Ситуація станом на 8:00 12.12.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
На східному напрямку фронту тривають позиційні бої. Війська РФ намагаються утримувати зайняті рубежі в Луганській області та продовжують штурмові дії на Донеччині. Найзапекліші бої точаться навколо майже повністю зруйнованого міста Бахмут.
Ввечері 10 грудня зафіксовані вибухи на території тимчасово окупованого Криму – в Джанкої, Сімферополі та Севастополі. Окрім цього, в ніч з 10 на 11 грудня в Криму спалахнула пожежа в казармах, де проживали російські військові.
Армія РФ завдає удари по енергетичній інфраструктурі на півдні та сході України. Після перерви, яка могла бути викликана несприятливими погодними умовами або ж тимчасовим вичерпанням запасів, знову активно застосовуються іранські БПЛА.
В Україні залишаються значні обмеження енергопостачання. Пошкоджені всі теплові та гідроелектростанції – загалом 40% об’єктів високовольтної мережі. Найбільш постраждалими є Київщина, Харківщина, Одещина та Донеччина.
Луганський напрямок
Бої продовжуються в районі Кремінної та Сватового. Контрнаступ ЗСУ тут наштовхнувся на підготовлену оборону російських військ. Проте за словами очільника Луганської ОВА Сергія Гайдая, українські військові мають успіхи. Вони просунулися в напрямку Кремінної й підійшли на відстань кількох кілометрів від міста. Також повідомляється про вибух на території бази ЧВК «Вагнер» в тимчасово окупованій Кадіївці.
Донецький напрямок
Війська РФ не припиняють атаки в районі Авдіївки та Бахмуту. Бої за останнє місто особливо запеклі – російське командування сконцентрувало в цьому районі значну кількість артилерії, яку використовує для підтримки штурмових дій піхотних підрозділів.
Російські війська не припиняють обстріли цивільної інфраструктури, внаслідок яких на території Донецької області за період 8–11 грудня загинули щонайменше 6 людей, 11 осіб отримали поранення.
Російські джерела повідомляють про обстріли Донецька, які тривають з 9 по 11 грудня.
Запорізький напрямок
На Запорізькому напрямку сторони активно застосовують артилерію. Внаслідок російських обстрілів страждає цивільна інфраструктура області. Натомість ЗСУ в останні дні за допомогою HIMARS наносять удари по місцях концентрації військ РФ на тимчасово окупованих територіях. За словами мера Мелітополя Івана Федорова, 10 грудня в місті було зафіксовано кілька вибухів у місцях дислокації російських військових. Повідомляється про близько 200 вбитих та поранених серед російських військовослужбовців.
Херсонський напрямок
Війська РФ продовжують обстріли правобережжя Херсонщини. Протягом останніх днів на території області загинули щонайменше 4 осіб, отримав поранення 21 мирний мешканець. 11 грудня російські військові обстріляли обʼєкт критичної інфраструктури в Херсоні, в результаті було знищено кілька автомобілів енергетиків. Окрім цього в Херсоні пошкоджені дитяче відділення лікарні, а також об’єкти житлової інфраструктури.
Внаслідок російського обстрілу в ніч на 8 грудня спалахнула пожежа на транспортній базі в Миколаєві, де розміщувались автобуси громадського транспорту. Ввечері 10 грудня війська РФ обстріляли територію Миколаївської області з РСЗВ.
Обстріли території України
8 грудня війська РФ завдали ракетного удару по Харківщині. Частину ракет нейтралізували сили ППО, однак 1 ракета влучила в приватний будинок. В результаті щонайменше 4 людини отримали поранення. В наступні дні обстріли території Харківської області продовжились, внаслідок чого поранення отримав ще 1 мирний мешканець.
