Російсько-українська війна (дайджест) – 6-9 жовтня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 10.10.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

ЗСУ продовжують контрнаступальні операції на півночі Луганської та Херсонської областей. Війська РФ здійснюють посилені атаки в районі Бахмуту та на західних підступах до Донецька. Вони продовжують завдавати ударів по території України. Особливої інтенсивності набули обстріли Запоріжжя. В результаті руйнувань житлових будинків в Запоріжжі за останній тиждень загинули 43 цивільні особи. 

8 жовтня внаслідок вибуху отримав пошкодження міст через Керченську протоку – символ російської незаконної анексії Криму та важливий логістичний маршрут забезпечення російських військових. Керівництво РФ звинувачує Україну в організації атаки на цей інфраструктурний об’єкт. 

Луганський напрямок

Після успішного звільнення більшості територій Харківської області ЗСУ продовжують контрнаступальні дії в напрямку Сватового, яке розташоване на півночі Луганської області. За словами голови Луганської ОВА Сергія Гайдая, протягом останніх днів вдалось звільнити сім населених пунктів Сватівського району. Українські військові перерізали трасу Сватове-Кремінна, яка слугувала одним з маршрутів логістичного забезпечення російського угруповання в агломерації Рубіжне-Сєвєродонецьк-Лисичанськ. 

Донецький напрямок

Війська РФ продовжують періодичні наступальні операції в районі Бахмута та Авдіївки. За словами Президента України Володимира Зеленського, саме на Бахмутському напрямку тривають найжорстокіші бої, але українські підрозділи успішно обороняються.  

Продовжуються інтенсивні обстріли Донецької області з боку російських військ, які призводять до руйнування цивільної інфраструктури та втрат серед мирних мешканців. 8 жовтня завдано удару по Кураховому, в результаті пошкоджень зазнали багатоквартирні житлові будинки. Усього протягом 69 жовтня на території Донецької області загинуло щонайменше 14 цивільних осіб, 45 людей отримали поранення.

Запорізький напрямок

Російські війська продовжують обстрілювати житлову інфраструктуру Запоріжжя. За останні дні майже кожного дня по місту завдавали масованих ракетних ударів; також зафіксовано атаки із застосуванням іранських  БПЛА “Shahed-136”. Чималих пошкоджень зазнали декілька багатоповерхових житлових будинків.  В результаті за останні 3 дні в Запоріжжі загинули щонайменше 34 людини, понад 100 осіб госпіталізовано. В ніч на 10 жовтня житлові квартали міста знову зазнали обстрілів. Варто зазначити, що це не остаточна кількість постраждалих, адже пошукові роботи та розбір завалів зруйнованих будинків тривають. 

Південний напрямок

Українські війська продовжують здійснювати контрнаступальні операції на Херсонському напрямку. За останні дні їм вдалось звільнити низку населених пунктів на півночі області. При цьому російським військовим вдалось вирівняти власну оборону лінії фронту на півночі Херсонської області. ЗСУ готують умови для подальших атак, зокрема завдаючи ударів по опорних пунктах та районах зосередження сил російських військ. 

Вранці 8 жовтня в результаті вибуху було пошкоджено міст через Керченську протоку. Кілька прольотів автомобільної частини переїзду виведені з ладу. На залізничній ділянці об’єкта спалахнула пожежа, оскільки в момент вибуху там перебував состав з горючими матеріалами. Російська сторона повідомляє про 3 загиблих внаслідок інциденту, та звинувачує Україну в організації атаки на ключовий об’єкт інфраструктури, через який здійснюється забезпечення російського угруповання на південному напрямку. 

Обстріли території України

Тривають обстріли території Дніпропетровській області. Найбільш інтенсивні удари війська РФ наносять по районах Нікополя та Марганця на узбережжі Дніпра.

Вранці 6 жовтня російській війська завдали ракетного удару по території Хмельницької області; одна з двох ракет впала поряд з об’єктом інфраструктури.

В ніч на 8 жовтня завдано ракетного удару по центральній частині Харкова. В результаті спалахнула пожежа в лікарні. За останні дні на Харківщині отримали поранення 18 осіб. 

Тривають обстріли прикордонних районів Чернігівської та Сумської областей з російської території. На Сумщині внаслідок удару БПЛА 9 жовтня загинула 1 людина. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 9 жовтня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні кількість постраждалих дітей зросла до 1219 (421 дитина загинула, 798  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 9 жовтня 7992 дитини було депортовано, 239 – зникли безвісти. 

