Ситуація станом на 8:00 15.12.2022 р.
ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ
Війська РФ продовжують штурмові дії на Донеччині, а також намагаються стримувати наступ ЗСУ на Луганщині, укріплюючи свої позиції.
Російські військові наносять невибіркові артилерійські та ракетні удари вздовж лінії фронту; застосовують дрони-камікадзе для ударів вглиб території України.
ЗСУ завдають ударів по військовій інфраструктурі РФ на тимчасово окупованих територіях, використовуючи високоточну зброю. Їх зусилля сконцентровані на руйнуванні логістичних маршрутів російських військ в районі Мелітополя (Запорізька область), що може свідчити про підготовку ЗСУ до наступу на цьому напрямку.
Також зафіксовані вибухи на території військових обʼєктів в прикордонних регіонах РФ. За повідомленнями російських ЗМІ, 13 грудня було завдано ракетних ударів по двох військових частинах – в місті Клинці та селищі Климове (Брянська область). Ввечері 14 грудня мали місце вибухи в районі аеродрому міста Курськ.
У Парижі 13 грудня пройшла міжнародна донорська конференція “Солідарність з українським народом”, спрямована на підтримку громадянської стійкості в Україні у зимовий період. Захід, який називають “енергетичним Рамштайном”, покликаний скоординувати надання Україні фінансової допомоги для відбудови та боротьби із наслідками російських ударів по критичній інфраструктурі.
Луганський напрямок
Позиційні бої тривають на лінії Сватове-Кремінна. Російські джерела повідомляють про підготовку ЗСУ до продовження наступу, та контратаки військ РФ поблизу Кремінної.
Донецький напрямок
Війська РФ штурмують українські позиції в районі Авдіївки, Маріїнки та Бахмуту. Захоплення Бахмуту залишається головною метою ПВК Вагнер, яка намагається продемонструвати успіх на фоні невдач російської армії в останні місяці. Не припиняються обстріли цивільної інфраструктури Донеччини, внаслідок яких на території області за період 12–14 грудня загинули щонайменше 5 людей, 22 особи отримали поранення.
Запорізький напрямок
Ситуація на лінії фронту залишається без суттєвих змін. Війська РФ здійснюють обстріли території Запорізької області. ЗСУ завдають ударів по логістичних маршрутах та місцях розташування російських військових на тимчасово окупованих територіях. У передмісті Мелітополя було підірвано міст, який має важливе значення для забезпечення перевезення російської військової техніки зі східного напрямку. Також вдень 13 грудня було зафіксовано вибух в центрі Мелітополя. Генштаб ЗСУ повідомляє, що в місті було уражено керівний склад 58-ї російської армії.
Херсонський напрямок
Війська РФ продовжують здійснювати масовані артілерійські обстріли правобережжя Херсонщини. 12 грудня вони атакували декілька мікрорайонів Херсона. Було пошкоджено два медичних заклади. За попередньою інформацією, на території області цього дня 3 людей загинуло, ще 15 осіб отримали поранення. 13 грудня на Херсонщині загинула 1 людина, ще 1 мешканець отримав поранення. 14 грудня війська РФ з реактивної артилерії обстріляли будівлю Херсонської ОВА. За попередньою інформацією, цього дня щонайменше 3 осіб (в тому числі дитина) загинули, ще кілька людей отримали поранення в Херсонській області.
Обстріли території України
РФ знову активно використовує іранські БПЛА Shahed. Зокрема 14 грудня було здійснено дві хвилі атак на Київ та область. Сили української ППО ефективно відпрацювали, повідомляючи про знищення всіх 13 дронів, задіяних в атаці. Проте уламки від збитих БПЛА пошкодили адмінбудівлю та кілька житлових об’єктів.
Російські військові продовжують завдавати артилерійських, ракетних та мінометних ударів по прикордонних населених пунктах Харківщини. Зокрема в ніч на 13 грудня війська РФ завдали удару по місту Куп’янськ, застосувавши зенітно-ракетні комплекси С-300. Також вони обстріляли автівку швидкої допомоги, яка їхала на виклик до міста.
Війська РФ продовжують систематичні артилерійські обстріли прикордонних територій Чернігівської та Сумської областей. Також тривають обстріли Нікопольської та Марганецької громад на Дніпропетровщині.
ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ
Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 12 грудня підтверджені втрати становлять 17 362 особи (6755 загиблих, 10607 поранених).
Правозахисна організація Human Rights Watch заявила, що масовані удари російських військ по об’єктах української енергетичної інфраструктури мають на меті тероризувати цивільне населення, порушуючи закони війни. Крім того, в ході цих ударів загинуло щонайменше 77 мирних жителів, ще 272 особи отримали поранення. За даними Управління ООН з координації гуманітарних питань, лише 23 листопада 2022 р. внаслідок російських ударів постраждали понад 30 мирних жителів, а мільйони людей по всій Україні тимчасово залишилися без електрики. Все населення Києва (приблизно 3 мільйони осіб) на добу залишилось без води. Деякі райони Київської, Львівської, Запорізької та Одеської областей виявилися повністю позбавленими електроенергії.
