Ситуація станом на 8:00 17.03.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Київський та Житомирський напрямки:
Активні бойові дії велись під Ірпенем, Бучею, Вишгородом, де ЗСУ проводять контрнаступ.
Мер Києва Віталій Кличко повідомив, що ввечері 16 березня снаряди потрапили в кілька приватних будинків у Подільському район Києва. У Шевченківському районі Києва внаслідок ранкового обстрілу 17 березня пошкоджені дві житлові багатоповерхівки згідно повідомленню управління ДСНС у Києві. Зранку 17 березня залишки збитої ракети впали на багатоповерховий будинок у Дарницькому районі. Загинула 1 людина, ще 3 постраждали.
Зранку 16 березня ранку збройні сили РФ нанесли ракетний удар по місту Бердичеву, внаслідок чого була зруйнована інфраструктура військового учбового центру.
Харківський та Луганський напрямки:
У місті Рубіжне Луганської області внаслідок обстрілу пошкоджено п‘ять житлових будинків та господарські споруди, у Сєвєродонецьку – шість житлових будинків та будівлю держустанови.
Донецький і Запорізький напрямки:
За словами секретаря Запорізької міської ради Анатолія Куртєва вранці 16 березня у Запоріжжі стався вибух на залізничному вокзалі “Запоріжжя-2”.
На Маріуполь був здійснений авіаналіт, в результаті якого була знищена будівля Драматургічного театру, де знайшли прихисток близько тисячі цивільних. Пізніше був здійснений авіаудар по приміщенню басейну “Нептун”, де знаходились цивільні, зокрема жінки та діти.
Південний напрямок:
Українські військові знищили гелікоптери армії РФ, розміщені в захопленому аеропорті Чорнобаївка на Херсонщині.
Центральний напрямок:
У ніч з 15 на 16 березня була обстріляна телевежа Концерну РРТ (входить до сфери управління Держспецзв’язку) у Вінниці. Ефірне мовлення в місті тимчасово не працює.
Західний напрямок:
За словами керівника обласної військової адміністрації Віталія Коваля близько 23:00 російські війська завдали ракетний удар по «одному із військових інфраструктурних об‘єктів», який знаходиться у місті Сарни (Рівненська область).
Інформаційне протистояння
Близько 12:30 в стрічці новин ефіру телеканалу “Україна 24” транслювали фейковий заклик Президента України щодо складання зброї та капітуляції.
Центром протидії дезінформації при РНБО України був створений новий фактчек-бот “Перевірка”.
Росія у власних ЗМІ запустила фейк, що Служба безпеки України нібито «за підтримки західних країн готує провокацію із застосуванням отруйних речовин проти мирних мешканців».
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
Гуманітарна ситуація у Маріуполі дуже складна. За 16 березня було завдано авіаудари по Драмтеатру і басейну “Нептун”. У Драмтеатрі переховувалося, за попередніми даними, кілька сотень маріупольців. Також російські війська з “Градів” обстріляли автомобільну колону, що йшла з Маріуполя на Запоріжжя. Є 5 поранених, у тому числі одна дитина. Незважаючи на це вдалось евакуювати 6426 людей.
У Чернігові російські війська обстріляли людей, які стояли в черзі за хлібом: як мінімум 10 загиблих. У зруйнованого авіаударом 13-го березня гуртожитку, що в м.Чернігові, рятувальниками було виявлено тіла 5 загиблих осіб, серед яких 3 дітей.
За повідомленнями “Енергоатома” російські військові продовжують підривати снаряди та міни на території Запорізької АЕС. Станом на ранок 16 березня на території станції знаходилось близько 50 одиниць ворожої техніки,багато вибухівки та зброї. Формально росіяни не втручаються в роботу АЕС, проте всі технічні рішення персонал вимушений погоджувати з ними. Внаслідок цього ядерна та радіаційна безпека знаходиться під загрозою.
У Києві стався обвал житлового будинку через обстріл. Про це повідомило ДСНС України. За попередньою інформацією, постраждало 2 особи, евакуйовано 35 осіб.
