Ситуація станом на 8:00 12.09.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
ЗСУ продовжують успішні наступальні дії. За словами Головнокомандувач ЗСУ Валерія Залужного, від початку вересня українські військові звільнили понад 3 тисячі квадратних кілометрів окупованої території. За останні дні особливо значущими є успіхи на Харківському напрямку. Завдяки високоточним ударам по глибині оборони, поєднанні маневрів різних підрозділів та охопленню російських сил, за останні 4 доби ЗСУ вдалось просунутись вглиб оборони противника на понад 50 км та змусили їх відступити з території Ізюмського виступу. Завдяки колапсу російського фронту ліквідовано загрозу російського наступу на Слов’янськ, а також значно ускладнені позиції військ РФ на Донбасі. Наразі нова лінія фронту на північному сході України сформована по річці Оскіл, лівий берег якої залишається в окупації.
Ракетні обстріли 11 вересня, завдані РФ по території України, мали на меті руйнування обʼєктів критичної інфраструктури, зокрема теплових електростанцій. Напередодні старту опалювального сезону енергетичні об’єкти України можуть стати головною ціллю російських обстрілів.
Битва за Донбас
Успішні дії ЗСУ на Харківщині супроводжуються атаками ЗСУ проти російських позицій на півночі Донецької області. Тривають бої за місто Лиман.
Швидкий відступ військ РФ з Харківської області відкрив можливості для наступу на півночі Луганської області, в тому числі армія РФ вимушено відступила з низки населених пунктів на Луганщині, зокрема зі Сватового. Необхідність перекидати резерви для формування нової лінії фронту в цьому районі ослаблює російські позиції на інших напрямках. Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомляє, що ЗСУ просунулись до околиць Лисичанська.
Тривають інтенсивні обстріли, які призводять до руйнування цивільної інфраструктури та втрат серед мирних мешканців. В ніч на 11 вересня ракетами обстріляли житлові будинки у м. Покровськ, внаслідок чого загинуло 6 осіб та ще 6 осіб отримали поранення. Також 11 вересня війська РФ завдали удару по багатоповерховому будинку Словʼянська. Протягом 8-11 вересня на території Донецької області загинуло 24 людини, 55 осіб отримали поранення.
Харківський напрямок
В результаті контрнаступу ЗСУ вдалося звільнити основну частину тимчасово окупованих територій на Харківщині. Розпочавши атаки з району Балаклеї, українські військові за декілька діб прорвалися вглиб до Куп’янська – важливого пункту, через який йшло забезпечення ізюмського угруповання військ РФ. Загроза його оточення призвела до відступу російських військових з міста Ізюм у східному напрямку. Також відбувся відхід російських підрозділів, розташованих північніше Куп’янська, в бік державного кордону РФ. Це відкриває можливості для звільнення населених пунктів на північ від Харкова.
Російські війська відповідають на успішний наступ ЗСУ обстрілами цивільної інфраструктури на Харківщині. Внаслідок цього за період 8–11 вересня у місті та області загинули 7 людей, ще 28 зазнали поранень.
Запорізький напрямок
Лінія фронту залишається стабільною – російські війська зосереджуються на утриманні зайнятих позицій. На території Запорізької області не припиняються обстріли із застосування танкового озброєння, а також реактивної та ствольної артилерії. Вночі 12 вересня російські військові обстріляли обласний центр – Запоріжжя.
Південний напрямок
ЗСУ продовжують наступальні операції на Херсонському напрямку. Вони завдають удари по тиловій інфраструктурі та логістичних маршрутах військ РФ. Зокрема, українські військові знищили чергову паромну переправу в районі Нової Каховки.
Продовжують завдаватися систематичні ракетні удари по Миколаєву, внаслідок яких станом на 11 вересня 9 людей отримали поранення. Також від обстрілів РФ постраждала цивільна інфраструктура Вознесенська, де було поранено двоє людей.
Обстріли території України
Війська РФ продовжують обстріли прикордонних районів Сумської області. Вранці 9 вересня на Сумщині було нанесено авіаудар по лікарні, в результаті якого 7 осіб отримали поранення. В ніч на 10 вересня ударили по обʼєкту промислової інфраструктури Дніпровської області.
