13.04.2022

Ситуація станом на 8:00 14.04.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Російські війська посилюють угруповання для наступу на сході України, та штурмують Маріуполь. Продовжуються ракетно-бомбові удари по військовій та цивільній інфраструктурі в Харківській, Донецькій та Запорізькій областях. Тривають бої на Луганщині. 

Київський та Житомирський напрямки:

У ніч з 12 на 13 квітня був нанесений ракетний удар по інфраструктурному об’єкту у м. Чуднів (Житомирська область). Загиблих та постраждалих немає. 

Російська сторона погрожує завдати удари по “центрах ухвалення рішень”, у тому числі в Києві, якщо українські військові нібито продовжуватимуть здійснювати “диверсії на території РФ”. Така заява пролунала під час брифінгу речника Міністерства оборони РФ. 

Харківський та Луганський напрямки:

В Харківській області найгострішою залишається обстановка на Ізюмському напрямку, де ЗСУ ведуть оборонні бої з метою не дати російським військам прорватись до Донецької та Луганської областей з півночі. 

Російські війська продовжують частково блокувати та обстрілювати Харків. За словами очільника Харківської ОВА Олега Синєгубова, протягом минулої доби (12 квітня) вони нанесли приблизно 53 удари з артилерії та РСЗВ по території області. В результаті обстрілів 7 людей загинули, 22 травмовані (з них 3 дитини). 13 квітня в Харкові внаслідок обстрілів загинули 4 мирних жителів, 10 – отримали поранення.

В той же час Олег Синєгубов розповів, що ЗСУ утримують позиції та мають успіх на Роганському та Дергачівському напрямках.

На Луганщині російські війська проводять штурмові дії в районі Сєвєродонецька, Рубіжного та Попасної. Протягом дня вони обстрілювали Новодружеськ, Рубіжне, Нижнє та Золоте. 

Донецький і Запорізький напрямки:

Основні зусилля російських військ в Донецькій області концентруються на захопленні окремих кварталів міста Маріуполя. 36-та окрема бригада морської піхоти ЗСУ зазнала суттєвих втрат, але в рамках тактичного перегрупування підрозділ морських піхотинців зміг об’єднатися з бійцями полку “Азов”. 

Також йдуть бої в районах Слов’янська та Курахового. 

Російські війська продовжують обстріли Донеччини. Голова Донецької ОВА Павло Кириленко заявив, що військові РФ завдали ракетного удару по селищу Черкаське. Крім того, було обстріляно Авдіївку та Велику Новосілку. За даними обласної адміністрації, протягом дня поранення отримали щонайменше 10 цивільних осіб (8 – в Черкаському; по 1 – Багатирі та Комишуватому).

Продовжується нанесення ракетно-бомбових ударів по території Запорізької області. Речник Запорізької ОВА Іван Арефʼєв розповів, що російські військові застосували фосфорні боєприпаси в селі Новоданилівка на Запоріжжі. 

Південний напрямок:

Українські ЗМІ з посиланням на керівника Одеської ОВА Максима Марченка та власні джерела в українській розвідці повідомляють, що протикорабельними ракетами “Нептун” вражено ракетний крейсер “Москва” Чорноморського флоту РФ. Російські офіційні джерела не говорять про ракетну атаку, але підтвердили, що корабель отримав значні ушкодження внаслідок пожежі.

Генштаб ЗСУ повідомляє, що в Херсонській області продовжуються бойові дій в районі Олександрівки. Російські війська також намагаються повернути позиції, втрачені в районі Осокорівки. 

Інформаційне протистояння

Запорізька ОВА повідомляє, що російські пропагандисти готують новий фейк про нібито знайдений схрон із вибухівкою в Енергодарі, де знаходиться Запорізька атомна електростанція, щоб дискредитувати Збройні сили України.

ВВС заявила, що відео під брендом BBC News, із якого начебто випливає, ніби Україна відповідальна за ракетний удар по залізничному вокзалу міста Краматорськ 8 квітня, є фейком. Компанія закликає не поширювати його, та вживає кроки задля його видалення з мережі Інтернет. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко прозвітував, що попри відсутність роботи “зелених коридорів”, протягом 13 квітня із зони бойових дій на власному автотранспорті евакуювалися 1567 осіб. 1102 людини виїхали з окупованих міст Запорізької області; 83 людини виїхали з Маріуполя; 382 людини зуміли евакуюватися з міст Луганщини.

З початку широкомасштабного російського вторгнення станом на 12 квітня 2022 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 4521 втрату серед цивільного населення України (1932 загиблих і 2589 поранених). Станом на ранок 13 квітня 2022 року понад 540 дітей постраждали в Україні внаслідок агресії Російської Федерації. Ювенальні прокурори повідомляють, що 191 дитина загинула та понад 349 дітей отримали поранення різного ступеню тяжкості. 

Омбудсман Людмила Денісова повідомляє, що з початку російського вторгнення на території України було вбито 20 журналістів, серед яких є представники іноземних ЗМІ. 

Міський голова Маріуполя Вадим Бойченко повідомляє, що станом на 13 квітня у заблокованому російськими військовими Маріуполі залишаються ще близько 120 тисяч мешканців. Також у населених пунктах навколо Маріуполя чекають евакуації ще приблизно 60 тисяч людей.

Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомляє, що для приховування доказів скоєних злочинів проти цивільного населення російські війська почали використовувати мобільні крематорії. Зокрема, у Маріуполі зафіксовано перебування 13 мобільних крематоріїв. 

Голова Сумської ОВА Дмитро Живицький повідомляє, що через дії російських військових на території Сумської області загинуло понад 100 мирних мешканців. Ця цифра збільшується з кожним днем після виявлення нових тіл (часто – зі слідами катувань). 