На звільнених територіях українські правоохоронні органи продовжують фіксувати докази військових злочинів російських військ. Наразі проходить ексгумація масових поховань у нещодавно звільненому місті Лиман Донецької області. Розкопки тривають на двох локаціях: за попередньою інформацією, в одному місці поховано близько 200 цивільних, інше є братською могилою військовослужбовців ЗСУ. Серед перших 20 ексгумованих тіл є діти. У смт. Куп’янськ-Вузловий у Харківській області в різних похованнях були виявлені тіла 6 людей, деякі з них були знайдені зі звʼязаними руками та слідами катувань. Загалом з початку повномасштабної війни з РФ слідчі поліції розпочали понад 35 тисяч кримінальних проваджень щодо злочинів, які в Україні вчиняли російські військові та особи, що з ними співпрацювали.

Через велику кількість жертв внаслідок невибіркових ракетних ударів по Запоріжжю міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав міжнародне співтовариство рішуче засудити Росію за її атаки проти цивільних мешканців та посилити санкційний тиск. Також він наголосив на необхідності прискорення постачання Україні засобів протиповітряної та протиракетної оборони.

Російські військові продовжують провокації й обстріли Запорізької атомної станції. 8 жовтня вони повністю знеструмили Запорізьку АЕС. Після майже дводенної роботи аварійних насосів охолодження активних зон реакторів український персонал відновив живлення власних потреб станції від енергосистеми України. Проте загроза ядерної катастрофи через дії військ РФ залишається актуальною.

Через регулярні обстріли, здійснені військами РФ з провокативною метою, у тимчасово окупованому місті Енергодар Запорізької області, де знаходиться ЗАЕС, кілька днів немає електроенергії та води. Українська сторона неодноразово намагалася доставити в Енергодар гуманітарні вантажі з продуктами харчування, засобами гігієни, організувати оперативну доставку та видачу в Енергодарі питної води. Проте відповідні ініціативи блокуються російськими військовими, які не пропускають гуманітарні вантажі. 

Омбудсмен Дмитро Лубінець заявив, що 7 жовтня російські військові з літака обстріляли цивільну автоколону на Херсонщині. Внаслідок обстрілу щонайменше 5 людей загинули та 5 осіб зазнали поранень. Точна інформація про кількість загиблих та поранених досі встановлюється.

Начальник Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай повідомив, що на тимчасово окупованих територіях Луганщини російські військові примусово мобілізують чоловіків, проводять незаконну паспортизацію населення, а також вивозять дітей до РФ. Крім того, фіксуються вивезення нового обладнання з місцевих лікарень та шкіл.

Російські військові перешкоджають евакуації мирного населення на підконтрольні Україні території. Мер Мелітополя Іван Федоров заявив, що у Василівці Запорізької області на блокпосту очікують дозволу на виїзд близько 6 тисяч автівок. Деякі люди змушені жити у машинах понад 10 днів.

Українські чиновники заявили, що російське вторгнення в Україну супроводжується руйнуванням і розграбуванням об’єктів історичної та культурної спадщини. Міська рада Маріуполя повідомила, що російські війська викрали понад 2000 експонатів з музеїв міста, серед яких – картини Архипа Куїнджи та Івана Айвазовського, старовинні ікони, унікальний рукописний сувій Тори, 200-річна Біблія та понад 200 медалей. За словами керівництва Мелітопольського музею, російські війська вивезли безцінну гунську діадему та інші цінності. ЮНЕСКО стверджує, що через бойові дії зазнали пошкоджень 199 об’єктів культурної спадщини у 12 регіонах України. За даними українського уряду, кількість знищених і пошкоджених релігійних споруд становить щонайменше 270 одиниць. 

Спротив

Мер тимчасово окупованого Мелітополя Іван Федорів повідомив, що зранку 6 жовтня в північній частині міста пролунали вибухи.

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Верховна Рада призначила Андрія Пишного на посаду очільника Національного банку України. До цього він очолював державний банк “Ощадбанк” (2014-2020), з початком війни працював в міжнародній санкційній групі “Єрмак-Макфол”.

