Ситуація станом на 8:00 20.10.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
За останні дні ситуація на лінії фронту не зазнала суттєвих змін. ЗСУ посилили тиск на російські позиції на Херсонському напрямку з півночі. Успішне просування в цьому районі створює пряму загрозу російському плацдарму на правому березі Дніпра. Російські війська продовжують атаки в районі Бахмуту та Авдіївки на Донеччині.
Військове керівництво РФ намагається компенсувати невдачі на фронті атаками проти критичної інфраструктури України. Тривають інтенсивні ракетні удари та атаки із застосуванням переданих Іраном дронів-камікадзе по об’єктах української енергетичної системи.
19 жовтня В. Путін ввів “воєнний стан” на тимчасово окупованих територіях Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей України. Цей крок дозволяє конфіскацію майна населення, узаконює насильницьку депортацію та мобілізацію, і фактично забороняє виїзд українців з цих тимчасово окупованих територій в Україну.
Луганський напрямок
Лінія фронту на Луганщині залишається стабільною. Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомляє про укріплення російськими військовими власних позицій та мінування доріг в районі Сватового та Кремінної.
Донецький напрямок
На Донеччині війська РФ проводять наступальні операції в районі Бахмута та Авдіївки. Вони продовжують інтенсивні обстріли (в тому числі – по об’єктах енергетики), які призводять до руйнування цивільної інфраструктури та втрат серед мирних мешканців. Протягом 17–19 жовтня на території Донецької області загинули щонайменше 11 цивільних осіб, 25 людей отримали поранення.
Запорізький напрямок
Російські війська продовжують обстріли території Запорізької області. 18 жовтня було зафіксовано атаку на об’єкт інфраструктури в Запоріжжі із застосуванням дронів-камікадзе. 19 жовтня російські військові обстріляли об’єкт критичної інфраструктури в Запорізькому районі, а також міста Гуляйполе та Оріхів. В результаті отримали поранення 8 осіб.
В ніч на 19 жовтня війська РФ з провокативною метою обстріляли місто Енергодар, в результаті чого постраждала будівля міської ради. Місто залишається частково без світла та води.
Херсонський напрямок
ЗСУ атакують на півночі Херсонської області. Успіх на цьому напрямку відкриває можливості для безпосереднього наступу на Херсон. Побоюючись успіху українських військових, представники окупаційної адміністрації Херсонщини – Володимир Сальдо та Кирило Стрємоусов – оголосили про евакуацію частини населення з правого берега Дніпра на лівий. Про можливий відхід російських сил з правого берега під тиском ударного угруповання ЗСУ також свідчать заяви командувача російськими військами Сергія Суровікіна.
Війська РФ обстрілюють Миколаїв. В результаті ракетного удару по місту 18 жовтня постраждала житлова інфраструктура, щонайменше 1 людина загинула. В Миколаєві та деяких районах області внаслідок атаки зникло енергопостачання.
Обстріли території України
Протягом останніх днів війська РФ не припиняли атаки проти енергетичних обʼєктів по всій території Україні, застосовуючи ракети та іранські БПЛА. Хоча значна частина цілей знищується українською системою протиповітряної оборони, деякі снаряди наносять суттєві пошкодження енергетичній системі та цивільній інфраструктурі.
Протягом 17 жовтня російська війська здійснили масовані атаки Київщини та південних областей України за допомогою іранських дронів-камікадзе. Зокрема в Києві три БПЛА влучили в об’єкти критичної інфраструктури, один – у житловий будинок. В результаті щонайменше 5 людей загинули, 3 було госпіталізовано. В результаті атаки дронів в Миколаєві було уражено ємності з олією одного з провідних експортерів соняшникової олії України. За даними представників Миколаївської ОВА, через пошкоджений об’єкт проходило 17% світового експорту цієї продукції. Крім того, у Вінницькій та Одеській областях було завдано ракетного удару по обʼєктах критичної інфраструктури.
Вранці 18 жовтня війська РФ завдали ракетного удару по енергетичній інфраструктурі на лівому березі Києва. В результаті дві теплоелеткростанції зазнали пошкоджень; щонайменше 3 людей загинули та 7 постраждали. Крім того, протягом 18 жовтня значних руйнувань від ударів військ РФ зазнали обʼєкти енергетичної інфраструктури у Дніпрі та Житомирі (де отримали поранення 2 людей). Також було нанесено ракетний удар по Харкову.
19 жовтня масовані атаки із застосуванням ракетних ударів та БПЛА відновилися. Українська ППО збила кілька цілей у Чернігівській області та безпосередньо над Києвом, завадивши руйнуванню міської інфраструктури. Натомість було уражено об’єкти енергетичної інфраструктури у Вінницькій та Івано-Франківській області. Окрім цього, було уражено об’єкт енергетичної інфраструктури в районі Кривого Рогу.
