Російсько-українська війна (дайджест) – 5-7 грудня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 08.12.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

На лінії фронту тривають позиційні бої. Російські війська концентрують зусилля на спробах оволодіти Бахмутом та здійснюють атаки в районі Авдіївки на Донеччині. ЗСУ намагаються продовжувати контрнаступ в районі Сватове-Кремінна на Луганщині.

5 грудня війська РФ завдали чергового масованого ракетного удару по території України. Проте його результати виявились менш руйнівними, аніж попереднього разу. Більшість ракет була знищена українською ППО.

Протягом останніх днів на території російських військових об’єктів, з яких завдаються удари по території України, зафіксовано серію вибухів. 5 грудня інциденти стались на аеродромі “Дягиляево” під Рязанню та аеродромі “Энгельс-1” в Саратовській області. Обидва об’єкти використовуються російською дальньою авіацією. 6 грудня сталася пожежа на аеродромі в місті Курськ. Того ж дня зафіксовані вибухи на комбінаті “Слава” у Брянській області, який є стратегічною нафтобазою федерального резерву РФ. 

Луганський напрямок

Важкі бої відбуваються в районі Сватового та Кремінної. За словами очільника Луганської ОВА Сергія Гайдая, війська РФ підтягнули в цей район значні резерви, намагаючись стримати наступ ЗСУ.

Донецький напрямок

Активні бойові дії тривають в районі Бахмута та Авдіївки. Російські війська не припиняють обстріли цивільної інфраструктури, внаслідок яких на території Донецької області за період 57 грудня загинули щонайменше троє людей, 27 осіб отримали поранення. Щонайменше 6 осіб серед цивільного населення загинуло внаслідок удару по автостанції та центральному ринку Курахового, здійсненого 7 грудня. Окрім цього, 6 грудня російські ЗМІ повідомили про обстріли у центрі Донецька. За їхніми даними, загинули щонайменше 7 людей. В тимчасово окупованому місті Шахтарськ на Донеччині вантажівка військових РФ протаранила пасажирську маршрутку, в результаті чого загинуло 16 людей. 

Запорізький напрямок

Війська РФ продовжують завдавати безперервних нічних ударів по території Запорізької області. Зокрема 6 грудня вони пошкодили низку обʼєктів житлової, а також критичної інфраструктури. 7 грудня територія Запорізької області була атакована із застосуванням ракет та БПЛА, в результаті отримали поранення 3 людей. 

Херсонський напрямок

Війська РФ обстрілюють правобережжя Херсонщини. 6 грудня черговий удар було нанесено по самому місту Херсон. Протягом доби на території області загинули 2 мирних мешканців, ще 1 людина отримала поранення. 

Обстріли території України

5 грудня війська РФ провели чергову ракетну атаку по об’єктах критичної інфраструктури України. За даними пресслужби Повітряних сил ЗСУ, українська ППО вкотре продемонструвала високу ефективність. Було знищено понад 60 з 70 випущених російськими військовими ракет. Одна з російських ракет впала на території Молдови. 

Удар не досяг своїх цілей – за словами премʼєр-міністра Дениса Шмигаля, енергосистема України продовжила функціонування та залишилась цілісною. Проте окремі області серйозно постраждали від атаки. Найбільш руйнівні наслідки вона мала для Одеси. Місто залишилось без енерго- та водопостачання. Повністю зникло енергопостачання в Сумській області. Зазнала пошкоджень енергетична інфраструктура Кривого Рогу на Дніпропетровщині. Також постраждали енергетичні об’єкти на території Київської та Вінницької областей. Внаслідок ракетного удару на території Київської, Дніпропетровської та Донецької областей було запроваджено екстрені відключення електроенергії. Через атаку 5 грудня загинули 4 людей. 

Ввечері 6 грудня війська РФ нанесли ракетний удар по Кривому Рогу на Дніпропетровщині, в результаті якого постраждав промисловий об’єкт. 

В ніч на 7 грудня було здійснено атаку на кілька областей Україні із застосуванням дронів-камікадзе. БПЛА були задіяні для удару по Житомирській області, де постраждали цивільні об’єкти в місті Коростень. Кілька дронів були збиті на Дніпропетровщині

Російські війська наносять удари по території Харківської області. Вранці 5 грудня внаслідок обстрілу Харківщини загинула щонайменше 1 людина. Наступного дня на території області через обстріли загинула ще 1 людина, 2 мирних мешканців отримали поранення. 

