Ситуація станом на 8:00 16.03.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Київський та Житомирський напрямки:
15 березня у Святошинському районі Києва, внаслідок влучення боєприпасу було пошкоджено житловий будинок, внаслідок чого загинуло 4 людини. 35 людей було евакуйовано з будинку.
Внаслідок авіаобстрілу міста Малина та села Юр’ївка, що на Житомирщині, одна людина загинула та двоє травмовані. Зруйновано 2 приватних будинки та до десятка будинків пошкоджено.
Харківський та Луганський напрямки:
15 березня близько 11:00 внаслідок обстрілу у Харкові пошкоджено три багатоповерхові житлові будинки. 33 особи було врятовано рятувальними службами.
Станом на 19:00 голова Харківської ОДА Олег Синєгубов заявив, що Збройні сили України відбили атаку російських військ під Харковом і відкинули їх за межі попередніх позицій.
Донецький і Запорізький напрямки:
На Донеччині було обстріляно село Олександропіль у Костянтинівському районі, поранено людину, пошкоджено адмінбудівлю.
За словами міського голови Нікополя області Олександра Саюка було обстріляно район між Нікополем та селом Олексіївка на Дніпропетровщині, в якому відбувається просування російських військ в бік Запоріжжя.
Південний напрямок:
Зранку 15 березня по одному з населених пунктів Одещини нанесли ракетний удар авіацією та з кораблів, внаслідок чого двоє людей дістали поранення.
Заступник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко повідомив, що “близько 16 березня з кораблів був здійснений масований ракетний і артилерійський обстріл в районі берега українського села Тузли, що в Одеській області.”
Центральний напрямок:
За словами голови Дніпропетровської ОВА у ніч з 14 на 15 у Дніпрі було завдано два ракетні удари по аеропорту, які зруйнували злітно-посадкову смугу та пошкодили термінал.
Інформаційне протистояння
Служба безпеки України затримала хакера, який забезпечував російським військовим (в т.ч. вищому військовому керівництву) мобільний зв’язок в Україні.
Центр протидії дезінформації при РНБО України повідомляє про новий вид інформаційної загрози. Користувачі-боти або “живі” акаунти відправляють в чатах повідомлення, щоб дізнатись про ступінь ураження від бомбардування і точну локацію для корегування вогню.
Міністерством цифрової трансформації України було створено онлайн-гру, за допомогою якої здійснюються таргетовані атаки для блокування російських сайтів, що обслуговують армію РФ.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
15-го березня із 9 погоджених гуманітарних коридорів спрацювало 7, вдалось евакуювати 28893 людини із заблокованих міст Донецької, зокрема із міста Маріуполь, Сумської, Харківської областей.
Маріуполь знаходиться в оточенні з початку березня. Місто перебуває під постійними обстрілами авіації та артилерії. Наразі 400 людей разом із медперсоналом взяті у заручники в обласній лікарні інтенсивного лікування.
На межі гуманітарної катастрофи перебуває місто Ізюм Харківської області, яке два тижні перебуває в облозі. “Померлих нікому ховати. Медична допомога не надається. Підвезти гуманітарну допомогу, яка є в достатній кількості, немає змоги. Вивезти людей немає змоги”, – заявляє заступник міського голови Володимир Мацокін.
Станом на 15 березня, згідно інформації Офісу Генерального прокурора, в Україні загинули 97 дітей, понад 100 поранено.
Під час збору новин у Київській області був убитий фотожурналіст та оператор Fox News П’єр Закжевський. Інший кореспондент мережі Бенджамін Холл госпіталізований. Загалом від початку конфлікту було вбито 6 журналістів, і сім поранено.
Завершено пошуково-рятувальні роботи після авіаобстрілу школи на Миколаївщині 13-го березня. З-під завалів рятувальники деблокували 3 постраждалих та тіла 7 загиблих людей. Загалом за добу у Миколаївській області поранено 80 осіб, із них двоє дітей.