Тривають обстріли района міста Нікополь на Дніпропетровщині. Війська РФ продовжують наносити удари по території Сумської області, застосовуючи артилерію та ракетне озброєння. В результаті ударів 17 жовтня 5 людей загинуло та щонайменше 14 осіб отримали поранення. Наступного дня внаслідок артилерійських обстрілів загинули ще 2 мирних мешканців, 1 людина отримала поранення.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 17 жовтня підтверджені втрати становлять 15 908 осіб (6 306 загиблих, 9 602 поранених). За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 19 жовтня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1243 (428 дітей загинули, 815 – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 19 жовтня 8709 дітей було депортовано, 249 – зникли безвісти.
17 жовтня відбувся масштабний жіночий обмін полоненими. В результаті до України повернулися 108 жінок, яких утримували російські військові. Серед звільнених – евакуйовані захисниці із “Азовсталі”, рядові та сержанти, а також цивільні особи, які були незаконно ув’язнені в ОРДЛО ще до широкомасштабного вторгнення Росії.
Представники влади України відреагували на незаконні рішення Кремля щодо “запровадження військового стану” на тимчасово окупованих територіях України. Секретар РНБО Олексій Данілов засудив відповідне рішення Путіна і вважає його підготовкою до масової депортації українського населення в Росію для зміни етнічного складу окупованої території. Голова Запорізької ОВА Олександр Старух заявив, що це рішення може загрожувати закриттям єдиного евакуаційного коридору з тимчасово непідконтрольних територій. Перша заступниця Міністра закордонних справ України Еміне Джапарова заявила, що так званий “воєнний стан” ставить під загрозу культурну спадщину і створює привід для вивезення відповідних обʼєктів із тимчасово окупованих територій.
У Лимані тривають слідчі дії на місці найбільшого масового поховання в деокупованій частині Донеччини. Правоохоронці ексгумували тіла 5 вбитих дітей, які загинули від осколкових поранень внаслідок обстрілів. За попередніми результатами, загалом ексгумувано тіла 35 військовослужбовців та 152 цивільних осіб. Також недослідженими лишається близько 40 могил, доступ до яких ускладнений.
Пресслужба Енергоатома повідомила про чергові злочини російської армії на території ЗАЕС. 17 жовтня були затримані та вивезені в невідомому напрямку двоє співробітників станції. Компанія звернулася до генерального директора Міжнародного агентства з атомної енергетики Рафаеля Ґроссі та світової спільноти з закликом сприяти звільненню працівників ЗАЕС з полону та їхньому поверненню до виконання службових обов’язків. Президент Енергоатома Петро Котін заявив, що з початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну російськими військовими було незаконно затримано близько 150 співробітників ЗАЕС. Наразі близько 50 співробітників все ще перебувають у полоні.
У заяві правозахисної організації Human Rights Watch зафіксовані регулярні катування затриманих під час шестимісячної окупації Ізюма російськими військовими та іншими особами, що діють під їхнім командуванням. Українські правоохоронці також продовжують розслідування воєнних злочинів. Харківська обласна прокуратура оголосила підозру 4 російським військовим, які перебувають в полоні. Їх звинувачують в участі у катуваннях учасників АТО на території окупованих районів Харківщини.
Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні підтвердила скоєння в Україні низки воєнних злочинів, порушень прав людини та міжнародного гуманітарного права на територіях Київської, Чернігівської, Харківської та Сумської областей України під час російської окупації наприкінці лютого та у березні 2022 року. Комісія задокументувала випадки відкриття вогню по цивільним особам, позасудових страт, незаконного позбавлення волі, катувань і жорстокого поводження, зґвалтування та іншого сексуального насильства, вчинених російськими військовими на відповідних територіях.
Заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Євгеній Федоренко повідомив, що від початку повномасштабного вторгнення Росія завдала збитків довкіллю України на суму понад 37 мільярдів євро. За даними Міндовкілля, внаслідок лісових пожеж, горіння нафтопродуктів та загоряння промислових об’єктів викиди в атмосферне повітря за час повномасштабної війни вже перевищили 67 млн тонн. Близько 200 тисяч кв. км найродючіших у світі чорноземів потребують розмінування.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Системний оператор “Укренерго” з 20 жовтня розпочав обмеження постачання електроенергії по всій Україні. Причина обмежень – дефіцит потужностей в енергосистемі після російських обстрілів. З настанням холодів прогнозуються подальші регулярні відключення електроенергії.
Міжнародні партнери продовжують надавати економічну допомогу для покриття українських витрат. Зокрема, 18 жовтня Україна отримала 2 млрд євро макрофінансової допомоги від Євросоюзу – перший транш з пакету допомоги у 5 млрд євро.
