Ситуація станом на 8:00 16.01.2023 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
- Внаслідок російського ракетного удару 14 січня загинуло як мінімум 35 цивільних, більше 80 осіб отримали поранення. Найбільша кількість жертв у місті Дніпро, де ракетою було уражено багатоквартирний будинок.
- Російські війська після тривалих вуличних боїв захопили місто Соледар на Донеччині. Командування РФ намагається створити оперативне оточення українських військ в Бахмуту.
- Начальника Генштабу РФ В. Герасимова призначено командувачем об’єднаного угруповання, яке здійснює агресію проти України. С. Суровікін залишився на посаді заступника.
14 січня російські війська здійснили кілька ракетних атак проти критичної інфраструктури України. Одна з ракет влучила в багатоповерховий будинок в Дніпрі, повністю зруйнувавши два під’їзди будівлі. В результаті за попередніми даними 35 людей загинули (з них двоє дітей), 75 осіб (з них 14 дітей) отримали поранення. Ще кілька десятків людей вважаються зниклими безвісті.
В результаті атаки зазнали пошкоджень об’єкти енергетичної мережі у Харківській, Львівській, Івано-Франківській, Запорізькій, Вінницькій та Київській областях. Також було нанесено ракетний удар по Києву із застосуванням зенітних керованих ракет С-400 (С-300), які українська ППО наразі не здатна перехоплювати.
На лінії фронту найзапекліші бої продовжуються на Бахмутському напрямку на Донеччині, де в результаті штурмових дій та вуличних боїв російські війська змогли захопити невелике місто Соледар. Проте це не призвело до прориву лінії фронту. ЗСУ тримають оборону на західних околицях цього населеного пункту. На інших ділянках фронту тривають позиційні бої. На Луганщині українські військові поступово просуваються до Кремінної.
Впродовж тижня російські війська продовжували наносити удари по цивільній інфраструктурі прикордонних та прифронтових областей України. В результаті на Донеччині загинули щонайменше 12 мирних мешканців, 23 людини отримали поранення. На території Херсонщини за тиждень втрати місцевого населення становили 4 осіб загиблими та 19 осіб пораненими. В Харківській області за цей період загинули 4 людей, отримали поранення 12 місцевих мешканців. Тривають обстріли прифронтових територій Запорізької області. В ніч на 16 січня в самому Запоріжжі внаслідок ракетного удару отримали поранення кілька місцевих мешканців.
Окрім цього, 9 січня було здійснено обстріл міста Очаків в Миколаївській області, в результаті чого отримали поранення щонайменше 15 осіб. 14 січня 1 людина отримала поранення на території Сумщини; 1 людина загинула та 1 особа отримала поранення в Кривому Розі на Дніпропетровщині.
11 січня було здійснено кадрові перестановки в структурі російського командування. Відтепер керівництво російською агресією проти України здійснює безпосередньо начальник Генштабу РФ Валерій Герасимов. Призначення покликане продемонструвати готовність Москви до розширення масштабів агресії.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ, ПОЛІТИЧНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ
За даними Офісу Генерального прокурора, станом на 14 січня внаслідок повномасштабного вторгнення РФ кількість постраждалих дітей в Україні зросла до 1333 особи (453 дитини загинули, 880 отримали поранення).
Міжнародна неурядова організація Human Rights Watch випустила щорічний звіт про стан прав людини у світі. У ньому зазначається про катастрофічні наслідки збройного вторгнення РФ в Україну для населення, цивільних об’єктів та інфраструктури. Це включає в себе здійснення російською армією невибіркових і непропорційних обстрілів (зокрема, лікарень, шкіл, гумконвоїв); використання касетних боєприпасів і протипіхотних мін; руйнування енергетичної інфраструктури; воєнні злочини та злочини проти людства на окупованих територіях (тортури, насильницьке позбавлення волі, сексуальне насильство, примусове переміщення, порушення прав військовополонених тощо).
