Ситуація станом на 8:00 17.04.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Війська РФ продовжують завдавати авіаційних та ракетних ударів по об’єктах інфраструктури та житлових кварталах. Триває підготовка до російського наступу на сході України.
Київський та Житомирський напрямки:
За словами мера Києва Віталія Кличка вранці 16 квітня війська РФ обстріляли Дарницький район. За попередньою інформацією 1 людина загинула, ще декілька осіб постраждали.
Харківський та Луганський напрямки:
В районі Ізюма російські війська зосередились на утриманні позицій, які є плацдармом для очікуваного наступу на Слов’янськ та Барвінкове з метою оточення українських підрозділів в зоні проведення Операції Об’єднаних сил.
Продовжується часткова блокада та обстріли Харкова. Російські військові вранці завдали ракетного удару по одному з центральних районів міста, у результаті чого 2 людей загинули та щонайменше 18 отримали поранення. Ввечорі внаслідок нового обстрілу загинула ще 1 людина, 2 – отримали поранення.
Протягом доби російські війська обстрілювали Сєвєродонецьк, Рубіжне, Кремінну та Лисичанськ. За даними голови Луганської ОВА Сергія Гайдая, пошкодження отримав Лисичанський нафтопереробний завод. Також було пошкоджено будівлю лікувального закладу в Привіллі. В Сєвєродонецьку перебито газопровід, місто залишилось без газу. В Кремінній ДСНС фіксує десятки загорянь житлових та нежитлових будинків.
Донецький і Запорізький напрямки:
Російська авіація завдає авіаційних ударів по Маріуполю. За даними Генштабу ЗСУ, в місті продовжуються бої в районі морського порту.
Донецька ОВА повідомляє, що внаслідок обстрілів 16 квітня на території області загинула 1 цивільна особа, ще 1 – отримала поранення. Ці дані не включають інформацію з Маріуполя та Волновахи.
Дніпровський напрямок:
Голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко повідомив, що в результаті двох ракетних ударів по Дніпровському району міста Дніпро було зруйновано покинуту птахофабрику. За попередньою інформацією постраждалих немає.
Очільник Полтавської ОВА Дмитро Лунін проінформував, що в одному із сіл під Полтавою ракетним ударом російських військових ввечері 15 квітня пошкоджено об’єкти господарської інфраструктури. 1 людина загинула, ще 1 отримала поранення.
Західний напрямок:
За словами голови Львівської ОВА Максима Козицького було завдано ракетних ударів по Львівській області. Українські сили ППО знищили 4 крилаті ракети.
Інформаційне протистояння
Центр протидії дезінформації при РНБО України доповідає, що Росія використовує українських дітей, депортованих з тимчасово окупованих територій, для пропагандистських цілей. Використання дітей в інформаційній війні є грубим порушенням норм Міжнародного права.
Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомляє про розповсюдження російськими військовими агітаційних листівок на тимчасово окупованих територіях Херсонської області. В них містяться тези російської пропаганди про конфлікт, та заклики не чинити спротиву окупаційним силам.
Держспецзв’язку попереджає про здійснення розсилки шкідливих програм в месенджерах. Вони містяться в листах, які відправляються нібито від імені СБУ.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що 16 квітня через гуманітарні коридори було евакуйовано 1 449 мирних громадян. З них: 170 осіб – з Маріуполя; 1 211 осіб – мешканці міст Запорізької області; 68 людей – з Луганської області. Під час “режиму тиші” російська армія відкрила вогонь по центру Лисичанська (Луганська область). Евакуація фактично була зірвана.
Ювенальні прокурори повідомляють, що 200 дітей загинули та понад 360 отримали поранення різного ступеню тяжкості внаслідок широкомасштабного вторгнення Росії в Україну.
Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомляє, що окупаційна адміністрація на території ОРДЛО проводить мобілізацію дітей, які брали участь у так званих «патріотичних клубах», до лав незаконних збройних формувань.
Мер міста Тростянець (Сумська область) Юрій Бова повідомив, що у звільненому селі Білка було виявлено залишки хімічної зброї (зарин та інші речовини).
Комітет з питань свободи слова Верховної Ради заявив, що в Україні задокументовано 21 випадок загибелі представників медіа від початку повномасштабного вторгнення Росії.
Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що в російському полоні наразі перебуває близько 700 українських військових та понад 1000 цивільних осіб.
За даними співробітника Ізюмської міської ради Максима Стрельника, на Харківщині російські військові організували примусову депортацію з міста Ізюм до Росії понад 50 містян.
Міністр освіти та науки України Сергій Шкарлет повідомив, що війна завдала українській освіті понад 5 млрд доларів США збитків. Повністю зруйнований 91 заклад освіти, 923 об’єкти – частково пошкоджені.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
У черговому відеозвернення Президент України Володимир Зеленський заявив, що Уряд не буде змінювати тарифи на електроенергію в найближчі півроку.
За словами першого заступника міністра внутрішніх справ Євгена Єніна Україна може заблокувати перекази на близько 200 млрд грн до Росії та Білорусі від пов’язаних з цими країнами компаній, аби ці гроші не могли використати на ведення війни проти України.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Президент України Володимир Зеленський обговорив по телефону із Прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном досягнуті домовленості щодо оборонної та макрофінансової підтримки. Борис Джонсон заявив, що міжнародна підтримка України лише посилилася, і що він переконаний в успіху України в її боротьбі.
Також Володимир Зеленський провів телефонну розмову із прем‘єр-міністром Швеції Магдаленою Андерссон. Сторони обговорили оборонну підтримку України та посилення антиросійських санкцій. Зеленський проінформував керівника шведського уряду про критичну ситуацію в Маріуполі.
До Києва прибула делегація парламентарів Грузії на чолі зі спікером парламенту Шалвою Папуашвілі. В рамках візиту делегація відвідала звільнені від російських військ Бучу та Ірпінь на Київщині. Крім того, Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук під час зустрічі з грузинським колегою обговорив приєднання Грузії до санкцій проти Російської Федерації. Також він запросив політиків та народ Грузії взяти активну участь у відбудові України.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль провів розмову із директором Європейського департаменту МВФ Альфредом Каммером. Сторони обговорили роль Фонду у фінансовій підтримці України під час війни та після її завершення, а також домовились докласти спільних зусиль для наповнення адміністративного рахунку МВФ для України.
З 17 квітня Італія та Бельгія закривають свої порти для російських кораблів в рамках розширених санкцій Європейського Союзу проти Російської Федерації. Таке ж рішення ухвалила Румунія, заборонивши кораблям під російським прапором входити до румунських портів у Чорному морі та на Дунаї. Виняток становлять судна з гуманітарним вантажем, а також ті, що перевозять деякі товари до країн ЄС, або потребують допомоги.
Міністр юстиції ФРН Марко Бушманн висловив позицію федерального уряду та заявив, що можливі поставки важкого озброєння в Україну є легітимними з точки зору міжнародного права, адже Україна веде законну оборонну війну проти Росії. Бушманн зауважив, що Німеччина стала однією з перших країн у світі, яка систематично розслідує та зберігає докази воєнних злочинів, скоєних на території Україні.
Міністр фінансів ФРН Крістіан Лінднер оголосив, що Німеччина збільшить фонд військової підтримки зарубіжних країн до 2 мільярдів євро, більшість яких піде на закупівлю зброї для України.
Личаківський районний суд Львова обрав народному депутату Віктору Медведчуку, якого підозрюють в державній зраді, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.