Генеральний прокурор повідомляє, що 12 квітня в селі Правдине Херсонської області російські військовослужбовці розстріляли в житловому будинку 6 чоловіків та 1 жінку. Після цього, маючи намір приховати злочин, вони підірвали будинок із тілами розстріляних людей.

Омбудсман Людмила Денісова повідомила про захоплення російськими військовими у полон екіпажів двох цивільних суден на території Маріупольського порту. 10 квітня команди суден «Aзбург (12 громадян України) та «Lady Augusta» (екіпаж складається із громадян Сирії), були вивезені до тимчасово окупованого Донецька. Їхня подальша доля невідома. 

Депутат Херсонської облради Сергій Хлань повідомляє про викрадення російськими військовими депутата Скадовської районної ради Володимира Курікова.  

Згідно доповіді ОБСЄ Росія порушила міжнародне гуманітарне право та здійснила військові злочини, навмисно атакуючи цивільних осіб під час вторгнення в Україну.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Нацбанк здійснив другий викуп військових облігацій на суму 20 млрд грн. Станом на 13 квітня портфель військових ОВДП у власності Національного банку становить 40 млрд грн.

У НБУ розповіли, що попри те, що системні ризики для фінансової стабільності в умовах війни є високими, ситуація залишається контрольованою, а у банків високий запас ліквідності. Зокрема, обсяг коштів клієнтів в усіх валютах збільшився на 41 млрд грн з початку військових дій.

У Міністерстві інфраструктури проінформували, що Кабмін ухвалив зміни до постанови щодо здійснення публічних закупівель в умовах воєнного стану, якими відновили громадський контроль за державними закупівлями.

Портал з пошуку нерухомості ЛУН повідомляє, що ринок нерухомості в Україні робить перші кроки до відновлення. В Одесі, Львові, Ужгороді, Хмельницькому, Вінниці та інших містах люди починають вкладати гроші у новобудови.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Президент Естонії Алар Каріс, президент Латвії Егілс Левітс, президент Литви Гітанас Науседа та президент Польщі Анджей Дуда прибули до Києва, де зустрілися з президентом України Володимиром Зеленським. В рамках візиту політики відвідали Бородянку, де ознайомилися із наслідками російської окупації. За результатами візиту вони наголосили на необхідності притягнення винних до відповідальності за воєнні злочини, скоєні проти українців; важливості надання Україні допомоги озброєнням, а також посилення санкцій проти Росії (зокрема, запровадження повного ембарго на російську нафту й газ, санкції проти всіх російських банків). У свою чергу, Володимир Зеленський відзначив роль президентів Естонії, Латвії, Литви та Польщі в наданні всебічної підтримки України. 

Президент України Володимир Зеленський виступив перед парламентом Естонії. Він навів історичні паралелі між агресією РФ проти України та окупацією Естонії Радянським Союзом, подякував Естонії за надану підтримку та закликав посилювати санкційний тиск на Росію. 

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президентом США Джо Байденом, під час якої було обговорено додатковий пакет оборонної та можливої макрофінансової підтримки, а також домовлено про посилення санкцій. Після розмови з Зеленським Байден заявив, що Сполучені Штати нададуть Україні додаткову військову допомогу на суму 800 мільйонів доларів США. Вона включатиме артилерійські системи й боєприпаси, бронетранспортери тощо.

Рада Європейського Союзу затвердила виділення третього траншу у розмірі 500 млн євро з Європейського фонду миру (EPF) на поставку озброєння Україні. 

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що вважає доречним використовувати термін “геноцид” по відношенню до дій російської армії на території України. Президент Колумбії Іван Дуке також назвав дії Росії в Україні геноцидом. Натомість Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що не буде використовувати слово “геноцид”, оскільки росіяни та українці – «братські» народи. Українське МЗС відповіло Макрону, що “братній” народ не вбиває дітей”.

Володимир Зеленський зробив заяву про те, що не отримував офіційного звернення від президента ФРН Франка-Вальтера Штайнмаєра відвідати Україну. Відповідна заява була зроблена у відповідь на інформацію щодо нібито відмови Штайнмаєру в зустрічі з Президентом України напередодні.

Велика Британія запровадила санкції ще проти 206 фізичних та юридичних осіб, які підтримують війну РФ проти України (в тому числі проти затриманого напередодні Віктора Медведчука – усі його активи у Великій Британії заморожені; також у список потрапив російський нафтовий магнат і головний акціонер “Лукойла” Вагіт Алекперов). Крім того, з 14 квітня Велика Британія забороняє імпорт російського чавуну та сталі, а також експорт до Росії квантових технологій та передових матеріалів. Також понад 7 мільярдів доларів, що належать Роману Абрамовичу, були заморожені владою в офшорній зоні острову Джерсі.

Головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан, який відвідав українське місто Буча, назвав Україну “місцем злочину”, та наголосив на необхідності незалежного розслідування. 

Росію не переобрали до низки органів у системі ООН: Комітету ООН з питань неурядових організацій, а також виконавчих бюро дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та «ООН-Жінки». Крім того, РФ не вдалося продовжити своє членство в Постійному форумі корінних народів.

У Мінфіні заявили, що Україна підписала кредитну угоду з Урядом Канади про надання Україні 500 мільйонів канадських доларів на пільгових умовах. 

Європейське космічне агентство припинило співпрацю з РФ щодо організації експедицій на Місяць у зв’язку з російським вторгненням в Україну. 

Продовжується відновлення роботи дипломатичних представництв в Україні. 13 квітня до роботи в Києві повернулося Посольство Чехії; з 15 квітня планує відновити діяльність Посольство Молдови в Україні. 

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.