На тлі колапсу власних військ на Харківщині, російські військові цілеспрямовано обстріляли обʼєкти енергетичної інфраструктури в Харківській, Сумській, Полтавській та Дніпропетровській областях. Одразу в цих та інших близьких регіонах України виникли проблеми з електро- та водопостачанням.
Крім того, лише за вечір 11 вересня російські війська випустили 12 крилатих ракет по території України, 9 з яких збила протиповітряна оборона. 7 крилатих ракет вразили об’єкти на Дніпропетровщині, ще 2 ракети знищено підрозділами Повітряних сил на Полтавщині. Також вдалось знешкодити ракету у Черкаській області.
Інформаційне протистояння
Офіс Президента України із посиланням на ГУР Міністерства оборони України повідомляє, що російські спецслужби створили фейковий інтернет-портал, нібито пов’язаний з Президентом України Володимиром Зеленським. Він має ознаки шахрайського ресурсу, що створений для привласнення коштів під виглядом фонду допомоги Україні. Таким чином РФ намагалась дискредитувати Україну та її вище керівництво.
СБУ повідомила про затримання двох жителів України, які працювали над запуском проросійського медіацентру “Таврія” на півдні України. Основним завданням проєкту було масове поширення на території регіону пропаганди через спеціально створені телеграм-канали, додатки онлайн-телебачення і радіомовлення.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні повідомила, що станом на 9 вересня підтверджені втрати внаслідок повномасштабного вторгнення Росії становлять 14 059 жертв серед цивільного населення (5 767 загиблих та 8 292 поранених внаслідок бойових дій). Фактичні цифри, ймовірно, значно вищі. За даними Офісу Генерального Прокурора, на ранок 11 вересня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1130 (383 дитини загинули, 747 – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», 7461 дитина була депортована, 233 – зникли безвісти.
Управління Верховного комісара ООН з прав людини задокументувало випадки примусового переміщення дітей з тимчасово окупованих територій України без супроводу на окуповану Росією територію або до самої Російської Федерації. Незважаючи на те, що відповідно до статті 50 Четвертої Женевської конвенції, заборонено змінювати особистий статус дітей, у тому числі їх громадянство, російська влада ухвалила спрощену процедуру надання російського громадянства дітям з України, які залишилися без піклування батьків.
Моніторингова місія ООН в Україні підтвердила, що з 24 лютого принаймні 416 осіб стали жертвами свавільних затримань і насильницьких зникнень на територіях України, окупованих Російською Федерацією, або на територіях, “контрольованих на той час збройними силами Росії та пов’язаними з ними збройними групами”. З них 16 осіб були знайдені мертвими, 166 людей було звільнено. Крім того, були задокументовані окремі порушення у поводженні з військовополоненими. При цьому Російська Федерація не надала Моніторинговій місії ООН доступу до військовополонених, які утримуються як на її території, так і на окупованих територіях України.
10 вересня вдалося відновити зовнішнє енергопостачання для Запорізької атомної електростанції, яка 3 доби працювала за рахунок енергії одного з реакторів. Це дозволило ЗАЕС достроково зупинити останній робочий реактор у ніч проти 11 вересня. В умовах повної зупинки станції зовнішнє постачання необхідне для охолодження реакторів та інших систем підтримки безпеки. Голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив про початок консультацій щодо термінового створення зони ядерної безпеки та захисту на ЗАЕС.
У Херсонській та Запорізькій областях російські війська посилюють фільтраційні заходи у відповідь на контрнаступ Збройних сил України. Було посилено адміністративно-поліцейський режим, заборонено в’їзд та виїзд із населених пунктів, запроваджено комендантську годину. У Херсоні був проведений обшук житлових приміщень мікрорайону Східний, з яких видно Антонівський міст. Крім того, за даними Генштабу ЗСУ, на тимчасово окупованих територіях Харківської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей у ході підготовки до так званих “референдумів” російські війська закликають місцевих жителів, що виїхали, повернутися до своїх домівок до 1 жовтня. В іншому випадку їм погрожують так званою “націоналізацією” житла.
