Ситуація станом на 8:00 16.04.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Російські війська намагаються вести наступ на окремих напрямках в Донецькій, Луганській та Харківській областях і завдають ракетних ударів по території України.
Київський та Житомирський напрямки:
В ніч з 14 на 15 квітня російські війська обстріляли територію Київської області. Голова Київської ОВА Олександр Павлюк повідомив про нанесення трьох ракетних ударів. За даними Київської ОВА, вибухи пролунали у Васильківській громаді. За попередньою інформацією, спрацювала система ППО. Також, пошкодження отримав машинобудівний завод “Візар”, розташований у Вишневому, на якому виробляються протикорабельні ракети “Нептун”.
Чернігівський та Сумський напрямки:
Державна прикордонна служба України повідомила, що російські війська тричі обстріляли з мінометів місцевість, прилеглу до державного кордону України в районі населеного пункту Сеньківка (Чернігівська область).
Харківський та Луганський напрямки:
Російські війська продовжують підготовку до наступу з району Ізюма. За даними Генштабу ЗСУ, тут зосереджено до 22-х батальйонних тактичних груп збройних сил РФ.
Паралельно продовжуються обстріли Харкова. Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив про обстріл одного із житлових районів міста. Харківська прокуратура інформує, що внаслідок обстрілу загинули 10 людей (в тому числі 7-місячна дитина), 35 людей отримали поранення.
Візит голови Харківської ОВА Олега Синєгубова до Роганської громади підтверджує інформацію про звільнення населеного пункту від російських військ.
На Луганщині російські війська посилюють обстріли позицій ЗСУ в районі Попасної та Рубіжного, де продовжуються позиційні бої.
За словами голови Луганської ОВА Сергія Гайдая війська РФ 24 рази обстріляли будинки та інфраструктуру Луганщини протягом 14 квітня – 2 особи загинули та ще 2 було поранено. Гайдай зазначив, що продовжуються обстріли Кремінної. 1 людина загинула, 5 поранені. В Лисичанську під обстріл потрапило подружжя волонтерів (1 людина загинула, 1 – отримала поранення). В Сєвєродонецьку нанесено удар по інфраструктурі міста – пошкоджено водогін та два продуктових склади.
Донецький і Запорізький напрямки:
Російське корабельне угруповання продовжує блокувати порт міста Маріуполь та здійснює обстріли на приморському напрямку. Речник Міноборони Олександр Мотузяник повідомив, що російські війська вперше бомбардували Маріуполь, застосовуючи дальні бомбардувальники Ту-22М3.
Російські війська на Донеччині здійснили атаку в районі Мар’їнки; обстрілюють позиції ЗСУ в районі Торецька. Вони готуються до активізації бойових дій в районі Авдіївки, де внаслідок обстрілів отримали поранення 2 людей.
Речник Запорізької ОВА Іван Арефʼєв повідомив, що було обстріляно з артилерії місто Василівка, постраждали кілька будинків у центрі міста та приватний сектор, магазин і депо на залізничній станції “Таврійськ”. За попередньою інформацією 1 людина загинула, 5 отримали поранення.
Дніпровський напрямок:
Мер міста Олександрія (Кіровоградська область) Сергій Кузьменко повідомив про ракетний удар по інфраструктурі аеродрому. Тривають аварійно-рятувальні роботи.
Південний напрямок:
Російські війська обстріляли один з районів Миколаєва. Було пошкоджено сортувальний центр Нової пошти. За даними голови Миколаївської ОВА Віталія Кіма, в результаті обстрілу 5 осіб загинули, 15 – отримали поранення.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
Президент України Володимир Зеленський озвучив CNN втрати українських збройних сил в конфлікті. За його словами, на даний момент загинуло від 2,5 до 3 тис. українських військовослужбовців, близько 10 тис. – отримали поранення.
Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що 15 квітня по гуманітарних коридорах з Маріуполя та Бердянська на власному транспорті до Запоріжжя доїхали 2 494 людини. З міст Луганській області – попри постійні обстріли – вдалося евакуювати 370 людей.
Російські військові продовжують заважати евакуації людей на територію, підконтрольну українському уряду. 14 квітня біля селища Борова Ізюмського району Харківської області було обстріляно автобуси, які вивозили людей з Попасної в напрямку Старобільська. Харківська прокуратура повідомляє, що за попередніми даними 7 людей загинули, 27 отримали поранення.
Агентство ООН у справах біженців повідомило, що станом на 14 квітня 4 796 245 українців залишили країну через війну. При цьому 90% від тих, хто втік від війни, становлять жінки і діти.
