Російсько-українська війна (дайджест) – 8-10 серпня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 11.08.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Активні бойові дії відбуваються на Донеччині, де тривають бої навколо Бахмуту та Авдіївки, та на півдні, де спостерігається концентрація російських військ на правому березі Дніпра. ЗСУ змогли нанести суттєві втрати російській системі ППО на південному напрямку, використовуючи спеціальні протирадіолокаційні ракети AGM-88. Удари по російських військових об’єктах на узбережжі Азовського моря та в Криму демонструють здатність України вражати цілі на великій відстані від лінії фронту. В цілому, українські удари по логістиці, складах та базах військ РФ загрожують забезпеченню російського угруповання на Миколаївському та Криворізькому напрямках. 

Битва за Донбас

На півночі Донецької області російські війська готують позиції для штурму Бахмута. Зокрема вони намагаються вийти до міста зі сходу через Соледар, за який тривають бої. Також війська РФ продовжують штурмувати західні околиці Донецька. Їхня мета –  витіснити українських військових з Авдіївки. 

Тривають систематичні обстріли вздовж лінії фронту. За період 810 серпня на території Донецької області загинули 16 людей, 33 мирних мешканців отримали поранення.

Харківський напрямок

На Харківському напрямку російські війська утримують раніше зайняті рубежі. Продовжуються обстріли Харкова та прилеглих до нього населених пунктів. Мають місце прицільні удари по критичній інфраструктурі: 8 серпня внаслідок російських обстрілів було пошкоджено ТЕЦ у Харкові, яка забезпечує теплом та гарячою водою близько третини міста. З наближенням зими високо ймовірно що саме електростанції, які забезпечують електроенергією та теплом великі міста, все частіше ставатимуть цілями для ракетних та артилерійських обстрілів. 

Запорізький напрямок

На Запорізькому напрямку продовжуються обстріли вздовж лінії зіткнення. ЗСУ наносять удари по тилам російських військ. Зафіксовано нові вибухи на території тимчасово окупованого Мелітополя та в Кирилівці на узбережжі Азовського моря. 

Керівник окупаційної адміністрації на території Запорізької області Євген Балицький заявив про початок підготовки до проведення так званого “референдуму” щодо приєднання тимчасово окупованих територій області до Росії.  

Південний напрямок

На Херсонщині російські війська  здійснили декілька невдалих спроб наступу. Вони продовжують обстріли Миколаєва; в місті в ніч на 10 серпня отримали поранення 3 людей, в тому числі 1 дитина. 

Збройні сили України продовжують завдавати ударів по транспортно-логістичним шляхам на тимчасово окупованій території Херсонщині. Зокрема знову були уражені Антонівський та Каховський мости. В результаті було зірвано завершення ремонтних робіт на першому об’єкті – окупаційна адміністрація змушена заявити, що відновлення функціонування Антонівського мосту відкладається. Другий об’єкт також виведено з ладу

ЗСУ збільшують відстань, на яку наносяться удари по об’єктах російських військ. 9 серпня було зафіксовано ураження складу боєприпасів в Генічеському районі Херсонщини, який є найвіддаленішим від лінії фронту. Згодом нанесено удар по військовому аеродрому поблизу міста Саки на території тимчасово окупованого Криму. Супутникові знімки зафіксували значні руйнування на об’єкті, а також знищення щонайменше 9 літаків – саме такі дані про збільшення авіаційних втрат російських військ були подані у зведенні Генштабу ЗСУ від 10 серпня. Російська сторона спростовує інформацію про обстріл, намагаючись приховати неефективність власної системи ППО. 

Обстріли території України

Війська РФ продовжують завдавати ракетних ударів по території України. Українська протиповітряна оборона демонструє підвищення ефективності, збиваючи значну кількість ракет. Щоправда, це не усуває небезпеку повністю. Наприклад, 8 серпня система ППО збила ракету над територією Уманського району Черкаської області. Але в результаті падіння уламків отримали поранення 2 людини, одна з яких згодом померла. 

Продовжуються інтенсивні обстріли прикордонних територій Сумської та Чернігівської областей з мінометів, а також ствольної та реактивної артилерії. На Дніпропетровщині російські війська завдають постійних ударів по Нікополю та прилеглих громадах. Через обстріл 10 серпня загинуло 13 осіб, 11 людей отримали поранення.

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

Управління Верховного комісара ООН з прав людини оновило дані про втрати цивільного населення внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на 8 серпня підтверджені втрати становлять 12 867 осіб (5 401 загиблих, 7 466 поранених). За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 10 серпня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 1 066 дітей (361 дитина загинула, 705  – отримали поранення). 

Координаторка ООН з гуманітарних питань в Україні Деніз Браун заявила про можливе зростання кількості тих, хто потребуватиме гуманітарної допомоги в Україні  внаслідок війни, з 11 мільйонів до 17,7 мільйона осіб до кінця року. З настанням холодів, на окупованих та прифронтових територіях, більше число осіб потребуватимуть негайної допомоги з боку національних та міжнародних гуманітарних організацій. 

Гуманітарна ситуація на тимчасово окупованих територіях залишається критичною. Керівник Сєвєродонецької міської ВЦА Олександр Стрюк повідомив про несправність системи каналізації та повну відсутність постачання електрики, газу та води в окупованому Сєвєродонецьку. Місцеві жителі відчувають проблеми з доступом до їжі. 

У Міністерстві з питань реінтеграції інформують про спроби росіян проводити насильницьку паспортизацію громадян з окупованих територій України, для подальшої мобілізації до російських збройних сил. 