Спротив
У тимчасово окупованому Мелітополі (Запорізька область) кілька днів поспіль фіксують вибухи. За даними мера міста Івана Федорова 8 вересня вони пролунали в будинках трьох осіб, які співпрацюють з окупаційною адміністрацією.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Держстат повідомляє про втрати української економіки, спричинені повномасштабним вторгненням РФ. Реальний ВВП держави у II кварталі 2022 року зменшився порівняно з попереднім кварталом на 19,1% (з урахуванням сезонного фактора), а порівняно з II кварталом 2021 року – на 37,2%. Інфляція в Україні у серпні відносно липня зросла на 1,1%, а у річному вимірі зросла до 23,8%.
Міністр юстиції Денис Малюська повідомив, що Україна вимагатиме від РФ відшкодування збитків, нанесених війною. Задля цього на засіданні Генеральної Асамблеї ООН держава домагатиметься ухвалення резолюції, на якій має базуватися створення міжнародного механізму відшкодування збитків. За оцінкою експертів Київської школи економіки у рамках проєкту «Росія заплатить» прямі збитки, нанесені війною українській інфраструктурі, станом на 5 вересня становлять 114,5 млрд дол. США. За підрахунками, зробленими на початку серпня, ще щонайменше 188 млрд дол. США потрібні на відновленні зруйнованих активів. У цілому, повоєнна відбудова України за оцінками експертів може потребувати до 350 млрд дол. США.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
8 вересня на американській військово-повітряній базі у ФРН «Рамштайн» відбулося п’яте засідання контактної групи з питань оборони України, в якому взяли участь міністри оборони та високопосадовці близько 50 країн. У рамках заходу союзники та партнери пообіцяли постачання додаткового озброєння та підготовку українських бійців для протистояння російській агресії. Зокрема, США затвердили новий пакет військової допомоги Україні на суму 675 мільйонів доларів США. Також Державний департамент США оголосив про намір виділити ще 2,2 мільярда доларів США на довгострокову підтримку безпеки України та її сусідів. Крім того, уряд Норвегії анонсував постачання Україні 160 ракет Hellfire, пускові установки та блоки лазерного наведення до них, а також прилади нічного бачення. ФРН планує поставити Україні 16 броньованих мостоукладальних машин BIBER і 10 зенітних танків Gepard, а також близько 6000 боєприпасів до них.
Світові лідери активізували свої візити до України, висловлюючи підтримку українському народу в протистоянні російській збройній агресії. Державний секретар США Ентоні Блінкен 8 вересня прибув до Києва для обговорення військової допомоги Україні. У ході візиту він зустрівся з президентом Володимиром Зеленським та відвідав пошкоджене внаслідок бойових дій місто Ірпінь Київської області. Політики обговорили майбутні гарантії безпеки для України, ситуацію на Запорізькій АЕС, післявоєнну відбудову України, тиск на Росію, реформи в Україні та відновлення експорту українського збіжжя.
Крім того, Президент України Володимир Зеленський провів зустріч з Президентом Латвійської Республіки Егілсом Левітсом і Прем’єр-міністром Республіки Польща Матеушем Моравецьким, які прибули з візитом до Києва. Під час переговорів піднімалися питання енергетичної безпеки, продовження санкційного тиску на РФ та посилення співпраці між країнами. Також Україна і Польща домовилися про будівництво хабу для ремонту військової техніки та проведення навчань з міжнародними партнерами. У свою чергу, глава МЗС Німеччини Анналена Бербок вдруге від початку повномасштабного вторгнення прибула до Києва. В рамках візиту відбулася її зустріч з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою, під час якої були обговорені питання подальшого надання Україні з боку Німеччини зброї та амуніції.
Президент України Володимир Зеленський і президент Франції Еммануель Макрон провели телефонну розмову, під час якої обговорили ситуацію навколо Запорізької АЕС, а також порушили питання заборони на видачу віз для російських громадян. Також президент України провів першу в історії двосторонніх відносин розмову з Президентом Кенії Вільямом Руто та подякував за підтримку позиції України в міжнародних організаціях.
Єврокомісія опублікувала рекомендації щодо візової політики держав-членів ЄС. Вони містять пораду не видавати громадянам Росії багаторічні візи, а також у певних випадках розглядати можливість анулювання вже виданих віз. При цьому держави Балтії та Польща з 19 вересня вводять жорсткі обмеження на в’їзд громадян РФ на свою територію. Відтепер навіть особи з шенгенськими туристичними візами, отриманими в інших державах, не зможуть потрапити до відповідних країн.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.