Був звільнений з російського полону мер Мелітополя – Іван Федоров, у той час як мер захопленого Скадовську Олександр Яковлєв записав відео, в якому стверджує, що йому нічого не загрожує.
За даними генпрокурорки Ірини Венедіктової загинули 103 дитини. Близько 1,5 млн українських дітей стали біженцями з моменту російського вторгнення 24 лютого.
Станом на 15 березня в Організації Об’єднаних Націй зафіксували 726 загиблих і 1174 поранених мирних українців внаслідок бойових дій. Водночас, в управлінні Верховного комісара зазначають, що кількість жертв може бути суттєво більшою, особливо серед мешканців територій, які перебувають в оточенні. Ідеться про території, де тривають активні наземні бойові дії, зокрема місто Ізюм на Харківщині, Волноваха та Маріуполь на Донеччині.
Спротив
Жителі окупованого Скадовська на Херсонщині вийшли на мирний мітинг, вимагаючи звільнити керівництво міста, затримане російськими військовими, окупанти застосували сльозогінний газ та відкрили вогонь.
У Запорізькій області жителі також не перестають виходити на проукраїнські мітинги. Зокрема цього разу відбулась кількатисячна хода мешканців Бердянську проти тимчасової окупації.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
16 березня Україна приєдналася до ENTSO-E – об’єднаної енергосистеми континентальної Європи. Синхронізація української енергосистеми з європейською зменшить вплив Росії на Європу в енергетичному секторі, а також підвищить рівень енергетичної безпеки у всьому регіоні. Верховна Рада України прийняла Закон щодо збільшення видатків на розвиток, закупівлю, модернізацію та ремонт озброєння, військової техніки.
Президент України В.Зеленський виступив перед Конгресом США із промовою, в якій вкотре наголосив на своїй ініціативі зі створення об’єднання U-24 (United for Peace) для вирішення міждержавних конфліктів, а також закликав надати альтернативу введенню безпольотної зони над Україною, зокрема у вигляді систем ППО.
У своєму зверненні 16 березня Володимир Зеленський повідомив, що прокурор Міжнародного Кримінального суду в Гаазі Карім Хан вже прибув до України. Слідча група Міжнародного кримінального суду також розпочала працювати, і разом з українськими правоохоронцями вже збирає всі докази та факти воєнних злочинів РФ на території України.
Міжнародний Суд ООН виніс рішення, відповідно до якого Росія зобов’язана негайно припинити військові дії в Україні. На найвищому юридичному рівні констатовано факт вторгнення Росії на територію України, а рішення Суду є юридично зобов’язуючим відповідно до норм міжнародного права. Крім того Суд не знайшов жодних доказів тверджень Росії про геноцид на території України.
Міністри оборони країн НАТО, а також Фінляндії, Швеції, Грузії та України провели позачергові збори для обговорення російського вторгнення в Україну та довгострокових наслідків для НАТО, повідомляє делегація Великої Британії в НАТО. Міністр оборони України Олексій Резніков виступив на позачерговому засіданні Північноатлантичної Ради.
Виконавча рада ЮНЕСКО рішуче засудила воєнні дії РФ за підтримки Білорусі проти України і на Сьомій спеціальній сесії ухвалила рішення «Поточна ситуація в Україні в усіх аспектах мандату ЮНЕСКО». У рішенні міститься вимога негайно припинення РФ наступу проти Україну з метою гарантування захисту від подальшого заподіяння шкоди природній, архітектурній та рухомій культурній спадщині України у всіх її формах.
Швейцарія ввела санкції ще проти 200 російських компаній та фізичних осіб. Їхні активи на території Швейцарії будуть заморожені.
США спільно з Австралією, Канадою, Європейською комісією, Німеччиною, Італією, Францією, Японією і Великою Британією створили багатосторонню цільову оперативну групу з пошуку й заморожування активів російських олігархів. Крім того, цього тижня США передадуть Україні оборонну допомогу на ще $800 млн, зокрема засоби ППО, протитанкові комплекси, безпілотники, стрілецька зброя тощо. Про це 16 березня повідомив президент США Джо Байден під час виступу в Білому домі.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.