Російсько-українська війна (дайджест) – 4-7 серпня 2022 р.

Ситуація станом на 8:00 08.08.2022 р. 

ОПЕРАТИВНА СИТУАЦІЯ 

Збройні сили України продовжують здійснювати контратаки на півдні. В останні тижні РФ перекинула на цей напрямок декілька тисяч військових з інших напрямків, насамперед з Донбасу. Саме на півдні як ЗСУ, так і війська РФ концентрують основні сили. На Донеччині основні бої тривають на Авдіївському та Бахмутському напрямках, де російські війська застосовують тактику масованих артилерійських обстрілів, знищуючи українські укріплені райони. 

Битва за Донбас

Російські війська прагнуть посунути ЗСУ з позицій поблизу західних околиць Донецька. Задля оточення українських військових в цьому районі вони здійснюють наступ на південь та схід від міста біля Авдіївки. Також в районі Донецька продовжують атаки на Мар’їнку

На півночі Донецької області російські війська намагаються створити умови для захоплення Бахмута. Локальні наступальні дії також мають місце на північ від Слов’янська, в районі Святогірська. 

Тривають інтенсивні обстріли цивільної інфраструктури з боку військ РФ. Внаслідок обстрілу зупинки громадського транспорту в Торецьку 4 серпня загинули 7 мирних мешканців, 5 людей отримали поранення. Окрім цього, на території Донецької області за останні дні загинули 15 осіб, 43 людини отримали поранення. 

На тимчасово окупованій території 4 серпня відбувся обстріл центральної частини Донецька, внаслідок чого загинуло 5 і поранено 6 людей. 5 серпня було уражено будівлю Донецького залізничного вокзалу. 

Харківський напрямок

На Харківському напрямку російські війська обороняються на зайнятих позиціях. Здійснюють масовані обстріли Харкова та Чугуєва. На території Харківської області вони обстрілювали Ізюмський, Харківський, Богодухівський, Чугуївський райони. Внаслідок бойових дій отримали поранення щонайменше 7 мирних мешканців. 

Запорізький напрямок

На території Запорізької області лінія фронту залишається стабільною. Тривають обстріли, які загрожують цивільній інфраструктури та стратегічним об’єктам (зокрема – Запорізькій АЕС). 

ЗСУ завдають точкових ударів по позиціях російських військ та пунктах їх тимчасової дислокації. В ніч на 8 серпня ракетних ударом було нанесене вогневе ураження по місцю розміщення російських військових в тимчасово окупованому Мелітополі

Південний напрямок

ЗСУ та війська РФ продовжують накопичувати сили на Херсонському напрямку. Мають місце інтенсивні обстріли в районі Херсона та вздовж адміністративного кордону Херсонщини із Миколаївською та Дніпропетровською областями. ЗСУ знищують високоточною зброєю російські склади боєприпасів на тимчасово окупованих територіях. Зафіксовано збільшення кількості вражених комплексів ППО російських військ. 

Війська РФ відповідають на це невибірковими обстрілами Миколаєва, застосовуючи РСЗВ та важку артилерію. Протягом 4 серпня на території Миколаївської області отримали поранення 3 мирних мешканців. Наступного дня внаслідок обстрілів в Миколаєві загинула 1 людина, щонайменше 22 осіб отримали поранення. 6 серпня на території області загинула 1 людина, 5 осіб отримали поранення. 

Обстріли території України

В ніч на 5 серпня війська РФ здійснили ракетний удар по інфраструктурному об’єкту в передмістях Запоріжжя. Наступної ночі було нанесено удар по самому місту – втім, він не призвів до суттєвих руйнувань. 

Ввечері 7 серпня здійснено ракетний удар по військових об’єктах на території Вінницької області

Місто Нікополь на території Дніпропетровської області систематично піддається обстрілам, які ймовірно здійснюються з території тимчасово окупованої Запорізької АЕС. 

Тривають обстріли прикордонних районів Сумської та Чернігівської областей зі ствольної та реактивної артилерії

Інформаційне протистояння

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International відзначилась кількома заявами, спрямованами на підрив репутації України на міжнародній арені. Представник організації в сюжеті каналу CBS зробила провокаційні коментарі щодо постачання в Україну зброї, проводячи паралелі із ситуацією в Іраку та Афганістані. Організація також оприлюднила звіт, в якому звинуватила ЗСУ у використанні цивільної інфраструктури, що наражає на небезпеку мирних мешканців. Публікацію, в якій не наведені докази та відсутній контекст конфлікту, вже засудили посол Великої Британії в Україні та польський офіс Amnesty International. Співробітники українського офісу організації спочатку висловили протест проти її позиції, а згодом почали звільнятися з роботи. 

ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ 

За даними Офісу Генерального Прокурора, станом на ранок 7 серпня внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждали понад 1 064 дитини (361 дитина загинула, 703  – отримали поранення). 

За даними Агентства ООН у справах біженців, з 24 лютого понад 6,3 мільйони українців виїхали до країн Європи, з них майже 3,8 млн осіб зареєструвалися для отримання тимчасового захисту.  

Росія продовжує створювати загрозу ядерній безпеці своїми діями на Запорізькій АЕС. Міністерство оборони Великої Британії підтвердило, що російські війська обстрілюють українські території з тимчасово окупованої ЗАЕС, фактично перетворивши атомну станцію на військову базу. Згідно заяв Державної інспекції ядерного регулювання України та Енергоатому 56 серпня російські збройні сили обстріляли ЗАЕС, пошкодивши азотно-кисневу станцію. МЗС України заявляє про російські провокації, які загрожують безпеці об’єкта і становлять глобальну загрозу. У НАЕК «Енергоатом» заявили про перебування представників «Росатома» на території ЗАЕС для координування програми зі знищення інфраструктури станції та її відключення від енергосистеми України. Генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш закликав надати доступ до станції міжнародним експертам з МАГАТЕ, підкресливши неприпустимість будь-яких атак проти подібних об’єктів. 