Також за даними Human Rights Watch, російські війська після відступу з Херсона завдали як мінімум три удари по густонаселених районах міста, ймовірно застосувавши касетні боєприпаси. Ці та інші удари по Херсону призвели до жертв серед цивільного населення.
Гострою залишається проблема з мінною загрозою на звільнених від російської окупації територіях. Зокрема, після деокупації у місті Ізюм Харківської області за медичною допомогою з травмами, отриманими внаслідок підриву вибухонебезпечних предметів, звернулись 36 осіб, в тому числі 2 дітей. На жаль, 10 травмованим особам не вдалось зберегти нижні кінцівки. Також від розриву протипіхотної міни російського виробництва постраждала людина на Київщині. 12 грудня під час проведення робіт з розмінування у м. Костянтинівка Краматорського району загинули 3 піротехніків, ще 2 перебувають у лікарні. За даними Президента України Володимира Зеленського, працівники Державної служби з надзвичайних ситуацій та Національної поліції всього знешкодили понад 480 тисяч вибухонебезпечних предметів.
Правоохоронці продовжують фіксувати військові злочини російських військових на українських територіях. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну слідчі Національної поліції розпочали 48 370 кримінальних проваджень за фактами вчинення на території України злочинів військовослужбовцями збройних сил РФ та їхніми пособниками. Зокрема, у селі Новопетрівка Миколаївської області були ексгумовані тіла 3 неповнолітніх дівчат, які загинули внаслідок російських обстрілів.
Також з початку повномасштабної військової агресії РФ прокурори зафіксували 154 факти СНПК (сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом). Вже повідомлено про підозру 6 військовослужбовцям російських збройних сил. Скеровано до суду обвинувачувальні акти щодо 2 осіб, 1 особу засуджено.
14 грудня відбувся черговий обмін полоненими, внаслідок якого вдалось повернути з російського полону 64 українських військових. Також вдалося визволити цивільну особу – громадянина США. Серед звільнених військовослужбовців є важкопоранені. Окрім цього вдалося повернути тіла 4 українських військових.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець нагадав про велику кількість цивільних осіб, які знаходяться у заручниках у військових РФ. Офіс Омбудсмена фіксує, що частину полонених повертають на територію України – у Крим, а частину залишають в РФ. Голова Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух повідомив, що російські військові тримають у заручниках понад 230 жителів Запорізької області.
Російські військові продовжують перешкоджати евакуації цивільних через блокпост у смт. Василівка Запорізької області. За останню добу вдалось виїхати лише 9 людям.
Радник Маріупольського міського голови Петро Андрющенко повідомив про знесення російськими військовими цілих кварталів у Лівобережному, Приморському та Центральному районах тимчасово окупованого Маріуполя. У місті залишаються понад 100 тис. жителів. Багато людей продовжують перебувати у підвалах пошкоджених будинків, деякі живуть у наметах. Натомість у вцілілих та пошкоджених будинках немає опалення.
На Запорізькій атомній електростанції існує небезпека через критичну нестачу робочої сили та невизначене резервне електропостачання. З 11 тис. співробітників, які працювали на об’єкті перед повномасштабним вторгненням Росії, залишилося лише 4 тис.. Намагаючись зупинити відтік кадрів, російські військові розіслали списки персоналу на всі блокпости регіону з наказом, щоб їм не дозволяли залишати його територію.
Згідно зі звітом міжнародної організації “Репортери без кордонів”, опублікованим 14 грудня, в Україні протягом перших шести місяців повномасштабної війни загинули щонайменше 8 журналістів.
Спротив
В тимчасово окупованому Скадовську на Херсонщині 12 грудня було підірвано автомобіль колишнього депутата Херсонської обласної ради Віталія Булюка, який наразі працює в окупаційній адміністрації області. В результаті загинув водій автомобіля; сам Булюк отримав поранення.
ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ
Світовий банк підраховує збитки, нанесені українській економіці російським повномасштабним вторгненням. За даними банку, відновлення пошкодженої інфраструктури України коштуватиме понад 500 млрд дол. США. За результатами 2022 року очікується суттєве зростання рівня бідності в Україні – з 2 до 25% населення.
На економічному форумі в Парижі прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що збитки економіки України через війну до кінця року зростуть до $700 млрд. У випадку продовження масових ракетних ударів Росії по енергетичній інфраструктурі економіка України у 2023 році впаде ще на 3-9% після скорочення ВВП на понад 30% цього року.
