14.04.2022

Ситуація станом на 8:00 15.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська продовжують підготовку до наступу на сході України. Триває нарощування авіаційного угруповання та системи управління військами. Міністерство оборони РФ підтвердило втрату ракетного крейсера “Москва”, який є флагманом російського Чорноморського флоту. 

Київський та Житомирський напрямки:

Підрозділи Державної прикордонної служби вийшли на державний кордон України з Білоруссю у Київській області, зокрема, до пункту “Вільча”.

Чернігівський та Сумський напрямки:

Оперативне командування “Північ” повідомляє про ракетний удар  з тактичного ракетного комплексу “Точка-У” в напрямку міста Городня, що на Чернігівщині.

За словами голови ДПСУ Сергія Дейнека, 13 квітня на Чернігівщині був зафіксований вогонь з гранатометів та стрілецької зброї з боку російського пункту пропуску “Погар”.

Також російські війська вперше за десять днів обстріляли зі своєї території прикордонні населені пункти Сумщини. Голова Сумської ОВА Дмитро Живицький повідомляє про пошкодження приватних будинків. 

Харківський та Луганський напрямки:

На Харківщині російські війська проводять розвідку місцевості для наступу, який ймовірно буде вестися в напрямку на Слов’янськ та Барвінкове. 

Триває часткова блокада міста Харків. Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що за добу російські війська нанесли 34 удари по районах Харкова. Також було обстріляно Золочів та розташовані поруч населені пункти. На території області в результаті обстрілів 1 людина загинула, 8 осіб отримали поранення.

В Луганській області російські війська намагаються прорвати оборону ЗСУ в районі Рубіжного та Новотошківського. Метою наступу є захоплення Сєвєродонецька та Попасної. Продовжуються обстріли населених пунктів. Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомляє про 2 поранених в Кремінній; також російські війська обстрілювали Сєвєродонецьк, Тошківку (де 1 жінка отримала смертельне поранення) та Золоте. 

Донецький і Запорізький напрямки:

Продовжуються бої за Маріуполь. Війська РФ атакують позиції ЗСУ в районі Мар’їнки. 

Голова Донецької ОВА Павло Кириленко повідомляє про три авіаудари по Великій Новосілці. Також обстріляно Зарічне, Вугледар, Волноваху та Богородичне. Внаслідок обстрілів 14 квітня на території області загинуло 3 людини, щонайменше 7 людей отримали поранення. 

За словами речника Запорізької ОВА Івана Арефʼєва, росіяни продовжують завдавати систематичних ракетно-бомбових ударів по об’єктах інфраструктури регіону, а також намагаються проводити штурмові дії в деяких населених пунктах Пологівського району.

Дніпровський напрямок:

Голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук повідомив про влучення російської ракети в нежитлове приміщення у Синельниківському районі Дніпропетровської області.

Інформаційне протистояння

За даними Генштабу ЗСУ, в місті Бєлгород (РФ) розгорнуто підрозділ інформаційно-психологічних операцій російських збройних сил з метою інтенсифікації заходів психологічного впливу на підрозділи ЗСУ та цивільне населення Харківської області. 

Росія звинувачує Україну у відкритті вогню по російській території в Климівськму районі Брянської області. Спочатку повідомлялось про обстріл прикордонного пункту пропуску, згодом з’явились повідомлення про ураження житлових будинків та поранення місцевих мешканців. Натомість Центр протидії дезінформації при РНБО України заявив, що спецслужби Росії розпочали реалізацію плану з проведення терактів на своїй території для нагнітання антиукраїнської істерії.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що 14 квітня по гуманітарних коридорах на власному автотранспорті до Запоріжжя доїхали 2332 людини (із Маріуполя – 289 людей; з  міст Запорізької області – 2043 людини). З населених пунктів Луганської області евакуйовано 225 людей. Режим тиші з боку російських військ знову не було забезпечено. 

Також місцеві джерела на тимчасово окупованих територіях Луганської області повідомляють про зростання загрози обстрілів з боку російських військових під час евакуації. Останніми днями фіксуються перманентні обстріли евакуаційного транспорту, є інформація про загиблих.  Таким чином російські війська прагнуть зупинити евакуацію місцевого населення на підконтрольні українському уряду території. 

З початку широкомасштабного російського вторгнення станом на 13 квітня 2022 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 4577 жертв серед цивільного населення України (1964 загиблих і 2613 поранених). Понад 540 дітей постраждали в Україні внаслідок агресії Російської Федерації. Ювенальні прокурори повідомляють, що 197 дитина загинула та понад 351 дитина отримала поранення різного ступеню тяжкості.  