Російські війська відновили активне використання іранських безпілотників на півдні Україні. Зокрема, в ніч на 10 грудня вони атакували територію Херсонської, Миколаївської та Одеської областей, застосувавши БПЛА Shahed-136 та Shahed-131. Повітряні сили ЗСУ повідомили, що протиповітряній обороні вдалось збити 10 із 15 дронів-камікадзе. Утім, внаслідок атаки безпілотників на Одещині було завдано суттєвих руйнувань кільком об’єктам енергетичної інфраструктури. Через це в місті Одеса було припинено енергопостачання всім споживачам, окрім критичної інфраструктури – близько 1,5 млн людей залишились без світла.
Війська РФ продовжують систематичні артилерійські обстріли прикордонних територій Чернігівської та Сумської областей. Ввечері 9 грудня зафіксовано ракетний удар по Сумщині.
Також тривають обстріли Нікопольської та Марганецької громад на Дніпропетровщині. В ніч на 10 грудня в цьому районі отримали поранення 4 людей.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
За даними Офісу Генерального прокурора, станом на ранок 10 грудня внаслідок повномасштабного російського вторгнення кількість постраждалих дітей в Україні зросла до 1298 (443 дитини загинули, 855 – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 11 грудня 13124 дитини були депортовані, 327 – зникли безвісти. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) допомогти зупинити насильницьке переміщення українських дітей та запобігти їх незаконному усиновленню.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що наразі в Оленівці на тимчасово окупованих територіях Донеччини в полоні у військ РФ перебуває 150 громадян України, серед яких є цивільні.
Черговим злочином російських військових став обстріл автомобіля ДСНС, який доставляв гуманітарну допомогу у фронтовому місті Бахмут Донецької області.
Прес-служба Міністерства внутрішніх справ України заявила, що правоохоронці вже забезпечили стабілізаційні заходи, серед яких фіксація воєнних злочинів та робота з місцевим населенням, у 568 звільнених населених пунктах країни. За час повномасштабного вторгнення Росії в Україну правоохоронці зафіксували 47 тисяч воєнних злочинів, вчинених російськими військовими, серед них – катування, зґвалтування, вбивства мирного населення.
Зокрема, на Харківщині правоохоронці ексгумували трупи батька та доньки, які загинули під час російського обстрілу на власному подвір‘ї. Тіла 3 цивільних осіб були виявлені на деокупованій території Миколаївської області. Згідно з висновками судово-медичних експертів, у загиблих зафіксовані сліди тортур та катувань.
Українська державна атомна енергетична компанія “Енергоатом” підтвердила заяви про те, що Росія де-факто використовує територію Запорізької АЕС як склад зброї. У компанії заявили, що російські військові завезли на об’єкт РСЗВ та розмістили їх неподалік від енергоблоку. Ймовірно вони планували використовувати їх для обстрілів українських позицій та мостів на правому березі ріки Дніпро.
Після звільнення Херсону 11 листопада російська артилерія регулярно обстрілює місто з лівого берега Дніпра. За даними обладміністрації, внаслідок цих обстрілів у Херсоні загинула вже 41 людина, ще 96 осіб госпіталізовано. Також на Херсонщині триває робота з розмінування територій, яка наразі ускладнена погодними умовами. За місяць роботи бригад з розмінування було знайдено та вилучено кілька тонн мін. При чому деякі місця (наприклад, головне відділення поліції Херсона, де утримували та катували затриманих) залишаються настільки замінованими, що сапери не можуть розпочати роботу.
Питання мінної загрози не втрачає актуальності і в інших областях України. Підрозділи ДСНС обстежили та очистили 76 га територій та вилучили понад 300 тисяч вибухонебезпечних пристроїв. Проте близько 30% території країни ще потребують розмінування. 8 грудня було повідомлено, що на Житомирщині загинуло подружжя, автомобіль яких підірвався на російській міні.
Міністр освіти України Сергій Шкарлет повідомляє, що з початку повномасштабного вторгнення російських військ на території України було зруйновано або пошкоджено понад 2,8 тис. закладів освіти.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Голова НБУ Андрій Пишний заявив, що Нацбанк очікує, що за підсумками року обсяги міжнародної допомоги, наданої Україні, перевищать 31 мільярд доларів США. Крім того, через масовані російські атаки на енергетичну інфраструктуру в Національному банку погіршили прогноз щодо ВВП на 2022 та 2023 роки.