11-13 січня в Туреччині відбулися переговори між Омбудсманами України та РФ. Основна увага була приділена тематиці пришвидшення повернення українських військовополонених та звільнення цивільних заручників, затриманих російською стороною в окупованому Криму, ОРДЛО, а також на інших тимчасово окупованих територіях України, зокрема з 24 лютого 2022 року.
В.Зеленський позбавив громадянства України чотирьох народних депутатів, звинувачених у державній зраді та співпраці з РФ на шкоду інтересам України – Віктора Медведчука, Тараса Козака, Андрія Деркача і Рената Кузьміна. 13 січня Верховна Рада України достроково припинила їх повноваження як парламентарів. 15 січня В.Зеленський ввів у дію рішення РНБО про запровадження персональних санкцій щодо 198 осіб, серед яких діячі культури та пропагандисти з РФ і України.
За даними Держстату, у 2022 році інфляція в Україні становила 26,6%. При цьому базова інфляція в грудні порівняно з листопадом 2022 року становила 0,8%.
За інформацією Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Р.Стрільця, сума завданої шкоди для довкілля України від збройної агресії Росії склала понад 46 млрд доларів. Збитки включають у себе масове забруднення повітря та ґрунтів, вигорання щонайменше 23,3 тис. га лісів, згорання понад 680 тис. тонн нафти та пального внаслідок обстрілів російською армією енергетичних об’єктів України тощо.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ТА МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
11 січня у Львові відбулося засідання високого рівня Люблінського трикутника. Президент України Володимир Зеленський зустрівся з Президентом Польщі Анджеєм Дудою та Президентом Литви Гітанасом Наусєдою. Лідери обговорили питання безпеки та оборони, підтримку членства України в НАТО. За підсумками було ухвалено спільну декларацію, яка, серед іншого, передбачає підтримку проведення Саміту Формули миру та створення спеціального міжнародного трибуналу щодо притягнення Росії до відповідальності за розв’язання війни.
Міжнародні партнери продовжують здійснювати візити до України в умовах війни. Глава української держави провів переговори з виконавчим віце-президентом Єврокомісії з питань Європейського зеленого курсу Франсом Тіммермансом та спікером парламенту Латвії Едвардсом Смілтенсом, які перебували з візитом в Києві. Міністр закордонних справ ФРН Анналена Бербок 10 січня відвідала Харків.
Крім того, Президент України Володимир Зеленський провів телефонні розмови з Прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком, з Прем’єр-міністром Албанії Еді Рамою, з Президентом Кенії Вільямом Руто, з Президенткою Словаччини Зузаною Чапутовою, з Прем’єр-міністром Люксембургу Ксав’є Бетелем, з Президентом Кіпру Нікосом Анастасіадісом, із Прем’єр-міністром Ірландії Лео Варадкаром, із Президентом Естонії Аларом Карісом, з Президентом Європейської ради Шарлем Мішелем, з Прем‘єр-міністром Чеської Республіки Петром Фіалі, з Президенткою Словенії Наташею Пірц Мусар, із Прем‘єр-міністром Португалії Антоніу Коштою, із Прем’єр-міністром Північної Македонії Дімітаром Ковачевським.
З початку повномасштабного вторгнення міжнародні партнери вперше ухвалили рішення про передачу українським збройним силам наступальної зброї – бойових танків. Велика Британія надасть Україні важкоброньовані танки Challenger 2 та самохідні гаубиці AS-90. Польща готова передати Україні роту німецьких важких танків Leopard 2 в межах міжнародної коаліції. Сучасне важке озброєння значно підвищить контрнаступальні можливості ЗСУ.
Крім того, Канада передасть на потреби України комплекс протиповітряної оборони NASAMS, який закупить в США. Про надання військової допомоги оголосили Литва та Німеччина. Гуманітарну та фінансову допомогу нададуть Азербайджан, Норвегія, ФРН та Фінляндія.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.