Війська РФ продовжують систематичні артилерійські обстріли територій Чернігівської та Сумської областей. 6 грудня на території Сумщини отримав поранення 1 мирний мешканець.

Також тривають обстріли Нікопольської та Марганецької громад на Дніпропетровщині. Внаслідок обстрілу в ніч на 6 грудня було пошкоджено систему водопостачання в цьому районі. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 5 грудня підтверджені втрати становлять 17 181 особу (6 702 загиблих, 10 479 поранених). 

За результатами роботи Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини була оприлюднена доповідь щодо вбивств цивільних осіб у Київській, Чернігівській та Сумській областях під час окупації цих територій збройними силами РФ у період з 24 лютого до 6 квітня 2022 року. У доповіді зазначається, що на сьогодні ООН задокументувала насильницьку смерть 441 цивільної особи (341 чоловіка, 72 жінок, 20 хлопчиків та 8 дівчаток) у цих областях. При цьому в доповіді зазначається, що загальна кількість свавільних страт і летальних нападів щодо цивільних осіб, вчинених російською армією впродовж звітного  періоду у цих трьох областях, ймовірно, значно вища.

За даними Офісу Генерального прокурора, станом на ранок 7 грудня внаслідок повномасштабного російського вторгнення кількість постраждалих дітей в Україні зросла до 1296 (443 дитини загинули, 853  – отримали поранення). За даними урядової платформи «Діти війни», станом на 7 грудня 13112 дітей були депортовані, 333 – зникли безвісти. 

За даними Херсонської міської ради, протягом восьми місяців російської окупації регіону щонайменше тисячу дітей-сиріт було вилучено зі шкіл і дитячих будинків. Їх незаконно депортували за межі області на інші непідконтрольні українському уряду території або до Російської Федерації. Українські правозахисники знайшли кілька установ у чотирьох регіонах Росії (Башкортостан, Курська, Орловська та Липецька області), де перебувають примусово вивезені з України діти-сироти. 

За даними Уповноваженого з прав людини Верховної Ради Дмитра Лубинця з лютого щонайменше 2 млн 800 тис. українців були вимушені виїхати чи були депортовані на територію Росії.

6 грудня відбувся черговий обмін полоненими. В Україну вдалось повернути 60 військовослужбовців, у тому числі 34 захисника Маріуполя. Також Офіс уповноваженого зі зниклих безвісти спільно з силовими структурами продовжує повертати тіла загиблих українських військових. У рамках чергової передачі тіл в Україну повернули 49 загиблих.

Мінна загроза на територіях, звільнених від російських військ, залишається вкрай актуальною. У Херсонській області 7 грудня під час проведення стабілізаційних заходів на каскаді ворожих мін підірвались поліцейські з Черкащини, 4 правоохоронця загинуло.

Представники Херсонської обласної прокуратури виявили ще одне місце на звільнених територіях, де російські військові незаконно утримували цивільних осіб з проукраїнською позицією. За даними слідства, вони захопили будівлю райсуду та використовували її як штаб та в’язницю.

Російські військові продовжують розграбовувати майно на тимчасово окупованих територіях. У Новій Каховці Херсонської області вони вивезли всю техніку з лікарень та пожежної частини, включно з машинами для гасіння, польовими кухнями та меблями. З лікарень було викрадено медичне обладнання та машини швидкої допомоги.

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив, що за час повномасштабної війни в Україні зруйновано понад тисячу об’єктів культурної сфери.

Державна екологічна інспекція України повідомила, що через російське повномасштабне вторгнення сотні гектарів земельного фонду України засміченні відходами, забрудненні шкідливими речовинами, які вивільняються у результаті детонації. Також внаслідок бойових дій зазнають пошкодження структури ґрунтового покриву. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

У Національному банку України заявили, що міжнародні резерви країни станом на 1 грудня становили 27,95 млрд дол. США та перевищили показник від ранку 24 лютого. Цього вдалось досягнути зокрема через те, що у листопаді резерви зросли на 10,7% завдяки надходженням міжнародної допомоги на тлі менших обсягів чистого продажу валюти Нацбанком та помірних боргових виплат країни в іноземній валюті. 

Віцепрезидентка Світового банку Анна Б’єрде повідомляє про руйнівні наслідки російської агресії проти України. Вона констатує збільшення суми збитків, нанесених діями РФ, через ракетні удари по українській критичній інфраструктурі восени. Наразі за підрахунками Світового банку повоєнне відновлення України потребуватиме від 500 до 600 млрд євро. 