Віцепрезидентка Світового банку у справах регіону Європи та Центральної Азії Анна Б’єрде заявила, що до кінця 2022 року Україна отримає ще 1,7 млрд дол. США від цієї інституції.
ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ
ЄС досяг згоди щодо виділення Україні фінансової підтримки у розмірі 18 млрд євро протягом 2023 року. Депутати Європарламенту проголосували за регламент, який дозволяє надати відповідний пакет допомоги у вигляді спільного кредитування.
12 грудня відбувся онлайн-саміт лідерів держав “Групи семи”. Президент України Володимир Зеленський виступив з промовою, в якій закликав посилити оборонну допомогу Україні та допомогти зберегти енергетичну стабільність. Також глава держави запропонував скликати спеціальний саміт – Global Peace Formula Summit – для визначення механізму реалізації пунктів української “формули миру”. За результатами засідання було ухвалено спільну заяву глав держав “Групи семи”, в якій згадано створення багатосторонньої донорської координаційної платформи для надання допомоги Україні. Крім того, учасники зустрічі домовилися про посилення протиповітряної оборони України та про притягнення до відповідальності осіб, винних у військових злочинах.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль відвідав з робочим візитом Францію, де 12 грудня виступив перед депутатами французького парламенту. 13 грудня керівник українського уряду взяв участь у відкритті міжнародної конференції «Солідарність з українським народом» на підтримку громадянської стійкості в Україні у зимовий період. Глава уряду закликав партнерів нарощувати поставки систем ППО та постачання енергетичного обладнання для України. В заході також взяли участь Президент України Володимир Зеленський (в онлайн-форматі), та президент Франції Емманюель Макрон. За підсумками міжнародної конференції вдалося залучити 1 млрд доларів США допомоги від міжнародних партнерів, що дозволить зміцнити Україну та підтримати її громадян протягом зимового періоду. Значна частина цієї суми – близько 400 млн євро – буде спрямована на підтримку українського енергетичного сектору. Зокрема, Європейська комісія профінансує близько 30 млн світлодіодних ламп для України, загалом в Україну планують направити 50 млн таких ламп.
Президент України продовжує розвивати діалог з міжнародними партнерами для посилення підтримки України. Зокрема Володимир Зеленський провів телефонну розмову з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррешем, обговоривши реалізацію “формули миру”, зміцнення продовольчої безпеки через розвиток Чорноморської зернової ініціативи та програми “Grain from Ukraine”, а також запрошення експертів ООН на об’єкти української енергетики. Крім того, глава держави виступив з онлайн-зверненням перед парламентом Нової Зеландії, запросивши цю країну долучитися до реалізації “формули миру”, зокрема пункту щодо протидії екоциду.
Все більше країн визнають злочинними дії РФ на території України. Сейм Польщі ухвалив резолюцію про визнання Росії державою-спонсором тероризму. В свою чергу Парламент Чехії визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.
ЄС ввів санкції проти 4 фізичних та 4 юридичних осіб з Ірану через їхню участь у виробленні та передачі до Росії дронів, які використовуються в ході російської агресії проти України. Велика Британія також запровадила додаткові санкції у відповідь на атаки проти України із застосуванням ракет та дронів-камікадзе. До санкційного списку внесені 12 офіцерів російських збройних сил, 3 громадян Ірану та одна іранська компанія.
Держави-партнери посилюють допомогу для зміцнення енергетичної та фінансової стабільності України. Канада виділить 115 мільйонів канадських доларів на ремонт українських енергосистем. Іспанія передасть Україні понад 160 одиниць обладнання для відновлення електромереж. Німеччина виділить Україні ще 50 млн євро допомоги для проходження зимового періоду. Франція надала кредит на 100 млн євро, які будуть спрямовані на фінансування соціальних та гуманітарних видатків. Про виділення допомоги також оголосили Нова Зеландія, Норвегія, США та Швеція.
Верховна Рада України 13 грудня прийняла кілька законів, керуючись рекомендаціями Європейської комісії в рамках реалізації євроінтеграційних процесів. Мова йде про закони “Про медіа” та “Про національні меншини України”, а також удосконалення процедур відбору кандидатур на посади суддів Конституційного Суду України на конкурсних засадах. Схвалення цих актів Єврокомісія визначила одними із критеріїв для оцінки руху України в ЄС.
Служба безпеки України повідомила про завершення контррозвідувальних заходів на об’єктах УПЦ у Закарпатській, Чернівецькій, Рівненській, Волинській, Миколаївській, Сумській, Львівській, Житомирській і Херсонській областях. В результаті на території єпархій були знайдені російські паспорти, георгіївські стрічки, символіка забороненої партії ОПЗЖ і “методички” патріарха РПЦ Кирила щодо поширення російської пропаганди через вірян.
Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.