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, зазначив, що пріоритетом у постачанні зброї для України від союзників по Альянсу має стати поставка засобів та систем ППО різних типів та призначення, щоб захистити міста та території України, її критичну інфраструктуру від атак з боку Росії.

Президенти 11 країн Центрально-Східної Європи (Болгарії, Чорногорії, Чехії, Естонії, Литви, Латвії, Північної Македонії, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини) у спільній заяві засудили масовані бомбардування українських міст Росією. Вони визнали ці атаки воєнним злочином, що не має термінів давності і підпадає під юрисдикцію міжнародних судів. Також представники ОБСЄ виступили з категоричним засудженням атаки Росії на цивільні об’єкти в Україні.

В рамках поновленої 11-ї Надзвичайної спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН 12 жовтня було ухвалено резолюцію “Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту Організації Об’єднаних Націй”, яка засуджує російські псевдореферендуми на окупованих територіях України та вимагає РФ відмовитися від «спроби незаконної анексії». Резолюцію підтримали 143 країни; проти проголосували лише Росія, Білорусь, Північна Корея, Нікарагуа та Сирія. Більшість країн, які утрималися – країни Африки, а також Китай та Індія.

У зв’язку з ескалацією війни та масованими обстрілами українських міст Президент України Володимир Зеленський інтенсифікував контакти з міжнародними лідерами. Глава держави переговорив з президентом США Джо Байденом, з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, із прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте, з президентом Польщі Анджеєм Дудою, з президентом Франції Еммануелем Макроном, з федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцом, з прем’єр-міністеркою Великої Британії Ліз Трасс та ін. Основними питаннями переговорів були визнання Росії країною-спонсором тероризму, збільшення постачання Україні систем ППО та ПРО, посилення санкційного тиску на РФ.

Зважаючи на останні події, збільшується військова допомога Україні від держав-партнерів. Нідерланди передадуть Україні зенітні ракети на загальну суму 15 млн євро для посилення захисту від ракетних ударів РФ. Міністерство оборони Німеччини заявило, що найближчими тижнями Україні будуть передані додаткові самохідні артилерійські установки PzH 2000, реактивні системи залпового вогню MARS II, а також перший із чотирьох новітніх зенітно-ракетних комплексів IRIS-T. За словами міністра оборони України Олексія Резнікова, станом на 12 жовтня цей комплекс ППО вже прибув до України. Крім того, Німеччина у співпраці з Данією та Норвегією надасть Україні 16 самохідних гаубиць Zuzana-2 словацького виробництва. Франція обіцяє передати Україні 6 САУ CAESAR та зенітні ракети. Велика Британія також збирається передати України зенітні ракети. Сполучені Штати готові надавати Україні передові системи озброєння, включно із сучасними системами протиповітряної оборони. Зокрема, оголошено про передачу двох сучасних зенітно-ракетних комплексів NASAMS. Також до України прибули ще 4 американських РСЗВ HIMARS. Окрім цього, узгоджене започаткування тренувальної місіії ЄС для підготовки українських військових. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.