9 серпня відповідно до норм Женевської конвенції відбулася чергова операція з передачі тіл загиблих військових. Були повернуті тіла 17 українських військових.

Human Rights Watch задокументували цілу низку епізодів, які мають ознаки військових злочинів: тортур, жорстокого поводження, довільних затримань та незаконного утримання під вартою цивільних осіб в окупованих районах України. Крім того, катуванням з боку російських військових зазнають і військовополонені, які перебувають у цих районах. Організація закликала російську владу негайно покласти край цим порушенням і усвідомити, що вони будуть упритягнуті до відповідальності за свої дії. За оцінками правозахисників з лютого 2022 року щонайменше 600 людей лише у Херсонській області зазнали насильницьких зникнень.

Спротив

На території тимчасово окупованого Мелітополя в Запорізькій області ввечері 9 серпня пролунав вибух біля офісу партії “Єдіная Росія”. Таким чином партизани намагаються завадити проведенню незаконного “референдуму” щодо приєднання регіону до Росії. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

Міністерство фінансів України повідомило, що держателі єврооблігацій України погодили відтермінування виплат на 2 роки, зберігши поточні ставки дохідності. Це стало продовженням ініціативи, оголошеної 20 липня 2022 року міжнародними партнерами України у Групі Семи та Паризькому Клубі щодо призупинення платежів для обслуговування боргу України до кінця 2023 року

США збільшують загальну підтримку українського бюджету для виплати базової соціальної та фінансової допомоги населенню. За інформацією Reuters, через механізм Світового банку Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) 8 серпня оголосило про виділення уряду України додаткових 4,5 мільярда доларів. Фінансування USAID надходитиме до уряду України траншами, перший із них у розмірі 3 мільярдів доларів очікується в серпні.  

Відкриття зернових коридорів через Чорне море суттєво допомагає українському експорту зернових. Зокрема у липні збільшився експорт агропродукції більш ніж на 20% у порівнянні з червнем.

В управління Агентства з розшуку та менеджменту активів передано арештовані корпоративні права товариств, пов’язаних із російським бізнесом, на суму понад 350 мільйонів гривень. Серед них – один з найбільших торгово-розважальних центрів Києва Ocean Plaza

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

Серйозною загрозою як для України, так і для міжнародної спільноти залишається захоплення Росією українських ядерних об’єктів та інші дії російських збройних сил, що становлять небезпеку для цих об’єктів. У зв’язку з цим, глави МЗС країн Групи семи (G7)  опублікували заяву, в якій вимагають від РФ негайно повернути українській владі повний контроль над Запорізькою атомною електростанцією та надати працівникам МАГАТЕ безпечний і безперешкодний доступ  до всіх ядерних об’єктів в Україні. Зі свого боку Україна закликає ООН та МАГАТЕ відправити спільну експертну місію для стабілізації ситуації на ЗАЕС.

Президент України продовжує встановлювати контакти з лідерами африканських країн та провів телефонні розмови з Президентом Демократичної Республіки Конго Феліксом Чісекеді, з Президентом Гани Нана Акуфо-Аддо та з Президентом Ботсвани Мокгвітсі Масісі

Партнери та союзники продовжують надавати військову допомогу Україні, щоб допомогти їй оборонятися від ворожого вторгнення. Уряд Сполучених Штатів оголосив про виділення Україні  $1 млрд у якості оборонної допомоги, яка включатиме ракети для систем HIMARS, ракети для систем ППО NASAMS, боєприпаси, мінометні та протитанкові системи, інше озброєння і техніку. Велика Британія передасть Україні три додаткові реактивні системи залпового вогню та ракети до них. Німеччина протягом останніх днів передала Україні ще чотири самохідні зенітні установки Gepard, наразі загальна кількість переданих установок сягає 12 одиниць. Також на український фронт вже надійшли перші 50 турецьких бронемашин BMC Kirpi — важких бронетранспортерів, які забезпечують значний захист від мін і балістичних загроз. Незабаром очікується ще одне постачання на 150 одиниць. Крім того, Данія та Фінляндія відправлять у Велику Британію інструкторів для участі у програмі підготовки військових Збройних сил України.

На тлі постійного діалогу та ефективної співпраці української дипломатії з західними партнерами, є активним процес надання фінансової допомоги Україні. Так, Державний департамент США оголосив про виділення 89 мільйонів доларів, які будуть спрямовані на зміцнення потенціалу України щодо розмінування та знешкодження вибухових пристроїв, залишених російськими військами. 

10 серпня Україна підписала додаткову Угоду з ЄС про фінансування заходу «Програма підтримки енергоефективності України – EE4U», що передбачає продовження програми до 2028 року, та збільшення суми співфінансування з боку Німеччини на 10 млн євро. 

Партнери України підтримують її зусилля щодо притягнення РФ до відповідальності за скоєння військових злочинів на українській території. Латвія звернулася до Європейського суду з прав людини щодо дозволу увійти у справу «Україна проти Росії» у якості третьої сторони, посилаючись на Європейську конвенцію про захист основоположних прав і свобод. Велика Британія приєдналася до справи України проти РФ у Міжнародному Суді ООН. Раніше це вже зробили Латвія, Литва та Нова Зеландія.  

Україна шукає шляхи для захисту інтересів громадян, які залишаються на російській території, в умовах розриву дипломатичних відносин між Києвом та Москвою. Вона домовилась із Швейцарією про те, що остання буде представляти українські інтереси в Росії.  Але РФ не погоджується на це через приєднання Швейцарії до введених проти Росії санкцій.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.