Як повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай, 15 березня потрапив під обстріли евакуаційний автобус, який вивозив людей з Рубіжного на Луганщині.
Російська сторона примусово утримує представників міського самоврядування України, а саме Івана Федорова та Сергія Прийму (м.Мелітополь), Євгенію Матвеєву (м.Дніпрорудне), Олександра Мусієнко (с. Чулаківка Херсонської області).
За данними МВС України, знищено 3500 об’єктів інфраструктури, в тому числі 230 об’єктів транспортної інфраструктури, 165 об’єктів життєзабезпечення населення, таких як електропідстанції та газопроводи – повністю або частково зруйновані. Також внаслідок бомбардувань та обстрілів пошкодили понад 400 закладів освіти, 59 з них зруйновано повністю.
За неповних три тижні постраждали щонайменше 28 споруд духовного значення (серед них православні храми, семінарії та синагоги) у щонайменше шести областях України.
За оцінками Міжнародної організації з міграції, кількість українців, які виїхали з країни з початку повномасштабної війни, досягла 3 млн осіб.
Спротив
Мешканці тимчасово захоплених населених пунктів Херсонщини продовжують виходити на антиросійські протести. Зокрема, протягом доби мітинги на підтримку України провели жителі міста Херсон, а також вийшли мешканці одного з найбільших чорноморських курортів – села Залізний Порт.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
15 березня затверджено Указ Президента про продовження строку дії воєнного стану в Україні до 24 квітня 2022 року включно. На засіданні Верховної Ради прийнято 21 закон для підтримки країни під час воєнного стану та зміцнення економічної системи. Зокрема, передбачається спрощена система оподаткування для великого бізнесу, скасування акцизів на пальне та зниження ПДВ, звільнення приватних підприємців від сплати єдиного соціального внеску тощо. Також Президент України підписав зміни до декількох законів щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність.
Україна та Росія продовжують переговорний процес – фокус уваги спрямований на обговорення загальних питань врегулювання, припинення вогню, виведення російських військ із території України. Згідно звернення Зеленського 16 березня “позиції на переговорах звучать уже реалістичніше. Проте, ще необхідний час, щоб рішення були в інтересах саме України”. На 16 березня заплановане продовження переговорів.
Рада ЄС затвердила четвертий пакет санкцій проти Росії. 15 березня під нові санкції ЄС потрапили компанії «Роснефть», «Газпромнефть» і «Транснефть». США та Канада розширили санкції проти російських посадовців оборонної сфери. Санкційний список Великої Британії поповнили ще 370 фізичних осіб з Білорусі та РФ.
Глави урядів Польщі, Чехії та Словенії за домовленістю з Європейським Союзом відвідали Київ. Метою візиту є підтвердження підтримки суверенітету та незалежності України, а також представлення широкого пакету підтримки Україні у війні. Також до України прибув єврокомісар з питань довкілля Віргініюс Сінкевічюс. 15 березня робочий візит до України здійснив міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс, в рамках візиту ухвалено спільну заяву, де засуджуються дії РФ, підкресливши, що безпосередню участь у агресії бере Білорусь.
Парламентська асамблея Ради Європи 15 березня одноголосно рекомендувала виключити Росію з Ради Європи.
Ряд ЗМІ нещодавно поширював інформацію про звернення Росії до Китаю із проханням щодо отримання фінансової, технічної та продовольчої підтримки. З боку обидвох країн ця інформація заперечується. США попередили Китай про потенційні наслідки в разі підтримки РФ з боку КНР, зокрема, про накладання санкцій.
Джо Байден 15 березня остаточно підписав рішення стосовно виділення Україні 13,6 мільярда доларів термінової допомоги. Україна додатково отримає від Світового банку $200 млн на тлі російської агресії. Кошти призначено для підтримки соціального забезпечення вразливих категорій населення.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.