Згідно оцінки Міністерства економіки російські атаки по енергетичній інфраструктурі збільшили темпи падіння ВВП України в листопаді 2022 р. до листопада 2021 р., орієнтовно, до 41%.
Темпи зростання споживчих цін в Україні вперше від початку року сповільнилися. Згідно даних Державної служби статистики у порівнянні з жовтнем інфляція в Україні у листопаді 2022 р. становила 0,7%, а від початку року – 25,7%.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
Володимир Зеленський за останні дні провів телефонні розмови з президентом США Джозефом Байденом, президентом Турецької Республіки Реджепом Тайїпом Ердоганом, з президентом Франції Еммануелем Макроном та з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком. Основними темами переговорів були підтримка української ініціативи Grain From Ukraine, можливе розширення “зернового коридору”, реалізація ініційованої Президентом України “формули миру”, синхронізація позицій країн перед самітом G7. Також було обговорено співпрацю у сфері оборони й енергетичної безпеки.
Сполучені Штати запровадили санкції проти Повітряно-космічних сил Росії та інших російських установ через причетність до незаконної закупівлі в Ірану безпілотників та їх використання у війні проти України. Також санкції були введені проти російських високопосадовців, причетних до проведення процедури фільтрації населення на тимчасово окупованих територіях України, тортур, депортації дітей, організації так званих псевдореферендумів та інших злочинів.
США оголосили про новий пакет допомоги Україні на суму 275 млн дол. До нього увійдуть засоби ППО, боєприпаси для ствольної артилерії та РСЗВ, військові автомобілі та машини швидкої допомоги, медобладнання та генератори. Крім того, США виділили 91,5 млн дол. США на допомогу Україні з розмінуванням. Уряд Словаччини схвалив новий пакет військової допомоги Україні, до якого увійшли боєприпаси та зимове спорядження для ЗСУ. Також Словаччина розглядає можливість відновити виробництво снарядів калібру 120 і 155 мм для забезпечення потреб України, та планує передати Україні цього місяця 300 електрогенераторів. Німеччина побудує для України 18 САУ RCH-155, а також передасть 80 пікапів, два ангарні намети, 7 вантажівок та 90 одиниць протидронного обладнання. Парламент Болгарії більшістю голосів схвалив рішення про надання Україні військової та військово-технічної допомоги. Міністр економіки та промисловості Болгарії Нікола Стоянов повідомив, що йдеться про легке озброєння та боєприпаси. Марокко на прохання Сполучених Штатів ухвалило рішення передати Україні запчастини до танків Т-72, ставши першою державою Африки, яка надасть Києву військову допомогу.
10 грудня Рада ЄС ухвалила пропозицію щодо законодавчого пакета, який дозволить Євросоюзу надати Україні фінансову допомогу у розмірі 18 мільярдів євро протягом 2023 року. Ці кошти будуть спрямовані на оплату нагальних потреб України, відновлення критичної інфраструктури та початкову підтримку сталого післявоєнного відновлення з метою підтримки України на її шляху до європейської інтеграції. Надалі програму має ухвалити Європейський парламент.
Низка держав світу ухвалили рішення надати Україні фінансову та гуманітарну допомогу. Норвегія надала Україні 1 млрд крон (100 млн дол. США) на відновлення цивільної інфраструктури, пошкодженої російськими ракетними ударами. Для відновлення енергетичної стабільності України Нідерланди передали трансформатори та обладнання, яке використовується для ремонту важливої енергетичної інфраструктури. В свою чергу, про передачу генераторів різної потужності для посилення стабільності роботи українського енергосектору оголосили Франція, Грузія, Латвія, Словаччина, Німеччина, Азербайджан.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.