Гуманітарна ситуація через російське вторгнення в Україну залишається вкрай складною. За попередньою інформацією, в окремих містах, де відбувались активні бойові дії, знищено понад 50% житлового фонду. В результаті без житла залишилося понад 3,5 мільйона українців. У Херсонській ОВА поінформували про відсутність зв’язку від українських операторів, блокування низки соцмереж і сервісів. На тимчасово окупованих територіях російські військові продовжують викрадати місцевих жителів, що займають активну громадянську позицію; інших намагаються підкупити “матеріальною допомогою” за голосування на “референдумі” про приєднання до Росії, який планується провести в майбутньому. Згідно даних Головного управління розвідки Міністерства оборони України, російські військові замінували важливі лінії комунікації, якими здійснюється постачання води, газу та електроенергії до Херсону. Вони готуються підірвати їх у випадку контрнаступу ЗСУ. У тимчасово окупованому Енергодарі російські війська розбомбили електропідстанцію та пошкодили водозабірну станцію, внаслідок чого місто залишилось без світла та води. 

РФ не припиняє здійснювати атаки на український аграрний сектор. На Харківщині російські війська пошкодили понад 100 сільськогосподарських підприємств та знищили понад 220 гектарів пшениці. Внаслідок російських обстрілів у Запорізькій області, окрім пошкодженої цивільної інфраструктури, було зафіксовано понад 70 гектарів вигорілого посіву пшениці. 

Спротив

На Луганщині в місті Біловодськ партизани обстріляли автомобіль з представниками окупаційної адміністрації. В результаті двоє людей отримали поранення. 

В Новій Каховці на Херсонщині було розстріляно заступника начальника окупаційної адміністрації міста Віталія Гуру. 

Керівник окупаційної адміністрації Херсонської області Володимир Сальдо госпіталізований. Російські джерела повідомляють про можливу спробу його отруєння. 

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ

The Economist Intelligence Unit прогнозує погіршення показників ВВП для 15 країн G20. В цьому році світова економіка втратить 1 трильйон доларів США внаслідок повномасштабного вторгнення РФ в Україну. 

У Міністерстві інфраструктури України повідомили, що 5 та 7 серпня з портів Одеси вийшли два каравани із зерном. Загальний тоннаж вивезеного зерна склав близько 227 тисяч тонн агропродукції. Крім того, до Чорноморська вперше з лютого прибуло судно для завантаження української сільськогосподарської продукції. За словами міністра інфраструктури Олексія Кубракова, планується уже за два тижні вийти на рівень завантаження 3-5 суден на добу, а також приєднати до “зернової ініціативи” найбільший український порт – “Південний”.

Станом на 6 серпня Україна вже конфіскувала російські активи на суму 28 млрд гривень. Крім того, на засіданні Уряду 5 серпня премʼєр-міністр Денис Шмигаль анонсував, що на користь України планується конфіскація ще 903 об’єктів, переважна частина яких є майном, що належить РФ.

ПОЛІТИЧНІ ТА ДИПЛОМАТИЧНІ ПОДІЇ

6 серпня Президент України Володимир Зеленський провів нараду щодо відшкодування державі шкоди, завданої внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Учасники наради обговорили перебіг переговорного процесу щодо примусового вилучення активів РФ на користь України та скоординували кроки в цьому напрямку. Повідомляється, що триває робота над створенням спеціальної компенсаційної комісії шляхом укладення багатостороннього міжнародного договору з партнерами України.

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Президентом Європейської ради Шарлем Мішелем. Він закликав запровадити проти Росії додаткові санкції на її атомну галузь через обстріли Запорізької АЕС. Окрім того, посадовці скоординували підготовку до саміту Кримської платформи та інших заходів. З-поміж іншого, Зеленський наголосив на важливості якнайшвидшого розблокування пакету макрофінансової допомоги для України. 

Задля посилення підтримки України серед країн Африки Володимир Зеленський провів розмову з Президентом Гвінеї-Бісау Умару Сісоку Ембало, а також з Президентом Малаві Лазарусом Чакверою. Також Зеленський дав інтерв’ю представникам африканських ЗМІ, в якому підкреслив, що наразі РФ веде проти України колоніальну війну. 

Постійно посилюється оборонна та технічна підтримка України міжнародними партнерами. Уряд Японії анонсував черговий пакет допомоги Україні, куди ввійшли споживчі транспортні засоби (фургони) та невеликі безпілотники. Північна Македонія передала Україні 4 літаки Су-25. Канада відновлює військову тренувальну місію UNIFIER, припинену на початку повномасштабного російського вторгнення, та направить своїх інструкторів для навчання українських військовослужбовців у Великій Британії. Швеція також направляє військових інструкторів до Великої Британії для підтримки цієї місії. 

Європейський Союз ухвалив новий антикризовий пакет у розмірі 16 мільйонів євро для підтримки доступу українців до освіти та допомоги жертвам сексуального насильства в Україні. Канада оголосила про виділення 6 млн доларів на низку проектів, щоб допомогти зміцнити ядерну безпеку України.

Інформація у дайджесті зібрана з офіційних джерел – повідомлень державних органів влади України, українських та міжнародних інформаційних агенцій. Достовірність даних ретельно перевіряється командою проекту та коригується у разі виявлення фейкових новин.