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що до 24 лютого в Росію було вивезено понад 1100 дітей з будинків-інтернатів, які знаходяться на окупованих територіях Донецької і Луганської областей. Наразі підготовлено 280 справ щодо їхнього усиновлення російськими громадянами. Денісова поінформувала, що Державна дума РФ наступного тижня розглядатиме законопроєкт про спрощення процедури усиновлення російськими громадянами українських дітей. 

Голова Національної поліції Ігор Клименко заявив, що  за час повномасштабної війни відкрито вже понад 6,6 тисяч справ за фактами вчинення злочинів військовослужбовцями РФ на території України.

Мер Бучі Анатолій Федорук повідомляє, що у 85 % вбитих в місті цивільних осіб є кульові поранення. За його словами, це засвідчує наявність умисних вбивств, спростовуючи версію про випадкову загибель мирного населення. 

Відбувся черговий (вже четвертий) обмін військовополоненими з Росією. В результаті вдалося звільнити 30 громадян України (5 офіцерів та 17 військовослужбовців рядового складу, 8 цивільних осіб, включаючи 1 жінку).

Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомляє про звільнення 2 українських пілотів, які потрапили в полон 8 березня в районі села Нова Басань Чернігівської області. Вони розповіли про порушення росіянами правил утримання полонених, зокрема щодо відсутності в СІЗО міста Курськ надання елементарної медичної допомоги. 

Голова партії “Слуга народу” Олена Шуляк повідомила, що станом на 14 квітня без житла в Україні залишились понад 219,6 тисяч людей. 95 % будівель в місті Маруіполь знищені внаслідок дій російських військ. Супутниковий центр ООН оприлюднив знімки, де видно майже 80% руйнувань села Горенка (Київська область). В Міністерстві охорони здоров’я повідомили, що внаслідок російських обстрілів зазнали пошкоджень 324 лікарні, 24 з яких – зруйнували вщент. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Міністр аграрної політики Микола Сольський розповів про суттєве скорочення експорту агропродуктів з України. В березні цього року було експортовано продукцію на 842 млн доларів США, в той час як попереднього року за той самий період вартість експорту становила 1,9 млрд доларів США.

Національний банк України повідомляє, що цьогоріч інфляція може перевищувати 20%. Подорожчання товарів і послуг зумовлюють порушення виробничих процесів та логістики, ефекти перенесення девальвації курсу гривні, яка відбулася напередодні війни, висока вартість енергоносіїв. Попри те, що економічна діяльність в країні поступово відновлюється, НБУ оцінює падіння українського ВВП цьогоріч у третину економіки. 

Національний банк України з 14 квітня дозволив банкам продавати населенню готівкову іноземну валюту.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Верховна Рада визнала дії, вчинені Росією під час воєнного нападу на Україну, геноцидом українського народу. Крім того, Верховна Рада України ухвалила закон «Про заборону пропаганди російського неонацистського тоталітарного режиму, акту агресії проти України з боку РФ як держави-терориста, символіки, яка використовується збройними та іншими воєнними формуваннями РФ у війні проти України». Згідно з законом, Росія визнається державою-терористом, однією з цілей політичного режиму якої є державний геноцид українського народу. 

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову із президентом Франції Еммануелем Макроном. Сторони  обговорили розслідування російських воєнних злочинів, боротьбу українського народу проти російського вторгнення та переговорний процес між Україною та РФ.

Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак провів тристоронні консультації із радником президента США з національної безпеки Джейком Салліваном та радником прем‘єр-міністра Великої Британії з нацбезпеки Стівеном Лавгровом. Єрмак поінформував партнерів про ситуацію на фронті та про воєнні злочини Росії. Також було обговорено хід і перспективи переговорів з РФ та механізми надання безпекових гарантій для України.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба провів телефонну розмову з державним секретарем США Ентоні Блінкеном. Сторони обговорили наступний пакет військової допомоги Україні та узгодили позиції щодо подальших санкцій, які будуть запроваджені проти Росії.

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук провів офіційну зустріч із Головою Сенату парламенту Чеської Республіки Мілошом Вистрчілом і Маршалом Сенату Республіки Польща Томашом Гродзьким, які прибули до України. Парламентарі разом відвідали визволені від російських військ населені пункти Київської області (Бучу, Бородянку та Ірпінь). Представники Сенатів Чехії та Польщі наголосили на тому, що немає жодного виправдання жорстокій агресії РФ проти України. 

Прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо після поїздки країнами Східної Європи заявив, що “довгостроковою метою Кремля є дестабілізація усього західного суспільства, і цей конфлікт цінностей, який знайшов прояв у російському вторгненні в Україну, може тривати роками”. За його словами, Бельгія активно підтримує Україну, зокрема надаючи фінансову та гуманітарну допомогу.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.