З початку широкомасштабного російського вторгнення станом на 14 квітня 2022 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 4633 жертви серед цивільного населення України (1982 загиблих і 2651 поранений). В Україні постраждали понад 553 дитини. Ювенальні прокурори повідомляють, що 198 дітей загинули та понад 355 дітей отримали поранення різного ступеню тяжкості.
Маріупольська міська рада повідомила, що російські військові розпочали процес ексгумації тіл, які до того були поховані у дворах житлових будинків Маріуполя. Зазначається, що вони забороняють поховання вбитих ними ж людей – у кожному дворі поставили свого наглядача, який не дає можливості маріупольцям придати землі своїх померлих рідних або знайомих. Припускається, що таким чином російська армія замітає сліди своїх воєнних злочинів.
Речник СБУ Артем Дехтяренко повідомив про перехоплену розмову російського військового, де він вихваляється про звірства, які він чинив із українськими військовополоненими.
Начальник поліції Київщини Андрій Нєбитов повідомляє, що правоохоронці виявили вже більше 900 тіл мирних мешканців у звільнених населених пунктах області. Більшість з них мають вогнепальні поранення. Також він наголошує на актуальності мінної загрози, через яку страждають мирні мешканці регіону.
Супутниковий центр ООН UNOSAT показує рівень руйнувань українських міст впродовж війни за знімками з космосу. В Київській області найбільше постраждало село Горенка – пошкодження спостерігаються на 77% території населеного пункту. Ірпінь постраждав на 71%; Гостомель – на 58%; Буча – на 26%.
Начальник відділення поліції Бучанського районного управління поліції Київщини Олександр Омельяненко повідомив, що на території Макарова Київської області внаслідок бойових дій понад 200 будинків зруйновані та понад 600 будинків зазнали пошкоджень.
Голова Київської ОВА Олександр Павлюк заявив, що розмінування всієї деокупованої території Київської області може зайняти до року.
Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив, що з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні було зруйновано близько 300 мостів.
Продовольча та сільськогосподарська організація (FAO) зазначила, що ситуація з продовольчою безпекою по всій Україні погіршується. З проблемами стикаються 27% областей (на території яких тривають бойові дії або перебуває найбільша кількість внутрішньо переміщених осіб). Протягом двох місяців продовольчий дефіцит матиме місце ще в 11% областей.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
За словами премʼєр-міністра Дениса Шмигаля, Уряд спільно з ООН запускає ще дві програми виплат для вимушених переселенців. Ці кошти Всесвітня продовольча програма ООН буде платити протягом 3-х місяців.
В Україні зріс обсяг готівкової гривні в обігу. Станом на 1 квітня в обігу перебувало 685 млрд грн готівки – це на 9,2% більше, ніж на початку 2022 року. В Національному банку таке зростання пояснюють підвищеним попитом громадян на готівку, що спостерігався внаслідок невизначеності на початку війни.
Виконувач обов’язків президента НАЕК “Енергоатом” Петро Котін заявив, що прямі і непрямі збитки компанії в результаті розв’язаної Росією повномасштабної війни сягають 35 млрд грн.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний по телефону обговорив з головою об’єднаного комітету начальників штабів США генералом Марком Міллі бої на рубежі Харків-Ізюм та на Донбасі, критичну ситуацію довкола Маріуполя, а також ракетні обстріли по всій території України. Залужний наголосив на потребах ЗСУ в озброєнні та боєприпасах.
Російська Федерація надіслала дипломатичні ноти країнам, що постачають озброєння України, з вимогою припинити озброювати країну, заявивши, що невиконання цього може мати «непередбачувані наслідки».
Президент Польщі Анджей Дуда підписав закон про спеціальні рішення для протидії агресії проти України. Серед іншого, він забороняє імпорт вугілля з Росії та Білорусі.
Міжнародний валютний фонд спільно зі своїми партнерами готується до масштабного відновлення України — він готовий надати екстрене фінансування на суму 1,4 млрд доларів США, щоб допомогти Україні задовольнити негайні потреби у видатках.
Премʼєр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Кабінет міністрів оформив домовленості з урядом Японії щодо залучення допомоги в розмірі 13 млрд єн.
Пошти Польщі, Швеції, Данії, Фінляндії та Австралії у відповідь на заклики Укрпошти вже подали відповідні документи до Всесвітнього поштового союзу про припинення доставки відправлень до та з Росії і Білорусі. До поштової блокади приєдналася також Латвійська Пошта, яка в березні припинила поштові грошові перекази до та з цих країн.
Міністерство закордонних справ Північної Македонії оголосило персонами нон грата ще 6 російських дипломатів.
Посол Франції Етьєн де Понсен та Посол Італії П’єр Франческо Дзадзо повернулися до Києва.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.