Пресслужба Міністерства економіки України повідомила, що з використанням непрямих методів розрахунку та інструментів моделювання оцінює скорочення ВВП за результатами трьох кварталів 2022 року ВВП України на 30%. 

Міжнародні резерви України також продовжують скорочуватись. Через зменшення загальних обсягів фінансової допомоги у вересні вони скоротилися на 1,5 млрд дол США. За попередніми даними, станом на 1 жовтня українські міжнародні резерви становили 23,9 млрд дол. США.

Виконавча рада МВФ підтримала виділення Україні близько 1,3 млрд дол. США. Загальне фінансування від Фонду у 2022 р. складе 2,7 млрд дол. США. Загалом від початку повномасштабної війни міжнародні партнери надали Україні близько 19 млрд дол. США. Для того, аби перекрити усі бюджетні потреби до кінця року Україні потрібно додатково 16 млрд дол. США.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Президент України Володимир Зеленський 6 жовтня провів зустріч з генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаелем Гроссі. Він зазначив, що рішення президента РФ Володимира Путіна про передачу Запорізької АЕС у федеральну власність Росії має бути засуджене з боку МАГАТЕ, адже мова йде про де факто міжнародне рейдерство. За словами Зеленського, єдиною можливістю гарантувати радіаційну безпеку станції, України та Європи є повна демілітаризація території ЗАЕС. Як наголосив президент України, там досі перебувають до 500 російських військових. Гендиректор МАГАТЕ зі свого боку наголосив, що рішення президента РФ про передачу Запорізької АЕС у власність Росії є порушенням міжнародного права. Щодо всіх питань, пов’язаних зі станцією, МАГАТЕ контактуватиме виключно з Україною. 

Україна продовжує отримувати військово-технічну допомогу з боку іноземних партнерів. Словаччина передала Україні ще дві самохідні артилерійські установки словацького виробництва Zuzana-2. Німеччина оголосила про поставки системи ППО IRIS-T та передачу 100 одиниць бронетехніки, яка буде поставлена з Греції та Словаччини. Фінляндія оголосила про дев’ятий пакет військової допомоги Україні. Міноборони Фінляндії не розголошує зміст допомоги, спосіб чи графік доставки з міркувань безпеки, але наразі відомо, що вартість останнього пакета становить 11,8 млн євро. Президент Франції Емманюель Макрон анонсував створення спеціального фонду в розмірі 100 мільйонів євро, з допомогою якого Україна зможе отримувати необхідну зброю та купувати обладнання безпосередньо у французьких виробників. 

Франція передала Україні понад тисячу тонн допомоги, зокрема понтонні мости довжиною понад 200 метрів – вони дозволять відновити цивільну інфраструктуру і забезпечити сполучення та перевезення, зокрема на деокупованих територіях. Також Україна отримає пожежно-рятувальні машини, карети швидкої допомоги, які дозволяють проводити обстеження в польових умовах, медичне обладнання, спорядження для рятувальників та харчові продукти. Іспанія також відправила в Україну чергову партію допомоги (8 позашляховиків, 2 карети швидкої допомоги та 5 тонн медикаментів), яка має допомогти логістиці та медичним потребам Міністерства оборони України. 

ЄС остаточно схвалив восьмий пакет санкцій проти РФ. Він передбачає нові заборони на російську торгівлю, які мають позбавити російську економіку 7 млрд дол. США доходів, а також закладає правову основу обмеження цін на російську нафту, запропонованого країнами «Групи семи». В новий санкційний пакет входить розширення санкційного списку – обмеження вводяться ще проти 30 громадян РФ та 7 російських компаній, які підтримують режим В. Путіна. 

Японія також розширила санкції проти Росії через її повномасштабне вторгнення в Україну – під нові обмеження потрапили 80 фізичних осіб та 9 організацій з РФ.

Україна підтримала претензії Японії на Курильські острови, які перебувають під російським контролем. Верховна Рада підтримала Постанову, а Президент України підписав Указ, згідно з якими Україна підтверджує свою повагу до суверенітету і територіальної цілісності Японії, включно з її Північними територіями, які продовжують перебувати під окупацією Російської Федерації.

Нобелівська премія миру 2022 року була присуджена організаціям та діячам, які борються проти воєнних злочинів, порушень прав людини та зловживання владою Росії та Білорусі. Лауреатами стали український Центр громадянських свобод, білоруський правозахисник Олесь Біляцький та російська організація “Меморіал”.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.