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

6 грудня – в День Збройних Сил України – Президент України Володимир Зеленський відвідав місто Слов’янськ в Донецькій області, розташоване поблизу лінії фронту. Він зустрівся з військовими та вручив їм державні нагороди. Також Зеленський здійснив робочу поїздку на Харківщину, де відвідав медичний заклад, в якому лікують поранених військовослужбовців ЗСУ. 

Крім того, Президент України провів переговори у відеоформаті з прем’єр-міністром Чорногорії Дрітаном Абазовичем. Лідери держав обговорили військово-технічну допомогу та питання європейської інтеграції України та Чорногорії як країн – кандидатів на вступ до ЄС. За результатами переговорів було підписано Спільну декларацію щодо пріоритетних напрямів співпраці між державами в рамках процесу набуття Україною членства в НАТО.

З метою поглиблення двостороннього партнерства Україну з робочим візитом відвідала Прем’єр-міністерка Республіки Молдова Наталія Гавріліце. Під час зустрічі з Прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем, глави урядів обговорили питання протиповітряної оборони, спільну боротьбу проти російської пропаганди, покращення прикордонного контролю обох країн та співпрацю щодо миру й безпеки в Придністровському районі Молдови. 

У рамках посилення співпраці країн Люблінського трикутника 7 грудня пройшла ХІІ сесія Міжпарламентської асамблеї України, Литви та Польщі. В результаті засідання голови парламентів ухвалили підсумкову резолюцію, в якій затвердили продовження співробітництва в даному тристоронньому форматі, підтримку зусиль для допомоги Україні в боротьбі проти російської агресії, а також закликали міжнародну спільноту посилювати санкції проти Росії.  Міжнародна спільнота продовжує докладати зусиль щодо подальшого запровадження санкцій проти Росії та притягнення її до відповідальності за агресію проти України. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про підготовку дев’ятого пакета санкцій ЄС. До санкційного списку пропонують додати близько 200 фізичних осіб та компаній, які є причетними до злочинних дій в Україні. Також пропонуються санкції проти ще трьох російських банків; експортні обмеження для товарів подвійного призначення, які можуть бути використані у воєнних цілях; обмеження проти російського сектора безпілотників; блокування ще чотирьох російських телеканалів. У свою чергу, Канада та Нідерланди долучилися до справи “Україна проти РФ” Міжнародного суду ООН в Гаазі, подавши спільну заяву щодо порушення Конвенції про запобігання злочину геноциду і покарання за нього.

Зміцнюється міжнародна військова та фінансова підтримка України на тлі боротьби України проти російської агресії. Канада передасть Україні обладнання для допомоги в розмінуванні на суму близько 15 млн канадських доларів. Сучасні системи розмінування з дистанційним управлінням дозволять подолати вибухонебезпечні наслідки війни. Литва відправила в Україну нову партію артилерійських снарядів калібру 155 мм. Протягом останнього тижня Україна отримала від Німеччини ще 20 бронеавтомобілів Dingo, а також два тягачі-транспортери танків M1070 Oshkosh. Крім того, Норвегія виділить 14,5 млн євро Європейському фонду миру для підтримки Військової допоміжної місії ЄС для України (EUMAM Ukraine), що є безпрецедентним рішенням країни, яка не є членом Європейського Союзу.

Німеччина готова надати Україні грант на суму 200 млн євро. Кошти будуть спрямовані на підтримку ВПО. Відповідна домовленість була узгоджена в рамках робочої зустрічі Міністра фінансів України Сергія Марченка з Послом ФРН в Україні Анкою Фельдгузен, де були підписані угода з Кредитною установою для відбудови (KfW), а також Окрема угода до Грантової угоди в рамках Програми підтримки стійкості внутрішньо переміщених осіб в Україні.

5 грудня Національне антикорупційне бюро затримало одеських бізнесменів Бориса Кауфмана та Олександра Грановського (Боруховича) за підозрою у створенні злочинної організації та підкупі чиновників. Кауфман – співвласник найбільшої української тютюнової дистриб’юторської компанії TEDIS Ukraine.

Журнал Time назвав Президента України Володимира Зеленського та «дух України» людиною року 2022. Нагорода присуджується події або особі, які найбільше вплинули на глобальні події за останні 12 місяців.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.