У Національному банку проінформували, що Місія МВФ по Україні 17 жовтня розпочала роботу у Відні та триватиме до 20 жовтня включно. У Нацбанку зазначили, що в рамках місії розглядатиметься поточний стан української економіки, макропрогнози, параметри державного бюджету України на 2023 рік та джерела покриття його дефіциту.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Україна та міжнародна спільнота рішуче засуджують підтримку урядом Ірану збройної агресії Росії та постачання іранської зброї (зокрема дронів), які активно використовуються РФ для атак проти цивільного населення і критичної інфраструктури українських міст. Верховна Рада України в своїй заяві наголошує, що рішення Ірану щодо постачань озброєння Росії покладають на іранський уряд відповідальність за наслідки збройної агресії РФ проти України. Міністерство закордонних справ України закликало Тегеран негайно припинити постачання будь-якої зброї Росії, а керівник МЗС Дмитро Кулеба вніс на розгляд Президента України пропозицію про розрив дипломатичних відносин з Іраном.
Європейський Союз зібрав власні докази участі Ірану в поставках дронів для РФ та запровадив проти Тегерану санкції через підтримку іранською владою російської агресії проти України. Сполучені Штати також планують введення санкцій проти Росії, Ірану та третіх країн та осіб, залучених до процесу передачі іранської зброї російським військовим для її застосування проти України. Міністр закордонних справ Франції Катрін Колонна заявила, що такі дії іранського уряду є порушенням резолюцій ООН, пов’язаної з іранською ядерною угодою, яка забороняє передачу певних військових технологій.
У відповідь на агресію проти України та скоєні російськими військовими злочини на українській території парламент Естонії 18 жовтня одноголосно визнав Російську Федерацію державою-спонсором тероризму, а російський режим – терористичним. Також естонський парламент закликав міжнародну спільноту ухвалити аналогічні декларації, посилювати санкції проти РФ та зміцнювати підтримку України.
Президент України Володимир Зеленський продовжує діалог з міжнародними партнерами для активізації підтримки України. 19 жовтня він провів зустріч з міністром закордонних справ Греції Нікосом Дендіасом, який прибув з візитом в Київ. Сторони обговорили посилення підтримки України та санкційного тиску на Росію, а також визначили перспективи активізації міждержавної взаємодії на найвищому рівні. Президент поінформував Міністра про наслідки ракетного терору з боку РФ та про ситуацію на фронті. На 20 жовтня було заплановано візит до Києва Президента ФРН Франка-Вальтера Штайнмаєра, але його було відкладено з міркувань безпеки через триваючі ракетні удари та атаки БПЛА по українській столиці.
Протягом останніх днів Президент України провів телефонні розмови з Президентом Туреччини Реджепом Тайїпом Ердоганом, Президентом Об’єднаних Арабських Еміратів Мухаммадом бін Заїдом Аль Нагаяном та з новим Прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном. Володимир Зеленський подякував партнерам за підтримку територіальної цілісності й суверенітету України. Також сторони обговорили особливості подальшої співпраці та зміцнення глобальної продовольчої безпеки.
Зважаючи на ескалацію бойових дій, країни-партнери продовжують надавати військову допомогу Україні для боротьби проти агресора. Німеччина передала Україні черговий пакет оборонної допомоги (зокрема – броньовані евакуаційні машини, мостові системи, боєприпаси та зимову форму для військових). Крім того, міністр оборони ФРН Крістіне Ламбрехт заявила, що до кінця року Україні будуть передані додаткові гаубиці Panzerhaubitze 2000 та РСЗВ, броньовані евакуаційні машини та мостоукладні танки, броньовані машини Dingo, антидронні системи. Водночас Генеральний секретар Північноатлантичного Альянсу Єнс Столтенберг анонсував надання Україні засобів для протидії атакам безпілотників та системи з боротьби проти дронів. Греція розпочала передачу Україні бронетехніки (БМП-1). Італія виділила новий пакет військової допомоги Україні. Рада ЄС ухвалила рішення про створення Місії Європейського Союзу з надання військової допомоги Україні (EUMAM Ukraine), яка сприятиме підвищенню військової спроможності Збройних сил України ефективно проводити військові операції.
Верховна Рада України на засіданні 18 жовтня прийняла заяву про визнання Чеченської Республіки Ічкерія тимчасово окупованою РФ та засудила вчинення Росією геноциду чеченського народу. Україна також закликає держави-члени ООН та міжнародні організації розслідувати російські злочини в Ічкерії і притягнути винних до відповідальності, визнати країну окупованою Росією.
Український народ в особі президента В. Зеленського та громадянського суспільства України отримав премію Європейського парламенту імені Андрія Сахарова “За свободу думки”. Рішення було оголошене президенткою Європарламенту Р.Мецолою у Страсбурзі 19 жовтня. Премія присвоєна за “захист свободи, демократії, верховенства права та європейських цінностей”, які український народ відстоює у боротьбі проти агресії РФ.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.